Znak wodny w e‑booku doprowadzi prosto do pirata

Marcin Paterek

14.08.2013 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piractwo pozostaje solą w oku wielu osób, których być albo nie być zależy od poszanowania praw autorskich. Walka z nim zdaje się nie mieć końca, ale poszkodowani nie mają zamiaru składać broni. Holenderskie sklepy handlujące e-bookami pracują nad porozumieniem, które pozwoli szybko i bezbłędnie zidentyfikować źródło przecieku.

Fot. Andrew Mason, CC BY 2.0
Fot. Andrew Mason, CC BY 2.0

Dokument, o którego istnieniu donosi tamtejszy serwis eReaders.nl, ma w zamierzeniu uprościć proces ścigania pirata. Póki co organizacje antypirackie nawet jeśli wyśledzą nielegalną kopię, mają problem ze zidentyfikowaniem źródła przecieku. Porozumienie ma to zmienić — sklepy każdy sprzedany egzemplarz książki będą oznaczać unikatowym znakiem wodnym, który pozwoli połączyć zawarty w nim numer transakcji ze stosownym klientem. Mimo że proponowana metoda działania nie jest zbyt odkrywcza, najważniejszy jest mały haczyk — dystrybutorzy podłączeni do platformy eBoekhuis będą przechowywać dane o wszystkich transakcjach i klientach przez co najmniej dwa lata. Dostęp do tych informacji będzie posiadać antypiracka organizacja BREIN, by po przejęciu niezgodnego z prawem egzemplarza móc bez problemu ustalić personalia nabywcy książki.

W tym momencie oczywiście rodzi się problem udostępniania prywatnych danych o klientach osobom trzecim, ale dystrybutorzy chcą temu zaradzić przy pomocy stosownego komunikatu, który będzie wyświetlany podczas zawierania transakcji. Według autorów pomysłu takie ostrzeżenie wystarczy, by internauci w obawie przed wyśledzeniem i dalszymi kłopotami zrezygnowali z udostępniania książek. Jednak pytanie o to, w jaki sposób zamierzają poradzić sobie z usuwaniem znaków wodnych, na razie pozostaje bez odpowiedzi. Niemieccy wydawcy, którzy również zetknęli się z tym problemem, eksperymentują z mechanizmem podmieniającym pojedyncze słowa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)