Natrętni telemarketerzy. Google proponuje cenną funkcję

Natrętni telemarketerzy. Google proponuje cenną funkcję

Telefon - zdjęcie poglądowe
Telefon - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DenPhoto
Norbert Garbarek
06.04.2024 14:00, aktualizacja: 06.04.2024 14:24

Dzwoni nieznany numer i szybko chcesz sprawdzić, kto czeka na ciebie po drugiej stronie słuchawki? Zwykle w takiej sytuacji wyszukujemy podejrzany numer w internecie, by sprawdzić, czy nie należy np. do natrętnych telemarketerów. Google postanawia jednak usprawnić ten proces. Nowa funkcja trafia do kolejnych smartfonów z Androidem.

Portal Piunika Web zauważa, że Google przygotowuje się do udostępnienia użytkownikom telefonów Pixel na całym świecie funkcji o nazwie "Lookup" (pol. sprawdź). Wcześniej pojawiła się ona na japońskim rynku, skąd teraz zmierza do kolejnych posiadaczy Pixeli.

Google pomoże ci sprawdzić, kto do ciebie dzwoni

Nowa funkcja, która trafi do użytkowników smartfonów od Google, pojawia się w wersji beta aplikacji Telefon oznaczonej numerem 127.0.620688474. Aktualizacja poza obecnością funkcji "Lookup" wprowadza też nieznacznie przeprojektowany interfejs wybierania numeru alarmowego. Przyjrzyjmy się jednak, jak dokładnie ma działać "Lookup".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piunika Web wyjaśnia, że nowość będzie widoczna w zakładce z ostatnimi połączeniami. Kiedy klikniesz w wybrany numer, który do ciebie dzwonił, wyświetli się standardowe menu kontekstowe z jednym dodatkowym przyciskiem. Tuż obok ikon dodawania kontaktu, wysłania wiadomości i sprawdzenia historii połączeń, pojawi się ikona opisana jako "Lookup". Po jej kliknięciu telefon zaproponuje sprawdzenie numeru w domyślnej przeglądarce – bez konieczności kopiowania i wklejania – szybko i skutecznie. Natychmiast wyświetli ci wyniki wyszukiwania w Google, dzięki czemu sprawdzisz, kto do ciebie dzwonił.

Funkcja "Lookup" na Pixelu
Funkcja "Lookup" na Pixelu© piunikaweb.com

Kiedy natomiast nowość trafi do wszystkich użytkowników Androida? To nieco bardziej skomplikowane, bowiem Google rozwija tę funkcję powoli. Firma zaczęła od wprowadzenia jej na rynek japoński, a teraz planuje uruchomić ją globalnie. Na razie jednak wyszukiwanie numerów bezpośrednio z poziomu aplikacji Telefon znajduje się w becie – a do tego funkcja jest przeznaczona wyłącznie dla smartfonów Pixel.

Oznacza to, że najpierw skorzystają z niej posiadacze telefonów od Google, a dopiero później (choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone) funkcja może trafić do Androida i nie będzie stanowić unikalnej funkcjonalności dla konkretnej marki. Jeśli natomiast masz Pixela, możesz spodziewać się w nadchodzących tygodniach aktualizacji wprowadzającej opcję "Lookup". Użytkownicy pozostałych smartfonów muszą uzbroić się w cierpliwość lub korzystać z zewnętrznych aplikacji pozwalających na sprawdzanie numerów.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)