Zmarł Norman Abramson, ojciec nowoczesnych sieci bezprzewodowych. Miał 88 lat

Zmarł Norman Abramson, ojciec nowoczesnych sieci bezprzewodowych. Miał 88 lat

Norman Abramson
Norman Abramson
12.12.2020 19:25

Norman Abramson, którego projekt ALOHAnet dał podwaliny pod sieci Wi-Fi, zmarł 1 grudnia 2020 roku, w wieku 88 lat. Jak podaje The New York Times Abramson zmarł na raka skóry, który dał przerzuty do płuc. Jego żona, Joan Abramson, opisała go jako "genialnego i życzliwego", a jego syn Mark powiedział, że ojciec kochał swoją pracę, co doprowadziło do przełomowych postępów w telekomunikacji.

Norman Abramson był jednym z pionierów w projektowaniu sieci bezprzewodowych. W latach 70. XX wieku, wraz z zespołem absolwentów i wykładowców, stworzył ALOHAnet, wczesną wersję sieci bezprzewodowej, której innowacyjne techniki są nadal wykorzystywane w nowoczesnych sieciach satelitarnych, telefonicznych i komputerowych.

Abramson studiował na Harvardzie, gdzie uzyskał tytuł magistra na UCLA i doktorat na Uniwersytecie Stanforda. Jego konikiem była teoria komunikacji - dyscyplna z pogranicza matematyki, teorii informacji i semiotyki, a zamiłowanie do surfowania zaprowadziło go na Hawaje, gdzie objął stanowisko wykładowcy na University of Hawai’i Manoa’s College of Engineering. Pracował tam przez 30 lat od objęcia stanowiska w 1966 roku.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10157964784595686]

To właśnie na Hawajach powstał jeden z jego najważniejszych projektów, czyli ALOHAnet. Podobnie jak przewodowy ARPAnet, który służył jako podstawa internetu, ALOHAnet został zaprojektowany jako system łączący hawajski uniwersytet z innymi uczelniami, by mogli w prosty sposób wymieniać się wynikami badań.

Sieć przesyłała dane za pomocą kanałów radiowych i nie wymagała planowania transmisji, co było znacznym ułatwieniem względem innych stosowanych rozwiązań. Jeżeli dane nie zostały odebrane, następowało ponowne automatyczne ich przesyłanie. Niektóre z pomysłów, które zrodziły się w projekcie ALOHAnet, zostały wykorzystane w rozwoju Wi-Fi i Ethernetu.

"Niewiele jest osób, które wywarły taki wpływ na to, w jaki sposób dziś komunikują się wszyscy mieszkańcy Ziemi", napisał David Lassnerz University of Hawai w poście upamiętniającym Abramsona na blogu uczelni. Zasadniczo, sieć opracowana przez Abramsona była pierwszą na świecie bezprzewodową siecią.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)