Zmiany w polskiej wersji Wikipedii

Zmiany w polskiej wersji Wikipedii

27.09.2010 12:19

W polskiej wersji Wikipedii wprowadzono kilka dużych zmian. Dotyczą one interfejsu serwisu, ale oprócz tego pojawiły się także udogodnienia dla osób publikujących teksty.

W sumie w polskojęzycznym wydaniu popularnej encyklopedii pojawiło się 9 większych zmian. Najbardziej rzucająca się w oczy dotyczy wyglądu strony głównej serwisu. Postawiono na przejrzystość, pojawił się też - na razie eksperymentalnie - dodatkowy pasek z wyszukiwarką. Zadecydowano też, że Wikipedia będzie wolniej się rozwijać. Ma to pomóc w poprawieniu jakości publikowanych materiałów. Większe zabezpieczenia i weryfikacja danych spowolni przyrost tekstów, ale z drugiej strony będą one bardziej wartościowe dla użytkowników. Kolejne zmiany to między innymi przeniesienie wszystkich plików do repozytorium mediów Wikimedia Commons. Ma to ułatwić korzystanie z materiałów także w innych wersjach językowych Wikipedii.

Sporo zmian wprowadzono dla ułatwienia pracy osób, które zajmują się dodawaniem artykułów do Wikipedii. To poprawki w panelu kontrolnym, przewodniki dla nowicjuszy czy nowa wersja interaktywnego samouczka. Postanowiono też w nowy sposób promować materiały w Wikipedii. Na przykład z okazji Roku Chopinowskiego powołano specjalny projekt dotyczący polskiego kompozytora. Trwają też prace nad wikiksiążką na temat jego życia. Zmiany w polskojęzycznej Wikipedii związane są z 9 urodzinami serwisu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)