Apache OpenOffice 4.1.0

Pobierz program Asystent pobierania włączony

Apache OpenOffice (wcześniej OpenOffice.org) to w pełni darmowy pakiet biurowy, rozpowszechniany na zasadach Open Source. Obok LibreOffice jest to jeden z najpoważniejszych konkurentów Microsoft Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress.

Galeria programu

Najważniejsze zmiany w wersji 3.4 OpenOffice to: szybszy start, szyfrowanie danych według algorytmu AES-256, zniesienie liczby ograniczeń co do liczby pól w narzędziu Tabele przestawne (dawniej Data Pilot), rozszerzenie filtra eksportu do CVS o funkcję "Quote all text cells" oraz poprawa kompatybilności formatu z innymi obsługującymi go narzędziami. Narzędzie formuły w edytorze tekstu od teraz pozwala zapisać poszczególne symbole, co powinno zmniejszyć wagę dokumentu, zakotwiczyć formułę do znaku a także obsługuje znaki specjalne z zestawu UTF-32. Narzędzia Impress i Draw doczekały się lekkiego liftingu interfejsu, który poprawił ich użyteczność. Zmiany nie ominęły modułu wykresów, który zyskał oś czasu i opcję zmiany rozmiaru legendy. Poprawiono wiele zgłoszonych błędów w tym opcję eksportu do formatu RTF i importu DOCX. Usunięto filtr eksportu do starych, binarnych plików StarOffice'a, a pod systemami Uniksowymi dodano obsługę multimediów poprzez framework Gstreamer. Te i pozostałe zmiany dostępne są na wiki projektu.

Składniki pakietu

Writer - rewelacyjny edytor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań, trudno jednoznacznie określić, "kto" jest lepszy - potentat ze stajni Microsoft - Word, czy też Writer. Ten darmowy edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie, do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencje seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy, a także całe frazy. Podczas pisania edytor "podpowiada" nam dalszy ciąg frazy lub wyrazu (po przyzwyczajeniu się do tej opcji może ona wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu). Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda. Bardzo dobrze funkcjonujące w tej wersji filtry i znakomita wymiana danych z MS Office.

Calc - znakomity arkusz kalkulacyjny, cechuje go przede wszystkim intuicyjna, bardzo wygodna obsługa, formuły mogą być tworzone poprzez słowa w języku polskim. Automatyczna konwersja na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych kursów pobranych z Internetu. Wyjątkowa swoboda w formatowaniu komórek, możliwość graficznej prezentacji struktury formuł. Można również tworzyć własne funkcje. Bardzo bogate możliwości tworzenia wykresów

Base - jest modułem do tworzenia baz danych, pozwala na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL.

Draw - bardzo wygodny program graficzny, który w sposób znaczący podnosi wartość całego pakietu. Dzięki niemu można stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet OpenOffice. Oczywiście Draw znakomicie współpracuje z innymi aplikacjami OO. Draw jest aplikacją, która oferuje użytkownikowi niebanalne możliwości. Bogate możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, przeźroczystością, foto realistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, formularze obiektów 3D. Konwersja rastrów na wektory i odwrotnie, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach, krzywe Beziera. Obsługa OpenGL. To jednak tylko niektóre z bardzo bogatych możliwości tej silnej aplikacji.

Impress - to narzędzie do tworzenia prezentacji. Bardzo duże możliwości i wyjątkowa łatwość uzyskania efektu. Wiele łatwych w obsłudze narzędzi, możliwość tworzenia prezentacji 3D. Grafika rastrowa i wektorowa, wygodna współpraca z "Draw" dają duże możliwości ekspresji. Dużą zaletą jest możliwość tworzenia plików wykonywalnych (nie ma konieczności posiadania OpenOffice na komputerze, na którym prezentacja ma zostać uruchomiona). Impress zawiera oczywiście filtry pozwalające na import i eksport z i do MS PowerPoint.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

