Pobierz program Asystent pobierania włączony

Apache OpenOffice (wcześniej OpenOffice.org) to w pełni darmowy pakiet biurowy, rozpowszechniany na zasadach Open Source. Obok LibreOffice jest to jeden z najpoważniejszych konkurentów Microsoft Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie OpenOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet OpenOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

OpenOffice to już trup? LibreOffice nie dało szans starszemu bratu

85
OPROGRAMOWANIE 24.04.2015 | Mateusz Zasuwik (quest88)

Pięć lat po wielkiej schizmie w świecie wolnych pakietów biurowych środowisko zaczęło przyznawać się do tego, co przez długi czas było skrywane pod kurtyną milczenia. OpenOffice to trup, ofiara swojego młodszego brata. W ostatnim wpisie na prawie już martwym blogu, Andrea Pescetti straszy najwierniejszych fanów pakietu OpenOffice i ostrzega, że gdy umrze sam protoplasta, zawali się cały ekosystem tego biurowego pakietu. Co to miałoby oznaczać? Niepowetowane straty dla świata, a także dla twórców LibreOffice. Jak sam przyznaje: Biorąc pod uwagę fakt, że OpenOffice potrzebuje obecnie…

Recenzje użytkowników

Bezpłatny;ładnie wygląda,prosty w obsłudze,dodatkowe szablony
hmm nie znalazłem
ocena użytkownika

Ja korzystam z OpenOffice od 2010 roku. Kiedy w 2014 roku była wersja 4.1.1 czekałem na 4.1.2 no i po roku się doczekałem.Programy które tam są dobre.Ja na nim pisałem różne pracę i zapisywałem w odf.
Może kiedyś będzie OpenOffice 5.0.

30.10.2015 06:53 | Recenzja do wersji 4.1.2
wszechstronność, łatwy w obsłudze, ładny interfejs, najczęściej aktualizowany
nie posiada
ocena użytkownika

W tej chwili to największy konkurent dla Microsoft Office. Działa na zasadach pakietu Open Source którego licencja pozwala na legalne i nieodpłatne kopiowane, zarówno kodu wynikowego jak i źródłowego. Jego głównych wyznacznikiem jest wszechstronność. Pakiet zawiera cały szereg przydatnych opcji. Do najważniejszych z nich należą: edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc za pomocą którego można formuł w języku polskim, obliczyć kurs walut, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw oraz umożliwia tworzenie prezentacji w programie Impress który daje nam możliwość tworzenie prezentacji w wymiarze 3D. Wielkim atutem tego programu jest świetny edytor tekstowy. Który śmiało może konkurować z płatną konkurencją. Cała gama zawartych w nim środków, czyni ten program jednym z najlepszych w kategorii pakietów biurowych.

20.10.2015 18:48 | Recenzja do wersji 4.1.1
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

szajens   2 #758 04.01.2016 00:14

@Benek.K (niezalogowany): ich asystenty pobierania napierdzieliły same sobie syfu oferując adware i tak jest

szajens   2 #757 04.01.2016 00:12

@Anonim (niezalogowany): ale masz jazde, nasz rząd ma racje na temat dopalaczy

  #756 14.12.2015 13:05

@internauta xyz (niezalogowany): Nick xyz to skradziony nik 13-08-2011r ja tego niku używałem od wielu lat. Osoba która skopiowała nielegalnie mój dysk to Adam K. zam w Myszkowie woj śląskie złodziej, psychopata ,hejter oszust śmieć wśród informatyków! na stronach związanych z tematyką komputerową pyta o zabezpieczenia by wiedzieć jak je złamać. W jego najbliższej rodzinie wiele osób leczy się psychicznie, on sam został wyrzucony z politechniki częstochowskiej - problemy psychiczne ... Ktokolwiek ma z nim kontakt mejlowy lub telefoniczny jest narażony na podsłuch i hakowani, to jego metody działania. Telefony hakuje esemesami np. od operatorów kom. organizatorów quizów stacji radiowych lub w trakcie rozmów telefonicznych to objawia się szumem trzaskiem, coś podobnego do słabego zasięgu.

  #755 24.11.2015 11:05

Chciałem pobrać program z "linki bezpośrednie" win 32. i..Mozilla zablokowała pobranie wyświetlając komunikat "Zgłoszone niechciane oprogramowanie!
Strona dpcdn-s06.pl została zgłoszona jako zawierająca niechciane oprogramowanie i została zablokowana zgodnie z ustawieniami bezpieczeństwa.
Witryny zawierające niechciane oprogramowanie próbują nakłonić do instalacji programów mogących wprowadzać w błąd i wpływać na system operacyjny w nieoczekiwany sposób."

