Zdrastwujtie tawarisz! Zapomnij o Teamsach, Rosja będzie mieć narodową alternatywę

Zdrastwujtie tawarisz! Zapomnij o Teamsach, Rosja będzie mieć narodową alternatywę

Zdrastwujtie tawarisz! Zapomnij o Teamsach, Rosja będzie mieć narodową alternatywę
Piotr Urbaniak
02.01.2021 15:25, aktualizacja: 02.01.2021 15:35

Komunikator Spherum powstaje rękoma grupy Mail.ru i Rostelecomu, by zastąpić zarówno amerykańskie, jak i chińskie odpowiedniki, ogłoszono.

Spherum, jak twierdzą pomysłodawcy, ma być lepiej niż rywale przystosowany do specyficznych potrzeb rosyjskiego szkolnictwa, oszczędzając transfer i oferując zgodność z innymi lokalnymi usługami. Wymienia się m.in. możliwość logowania poprzez konto VKontakte i odczytywania tekstu wprowadzanego cyrylicą.

Według oficjalnych danych, komunikator obsłuży maksymalnie 100-osobowe sesje i pozwoli tworzyć stałe pokoje czatów dla poszczególnych szkół lub klas.

Pieczę nad kwestiami administracyjnymi ma z kolei objąć rosyjski resort edukacji, który obiecuje zbudować bazę materiałów dydaktycznych zgodnych z podstawą programową szkół podstawowych i średnich. Wszystko z myślą o nauczaniu zdalnym.

Sam projekt stanowi rozwinięcie platformy Moja Szkoła, w ramach której uczniowe wybranych rosyjskich placówek edukacyjnych (głównie w regionie Petersburga) mogą wyrobić sobie kartę przedpłaconą do szkolnych stołówek i księgarni. Zamiast dawać dziecku pieniądze do ręki, rodzic doładowuje kartę i ma tym samym pewność, że środki zostaną zagospodarowane zgodnie z ich założonym przeznaczeniem.

Taki poniekąd jest również cel aplikacji Spherum: autorzy obiecują, że nie znajdą się w niej treści inne niż edukacyjne, i to zatwierdzone przez ministerstwo. Dodajmy, ponoć wielkim orędownikiem tej inicjatywy jest sam prezydent Władimir Putin.

Przewidywany start już w pierwszych tygodniach 2021 roku. W pierwszej kolejności dostęp do Spherum ma uzyskać 15 szkół, a później lista będzie rozszerzana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)