Zrób idealny portret z Huawei P30 Pro

Zrób idealny portret z Huawei P30 Pro

Zrób idealny portret z Huawei P30 Pro
Bolesław Breczko
30.05.2019 15:48

Czym różni się portret od selfie? Tym, czym film od filmiku, obraz od rysunku i utwór od piosenki. Aby wykonać portret nie musimy jednak wynajmować studia ani zespołu. Wystarczy chęć, praktyka i dobry aparat, np. taki jak w Huawei P30 Pro.

Portret to coś więcej niż tylko zdjęcie osoby. W fotografii portret jest odrębną dziedziną, a najlepsi portreciści cieszą się światową sławą. Dzięki ogromny postępom, jakie w ostatnich latach obserwowaliśmy w aparatach fotograficznych w smartfonach, dziś każdy może spróbować swoich sił w portrecie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to tylko zwykła "sweet focia". Oto najważniejsze porady, które pozwolą ci zrobić świetny portret smartfonem.

Obraz

Stwórz odpowiednią atmosferę

Zawodowi portreciści pracują z profesjonalnymi modelami i modelkami w świetnie wyposażonych studiach lub na planach zdjęciowych. Jednak podstawowa zasada dobrego portretu jest tak samo do osiągnięcia w warunkach domowych czy ulicznych, jak i w studiu fotograficznym. Tą zasadą jest: zadbaj o dobre samopoczucie modelki lub modela. Nawet, jeśli jest to twój partner lub partnerka, członek rodziny czy ktoś znajomy, to także należy pamiętać o tej zasadzie. Osoba, która po prostu czuje się swobodnie, zdecydowanie lepiej wyjdzie na zdjęciu. Zadbaj, aby fotografowany model był pewny siebie, stwórz bezpieczne warunki i nie bój się komplementów. Możesz też włączyć muzykę.

Dobry portret nie pokazuje tylko twarzy modela. Pokazuje jego emocje i uczucia. Aby wydobyć je z fotografowanej osoby, trzeba ją "zmusić" do otwarcia się przed nami. Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy samemu się otworzyć. Zanim będziesz oczekiwać, ze model pokaże ci swoje emocje, pokaż je samemu lub samej. Rozmawiaj z modelem lub modelką, nie ignoruj go lub jej i stawiaj go lub ją zawsze na pierwszym miejscu. Niech twój model poczuje się w tym momencie najważniejszą osobą na świecie, wokół której skupia się cała uwaga.

Bądź pewny lub pewna siebie. Model odbije w sobie twój nastrój jak w lustrze. Nie możesz się wahać i być niepewny lub niepewna. Nie oznacza to, że nie możesz pozwolić sobie na błąd. Oczywiście, unikaj ich, jeśli możesz, ale jeśli już popełnisz, to go nie ukrywaj. Zażartuj z siebie i przejdź nad błędem do porządku dziennego. Pokaż, że to dla ciebie żadna przeszkoda. Pamiętaj, najważniejszy jest model lub modelka. Nie możesz doprowadzić do sytuacji, gdy fotografowana osoba zamknie się w sobie.

Obraz

Jak zrobić odpowiednie zdjęcie?

Aby portret miał wartość artystyczną nie tylko modelka lub model muszą się czuć dobrze podczas robienia zdjęcia. Sama fotografia też musi być wykonana odpowiednio. Tak jak podczas sesji (niezależnie czy profesjonalnej w studiu, czy podczas spaceru w parku) modelka musi czuć się centrum świata, tak samo na fotografii musi ona grać główną rolę. Modela ustaw po środku kadru lub na linii trójpodziału albo ich przecięciu. W Huawei P30 Pro lnie trójpodziału włączysz wchodząc w ustawienia aparatu i przesuwając suwak przy opcji "linie siatki". Ja ich nigdy nie wyłączam.

Postaraj się, aby w kadrze nie znalazły się żadne niepożądane obiekty. Znajdź jednorodne tło, które nie będzie rzucało się w oczy i nie odciągnie uwagi od modela. Niech nie będzie tam innych ludzi (o ile nie są zamierzonym tłem dla modelki), unikaj przypadkowych przedmiotów, obiektów czy samochodów. Smartfony mają naturalny atut jakim jest duży ekran, na którym widać podgląd zdjęcia. Atutem P30 Pro jest natomiast ekran o świetnych kolorach i dużej jasności, która zapewni, że nawet robiąc zdjęcia w jasny dzień, dokładnie zobaczymy, co fotografujemy.

