Zmarł twórca haseł komputerowych. Fernando "Corby" Corbató miał 93 lata

Zmarł twórca haseł komputerowych. Fernando "Corby" Corbató miał 93 lata

Zmarł twórca haseł komputerowych. Fernando "Corby" Corbató miał 93 lata
Bolesław Breczko
14.07.2019 14:10, aktualizacja: 15.07.2019 08:03

Fernando "Corby" Corbató było pionierem systemów operacyjnych pozwalających na pracę wielu programistom na tym samym komputerze. Za swój wkład otrzymał w 1990 nagrodę Alana Turinga, czyli "komputerowego Nobla".

Podczas pracy na MIT Corby napisał system operacyjny CTSS – pierwszy system, który pozwalał jednocześnie pracować kilku osobom na jednym komputerze. Każdy programista mógł pisać własny kod i uruchamiać swoje programy, niezależnie od pozostałych. Do tego potrzebne były niezależne konta użytkownika, a Corby uważał, że powinny być chronione hasłami.

To właśnie wtedy po raz pierwszy ciąg znaków został użyty w celu zabezpieczenia danych. Coś, o czym później sam Corby mówił, że jest "koszmarem" ze względu na konieczność zapamiętywania wielu różnych haseł.

Fernando "Corby" Corbató był absolwentem zarówno Callifornia Institute of Technology oraz Massacheusets Institute of Technology, czyli dwóch czołowych uczelni technicznych na świecie. Na MIT opócz systemu CCTS i pierwszego komputerowego hasła Corbató współpracował przy stworzeniu pierwszej wersji poczty elektronicznej, natychmiastowych wiadomości (czatu) i edytorów tekstu.

Po CTSS Fernando "Corby" Corbató skupił się na kolejnym systemie operacyjnym Mulitcs, który był kluczowym elementem rozwoju komputerów. System Multics był też w części inspiracją dla napisania systemu Unix, który z kolei zainspirował twórcę systemu Linux. Te dwa opowiadają dziś za sporą część infrastruktury intenertu, a Unix posłużył do zbudowania systemów operacyjnych dla komputerów Apple MacOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)