Facebook udostępnił pierwszy raport przejrzystości

Facebook udostępnił pierwszy raport przejrzystości

Marcin Paterek
28.08.2013 12:20

Raporty przejrzystości powoli stają się standardem — wielu stawia za wzór Google, które regularnie publikuje informacje na temat współpracy z organami ścigania, rozszerzone o dane o szkodliwych witrynach, ale kilka miesięcy temu przekonał się do tego także Microsoft. Ujawnianiu danych o otrzymywanych nakazach opierał się jak dotąd Facebook (choć nie do końca, bo po skandalu związanym z programem PRISM udostępnił lakoniczne informacje na ten temat), ale i na niego przyszła pora. Najpopularniejszy serwis społecznościowy zaprezentował pierwszy globalny raport, obejmujący okres od stycznia do czerwca 2013 roku.

Obraz

Z raportu dowiadujemy się, że polskie służby w 233 przesłanych do Facebooka nakazach domagały się ujawnienia informacji o 158 użytkownikach. Jednak większość z nich nie przedarła się przez gęste sito weryfikacji — po analizie każdego nakazu pod kątem spełniania litery prawa i wymogów określonych w regulaminie serwisu, dodatkowo uzupełnionej o konieczność szczegółowego opisu merytorycznych i prawnych podstaw, okazało się, że w zaledwie 9 proc. przypadków przekazano niezbędne dane. Podważamy wiele nakazów i odrzucamy je w przypadku wykrycia braków prawnych. Zawężamy też zakres zbyt ogólnych lub niejasnych nakazów. Gdy jesteśmy zobowiązani do wypełnienia konkretnego nakazu, często udostępniamy tylko podstawowe dane użytkownika, takie imię i nazwisko — deklaruje Colin Stretch, radca prawny Facebooka.

Ze statystyk wynika, że Polska niezbyt aktywnie poszukuje na Facebooku informacji w związku z prowadzonymi śledztwami. Najwięcej wniosków wysyła się w Stanach Zjednoczonych (ok. 11-12 tys. w ciągu pół roku), które przodują także pod względem liczby osób wymienionych w nakazach — według raportu było ich nawet 22 tysiące. Pod kątem skuteczności najlepiej wypada natomiast Tajwan, którego skuteczność w uzyskiwaniu informacji o 329 użytkownikach wyniosła 84 procent. (Jeszcze lepsze wyniki osiągnęły Hongkong i Islandia, ale stuprocentową skuteczność zawdzięczają temu, że wysłały po zaledwie jednym wniosku).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)