Apache OpenOffice 4.1.1

Pobierz program Asystent pobierania włączony

Apache OpenOffice (wcześniej OpenOffice.org) to w pełni darmowy pakiet biurowy, rozpowszechniany na zasadach Open Source. Obok LibreOffice jest to jeden z najpoważniejszych konkurentów Microsoft Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie OpenOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet OpenOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

bezpłatny; idealny zarówno w domu, jak i w firmie
brak
ocena użytkownika

Gdy mowa o pakietach biurowych, wielu użytkownikom przed oczami natychmiast staje Microsoft Office. Na szczęście coraz więcej osób dla produktu z Redmond dostrzega świetne alternatywy. Jedną z nich jest Apache OpenOffice, rozpowszechniany bezpłatnie zarówno dla użytkowników domowych, jak i firm.
Program ten zawiera w sobie wszystkie najważniejsze elementy składowe dobrego pakietu biurowego, a więc edytor tekstowy, arkusz kalkulacyjny, moduł do tworzenia prezentacji, moduł bazodanowy, program graficzny itd. Każdy z tych elementów - oczywiście umiejętnie wykorzystany - spełnia swoją rolę idealnie.
Prosty, przejrzysty i intuicyjny interfejs zapewne każdemu użytkownikowi przypadnie do gustu, a w razie problemów z "połapaniem się" w programie można skorzystać z szerokiej bazy pomocy wbudowanej w program lub rozwiać wątpliwości na specjalnym forum internetowym (forum.openoffice.org/pl/forum).
Faktem jest, że większość dokumentów w publicznym obiegu tworzonych jest za pomocą pakietu Microsoft Office. W przypadku próby przeglądania czy edycji takich dokumentów za pośrednictwem Apache OpenOffice możemy napotkać na pewne problemy z kompatybilnością lub nieco odmiennym wyświetlaniem się tych dokumentów. W żadnym razie nie można tego jednak uznać za błąd w działaniu Apache'a, co niestety (błędnie!) część osób tak interpretuje, a de facto wynikać to może z nieprawidłowego sformatowania dokumentu.

06.04.2015 10:24 | Recenzja do wersji 4.1.1
darmowy
Sam się wyłącza po kilku godzinach
ocena użytkownika

Ehh szkoda gadać. Co to jest jakieś odzyskiwanie dokumentu!? Pisałem pracę licencjacką ,,pisałem,, bo wywaliło mi błąd w programie i sam się zamknął z nieznanego powodu. Może i fajnie, że darmowy, ale kilka godzin pracy mam w plecy.
Non stop wywala jakieś komunikaty, o odzyskiwaniu pliku. Nie polecam programu do pisania dłuższych prac, bo po kilku godzinach program sam się zamyka. Teraz po próbie uruchomienia dokumentu, program sam twierdzi, że nie udało mu się go uruchomić, bo format w jakim jest napisany jest nie obsługiwany przez Open Ofice.
do napisania CV czy innej aplikacji program jest fajny, ale nie używajcie go do pisania dłuższych prac.

07.04.2014 18:35 | Recenzja do wersji 4.0.1

Komentarze

MrBeckham666   15 #724 08.04.2015 00:42

@Ostatni Mohikanin: dokładnie to mniej wiecej miałem na mysli:)
ludzie potrzebują ms office a wykorzystują jedynie funkcje wordpada:)

wps office nawet ciekawie się zapowiada splszczenie w trakcie:) tylko czasami fisiuje podczas instalacji.

Ostatni Mohikanin   19 #723 07.04.2015 18:36

@MrBeckham666: Co racja, to racja. Znam nawet takich, którzy muszą mieć w swoim komputerze pakiet Microsoft Office, uznając przy tym OpenOffice za "zbyt cienki", ale jednocześnie potrafiąc obsłużyć co najwyżej Notatnik :)

MrBeckham666   15 #722 07.04.2015 16:26

@Ostatni Mohikanin: pewnie miałeś raczej na mysli tylko i wyłącznie to że sporo ludzi używa MS office a wykorzystuje praktycznie tylko mozliwosci wordpada w windows.

