Złe warunki w fabrykach produkujących dla Microsoftu

Złe warunki w fabrykach produkujących dla Microsoftu

15.04.2010 12:14, aktualizacja: 16.04.2010 11:54

Pojawiły się poważne oskarżenia dotyczące warunków pracy w chińskich fabrykach produkujących sprzęt dla Microsoftu. Międzynarodowy Komitet Pracy (NLC) zarzuca firmie brak nadzoru nad podwykonawcą. Skutkiem tego są niskie płace, zatrudnianie nieletnich i ogólnie złe warunki pracy.

Opublikowany raport (plik PDF) z pewnością nie przysporzy dobrej prasy Microsoftowi. NLC zbadał fabrykę w Dongguanie (Chiny) należącą do firmy KYE Systems. Ta ostatnia specjalizuje się w produkcji sprzętu przede wszystkim dla Microsoftu i Hewlett-Packard. Z raportu wynika, że w fabryce pracuje ponad tysiąc nieletnich osób - to głównie uczniowie oficjalnie zatrudnieni jako „uczący się do zawodu”. W rzeczywistości jednak pracują jak pełnoetatowi robotnicy, co oczywiście niezgodne jest z prawem. Nastolatkowie produkują m.in. kamery wideo, a także myszki optyczne i bezprzewodowe. Najmłodsi z zatrudnionych mieli według NLC 14-15 lat.

Praca w fabryce w Dongguanie trwa 15 godzin dziennie przez wszystkie dni w tygodniu, jednak zdaniem NLC pracownicy przetrzymywani są często jeszcze dłużej. Za godzinę pracy robotnik otrzymuje 65 centów, ale po odjęciu kosztów posiłków (są płatne) zostaje około 52 centy za godzinę. Jesteśmy jak więźniowie - wyznał jeden z pracowników. Wygląda na to, że żyjemy tylko po to by pracować - dodał. Inni dodają, że szefowie nie liczą się z potrzebami robotników, zależy im jedynie na wydawaniu rozkazów. Zdaniem NLC takiemu stanowi rzeczy winny jest Microsoft, który nie interesuje się sytuacją.

Przedstawiciele KYE Systems odrzucili wszelkie oskarżenia. Zdaniem serwisu Electronista, Microsoft ma zamiar wszcząć dochodzenie w sprawie raportu NLC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)