Pobierz program Asystent pobierania włączony

Apache OpenOffice (wcześniej OpenOffice.org) to w pełni darmowy pakiet biurowy, rozpowszechniany na zasadach Open Source. Obok LibreOffice jest to jeden z najpoważniejszych konkurentów Microsoft Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie OpenOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet OpenOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

OpenOffice to już trup? LibreOffice nie dało szans starszemu bratu

85
OPROGRAMOWANIE 24.04.2015 | Mateusz Zasuwik (quest88)

Pięć lat po wielkiej schizmie w świecie wolnych pakietów biurowych środowisko zaczęło przyznawać się do tego, co przez długi czas było skrywane pod kurtyną milczenia. OpenOffice to trup, ofiara swojego młodszego brata. W ostatnim wpisie na prawie już martwym blogu, Andrea Pescetti straszy najwierniejszych fanów pakietu OpenOffice i ostrzega, że gdy umrze sam protoplasta, zawali się cały ekosystem tego biurowego pakietu. Co to miałoby oznaczać? Niepowetowane straty dla świata, a także dla twórców LibreOffice. Jak sam przyznaje: Biorąc pod uwagę fakt, że OpenOffice potrzebuje obecnie…

Recenzje użytkowników

bezpłatny; idealny zarówno w domu, jak i w firmie
brak
ocena użytkownika

Gdy mowa o pakietach biurowych, wielu użytkownikom przed oczami natychmiast staje Microsoft Office. Na szczęście coraz więcej osób dla produktu z Redmond dostrzega świetne alternatywy. Jedną z nich jest Apache OpenOffice, rozpowszechniany bezpłatnie zarówno dla użytkowników domowych, jak i firm.
Program ten zawiera w sobie wszystkie najważniejsze elementy składowe dobrego pakietu biurowego, a więc edytor tekstowy, arkusz kalkulacyjny, moduł do tworzenia prezentacji, moduł bazodanowy, program graficzny itd. Każdy z tych elementów - oczywiście umiejętnie wykorzystany - spełnia swoją rolę idealnie.
Prosty, przejrzysty i intuicyjny interfejs zapewne każdemu użytkownikowi przypadnie do gustu, a w razie problemów z "połapaniem się" w programie można skorzystać z szerokiej bazy pomocy wbudowanej w program lub rozwiać wątpliwości na specjalnym forum internetowym (forum.openoffice.org/pl/forum).
Faktem jest, że większość dokumentów w publicznym obiegu tworzonych jest za pomocą pakietu Microsoft Office. W przypadku próby przeglądania czy edycji takich dokumentów za pośrednictwem Apache OpenOffice możemy napotkać na pewne problemy z kompatybilnością lub nieco odmiennym wyświetlaniem się tych dokumentów. W żadnym razie nie można tego jednak uznać za błąd w działaniu Apache'a, co niestety (błędnie!) część osób tak interpretuje, a de facto wynikać to może z nieprawidłowego sformatowania dokumentu.

06.04.2015 10:24 | Recenzja do wersji 4.1.1
darmowy
Sam się wyłącza po kilku godzinach
ocena użytkownika

Ehh szkoda gadać. Co to jest jakieś odzyskiwanie dokumentu!? Pisałem pracę licencjacką ,,pisałem,, bo wywaliło mi błąd w programie i sam się zamknął z nieznanego powodu. Może i fajnie, że darmowy, ale kilka godzin pracy mam w plecy.
Non stop wywala jakieś komunikaty, o odzyskiwaniu pliku. Nie polecam programu do pisania dłuższych prac, bo po kilku godzinach program sam się zamyka. Teraz po próbie uruchomienia dokumentu, program sam twierdzi, że nie udało mu się go uruchomić, bo format w jakim jest napisany jest nie obsługiwany przez Open Ofice.
do napisania CV czy innej aplikacji program jest fajny, ale nie używajcie go do pisania dłuższych prac.