darmowy
Sam się wyłącza po kilku godzinach
ocena użytkownika

Ehh szkoda gadać. Co to jest jakieś odzyskiwanie dokumentu!? Pisałem pracę licencjacką ,,pisałem,, bo wywaliło mi błąd w programie i sam się zamknął z nieznanego powodu. Może i fajnie, że darmowy, ale kilka godzin pracy mam w plecy.
Non stop wywala jakieś komunikaty, o odzyskiwaniu pliku. Nie polecam programu do pisania dłuższych prac, bo po kilku godzinach program sam się zamyka. Teraz po próbie uruchomienia dokumentu, program sam twierdzi, że nie udało mu się go uruchomić, bo format w jakim jest napisany jest nie obsługiwany przez Open Ofice.
do napisania CV czy innej aplikacji program jest fajny, ale nie używajcie go do pisania dłuższych prac.

07.04.2014 18:35 | Recenzja do wersji 4.0.1
Szybkie włączanie, darmowy, łatwy w obsłudze
Brak
ocena użytkownika

Wcześniej korzystałem z MS Office, ale niestety wygasła mi licencja szkoda mi było znowu wydać kilkaset złotych. Postanowiłem pobrać ten program, okazał się być świetny. Nie mam mu nic do zarzucenia, polecam!!!

03.02.2014 16:03 | Recenzja do wersji 4.0.1

Komentarze

DanKar REDAKCJA 25.07.2014 15:46 #674

@yanik11: Sprawdziłem instalator powyższego programu i nie zawiera on żadnych dodatkowych komponentów - instalowany jest jedynie pakiet biurowy Apache OpenOffice. Wspomniany przez Ciebie "reg clean pro" musiał zostać zainstalowany na Twoim komputerze w innych okolicznościach.

Pozdrawiam :)

yanik11  23.07.2014 12:58 #673

kolejny raz intaluje cos z tej strony i przy okazji zainstalowal sie jakis reg clean pro w tle oczywiscie zawirusowany!!!

matiasz  20.07.2014 01:00 #672

Program jest świetny. A z dodatkiem Language Tool absolutnie wymiata. Co ważne pakiet przyspieszył i nie jest już taki mułowaty. Mam tylko jedno małe ale. Obsługa plików w formacie RTF zamieszczonych na stronach MS. Chodzi mi o formularze do KRS bądź inne do postępowań sądowych. Nie wiem czemu ale zawsze te pliki się źle odczytują. Gdyby nie to definitywnie odinstalowałbym MS Office.

dżejk (niezalogowany) 02.07.2014 00:31 #671

Poszukaj konwertera online do masowej konwersji i przerób wszystko na odt...

anonim (niezalogowany) 01.07.2014 20:02 #670

@Pazuzu: Dzięki za podpowiedź, już znalazłem. Ostatnia wersja OO, która otwiera pliki StarOfice to 3.4.1.

Pazuzu  01.07.2014 10:56 #669

@anonim (niezalogowany): Musisz zainstalować którąś ze starszych wersji OpenOffice. Bo nowsze (od wersji 4.x) nie obsługują plików StarOffice w ogóle. A jak już znajdziesz (np. na ftp.icm.edu.pl), to przy instalacji pakietu daj instalację niestandardową i zaznacz by uwzględnił przy instalacji "starsze filtry"

anonim (niezalogowany) 27.05.2014 19:04 #668

Czy ktoś mógłby doradzić co zrobić aby AOO otwierał pliki StarOffice (wersja 5.2). Mam bardzo dużo takich plików i nie mogę ich otworzyć a zawartość ich jest dla mnie ważna. Słyszałem, że potrzebne są jakieś starsze filtry, niestety nie wiem o co chodzi z tymi filtrami.
Za wszelkie rady i pomoc bardzo dziękuję.

