r   e   k   l   a   m   a

Apache OpenOffice 4.1.2

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program Asystent pobierania włączony

Apache OpenOffice (wcześniej OpenOffice.org) to w pełni darmowy pakiet biurowy, rozpowszechniany na zasadach Open Source. Obok LibreOffice jest to jeden z najpoważniejszych konkurentów Microsoft Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress.

Galeria programu

Dzięki programom zawartym w pakiecie OpenOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet OpenOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a

Publikacje powiązane

OpenOffice to już trup? LibreOffice nie dało szans starszemu bratu

85
OPROGRAMOWANIE 24.04.2015 | Mateusz Zasuwik (quest88)

Pięć lat po wielkiej schizmie w świecie wolnych pakietów biurowych środowisko zaczęło przyznawać się do tego, co przez długi czas było skrywane pod kurtyną milczenia. OpenOffice to trup, ofiara swojego młodszego brata. W ostatnim wpisie na prawie już martwym blogu, Andrea Pescetti straszy najwierniejszych fanów pakietu OpenOffice i ostrzega, że gdy umrze sam protoplasta, zawali się cały ekosystem tego biurowego pakietu. Co to miałoby oznaczać? Niepowetowane straty dla świata, a także dla twórców LibreOffice. Jak sam przyznaje: Biorąc pod uwagę fakt, że OpenOffice potrzebuje obecnie…

Recenzje użytkowników

Bezpłatny;ładnie wygląda,prosty w obsłudze,dodatkowe szablony
hmm nie znalazłem
ocena użytkownika

Ja korzystam z OpenOffice od 2010 roku. Kiedy w 2014 roku była wersja 4.1.1 czekałem na 4.1.2 no i po roku się doczekałem.Programy które tam są dobre.Ja na nim pisałem różne pracę i zapisywałem w odf.
Może kiedyś będzie OpenOffice 5.0.

30.10.2015 06:53 | Recenzja do wersji 4.1.2
wszechstronność, łatwy w obsłudze, ładny interfejs, najczęściej aktualizowany
nie posiada
ocena użytkownika

W tej chwili to największy konkurent dla Microsoft Office. Działa na zasadach pakietu Open Source którego licencja pozwala na legalne i nieodpłatne kopiowane, zarówno kodu wynikowego jak i źródłowego. Jego głównych wyznacznikiem jest wszechstronność. Pakiet zawiera cały szereg przydatnych opcji. Do najważniejszych z nich należą: edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc za pomocą którego można formuł w języku polskim, obliczyć kurs walut, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw oraz umożliwia tworzenie prezentacji w programie Impress który daje nam możliwość tworzenie prezentacji w wymiarze 3D. Wielkim atutem tego programu jest świetny edytor tekstowy. Który śmiało może konkurować z płatną konkurencją. Cała gama zawartych w nim środków, czyni ten program jednym z najlepszych w kategorii pakietów biurowych.

20.10.2015 18:48 | Recenzja do wersji 4.1.1
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #764 03.05.2016 14:42

@niezabetonowany (niezalogowany): Chodzą plotki że wydanie 4.4. ma się pojawić za 2 lata w 2018 roku w I kwartale. Teraz na początku grudnia 16 ma się pojawić wersja 4.2.

Mój błąd że zamknąłem karty z tymi stronami i nie potrzebnie wyczyściłem historię w Chrome.

  #763 17.03.2016 00:45

Gdyby tak wydali wkrótce nową wersję, np. z numerem 4.4...

  #762 23.02.2016 12:15

Witam. Ja z takim pytaniem. Jak ten pakiet a zwłaszcza Impress zachowuje się jak mamy pokaz slajdu ? Przecina się ? Proszę o odpowiedź.

jankesd   2 #761 21.02.2016 08:28

@horkos: Dzień dobry skąd takie pytanie.W necie na ten temat nic nie znalazłem.Ponadto to nie jest LO. który co miesiąc wydaje nowe wersje z informacją ,że dodali np. przecinek itp.

horkos   9 #760 19.02.2016 18:01

Apache OpenOffice 4.1.2 już nie będzie rozwijany??

  #759 09.02.2016 13:58

czyli nie jest to jeszcze pakiet na windows10?

szajens   2 #758 04.01.2016 00:14

@Benek.K (niezalogowany): ich asystenty pobierania napierdzieliły same sobie syfu oferując adware i tak jest

szajens   2 #757 04.01.2016 00:12

@Anonim (niezalogowany): ale masz jazde, nasz rząd ma racje na temat dopalaczy

  #756 14.12.2015 13:05

@internauta xyz (niezalogowany): Nick xyz to skradziony nik 13-08-2011r ja tego niku używałem od wielu lat. Osoba która skopiowała nielegalnie mój dysk to Adam K. zam w Myszkowie woj śląskie złodziej, psychopata ,hejter oszust śmieć wśród informatyków! na stronach związanych z tematyką komputerową pyta o zabezpieczenia by wiedzieć jak je złamać. W jego najbliższej rodzinie wiele osób leczy się psychicznie, on sam został wyrzucony z politechniki częstochowskiej - problemy psychiczne ... Ktokolwiek ma z nim kontakt mejlowy lub telefoniczny jest narażony na podsłuch i hakowani, to jego metody działania. Telefony hakuje esemesami np. od operatorów kom. organizatorów quizów stacji radiowych lub w trakcie rozmów telefonicznych to objawia się szumem trzaskiem, coś podobnego do słabego zasięgu.

