Bank apeluje do klientów. "Zapoznaj się z zasadami"

Bank apeluje do klientów. "Zapoznaj się z zasadami"

PKO BP - zdjęcie poglądowe
PKO BP - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Konrad Zelazowski
Norbert Garbarek
03.05.2024 10:47

Majówka trwa w najlepsze, a pogoda w Polsce sprzyja spędzaniu czasu na mniej lub bardziej aktywnym wypoczynku. PKO Bank Polski przestrzega jednak, że cyberprzestępców majówka i przerwy na grillowanie nie dotyczą. Z tego też powodu bank apeluje do klientów o to, aby zapoznali się z zasadami, dzięki którym zadbasz o swoje bezpieczeństwo w trakcie majówki.

"Cyberprzestępcy nie robią przerw na majówkę i grilla" – czytamy w komunikacie PKO Banku Polskiego, który dzieli się krótkim poradnikiem dotyczącym tego, jak powinna wyglądać "cyberbezpieczna majówka". Jak więc zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wypoczynku? Wystarczy stosować się do kilku cennych zasad.

PKO Bank Polski ostrzega przed cyberprzestępstwami w majówkę

W najbliższych dniach (ale nie tylko) warto zwracać uwagę na telefony od nieznanych numerów. Kiedy w majówkę zadzwoni do ciebie osoba przedstawiająca się jako pracownik banku, zweryfikuj jego tożsamość. W przypadku PKO Banku Polskiego możesz to zrobić w aplikacji IKO. Jeśli natomiast twój bank nie oferuje takiej funkcjonalności bezpośrednio w oprogramowaniu, znajdź numer do instytucji w internecie i zadzwoń.

Poza tym na liście zasad proponowanych przez PKO BP znajduje się więcej punktów. Na co więc należy zwracać uwagę?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przede wszystkim zwróć uwagę na nadawcę, rodzaj transakcji i jej kwotę, zanim podasz kod BLIK. Musisz szybko przesłać pieniądze? Rób to z głową i uważnie czytaj, do kogo trafi przelew. Drugą – wielokrotnie powtarzaną przez specjalistów – zasadą, o której pisze PKO BP, jest zakaz otwierania linków w SMS-ach, które proszą cię o dopłatę lub zainstalowanie aplikacji. Jeszcze większą czujność powinien wzbudzić nieznany nadawca oraz tzw. łamana polszczyzna w treści wiadomości.

Dla bezpieczeństwa środków pieniężnych zgromadzonych na koncie nie loguj się do banku, kiedy jesteś połączony z publicznym Wi-Fi. Zaczekaj z przelewem do momentu, kiedy będziesz połączony z domową siecią lub korzystasz z sieci telefonii komórkowej. Warto też skontrolować swoje hasła do wszelkich usług i platform, z których korzystasz. Najlepiej, aby w każdym serwisie było ono inne – nie używaj jednego hasła do każdego serwisu – szczególnie, jeśli jednym z nich jest bank. Zwracaj też uwagę na to, że hasło nie tylko musi być długie, ale też skomplikowane. Oznacza to, że dobrze jest w nim uwzględnić cyfry, duże litery oraz znaki specjalne. Takie kombinacje minimalizują ryzyko włamań.

Naturalnie w trakcie majówki warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w ogóle, nie tylko w cyberprzestrzeni. Należy jednak mieć świadomość, że w okresach jak ten, cyberprzestępcy nie odpoczywają i mogą planować ataki, korzystając przy tym z uśpionej czujności wypoczywających majówkowiczów.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)