Zmiany w Firefoksie: nadchodzi całkiem nowy moduł zarządzania uprawnieniami

Zmiany w Firefoksie: nadchodzi całkiem nowy moduł zarządzania uprawnieniami

19.01.2017 20:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejne nowości trafiają do przeglądarki Mozilla Firefox, tym razem to przebudowany system uprawnień, jakie można przyznawać witrynom. Jest on dostępny już teraz w testowym kanale Nigthly, zaś wyczerpujące opracowanie zmian opublikował Panos Astithas z Mozilli.

Obraz

Mimo że obsługa uprawnień nie jest zapewne wymieniana wśród najważniejszych funkcji przeglądarek, to jej znaczenie pozostaje kluczowe, także dla bezpieczeństwa. Dlatego to ważne, aby użytkownik nie tylko miał możliwość wygodnego zarządzania nimi, ale też ciągły podgląd do przyznanych uprawnień. A tego między innymi w Firefoksie brakuje.

Stąd decyzja o przebudowie modułu zarządzania uprawnieniami i trzeba przyznać, że jak dotąd rezultaty są więcej niż pozytywne. Nie jest już na przykład możliwe przypadkowe odrzucenie prośby o przyznanie uprawnień poprzez kliknięcie dowolnego innego miejsca w oknie przeglądarki.

Ponadto zarówno przyznane uprawnienia, jak i odrzucone prośby będą wyświetlane na pasku adresu. Firefox będzie nawet informował o konkretnych urządzeniach: widoczne będą tam na przykład ikony kamery czy mikrofonu, co będzie informować o tym, czy strona rejestruje za pomocą tych urządzeń.

Obraz

Mozilla pracuje także nad znacznym rozbudowaniem panelu uprawnień pod kątem rozwoju komunikacji za pośrednictwem WebRTC. To właśnie za jego pomocą możliwe będzie na przykład udostępnienie ekranu – Firefox pozwoli tam wybrać okno przeglądarki. Poprawek doczekać ma się także mechanizm zapamiętywania haseł. Stabilną i rozwojową wersję Firefoksa pobrać można z naszej bazy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)