Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Apache OpenOffice 4.0.1

Pobierz program Asystent pobierania włączony

Apache OpenOffice (wcześniej OpenOffice.org) to w pełni darmowy pakiet biurowy, rozpowszechniany na zasadach Open Source. Obok LibreOffice jest to jeden z najpoważniejszych konkurentów Microsoft Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress.

Galeria programu

Najważniejsze zmiany w wersji 3.4 OpenOffice to: szybszy start, szyfrowanie danych według algorytmu AES-256, zniesienie liczby ograniczeń co do liczby pól w narzędziu Tabele przestawne (dawniej Data Pilot), rozszerzenie filtra eksportu do CVS o funkcję "Quote all text cells" oraz poprawa kompatybilności formatu z innymi obsługującymi go narzędziami. Narzędzie formuły w edytorze tekstu od teraz pozwala zapisać poszczególne symbole, co powinno zmniejszyć wagę dokumentu, zakotwiczyć formułę do znaku a także obsługuje znaki specjalne z zestawu UTF-32. Narzędzia Impress i Draw doczekały się lekkiego liftingu interfejsu, który poprawił ich użyteczność. Zmiany nie ominęły modułu wykresów, który zyskał oś czasu i opcję zmiany rozmiaru legendy. Poprawiono wiele zgłoszonych błędów w tym opcję eksportu do formatu RTF i importu DOCX. Usunięto filtr eksportu do starych, binarnych plików StarOffice'a, a pod systemami Uniksowymi dodano obsługę multimediów poprzez framework Gstreamer. Te i pozostałe zmiany dostępne są na wiki projektu.

Składniki pakietu

Writer - rewelacyjny edytor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań, trudno jednoznacznie określić, "kto" jest lepszy - potentat ze stajni Microsoft - Word, czy też Writer. Ten darmowy edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie, do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencje seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy, a także całe frazy. Podczas pisania edytor "podpowiada" nam dalszy ciąg frazy lub wyrazu (po przyzwyczajeniu się do tej opcji może ona wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu). Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda. Bardzo dobrze funkcjonujące w tej wersji filtry i znakomita wymiana danych z MS Office.

Calc - znakomity arkusz kalkulacyjny, cechuje go przede wszystkim intuicyjna, bardzo wygodna obsługa, formuły mogą być tworzone poprzez słowa w języku polskim. Automatyczna konwersja na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych kursów pobranych z Internetu. Wyjątkowa swoboda w formatowaniu komórek, możliwość graficznej prezentacji struktury formuł. Można również tworzyć własne funkcje. Bardzo bogate możliwości tworzenia wykresów

Base - jest modułem do tworzenia baz danych, pozwala na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL.

Draw - bardzo wygodny program graficzny, który w sposób znaczący podnosi wartość całego pakietu. Dzięki niemu można stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet OpenOffice. Oczywiście Draw znakomicie współpracuje z innymi aplikacjami OO. Draw jest aplikacją, która oferuje użytkownikowi niebanalne możliwości. Bogate możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, przeźroczystością, foto realistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, formularze obiektów 3D. Konwersja rastrów na wektory i odwrotnie, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach, krzywe Beziera. Obsługa OpenGL. To jednak tylko niektóre z bardzo bogatych możliwości tej silnej aplikacji.

Impress - to narzędzie do tworzenia prezentacji. Bardzo duże możliwości i wyjątkowa łatwość uzyskania efektu. Wiele łatwych w obsłudze narzędzi, możliwość tworzenia prezentacji 3D. Grafika rastrowa i wektorowa, wygodna współpraca z "Draw" dają duże możliwości ekspresji. Dużą zaletą jest możliwość tworzenia plików wykonywalnych (nie ma konieczności posiadania OpenOffice na komputerze, na którym prezentacja ma zostać uruchomiona). Impress zawiera oczywiście filtry pozwalające na import i eksport z i do MS PowerPoint.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

darmowy
Sam się wyłącza po kilku godzinach
ocena użytkownika

Ehh szkoda gadać. Co to jest jakieś odzyskiwanie dokumentu!? Pisałem pracę licencjacką ,,pisałem,, bo wywaliło mi błąd w programie i sam się zamknął z nieznanego powodu. Może i fajnie, że darmowy, ale kilka godzin pracy mam w plecy.
Non stop wywala jakieś komunikaty, o odzyskiwaniu pliku. Nie polecam programu do pisania dłuższych prac, bo po kilku godzinach program sam się zamyka. Teraz po próbie uruchomienia dokumentu, program sam twierdzi, że nie udało mu się go uruchomić, bo format w jakim jest napisany jest nie obsługiwany przez Open Ofice.
do napisania CV czy innej aplikacji program jest fajny, ale nie używajcie go do pisania dłuższych prac.