07.04.2014 18:35 | Recenzja do wersji 4.0.1

Komentarze

betmariss   4 #740 30.09.2015 23:03

@jankesd: Dzięki za info, a właśnie nie wiedziałam, który zainstalować: Apache czy LibreOffice. Widząc datę ostatniej aktualizacji już miałam się zdecydować na ten drugi, ale po przeczytaniu Twojego komentarza i recenzji do LibreOffice (podobno zamula na Windows) zmieniłam zdanie. Oby ta nowa wersja wyszła jak najszybciej.

jankesd   2 #739 30.09.2015 14:38

@internauta xyz (niezalogowany): podaje kolejny link na ten temat http://www.pro-linux.de/news/1/22794/apache-openoffice-bereitet-veroeffentlichun... oraz tłumaczenie

Software :: Siedziba
Apache OpenOffice 4.1.2 przygotowuje wydanie

Opracowany pod auspicjami Fundacji Apache OpenOffice Office Suite przygotowuje wydanie nowej wersji 4.1.2. Uwolnienie ma nastąpić do końca 2015 roku, dokładna data nie jest jeszcze.
Od Ferdynanda Thommes
Według wpisu w blogu Apache, ale wkrótce będzie gotowy. Według Andrea Pescetti, wiceprezes i aktywnych twórców OpenOffice, nadchodząca aktualizacja miała zawierać tylko poprawki, jednak spowodowało w trakcie rozwoju do restrukturyzacji projektu, usprawnienie niektórych procesów w trakcie i infrastruktury zostały skorygowane. Dalsze zmiany nie zostały jeszcze zakończone. Również nowe autorów spotkałem głośny Pescetti projektu.

Praca kilkudziesięciu starych i nowych deweloperów w ostatnich miesiącach, powinny być dla użytkowników OpenOffice 4.1.2 głównie w zwiększonej stabilności, poprawa interoperacyjności z programów firmy Microsoft - podejmowania i ulepszone importowanie dokumentów zauważalne - SharePoint w szczególności. Na ostatniej fazie przed wydaniem dewelopera jest teraz z prośbą o pomoc ze strony społeczności. Chociaż rozwój jest w dużej mierze zakończona, nie będzie, ale do kontroli jakości, tworzenie i tłumaczenie informacji o wersji i innych prac wolontariuszy nadal potrzebne. W kontroli jakości dla projektu powstanie podręcznik został opracowany, to głównie o określenie na różnych platformach oraz z innym sprzętem, jeśli błędy nie są zamknięte, ale nadal powodować błędy gdzieś.

Ostatnio nie było dobre dla projektu. Ostatnia wersja OpenOffice 4.1.1 jest już od ponad roku i wyglądało to w czasach, jak gdyby miała pozostać ostatni. Prace rozwojowe spadły do ??zera i stagnacja trwała do zarządu. Poważna luka pozostał nierozwiązany. W sierpniu opublikowane Gnome deweloper Christian Schaller list otwarty do Fundacji Apache OpenOffice Apache i Zespołu, dzwoniąc na to, aby przekierować użytkowników do pozostałych LibreOffice chodzi o dobro użytkowników wolnego oprogramowania. A dahindümpelndes Projekt ten widoczność zaszkodziła reputacji wolnego oprogramowania w ogóle. Schaller zobaczył wtedy małe szanse na Apache OpenOffice ponownie aufzurappeln. Czy wydanie nowej wersji ma tendencję, aby refloat pakietu Office okaże się.

jankesd   2 #738 30.09.2015 14:14

@internauta xyz (niezalogowany): chyba coś znalazłem na ten temat podaje link https://blogs.apache.org/OOo/entry/coming_soon_apache_openoffice_4

jankesd   2 #737 30.09.2015 13:53

@internauta xyz (niezalogowany): Dzień dobry jak masz taką informację podziel się co faktycznie napisali do Ciebie.Daj pełną treść.Jeśli faktycznie chcą wydać wersje 4.1.2 to będzie wielkie zaskoczenie ponieważ jest najbardziej stabilny z pakietów biurowych typu Openooffice i nie ma takich problemów jak opisują w programie LibreOffice.Trzymam kciuki za nowe wydanie,które na pewno coś wniesie nowego jak również będzie bardziej jeszcze uniwersalny i nadal będzie rozwijany w dobrym kierunku

  #736 28.09.2015 18:25

Z AOO dobrze nie jest ale dziś dostałem twita że w ciągu kilkunastu dni można spodziewać się wersji 4.1.2.