Obraz

Tło i efekt bokeh

W fotografii nie bez powodu stosuje się obiektywy o dużym otworze przysłony. Dzięki temu powstaje tzw. efekt bokeh, czyli rozmazania tła. To z kolei wydobywa na pierwszy plan osobę fotografowaną i na niej skupia całą uwagę. Można to osiągnąć także w smartfonach. Chociaż "produkują" go one sztucznie, przy użyciu algorytmów, to wynik końcowy jest bardzo podobny. W Smartfonie Huawei P30 i P30 Pro możesz uzyskać ten efekt, wybierając tryb "Portret" lub tryb "Przysłona". Osobiście preferuję ten drugi, bo pozwala ustawić głębię ostrości i stopień rozmazania tła już po zrobieniu zdjęcia.

Kiedy używać trybu portretowego

W Huawei P30 Pro dostępny jest tryb portretowy. Jednak nie zawsze jego użycie będzie wskazane podczas robienia fotografii. Tak jak wspomniałem tryb "przysłona" daje większą kontrolę nad efektem bokeh. Tryb portretowy oferuje natomiast takie efekty jak wygładzanie i upiększanie twarzy. Można ich oczywiście użyć, jednak warto zachować umiar przy ich używaniu. Zbyt upiększone twarze wyglądają nienaturalnie rozmyte.

Obraz

Światło jest wszystkim

Światło, to podstawa fotografii. Nie tylko dlatego, że bez niego w ogóle by nie istniała, ale dlatego, że ma ogromy wpływ na charakter i nastrój wykonanego zdjęcia. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z portretami, to trzymaj się kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, unikaj zdjęć pod światło, czyli sytuacji, w których słońce albo lampa znajduje się za modelem. Światło powinno być za tobą, a modelowi świecić w oczy. Po drugie, unikaj "ostrego światła". Co to jest? To np. światło słońca w bezchmurny dzień pomiędzy godzinami 9 a 15. Wstań wcześniej (o wschodzie) lub poczekaj do zachodu. Słońce będzie mniej ostre, będzie miało łagodniejszy, pomarańczowy odcień i będzie padać z boku, a nie z góry. Poszukaj cienia, najlepiej takiego, który przepuszcza trochę światła – mogą to być liście drzew albo firanka w oknie. Dzięki Huawei P30 Pro uda ci się zrobić dobrze doświetlone zdjęcia nawet wtedy, gdy innymi aparatami nie byłoby to tak łatwe. Wszystko dzięki algorytmowi, który na bieżąco analizuje oświetlenie pierwszego planu (modela) i tła, a następnie dostosowuje poziom prześwietleń i cieni, tak aby zdjęcie nie było ani "przepalone" ani zaciemnione.

Niech model się nie nudzi

Daj swojemu modelowi coś do roboty. Jeśli jesteś początkującym portrecistą, to twoja modelka prawdopodobnie też. Nie będzie potrafiła profesjonalnie zapozować do zdjęcia. Do tego potrzeba doświadczenia. Dlatego daj jej coś do roboty. Może to być jakaś rzecz, np. pistolet na wodę – niech w ciebie wymierzy i strzeli, albo każ jej się wcielić w jakąś rolę – tylko niech na początku nie będzie zbyt poważna.

Obraz

Eksperymentuj z otoczeniem. Nie każdy portret musi być na tle liści czy ceglanej ściany. Poszukaj kontrastów. Twoja modelka jest wieczorowo ubrana? Zrób jej zdjęcie na tle sklepu monopolowego. Twój model wyszedł właśnie z remontowanej łazienki? Poszukaj wystawy ekskluzywnego sklepu. Podczas eksperymentowania z tłem pamiętaj, aby było ono oświetlone w tym samym stopniu co model, a jeśli nie możesz, to pamiętaj, że najważniejsze jest, aby to model lub modelka byli właściwie oświetleni. W końcu to oni są centrum wszechświata.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)