  #755 24.11.2015 11:05

Chciałem pobrać program z "linki bezpośrednie" win 32. i..Mozilla zablokowała pobranie wyświetlając komunikat "Zgłoszone niechciane oprogramowanie!
Strona dpcdn-s06.pl została zgłoszona jako zawierająca niechciane oprogramowanie i została zablokowana zgodnie z ustawieniami bezpieczeństwa.
Witryny zawierające niechciane oprogramowanie próbują nakłonić do instalacji programów mogących wprowadzać w błąd i wpływać na system operacyjny w nieoczekiwany sposób."

Nie wiem o co chodzie, ale chcąc pobrac jakiś inny program z tego serwisu miałem podobnie

  #754 22.11.2015 12:22

Po kilku latach używania OpenOffice 3.4 czas przesiąść się na coś trochę nowszego :). Jak na moje potrzeby te wszystkie pakiety biurowe to i tak za duże kobyły, bo piszę raptem kilkanaście tekstów rocznie. I to prostych dokumentów. Bardziej interesuje mnie możliwość otwierania różnych formatów tekstowych. Tak więc na moje potrzeby "pisarskie" to i windowsowy Wordpad jest wystarczający. Trochę się zdziwiłem, że OpenOffice w ostatnich latach przeszedł rewolucję i teraz dominują dwa otwarte pakiety biurowe. Ale czytając komentarze pod LibreOffice niestety odniosłem wrażenie, że projektowi i użytkownikom towarzyszy mega zapał i tempo rozwoju, natomiast kiepsko z jakością i stabilnością pakietu. Z kolei AO jest umierający, ale bardzo stabilny. No cóż, myślę, że ten "trup" znowu kilka lat mi posłuży :).

  #753 07.11.2015 10:07

@jankesd: ale AO jedynie odczytuje pliki MSO 2007/2013, zaś ich nie zapisu. LibreOffice ma odczyt i zapis. Natomiast na pocieszenie : MSO 2016 również zmienia pliki zrobione w Office 2007/2010, testowałem. Przy zapisywaniu pliku zrobionego w MSO 2007 trzeba zaznaczyć zachowanie zgodności. Jesli się tego nie zrobi rozjeżdża treść. Niestety wynika to z tego. że dopiero bodaj MSO 2013 ma wdrożoną pełną obsługę OpenXML czy jak to się nazywa (swoją drogą paranoja, gdyż to przecież "standard" samego Microsoft).

pulstar   4 #752 06.11.2015 18:20

W wersji 4.1.2 trzeba potwierdzać aktualizację łącz do innych plików ( mimo ustawienia w opcjach - zawsze ).
To jedyna zmiana którą zauważyłem

pulstar   4 #751 06.11.2015 18:14

@relocate95 (niezalogowany): niestety nie, tylko doc, xls itp.

jankesd   2 #750 06.11.2015 15:55

@relocate95 (niezalogowany): ApacheOpenOffice/AOO/ potrafi otwierać pliki w formacie Microsoft Office (DOC, DOCX itp.), nie gwarantuje jednak pełnej z nimi kompatybilności. Oznacza to, że pliki utworzone w Microsoft Office mogą wyglądać inaczej, gdy otworzy się je w AOO. I odwrotnie-pliki w formacie Microsoft Office, utworzone w AOO, mogą wyglądać inaczej gdy otworzy się je w Microsoft Office. To, jak wiele będzie różnic, zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania dokumentu. Proste dokumenty są mniej narażone na niekompatybilności, bardzo skomplikowane-gwarantują je.Niemniej zazwyczaj AOO gwarantuje pełny dostęp do treści plików zapisanych w formatach Microsoft Office. Jeżeli zaś konieczne jest zachowanie także wyglądu dokumentu, najlepiej jest zapisać go w formacie PDF gwarantuje on jednakowe wyświetlanie na wszystkich komputerach lub zapisuj dokument tekstowy w Microsoft Word 97/2000/XP/(.doc). Pozdrawiam.

  #749 05.11.2015 17:46

Mam pytanie - Czy ten pakiet ma opcję zapisywania dokumentów w trybie zgodności X np. Docx, xlsx,.pptx itp. ? Planuję przesiadkę na ten office ale ostatni raz korzystałem 4 lata temu i wiem że do dziś nic się nie zmieniło w trybie zapisania dokumentów.

noemail   2 #748 05.11.2015 10:16

Czytałem tyle narzekań na OpenOffice, że to trup i że teraz to tylko LibreOffice... porównałem i zostaję przy OpenOffice - działa na starszych komputerach z Windows zdecydowanie szybciej, podczas gdy Libre muli... poza tym lepiej radzi sobie z plikami MSOffice,

  #747 02.11.2015 12:12

@CezaR83 - Pomoc -----> Sprawdź automatyczne aktualizacje -----> Pobierz

Nicolas Dominique   3 #746 30.10.2015 09:15

@CezaR83: Libre ma podobnie, więc mi to akurat nie przeszkadzało. Bardzo wkurzało mnie, że z jakiegoś powodu Chrome bardzo blokował tę instalkę, najpierw stronę, na której była na dp, a potem sam plik, jakoby był "bardzo szkodliwy dla przeglądarki". Ostatecznie się udało ściągnąć firefoksem z oficjalnej strony.

Swoją drogą, ciekawe czy Libre już się poprawiło na W10, czy wciąż się tnie tak bez powodu.

Mb2004   3 #745 30.10.2015 06:45

Ja swoje Alpache OpenOffice musiałem jeszcze raz instalawać.Coś za coś.

Autor edytował komentarz.
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.