Nie wiem o co chodzie, ale chcąc pobrac jakiś inny program z tego serwisu miałem podobnie

  #754 22.11.2015 12:22

Po kilku latach używania OpenOffice 3.4 czas przesiąść się na coś trochę nowszego :). Jak na moje potrzeby te wszystkie pakiety biurowe to i tak za duże kobyły, bo piszę raptem kilkanaście tekstów rocznie. I to prostych dokumentów. Bardziej interesuje mnie możliwość otwierania różnych formatów tekstowych. Tak więc na moje potrzeby "pisarskie" to i windowsowy Wordpad jest wystarczający. Trochę się zdziwiłem, że OpenOffice w ostatnich latach przeszedł rewolucję i teraz dominują dwa otwarte pakiety biurowe. Ale czytając komentarze pod LibreOffice niestety odniosłem wrażenie, że projektowi i użytkownikom towarzyszy mega zapał i tempo rozwoju, natomiast kiepsko z jakością i stabilnością pakietu. Z kolei AO jest umierający, ale bardzo stabilny. No cóż, myślę, że ten "trup" znowu kilka lat mi posłuży :).

  #753 07.11.2015 10:07

@jankesd: ale AO jedynie odczytuje pliki MSO 2007/2013, zaś ich nie zapisu. LibreOffice ma odczyt i zapis. Natomiast na pocieszenie : MSO 2016 również zmienia pliki zrobione w Office 2007/2010, testowałem. Przy zapisywaniu pliku zrobionego w MSO 2007 trzeba zaznaczyć zachowanie zgodności. Jesli się tego nie zrobi rozjeżdża treść. Niestety wynika to z tego. że dopiero bodaj MSO 2013 ma wdrożoną pełną obsługę OpenXML czy jak to się nazywa (swoją drogą paranoja, gdyż to przecież "standard" samego Microsoft).

pulstar   4 #752 06.11.2015 18:20

W wersji 4.1.2 trzeba potwierdzać aktualizację łącz do innych plików ( mimo ustawienia w opcjach - zawsze ).
To jedyna zmiana którą zauważyłem

pulstar   4 #751 06.11.2015 18:14

@relocate95 (niezalogowany): niestety nie, tylko doc, xls itp.

jankesd   2 #750 06.11.2015 15:55

@relocate95 (niezalogowany): ApacheOpenOffice/AOO/ potrafi otwierać pliki w formacie Microsoft Office (DOC, DOCX itp.), nie gwarantuje jednak pełnej z nimi kompatybilności. Oznacza to, że pliki utworzone w Microsoft Office mogą wyglądać inaczej, gdy otworzy się je w AOO. I odwrotnie-pliki w formacie Microsoft Office, utworzone w AOO, mogą wyglądać inaczej gdy otworzy się je w Microsoft Office. To, jak wiele będzie różnic, zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania dokumentu. Proste dokumenty są mniej narażone na niekompatybilności, bardzo skomplikowane-gwarantują je.Niemniej zazwyczaj AOO gwarantuje pełny dostęp do treści plików zapisanych w formatach Microsoft Office. Jeżeli zaś konieczne jest zachowanie także wyglądu dokumentu, najlepiej jest zapisać go w formacie PDF gwarantuje on jednakowe wyświetlanie na wszystkich komputerach lub zapisuj dokument tekstowy w Microsoft Word 97/2000/XP/(.doc). Pozdrawiam.

  #749 05.11.2015 17:46

Mam pytanie - Czy ten pakiet ma opcję zapisywania dokumentów w trybie zgodności X np. Docx, xlsx,.pptx itp. ? Planuję przesiadkę na ten office ale ostatni raz korzystałem 4 lata temu i wiem że do dziś nic się nie zmieniło w trybie zapisania dokumentów.

noemail   2 #748 05.11.2015 10:16

Czytałem tyle narzekań na OpenOffice, że to trup i że teraz to tylko LibreOffice... porównałem i zostaję przy OpenOffice - działa na starszych komputerach z Windows zdecydowanie szybciej, podczas gdy Libre muli... poza tym lepiej radzi sobie z plikami MSOffice,

  #747 02.11.2015 12:12

@CezaR83 - Pomoc -----> Sprawdź automatyczne aktualizacje -----> Pobierz

Nicolas Dominique   3 #746 30.10.2015 09:15

@CezaR83: Libre ma podobnie, więc mi to akurat nie przeszkadzało. Bardzo wkurzało mnie, że z jakiegoś powodu Chrome bardzo blokował tę instalkę, najpierw stronę, na której była na dp, a potem sam plik, jakoby był "bardzo szkodliwy dla przeglądarki". Ostatecznie się udało ściągnąć firefoksem z oficjalnej strony.

Swoją drogą, ciekawe czy Libre już się poprawiło na W10, czy wciąż się tnie tak bez powodu.

Mb2004   3 #745 30.10.2015 06:45

Ja swoje Alpache OpenOffice musiałem jeszcze raz instalawać.Coś za coś.

CezaR83   7 #744 29.10.2015 20:12

@Mb2004: Szkoda że nie w automatycznej aktualizacji...

Mb2004   3 #743 29.10.2015 15:48

Cud!
Mamy nową wersję Apache OpenOffice.

  #742 29.10.2015 03:40

I jeszcze przeklejka oficjalnego komunikatu:

Announcing Apache OpenOffice 4.1.2

28 October 2015 - The Apache OpenOffice project is pleased to announce the immediate availability of OpenOffice 4.1.2. You can download it from the official website http://www.openoffice.org/download

Apache OpenOffice 4.1.2 brings stability fixes, bug fixes and enhancements. All users of Apache OpenOffice 4.1.1 or earlier are advised to upgrade.