07.04.2014 18:35 | Recenzja do wersji 4.0.1
Szybkie włączanie, darmowy, łatwy w obsłudze
Brak
ocena użytkownika

Wcześniej korzystałem z MS Office, ale niestety wygasła mi licencja szkoda mi było znowu wydać kilkaset złotych. Postanowiłem pobrać ten program, okazał się być świetny. Nie mam mu nic do zarzucenia, polecam!!!

03.02.2014 16:03 | Recenzja do wersji 4.0.1

Komentarze

PIENA  23.04.2014 10:29 #658

Na stronie programu http://www.openoffice.org/pl/ pod menu "Download" jest polska wersja beta AOO 4.1.0.

Illusion  22.04.2014 12:46 #657

Chyba najlepsza, darmowa alternatywa dla MS Office :D Polecam!

PIENA  22.04.2014 10:38 #656

@Anonim (niezalogowany): Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale takie rozszerzenie jest w języku polskim. Proszę wpisać w wyszukiwarkę (przy rozszerzeniu PAGER) słowo z podanego tagu: "pagination". To przekieruje na rozszerzenie PAGINATION w języku polskim (Może nie do końca bo tytuł w AOO będzie figurował jako "Page Number" w menu "Wstaw", ale w środku jest po polsku.). Kliknięcie ponowne w tytuł na tej stronie przekieruje do strony z pobieraniem.

internauta xyz (niezalogowany) 06.04.2014 09:07 #655

Przepraszam, że tak nagle zamilkłem ale mam kłopoty - założoną ortezę na nogę i ogólnie mocno poobijany. Cóż jeszcze jeden powód aby ostrożniej jeździć na rowerze nawet jeśli robi się to z przepisami, bo zawsze zza rogu może wychynąć baba w SUVie, która się "tylko zagapi". Tak więc teraz raczej czytam niż piszę.
Komentarz 653 był mój, znów się nie podpisałem :-(
A teraz piszę bo już od paru dni dostępna jest wersja RC pakietu: http://ci.apache.org/projects/openoffice/milestones/4.1.0-rc/binaries/pl/Apache_...

drqd (niezalogowany) 15.03.2014 23:33 #654

Szkoda, że Solver jest do kitu. Tak tylko go wrzucili żeby udawał że jest. Nie rozwiąże najprostszych równań z jedną zmienną kwadratową.

Anonim (niezalogowany) 13.03.2014 08:55 #653

@bitx (niezalogowany): Tak, wersja 4.0.1 jest stabilna. Zamieszanie bierze się stąd, że projekt OpenOffice.org (określany jako OO lub OOo) się podzielił na LibreOffice (LO) i Apache OpenOffice (AOO) przy czym AOO zatrzymał domenę OpenOffice.org. Linia 3 jest "przedrozłamowa".

Endriu_L: Wypróbuję KSO w weekend. Dzięki za cynk! :-)


Tak trochę z innej beczki - czy ktoś wie jak się skontaktować z twórcą rozszerzenia Pager http://extensions.openoffice.org/en/project/pager ? Przyznam, że zawsze je instaluję ale mnie trochę wkurza że jest tylko częściowo przetłumaczone (nie tylko na polski...). Domyślam się że w opcjach będzie musiało zostać Wstaw ---> Page Number ze względu na skrót klawiaturowy, ale resztę można byłoby przetłumaczyć i to właśnie chciałem zrobić, ale projekt wydaje się być zarzucony od 2008 roku.

Endriu_L (niezalogowany) 12.03.2014 19:45 #652

@internauta xyz
Próbowałem wszystkiego, jako admin, tryby zgodności, itd. Trudno zaczekam, bo win8.1 jest dosyć upierdliwym systemem w kwestii dostępu do zasobów. Na win 7 potwierdzam, że AOO 4.1 beta śmiga bez problemu.
Dzięki za link.
PS: Wypróbuj najnowsze KSO. Dodanie polskiego słownika opisałem w komentarzach pod KSO i jest banalnie proste.

bitx (niezalogowany) 12.03.2014 08:57 #651

Czy wersja 4.0.1 to wersja stabilna ? Na Sourceforge jest katalog Stable i tam jest wersja 3.4.1. Na stronie openoffice.org/pl na stronie głównej można pobrać 4.0.1, ale jak wejdziemy w zakładkę pobieranie to jest tylko wersja 3.4.1. Nie podoba mi się to. To jest wprowadzanie zamętu. Teraz nie wiem którą wersję uznać za odpowiednią jako wersję produkcyjną w dużej firmie. Użytkownicy nie mają praw do aktualizacji, a ja nie będę biegał od maszyny do maszyn aby robić aktualizację.