Ostatni Mohikanin   19 #721 06.04.2015 11:44

@MrBeckham666: "program do samego otwierania plików doc itp jak i prostych edycji lepszy niz MS office"
Nie tylko do prostych edycji. Apache OpenOffice może zdecydowanie więcej, niż się może na pierwszy rzut oka wydawać :)

jankesd   1 #720 24.03.2015 10:41

Dzień dobry wszystkim znalazłem w necie ciekawą stronę na temat tego pakietu biurowego.Ze strony openoffice.org blog

Cmentarzysko Apache'a
Gdy Ellisonowi skończyły się już pomysły na to, jak spieniężyć OpenOffice'a, oddał projekt w ręce fundacji Apache. Komentatorzy powtarzali między sobą opinie jakoby inkubator fundacji był de facto cmentarzyskiem dla niechcianego oprogramowania. Kłam tym słowom zadał IBM, który niemal natychmiast przesunął grupkę chińskich deweloperów Lotusa do OpenOffice'a. Zwieńczeniem ich wysiłków było m.in. wydanie wersji 4.0 z bocznym panelem dostosowanym do ekranów panoramicznych. Później – w różnych okresach – wydawano kolejne wersje, choć nie w stałych cyklach, co dodatkowo potęgowało plotki o problemach projektu.
Jak pokazuje historia, po każdym wydaniu poprawkowym wydawano „dużą wersję” zawierającą sporo nowości. Jednakże obecna sytuacja nie odzwierciedla rzeczywistości. Planowane wydanie OpenOffice'a 5.0 zostało anulowane, a zastąpić ma je drugie wydanie poprawkowe. Jest to o tyle istotne, gdyż u podstawy tej błahej zmiany harmonogramu mogą stać poważne problemy. Dziennikarz technologiczny Bruce Byfield na łamach Linux Magazine, za sprawą wystąpienia Brunnera, poruszył kwestię unifikacji obu projektów. Oprócz wypowiedzianych truizmów, Byfield dotknął tematu jakoby IBM miał wycofać swoje zaangażowanie w projekt. Choć nie jest to informacja oficjalnie ogłoszona, obserwatorzy uznają, iż „coś musi być na rzeczy”.
Starą prawdą jest, iż „pieniądz rządzi światem” i nikt w rzeczywistości nie spodziewał się po błękitnym gigancie działalności dobroczynnej. A po rozpoczęciu procesu reeksportu kodu IBM-a do LibreOffice'a, kwestią czasu było pojawienie się niechęci, a następnie rezygnacji w obliczu fiaska i niemocy w podjęciu rywalizacji. To była walka daremna i przegrana zanim się rozpoczęła.

Unifikacja niemożliwa, bo….?
Wygłoszenie takich słów na konferencji jednego z projektów nie mogło przejść bez echa. Chociaż The Document Foundaton oficjalnie nie zabrało głosu, wypowiedziało się co najmniej dwóch jego ważnych członków. Charles Schulz, prawnik fundacji na łamach swojego bloga zadał sześć fundamentalnych pytań związanych z potencjalną unifikacją:
1. Jak możemy się połączyć?
2. Co powinniśmy zunifikować?
3. Gdzie powinniśmy się połączyć?
4. Kto rządzi?
5. Jaki rodzaj zjednoczenia potrzebujemy?
6. Co próbujemy osiągnąć?

Wolny rynek zdecydował. Nastąpiło odwrócenie ról
Systematyczne przenoszenie wielu pożądanych i roboczo czasochłonnych nowości z OpenOffice'a do bazy LibreOffice'a stało się podstawą do wielu spięć. Pojawiały się sprzeczne ze sobą oskarżenia. Najpierw o chęć podczepienia się pod wizerunkowy sukces OpenOffice'a poprzez kopiowanie jego rozwiązań i poprzez publiczne uznawanie tych kontrybucji (dokładniej mówiąc, za naruszenie uznano dodanie listy autorów danej nowości na liście zmian LibreOffice'a), a następnie pojawił się zarzut o zatajanie informacji „skąd takie fajne nowości pochodzą” w przypadku nie podania takiej informacji o frameworku IAccessible2. Dinozaury internetu kojarzyć mogą jeszcze słowne utarczki sprzed czterech lat, gdy określenie kogoś frajerem nie było niczym dziwnym, a rzekoma niska jakość LibreOffice'a była tak niska, że osoby z przeciwnego obozu polecały użytkownikom zamknięto źródłowy ekwiwalent Microsoftu. Czasy te jednak minęły bezpowrotnie, a nowa sytuacja obu projektów utemperowała języki ich przedstawicieli. Współcześnie niechęć jest wyrażana w zupełnie innych słowach, choć czuć już w nich wyraźną nutę rozpaczy i chęć pojednania, aby móc tylko podjąć próbę odzyskania płynności w zasobach ludzkich.

