Zniszczenia wojenne w Google Earth

Zniszczenia wojenne w Google Earth

04.02.2010 15:05, aktualizacja: 04.02.2010 18:40

Od dzisiaj Google Earth oferuje niezwykle interesujące zdjęcia dla miłośników historii. Pozwala na cofnięcie się w czasie i obejrzenie przeszło 30 europejskich miast w czasie II Wojny Światowej.

Większość zdjęć lotniczych zostało zrobionych w 1943 r. Wyjątkowy zestaw został przygotowany dla Warszawy - udostępnione zostały zdjęcia z 1935 i 1945 roku. Dzięki temu można porównać jak wyglądało miasto przed wojną i zobaczyć skalę zniszczeń tuż po jej zakończeniu, kiedy kompletnie zniszczone było ponad 90% miasta. Przedwojenne zdjęcia Warszawy to najstarsze obecnie fotografie historyczne w Google Earth.

Zdjęcia z 1935 roku wykonało przedsiębiorstwo "Fotolot", które przed wojną funkcjonowało w ramach Polskich Linii Lotniczych LOT. Zdjęcia powojenne wykonało w czerwcu 1945 lotnictwo radzieckie w celu oszacowania obszarów i skali zniszczeń.

Dzięki Google Earth można zobaczyć również historyczne panoramy innych metropolii europejskich z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Archiwalną dokumentację zdjęciową udostępniono dla ponad 30 europejskich miast, w tym Gdańska i Wrocławia oraz miedzy innymi: Berlina, Bolonii, Florencji, Lionu, Rzymu, Wenecji i wielu innych, po których również można podróżować wstecz aż do 1943 roku.

Aby obejrzeć historyczne zdjęcia w Google Earth, należy kliknąć w ikonę obrazującą zegar umieszczoną z lewej strony górnego menu aplikacji. Pojawia się wówczas suwak czasu, za pomocą którego można "przenieść się" w przeszłość.

Google Earth pobrać można z vortalu dla platform: Windows, Linux oraz MacOS X

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)