ARM Cortex-A57 — do serwerów i do tabletów, wszędzie równie energooszczędny

ARM Cortex-A57 — do serwerów i do tabletów, wszędzie równie energooszczędny

Redakcja
04.04.2013 16:11, aktualizacja: 08.04.2013 17:26

Firmy ARM i TSMC odpowiadające za układy Cortex poinformowały o gotowości do masowej produkcji nowego procesora A57 wykonanego w architekturze ARMv8 z obsługą AArch64. Będzie to pierwszy procesor tego typu obsługujący instrukcje 64-bitowe oraz pamięci operacyjne większe niż 4 GB.

Obraz

Nowe układy z wykorzystaniem FineFET zostały wyprodukowane w 16-nanometrowym procesie technologicznym (ostatecznie będzie je można produkować z zakresie od 28 do 14 nm) i mają być konkurencja dla procesorów firmy Intel bazujących na Tri-Gate, zastosowanych w Ivy Brigde. Cortex-A57 dzięki temu w trybie zgodności z 32 bitami ma uzyskiwać osiągi trzykrotnie wyższe od swojego poprzednika — A15 — przy identycznej żywotności baterii. Co ważne w kontekście urządzeń mobilnych, Cortex-A57 przy mocy ustawionej na poziomie wcześniejszego modelu będzie w stanie zaoszczędzić energię aż pięciokrotnie. Dzięki takiej elastyczności układy znajdą zastosowanie zarówno w tabletach i smartfonach, jak i w energooszczędnych serwerach potrzebujących większej mocy obliczeniowej.

Procesor ARM Cortex-A57 ma współpracować z wydajnymi układami graficznymi ARM Mali oraz pracować nawet w 16-rdzeniowych konfiguracjach. Ma również wykorzystywać technologie pozwalające między innymi na współpracę z układem Cortex-A53, sprzętowe szyfrowanie danych oraz sprzętową wirtualizację. Wymienione dobrodziejstwa będą obsługiwane przez systemy z rodziny Linux, które już od pewnego czasu przygotowują się na nadchodzącą architekturę AArch64.

ARM sugeruje ponadto, że smartfon z procesorem Cortex-A57 będzie miał dość zasobów, aby zastąpić laptopa. Jeśli podłączymy do niego klawiaturę, mysz i jakiś monitor — wszystko koniecznie bezprzewodowe — będziemy mogli pracować jak na „typowym dzisiejszym laptopie”. Dalej można przeczytać, że dostarczona moc zaspokoi „typowego konsumenta” i zastąpi mu również konsolę do gier, a przy tym zyskamy ciekawe możliwości związane z mobilnością.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)