Przykładem takich zmian mogą być ostatnie listy Roba Weira czy wiecznie powściągliwego Jürgena Schmidta. Ten pierwszy, w charakterystycznym sobie stylu, stwierdził co następuje:

„Rywale starają się zabić pozytywny przekaz jaki niosą słowa Brunnera, bo czegoś się obawiają. Ale czego? Dlaczego oni uważają ideę współpracy za niebezpieczną

Zaś jego kolega stwierdził:
„Wciąż ważnym pytaniem jest: „dlaczego oba projekty nie kooperują ze sobą i nie skupiają się na ważnych ulepszeniach. Z mojej perspektywy to nie ma żadnego sensu i uważam, że razem osiągnęlibyśmy znacznie więcej”

Choć są to mądre słowa, to czas ich wypowiedzenia jest zaiste niefortunny. OpenOffice pomimo znacznie większej grupy odbiorców końcowych (użytkowników domowych), a także pomimo zdobywania branżowych wyróżnień zdaje się nie tyle przegrywać, co nie być zdolnym nawet do stanięcia do walki. Wśród ludzi, w trakcie dyskusji o podziale ryku krąży jeden, wymowny dowód anegdotyczny i brzmi on tak: „Moi znajomi używają Microsoft Office'a. Część z nich używa jeszcze OpenOffice'a. Potem jest pustka i długo, długo nic. Gdzieś na końcu jest LibreOffice używane przez geeków”. I takie stwierdzenie prawdopodobnie jest prawdą. Rzecz w tym, że projekty FLOSS żyją tak długo jak długo znajdzie się deweloper chętny, aby je rozwijać.

OpenOffice to wciąż silna marka, budowana przecież przez dekadę, ale – o czym wszyscy zdają się zapominać – to nie społeczność użytkowników rozwija produkt, a społeczność deweloperów. Większa rozpoznawalność marki jest zjawiskiem zmiennym, czasowym. Na nic OpenOffice'owi branżowe wyróżnienia i kolejne rekordy pobrań, gdy zaczyna brakować rąk potrzebnych do jego rozwoju.

Na koniec warto odpowiedzieć na odwieczne pytanie użytkowników. Czy oba projekty mają jeszcze szansę połączyć się i zjednoczyć siły? Abstrahując od braku politycznej woli, uważam iż fuzja obu społeczności stała się niemożliwa z prozaicznego powodu. Doszło do aktu kanibalizmu w rodzinnie. Młodszy brat zjadł starszego i w obecnym momencie nie pozostaje nic innego jak obserwować znikające resztki. A gdy już OpenOffice padnie z powodu braku kadry i sił, wtedy The Document Foundation będzie mogło ponownie wystosować prośbę o przekazanie na swoje ręce dobrze znanej wszystkim marki.

Crazygod   2 #719 08.03.2015 19:53

@poniał (niezalogowany): Ty od "szoguna" czy co?

  #718 07.03.2015 19:02

@Crazygod: Trzeba było na samym początku napisać,że jestem hau,hau z pisu i dalej pisać jak zacząłeś.

hmo   5 #717 20.02.2015 20:01

@Masff (niezalogowany): Sciagaj z http://www.openoffice.org/download/

  #716 20.02.2015 12:06

Witam, chcę ściągnąć ten program za pomocą tego asystenta, natomiast przed bezpośrednim rozpoczęciem pobierania, asystent chce ustawić mi wp,pl jako stronę główną, ja tego nie chcę, ale kiedy klikam "Nie zgadzam się" nic się nie rusza.

