Eric Schmidt: prawo patentowe jest okropne!

Eric Schmidt: prawo patentowe jest okropne!

02.09.2011 15:00

Eric Schmidt, były CEO firmy Google, podczas konferencji Dreamforce udzielił wywiadu, w którym poruszane były najgorętsze tematy ostatnich dni. Schmidt wypowiadał się między innymi na temat przejęcia Motoroli przez Google, zrzeczenia się stanowiska CEO firmy Apple przez Jobsa i handlu patentami.

Jednym z ważnych tematów, które poruszone zostały w wywiadzie, był zakup patentów firmy Nortel Networks przez konkurentów firmy Google. Firma z Mountain View zrezygnowała z wyścigu o patenty, które miały podciąć skrzydła Androidowi w momencie, kiedy cena portfolio patentowego Nortela przekroczyła 4 miliardy dolarów. Patenty, których przydatność w obronie systemu mobilnego nie była wcale pewna, stały się zwyczajnie za drogie.

Zdaniem Schmidta system patentowy w Stanach Zjednoczonych ma sporo problemów, które mają swoje początki jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wiele z przyznanych wtedy patentów było zbyt szerokich i teraz urzędnicy spędzają całe dnie na analizie ich treści i unieważnianiu niektórych starszych patentów. Zdaniem Schmidta najlepszą metodą na przyśpieszenie prac, jak również na ukrócenie komicznych patentowych przepychanek między firmami, jest skorzystanie z mądrości ludu.

Publiczna dostępność pełnej treści dokumentów patentowych umożliwiłaby szerokiemu gronu odbiorców zgłaszanie dokumentów mających pierwszeństwo i podważających istniejące patenty. Wizja Schmidta według obecnego amerykańskiego prawa jest nielegalna, ale Senat pracuje nad poprawką pozwalającą na lepsze finansowanie urzędów patentowych i szybsze odrzucanie oszukańczych wniosków. Wojny patentowe są zmorą twórców oprogramowania mobilnego i, zdaniem Schmidta, bardzo ograniczają jego rozwój. Nie oznacza to, że patenty nie są ważne, ale należy je uporządkować.

W tym samym wywiadzie Schmidt jeszcze raz wspomniał swoje początki w firmie Google, w której rozpoczął pracę, gdyż spodobali mu się ludzie tworzący firmę. Były CEO pochwalił się również imponującą liczbą 40 milionów użytkowników pakietu Google Apps, do których dołącza 5 tysięcy firm dziennie. Kolejny wielki sukces firmy — Android — odnotowuje 550 tysięcy aktywacji dziennie. Rynek potrzebuje konkurencyjnego systemu mobilnego dostępnego dla wielu marek urządzeń, Android właśnie taki jest.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)