Crazygod   5 #735 28.08.2015 13:14

@internauta xyz (niezalogowany): Faktycznie szkoda, ale może to i lepiej.

  #734 28.08.2015 08:59

@Crazygod: Myślę, że to śmierć kliniczna. Niby szanse jakieś są ale bardziej w teorii niż praktyce. Szkoda, bo AOO był (i jest) pakietem sporo stabilniejszym i bez robienia fochów, w przeciwieństwie do LO.

Crazygod   5 #733 22.08.2015 15:02

Umarło to już zupełnie czy jeszcze dycha?

  #732 19.06.2015 21:57

@Anonim (niezalogowany): Proponuje używać openoffice, który się nie skończy :]. A jak już się wyłączył to go włączyć :]

  #731 31.05.2015 12:48

Po formacie kompa nie można zainstalować Apache OpenOffic

  #730 21.05.2015 18:46

@DanKar: Mi to nie pomogło. Nadal mam jakieś skaczące reklamy :( Co mam zrobić? Bo strasznie wkurzają!

  #729 15.05.2015 22:02

@ak (niezalogowany):No i używałem sobie Open Offica 3.3 . Tego darmowego i tak dalej ... .
Dzisiaj zażądał ode mnie rejestracji . A kiedy go olałem - wyłączył się !
Zrobił tak po ponad 1,5 roku używania . Kiedy już napisałem sporo dokumentów .
Z tymi dokumentami sobie poradzę , ale ze słowem tych którzy obiecywali już nie .
Jesteście większymi łajzami niż ci z Redmond.
Mój wybór jest teraz prosty .
A wy szukajcie sobie innych frajerów .

Ps. : Jak widzę zapowiedź jakiegoś Apache ... coś tam , to mi się przypominają "przygody" pomiędzy wersją Open .. .. 3 ileś i np. Open 3.2 a później Open 3.3 .
Miało być tak uniwersalnie .


Serdecznie Was pozdrawiam ..

  #728 23.04.2015 16:30

@Morderca w afekcie (niezalogowany): Witam, ładnie piszesz jaki to zły program, lepiej byś się podszkolił nie pisał takich głupot. Ten program w niczym nie ustępuje MS a plusem jest to, że jest za free ! Trzeba trochę posiedzieć przy programie si się nauczyć co nie co a nie pisać głupoty z nieba wzięte.

  #727 23.04.2015 16:29

Witam, ładnie piszesz jaki to zły program, lepiej byś się podszkolił nie pisał takich głupot. Ten program w niczym nie ustępuje MS a plusem jest to, że jest za free ! Trzeba trochę posiedzieć przy programie si się nauczyć co nie co a nie pisać głupoty z nieba wzięte.

Quest-88   14 #726 23.04.2015 12:18

@jankesd: Następnym razem proszę wskazywać klikalne źródło umieszczanych wypowiedzi.

https://forum.openoffice.org/pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=3127&p=13252#...

Pozwoli to na republikację naszych treści zgodnie z licencją Creative Commons. Ponadto chroni to czytelników przed zamieszaniem informacyjnym. Z Twojego posta nie wynika co jest odautorskim komentarzem, a co jest cytowaną treścią. Po trzecie: na naszym forum widać czy wypowiedzi należą do aktywnej społeczności zaangażowanej w rozwój czy są to komentarze osób trzecich, które są tylko biernymi obserwatorami. Wplątany akapit o rzekomej modzie na Open Source, która już minęła jest wypowiedzią osoby niezwiązanej z projektem. Oryginalny post użytkownika naszego forum nie został skasowany tylko dlatego, że mieści się w ramach dozwolonej dyskusji i nie łamie regulaminu. Nie mniej jednak, jest to opinia tylko zwykłego Internauty i wiadomość ta nie może być rzetelną podstawą do tworzenia osądów.

jankesd   2 #725 20.04.2015 19:02

Dzień dobry wszystkim użytkownikom tego pakietu.Prawdopodobnie jest to chyba już ostatnia wersja tego pakietu biurowego i nie będzie już dalej rozwijana pod swoją marką.Pozostanie tylko LibreOffice.W internecie znalazłem komentarze z forum openoffice.org min.tytuł Obserwujmy śmierć OpenOffice'a, czyli ApacheOffice

Powoli deweloperzy AOO publicznie przyznają się do tego, co przez długi czas było skrywane pod kurtyną milczenia. W ostatnim wpisie (na prawie już martwym blogu) Andrea Pescetti straszy zawaleniem się całego ekosystemu forków OO.o, gdy tylko umrze sam protoplasta.

