Zorganizowana akcja europejskiej policji przeciwko piratom

Zorganizowana akcja europejskiej policji przeciwko piratom

07.09.2010 14:42

Aż 14 europejskich państw wzięło udział w zorganizowanej akcji przeciwko piratom internetowym. Operacja planowana była od dwóch lat.

Jak donosi serwis TorrentFreak, policja w 14 krajach weszła dzisiaj do domów osób podejrzanych o piractwo internetowe. Akcja objęła między innymi Czechy, Węgry, Szwecję, Holandię, Belgię, Norwegię, Anglię, Włochy i Niemcy. Przede wszystkim skupiono się jednak na szwedzkich piratach. Policjanci wkroczyli do prywatnych domów w Sztokholmie, a także do Uniwersytetu w Umea. Najprawdopodobniej na skutek dzisiejszej akcji zablokowano znany serwis The Pirate Bay. Głównym celem operacji była jednak likwidacja tak zwanej „piramidy pirackiej”, czyli osób rozpowszechniających w Sieci nielegalnie materiały, a także udostępniających swoje serwery piratom. Policjanci korzystali z danych adresowych ujawnionych przez operatorów na podstawie podanych adresów IP.

W wyniku operacji przejęto komputery i serwery, z których korzystali piraci. Według serwisu Aftonbladet, w Szwecji aresztowano 4 osoby, zajęto też biura dwóch dostawców Internetu. Paul Pinter koordynujący akcję w tym kraju, zdementował plotki jakoby operacja była wymierzona w kontrowersyjny serwis WikiLeaks zajmujący się publikowaniem tajnych dokumentów rządowych i korporacyjnych. Nie jest jeszcze znany pełen zakres przeprowadzonej dzisiaj akcji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)