ajej (niezalogowany) 13.05.2014 22:16 #667

@Zen 60 (niezalogowany): Mam zainstalowany pod windows 8 chodzi bez problemu

hmo  13.05.2014 10:21 #666

@Mechatronik:
AVG IS nic zlego mi nie powiedzial podczas sciagania i instalacji. Sciagalem ze strony producenta. Bez zbednych smieci.

anonim427 (niezalogowany) 12.05.2014 13:34 #665

@Mechatronik: Nie mam 360 IS, ale jeżeli ściąga się program z zielonego przycisku "Pobierz programy", to instalują się też inne rzeczy, które antywirus może uznać za zagrożenie. Lepiej ściągać z szarego "Linki bezpośrednie".

anonim (niezalogowany) 11.05.2014 20:09 #664

@Mechatronik: Trzeba było pobrać program prosto od Apache a nie z dobrychprogramów.
Dobreprogramy częstują trojanami podczas pobierania z ich strony.

Mechatronik  10.05.2014 21:20 #663

Czy komuś prócz mnie po ściągnięciu antywirus wywalił podejrzenie trojana? Mam 360 IS.

hmo  04.05.2014 09:59 #662

AOO uzywam pod Win7/64, jak do tej pory bezproblemowo. Szkoda tylko ze nie ma wersji 64bit. Mam nadzieje ze kiedys sie pokaze.

PIENA  30.04.2014 19:00 #661

@Zen 60 (niezalogowany): Instalowałem AOO na W8 (teraz 8.1). Problemów nie miałem żadnych- zresztą gdyby były, można próbować w trybie zgodności, ale jak wspomniałem zainstalowałem bez problemów.

Zen 60 (niezalogowany) 29.04.2014 21:58 #660

Używałem długo pod Windows XP, moim zdaniem zdecydowanie lepszy od konkurencyjnego LOO. Sprawniejszy i lepiej radzi sobie z plikami stworzonymi w Microsoft Office. Czy próbował ktoś zainstalować pod Windows 8, bo widzę w opisie, że podano obsługę do siódemki włącznie ?

internauta xyz (niezalogowany) 29.04.2014 13:46 #659

Od kilku minut mamy stabilną wersję AOO 4.1. Zmiany są takie: https://cwiki.apache.org/confluence/display/OOOUSERS/AOO+4.1+Release+Notes

PIENA  23.04.2014 10:29 #658

Na stronie programu http://www.openoffice.org/pl/ pod menu "Download" jest polska wersja beta AOO 4.1.0.

Illusion  22.04.2014 12:46 #657

Chyba najlepsza, darmowa alternatywa dla MS Office :D Polecam!

PIENA  22.04.2014 10:38 #656

@Anonim (niezalogowany): Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale takie rozszerzenie jest w języku polskim. Proszę wpisać w wyszukiwarkę (przy rozszerzeniu PAGER) słowo z podanego tagu: "pagination". To przekieruje na rozszerzenie PAGINATION w języku polskim (Może nie do końca bo tytuł w AOO będzie figurował jako "Page Number" w menu "Wstaw", ale w środku jest po polsku.). Kliknięcie ponowne w tytuł na tej stronie przekieruje do strony z pobieraniem.

internauta xyz (niezalogowany) 06.04.2014 09:07 #655

Przepraszam, że tak nagle zamilkłem ale mam kłopoty - założoną ortezę na nogę i ogólnie mocno poobijany. Cóż jeszcze jeden powód aby ostrożniej jeździć na rowerze nawet jeśli robi się to z przepisami, bo zawsze zza rogu może wychynąć baba w SUVie, która się "tylko zagapi". Tak więc teraz raczej czytam niż piszę.
Komentarz 653 był mój, znów się nie podpisałem :-(
A teraz piszę bo już od paru dni dostępna jest wersja RC pakietu: http://ci.apache.org/projects/openoffice/milestones/4.1.0-rc/binaries/pl/Apache_...

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.