Main improvements include:

Bug fixes in Writer, Calc, Impress/Draw, Base.
Better WebDAV and file locking support: OpenOffice is now able to properly interact with Microsoft Sharepoint. These enhancements were funded, and contributed upstream, by the Emilia-Romagna regional administration (Italy), where OpenOffice was adopted a few years ago.
Redesign of the PDF export dialog for better usability on small laptop screens.
Updates of underlying libraries, for better performance and increased security.
Security vulnerability fixes, with details eventually disclosed at the security announcements page.
A complete list of the issues fixed in this release can be found at http://s.apache.org/9uI

For a complete list of available languages and language packs see: http://www.openoffice.org/download/

Details of new features and enhancements in this release are described in the Release Notes.

Those interested in the source code can download it at http://s.apache.org/Bsr.

  #741 29.10.2015 03:31

Tylko krótka informacja bo zaraz idę spać :-) Ukazała się AOO 4.1.2, tu jest spis poprawek: https://bz.apache.org/ooo/buglist.cgi?bug_status=CONFIRMED&bug_status=ACCEPT...

AOO 4.1.2 ściągnąłem, ale na razie nie zainstalowałem - zrobię to w najbliższych dniach. W każdym razie cieszy mnie ta wersja, jedynie szkoda że nie zapisuje w nowych formatach Microsoftu, bo importuje z nich świetnie, w każdym razie jeśli chodzi o docx. Spośród wielu dokumentów docx przysyłanych do mnie nie natrafiłem na taki na którym AOO by się wyłożył..

betmariss   5 #740 30.09.2015 23:03

@jankesd: Dzięki za info, a właśnie nie wiedziałam, który zainstalować: Apache czy LibreOffice. Widząc datę ostatniej aktualizacji już miałam się zdecydować na ten drugi, ale po przeczytaniu Twojego komentarza i recenzji do LibreOffice (podobno zamula na Windows) zmieniłam zdanie. Oby ta nowa wersja wyszła jak najszybciej.

jankesd   2 #739 30.09.2015 14:38

@internauta xyz (niezalogowany): podaje kolejny link na ten temat http://www.pro-linux.de/news/1/22794/apache-openoffice-bereitet-veroeffentlichun... oraz tłumaczenie

Software :: Siedziba
Apache OpenOffice 4.1.2 przygotowuje wydanie

Opracowany pod auspicjami Fundacji Apache OpenOffice Office Suite przygotowuje wydanie nowej wersji 4.1.2. Uwolnienie ma nastąpić do końca 2015 roku, dokładna data nie jest jeszcze.
Od Ferdynanda Thommes
Według wpisu w blogu Apache, ale wkrótce będzie gotowy. Według Andrea Pescetti, wiceprezes i aktywnych twórców OpenOffice, nadchodząca aktualizacja miała zawierać tylko poprawki, jednak spowodowało w trakcie rozwoju do restrukturyzacji projektu, usprawnienie niektórych procesów w trakcie i infrastruktury zostały skorygowane. Dalsze zmiany nie zostały jeszcze zakończone. Również nowe autorów spotkałem głośny Pescetti projektu.

Praca kilkudziesięciu starych i nowych deweloperów w ostatnich miesiącach, powinny być dla użytkowników OpenOffice 4.1.2 głównie w zwiększonej stabilności, poprawa interoperacyjności z programów firmy Microsoft - podejmowania i ulepszone importowanie dokumentów zauważalne - SharePoint w szczególności. Na ostatniej fazie przed wydaniem dewelopera jest teraz z prośbą o pomoc ze strony społeczności. Chociaż rozwój jest w dużej mierze zakończona, nie będzie, ale do kontroli jakości, tworzenie i tłumaczenie informacji o wersji i innych prac wolontariuszy nadal potrzebne. W kontroli jakości dla projektu powstanie podręcznik został opracowany, to głównie o określenie na różnych platformach oraz z innym sprzętem, jeśli błędy nie są zamknięte, ale nadal powodować błędy gdzieś.

Ostatnio nie było dobre dla projektu. Ostatnia wersja OpenOffice 4.1.1 jest już od ponad roku i wyglądało to w czasach, jak gdyby miała pozostać ostatni. Prace rozwojowe spadły do ??zera i stagnacja trwała do zarządu. Poważna luka pozostał nierozwiązany. W sierpniu opublikowane Gnome deweloper Christian Schaller list otwarty do Fundacji Apache OpenOffice Apache i Zespołu, dzwoniąc na to, aby przekierować użytkowników do pozostałych LibreOffice chodzi o dobro użytkowników wolnego oprogramowania. A dahindümpelndes Projekt ten widoczność zaszkodziła reputacji wolnego oprogramowania w ogóle. Schaller zobaczył wtedy małe szanse na Apache OpenOffice ponownie aufzurappeln. Czy wydanie nowej wersji ma tendencję, aby refloat pakietu Office okaże się.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.