Przypomnę tylko, że zanim IBM wycofał większość swoich deweloperów, planowano wydać AOO 5.0. Potem miano ograniczyć się do wydania poprawkowego (chyba wersji 4.1.2). Ostatnie stabilne wydanie jest z 21 sierpnia 2014 r., co daje aż 6 i pół roku zastoju. Uwzględniając cykle, do których nas przyzwyczajono przez ostatnią dekadę, w tym okresie powinno zostać wydane jedno wydanie poprawkowe i jedno "duże", wnoszące wiele nowości. Niestety w tym czasie nie zrobiono niczego zauważalnego. W między czasie TDF planuje wydać LO 5.0 (wcześniej znane jako wersja 4.5).

Jak myślicie ile potrwa dobicie AOO? Pytam o Wasze opinie, bo ciekaw jestem kiedy TDF poprosi fundację Apache o cesję marki.

Nie bardzo wierzę, by moloch się podniósł. Zwłaszcza że stracił zainteresowanie i ze strony wielkich tego świata, i ze strony społeczności linuksowych. Więc dla kogo tak naprawdę istnieje?
Tak się składa, że w tym tygodniu po długiej przerwie, zaniepokojony ciszą na blogach oraz na listach dyskusyjnych AOO dev, poszukałem co nieco i przeczytałem także (przypadkiem) świeży materiał Andrei. Wynika z tej analizy przyznanie do samobója licencyjnego, no i powaga sytuacji zespołu AOO.
Z wróżeniem z fusów na temat terminów bym się wstrzymał. Ciekawsze jest, czy rzeczywiście, i na ile, ucierpi na sprawie TDF. Nie sądzę, choć rozwój LO może stać się jeszcze bardziej chaotyczny i bezkierunkowy.

Ja z kolei myślałem, że gdy Collabora położy łapę na LO, to projekt pójdzie w sprecyzowanym kierunku. Jednak gdy widzą jak się rozdrabniają na LOOL (LibreOffice OnLine; swoją drogą, straszny skrót) i na LibreOffice na Androidzie, to aż szkoda mi tych zmarnowanych zasobów. Szczęśliwie, są to wyłącznie ich pieniądze.

No niestety moda na OpenSource się skończyła. Dystrybucje padają, produkty padają, sprzedaż MSO ciągle mi rośnie, coraz więcej ludzi mówi NIE dla OpenOffice, świat się zmienia. Ludzi już nie ma zainteresowanych nie tylko produkowaniem, ale choćby używaniem. Poznikały portale, poznikały fory internetowe

MrBeckham666   15 #724 08.04.2015 00:42

@Ostatni Mohikanin: dokładnie to mniej wiecej miałem na mysli:)
ludzie potrzebują ms office a wykorzystują jedynie funkcje wordpada:)

wps office nawet ciekawie się zapowiada splszczenie w trakcie:) tylko czasami fisiuje podczas instalacji.

Ostatni Mohikanin   21 #723 07.04.2015 18:36

@MrBeckham666: Co racja, to racja. Znam nawet takich, którzy muszą mieć w swoim komputerze pakiet Microsoft Office, uznając przy tym OpenOffice za "zbyt cienki", ale jednocześnie potrafiąc obsłużyć co najwyżej Notatnik :)

MrBeckham666   15 #722 07.04.2015 16:26

@Ostatni Mohikanin: pewnie miałeś raczej na mysli tylko i wyłącznie to że sporo ludzi używa MS office a wykorzystuje praktycznie tylko mozliwosci wordpada w windows.

Ostatni Mohikanin   21 #721 06.04.2015 11:44

@MrBeckham666: "program do samego otwierania plików doc itp jak i prostych edycji lepszy niz MS office"
Nie tylko do prostych edycji. Apache OpenOffice może zdecydowanie więcej, niż się może na pierwszy rzut oka wydawać :)

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.