Założyciel Silk Road uznany za winnego, grozi mu co najmniej 30 lat więzienia

Założyciel Silk Road uznany za winnego, grozi mu co najmniej 30 lat więzienia

05.02.2015 16:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ross Ulbricht, znany szerzej jako Dread Pirate Roberts oraz założyciel internetowego czarnego rynku Silk Road, został dziś uznany za winnego wszystkich siedmiu zarzutów jakie zostały mu przedstawione. Dotyczyły one między innymi handlu narkotykami, kierowania działalnością przestępczą, hackingu i prania pieniędzy.

Silk Road został uruchomiony w lutym 2011 roku i szybko stał się najpopularniejszą platformą czarnorynkową w Internecie. W marcu 2013 było tam dostępnych 10 tysięcy produktów, z czego około 70% procent stanowiły narkotyki, do których dostęp budził oczywiście największe zainteresowanie. Do sierpnia 2014 liczba ta zwiększyła się do ponad 13 tysięcy. Jednocześnie serwis miał również dość restrykcyjne podejście na przykład do dziecięcej pornografii, skradzionych kart kredytowych czy broni, którymi handel był zakazany. Obowiązującą walutą był oczywiście bitcoin.

Obraz

Jak pisaliśmy, w październiku 2013 roku rynek został zamknięty, a Ross Ulbricht aresztowany. Założyciel Silk Road został przyłapany na gorącym uczynku podczas logowania się na konto Dread Pirate Roberts z komputera, na którego dysku znajdowała się obszerna dokumentacja dotycząca prowadzenia serwisu i transakcji. Proces rozpoczął się niecały miesiąc temu, natomiast orzeczenie winy Ulbrichta zajęło ławie przysięgłych nieco ponad trzy godziny. Przed Strasznym Piratem Robertsem rysuje się perspektywa spędzenia w więzieniu trzydziestu lat, jednak prawnik Ulbrichta poinformował, że dojdzie do apelacji.

O wadze procesu stanowi fakt, że może on stanowić precedens dla wielu późniejszych spraw związanych z internetowym czarnym rynkiem. Niesłusznie byłoby jednak stwierdzić, że definitywny koniec Silk Road stanowi szczególny problem dla internautów robiących zakupy w Ukrytej Sieci. Istnieje wiele podobnych serwisów, na przykład Evolution, w którym liczba dostępnych dziś produktów jest znacznie większa niż w okresie największej nawet świetności Silk Road.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)