Założyciel polskiego oddziału Microsoftu oceni pomysły finalistów Imagine Cup 2015

Założyciel polskiego oddziału Microsoftu oceni pomysły finalistów Imagine Cup 2015
31.03.2015 16:46
Założyciel polskiego oddziału Microsoftu oceni pomysły finalistów Imagine Cup 2015

W organizowanym przez Microsoft konkursie Imagine Cup już wielokrotnie zwyciężali lub zajmowali czołowe lokaty polscy studenci. Począwszy od drugiej edycji, która odbyła się w 2005 roku, młodzi Polacy zostają doceniani w różnych kategoriach: tworzeniu gier komputerowych, algorytmów czy filmów krótkometrażowych. Wytypowane zostały już polskie zespoły ubiegające się o udział w międzynarodowych półfinałach, a jak właśnie się dowiedzieliśmy oceni je Waldemar Sielski, pierwszy prezes i założyciel Microsoftu w Polsce. Między innymi za sprawą wiedzy i doświadczenia we wprowadzaniu innowacji na rynek został on nowym Kapitanem konkursu Imagine Cup:

Objęcie stanowiska Kapitana konkursu Microsoft Imagine Cup w Polsce to dla mnie świetna okazja, aby robić to, co najbardziej lubię, czyli przyczyniać się do przekuwania dobrych pomysłów w realne wejście na rynek.

Drużyny z całego świata będą konkurować w trzech kategoriach. Jedna z nich to szeroko pojęte Innowacje. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje przedsięwzięcie studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Stworzona przez nich aplikacja Untwisted ma w założeniu informować użytkownika o ruchu w miejscach takich jak kluby czy puby. Nietrudno wyobrazić sobie możliwość spieniężenia takiego pomysłu – skorzystać mogliby na tym nie tylko użytkownicy, ale także właściciele lokali. Dzięki informacjom o frekwencji czy liczbie wolnych stolików klient, w zależności od swoich predyspozycji, świadomie wybierałby miejsce, w który miło spędzi czas. W wyniku współpracy poznańskich studentów z Zespołu Szkół Komunikacji, Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, tamtejszej politechniki oraz Wyższej Szkoły Zarządzania w Warszawie powstał natomiast Smartmirrors – system dostosowujący pozycję lusterek w zależności od pozycji motocyklisty. [img=g_--x--_-_39583x20130301114005_00]Na przykładzie kategorii Innowacje dobrze widoczny jest położony przez organizatorów nacisk na plan biznesowy. Przed biorącymi udział w konkursie stało nie tylko wyzywanie polegające na stworzeniu dobrej i względnie innowacyjnej aplikacji. Istotny wpływ na ocenę pracy zespołu ma mieć także jego potencjał na światowym rynku startupów. Potwierdza to także grono partnerów Microsoftu, które składa się w dużej części z firm mających pomóc autorom zwycięskich przedsięwzięć nie tylko w urzeczywistnieniu swoich planów, ale także w czerpaniu z nich zysków. Kolejną kategorią jest enigmatycznie brzmiące World Citizenship. W praktyce chodzi o pomysły, które mogą w istotny sposób wpłynąć na rzeczywistość, jednak w odróżnieniu od poprzedniej kategorii, mamy tu do czynienia z możliwie jak największą skalą działalności. Większość polskich zespołów skupiła się w tym przypadku na zdrowiu. Może to być spowodowane faktem, że na podium Imagine Cup 2014 w tej kategorii znalazły się kolejno: aplikacja mająca diagnozować anemię poprzez zrobienie samolubki (co w zasadzie sprowadzało się do aplikacji porównującej paletę kolorów z barwą gałki ocznej), program monitorujący postępy w rehabilitacji dla osób po zawałach serca oraz usługa udostępniająca informacje o przystosowaniu danego budynku do wymogów osób niepełnosprawnych. Ostatnią z kategorii są gry komputerowe. Efekty swojej pracy zaprezentuje w półfinałach zespół GuARds z WAT w Warszawie, J Team z Politechniki Opolskiej i SWPS we Wrocławiu, gdański Lumi-Systems, Serious English Name z Uniwersytetu Łódzkiego i Vivid Dream z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgłoszone programy muszą być kompatybilne z Windows, Windows Phone lub Windows Azure. Z pełną listą zespołów, które wezmą udział w krajowych eliminacjach można zapoznać się przeglądając opublikowaną przez Microsoft listę zawierającą także krótki opis konkursowego przedsięwzięcia.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)