  #715 18.02.2015 12:23

Do wszystkich krzykaczy, że asystent jest be. Zamiast bezmyślnie klikać dalej i dalej to czytajcie ze zrozumieniem. To mnie zawsze denerwuje. Najpierw nie przeczyta, potem płacze.

JABACH   1 #714 03.02.2015 16:07

@Marekzefarek (niezalogowany):
Witam, Mam takie samo zdanie jak Marekzefarek, a wszystkie nowe programy
ściągałem na nowe 2 tablety za pomocą DobrychProgramów - MASAKRA !!! Pozdrawiam Janusz B

  #713 03.02.2015 10:43

Ja ściągnęłam ten program i u mnie działa znakomicie a też dużo piszę na tym programie i okazał się bardzo dobrym programem. Ja jestem zadowolona .... pozdrawiam

DanKar REDAKCJA  12 #712 27.01.2015 02:34

@Marekzefarek (niezalogowany): Rozumiem Twoje rozgoryczenie, jednak zapewniam Cię, że w tym przypadku uważne korzystanie z wspomnianego już wielokrotnie asystenta pobierania pozwala uniknąć instalacji jakichkolwiek dodatkowych komponentów na komputerze. Jeśli też nie chcesz korzystać z tego mechanizmu zachęcam do korzystania z linków bezpośrednich lub rejestracji konta użytkownika w portalu. W obu przypadkach pliki z naszej bazy pobierane są bezpośrednio z pominięciem wspomnianego asystenta.

Pozdrawiam.

  #711 24.01.2015 14:08

Kiedyś zawsze korzystałem ze strony Dobreprogramy.pl. Niestety teraz sprzedali się całkowicie i liczą tylko na kasę. Wraz z instalacją jakiegoś programu, nawet trial-wersji instaluje się dodatkowe oprogramowanie typu trojany reklamiarze. Oczywiście niby użytkownik jest o tym informowane ale czy zawsze? Zawsze odhaczam tego typu badziewia na tej stronie a i tak łapię jakieś syfy. Nie polecam strony i powinna tym się zająć prokuratura. Zaraz ściągnę open office i zobaczymy czy też zarazi się mój komputer. Informacja do redakcji : może byście sprawdzili co udostępniacie i zwolnili tych informatyków, którzy wmawiają Wam, że pliki są czyste i nieszkodliwe. Najlepiej sami zainstalujcie sobie takie coś dzieciom i niech Wam zamula komputer później. Pozdrawiam

DanKar REDAKCJA  12 #710 18.01.2015 01:45

@mamba78 (niezalogowany): Skorzystaj z programu AdwCleaner: http://www.dobreprogramy.pl/AdwCleaner,Program,Windows,38865.html

Pozdrawiam.

  #709 16.01.2015 21:25

@DanKar: BZDURA - są szkodliwe ponieważ blokowany byłem przy operacjach bankowych

  #708 15.01.2015 18:21

@DanKar: a jak się teraz pozbyć tych reklam?

DanKar REDAKCJA  12 #707 14.01.2015 16:43

@JB (niezalogowany): Plik jest czysty. Po więcej szczegółów dotyczących zaistniałej sytuacji odsyłam do poniższego komentarza.

  #706 14.01.2015 16:11

wraz z programem instaluje się również WIRUS!

DanKar REDAKCJA  12 #705 08.01.2015 23:49

@bigmasterb (niezalogowany): To prawda, nasz asystent pobierania zawierać może różne oferty sponsorowane o charakterze reklamowym (m.in. wspomniane przez Ciebie składniki), jednak nie są to komponenty w żaden sposób szkodliwe i niebezpieczne dla użytkownika. Co więcej, ich instalacja nie odbywa się bez wiedzy użytkownika. Jeśli będziesz postępował zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie i odrzucisz odpowiednie składniki to na Twoim komputerze nie zostanie zainstalowany żaden dodatkowy składnik.

Zachęcam również do skorzystania z linków bezpośrednich lub rejestracji konta użytkownika w portalu. W obu przypadkach pliki z naszej bazy pobierane są bezpośrednio z pominięciem wspomnianego asystenta.

Pozdrawiam.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.