internauta xyz (niezalogowany) 12.03.2014 02:32 #650

@czedek (niezalogowany): Całkiem fajny opis w języku angielskim co nowego można spodziewać się po tej becie jest tu: http://www.softwarecrew.com/2014/03/apache-openoffice-4-1-beta-unveiled-supports.../
Endriu_:L: Sprawdzałem też na Mincie 16 - tam też ładnie działa, widać że AOO ma kłopoty z Win 8.1 (i być może 8). A w trybie kompatybilności też nie odpala?

czedek (niezalogowany) 09.03.2014 18:11 #649

W opisach wyższych wersji wskazane byłoby wykazanie nowości i (lub) ewentualnie różnic do poprzednich wersji

Endriu_L (niezalogowany) 08.03.2014 09:07 #648

U mnie przy próbie uruchomienia pojawia się przez chwilę, dosłownie ułamek sekundy splash screen i koniec, także przynajmniej narazie nie potestuję sobie.

internauta xyz (niezalogowany) 07.03.2014 19:00 #647

@Endriu_L (niezalogowany): Na windowsie 7 64-bit pomyka bez problemu, aczkolwiek instaluje się w innym katalogu niż wersja stabilna, więc jej nie zastępuje tylko instaluje się obok niej (może to i lepiej...). Opisana też jest na splash screenie jako beta. Wersja beta jest znacznie, ale to znacznie bardziej reaktywna od wersji 4.0.1. Na linuksie jeszcze nie sprawdzałem - obecnie jestem z laptopem w drodze i do blaszaka siądę dopiero we wtorek, to wtedy sprawdzę.

Endriu_L (niezalogowany) 07.03.2014 17:08 #646

@internauta xyz
Niestety na win 8.1 instaluje się poprawnie, ale nie chce uruchomić.

internauta xyz (niezalogowany) 07.03.2014 14:54 #645

Widzę, że pod http://sourceforge.net/projects/openofficeorg.mirror/files/milestones/4.1.0-beta.../ widać już binarki bety wersji 4.1.

internauta xyz (niezalogowany) 04.03.2014 15:08 #644

Na stronach OO jest ankieta dotycząca wykorzystania Writera http://survey.openoffice.org/index.php/396365/lang-en Myślę, że byłoby dosyć użyteczne jeśli zainteresowani byliby tak uprzejmi i ją w wolnej chwili (5 minut...) wypełnili.

Endriu_L (niezalogowany) 03.03.2014 18:47 #643

AOO 4.1 w przedbiegach
"Based on this a possible schedule can be

March 4th: availability of AOO 41. Beta RC + start vote
March 10th: public availability of AOO 41. Beta (until March 31th)
...: additional snapshot builds based on the beta including showstopper
fixes
April 2th: availability of AOO 4.1 RC
April 7th: public availability of AOO 4.1"

http://www.marshut.com/iqvyth/refined-aoo-4-1-beta-schedule.html

ciacho27  01.03.2014 20:46 #642

thanks!!!!! :D

DanKar REDAKCJA 28.02.2014 17:17 #641

@ciacho27: Plik asystenta nie jest w żaden sposób zarażony. Jednak z racji tego, że oferuje użytkownikowi (opcjonalną) instalację dodatkowych komponentów to jest (błędnie) interpretowany przez różnego typu oprogramowanie antywirusowe jako źródło potencjalnego zagrożenia.

ciacho27  28.02.2014 15:42 #640

@DanKar Jestem laikiem jeśli chodzi o komputery i programy. O tym, o czym tu czytam , nie słyszałam, ani nie śniło mi się w najróżniejszych snach. Odczytuje jednak hasło "zarażony" i "wirus"!!!! Ściągnęłam sobie przed chwilą ten program, po czym zobaczyłam, ze koś napisał, ze program ma (możliwe jest że ma) wirus. Jeśli u mnie nic się nie dzieje(póki co!) to znaczy , ze mój nowy komputer nie został zainfekowany jakim shit'em?? Proszę administratora o odpowiedź!!!!! Potrzebuje ten program bardzo bardzo bardzo!!!! p.s. ściągałam przy użyciu asystenta czy czegos tam...

Tadek-x (niezalogowany) 25.02.2014 16:55 #639

@ DanKar Redakcja
IE 8 w XP. Wszystkie aktualizacje zainstalowane.