Zmiany w Google Docs — usługa bliższa dyskowi w chmurze

Zmiany w Google Docs — usługa bliższa dyskowi w chmurze

01.02.2011 13:30, aktualizacja: 02.02.2011 09:29

Serwis Google Docs zaprezentował dziś nową stronę domową, która jest przystosowana nie tylko do edycji dokumentów, ale i do wygodnego zarządzania wieloma rodzajami plików.

Najciekawszym dodatkiem jest skopiowany z Google Wave pokaz slajdów. Ponadto „foldery” zostały zamienione w „kolekcje”, czyli twory łączące najlepsze, zdaniem Google, cechy folderów i etykiet. Kolekcje mogą być układane hierarchicznie i współdzielone, tak samo jak foldery. Z drugiej strony ten sam plik może znajdować się w wielu kolekcjach, co jest cechą etykiet. Nowa nomenklatura w serwisie Google Docs może jednak wprowadzić nieco zamieszania, przykładowo za dodanie pliku do kolekcji odpowiada polecenie „Organizuj”. Zaznaczanie wielu plików jednocześnie również może sprawić problemy, gdyż Google usunął przyciski wyboru przy nazwach plików i obecnie należy używać zaznaczenia z klawiszami Shift lub Control.

Kolejną przydatną funkcją jest sortowanie plików na podstawie ich priorytetu. Przykładowo, dokument oznaczony gwiazdką i edytowany kilka godzin temu będzie oceniony wyżej, niż właśnie utworzony, ale nieoznaczony dokument. Zdaniem Google priorytety plików są nadawane identycznie jak w skrzynce pocztowej Gmaila. Z boku strony znajduje się teraz pasek, który prezentuje miniaturę i różne przydatne informacje na temat zaznaczonego pliku. Do wyszukiwarki dodane zostały filtry dla obrazów i plików wideo oraz pozwalające wybrać same pliki publiczne lub prywatne. Trudniejsze w użyciu, zaawansowane wyszukiwanie, zostało usunięte z Google Docs. Spowodowało to usunięcie niektórych opcji wyszukiwania, ale takie same wyniki można nadal uzyskać z użyciem operatorów.

Nowa twarz Google Docs zbliża usługę raczej do dysku w chmurze niż edytora dokumentów online. Szczegółowe informacje na temat zmian można znaleźć na blogu Google. Osoby chcące nadal używać starego interfejsu Google Docs mogą póki co skorzystać z opcjonalnego, starego widoku. Niestety nie ma możliwości ustawienia starej strony Google Docs na stałe. Warto również zapisać sobie odnośnik do starej strony: https://docs.google.com/?ui=1.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)