Pobierz program wersja stabilna (32-bit)

Chrome jest przeglądarką stworzoną przez inżynierów firmy Google. Chrome charakteryzuje oszczędność miejsca, jaką zajmuje interfejs przeglądarki oraz szybkość działania programu. Google projektując Chrome położył szczególny nacisk na jej lekkość, przekładającą się na niskie wykorzystanie zasobów systemowych.

Galeria programu

Funkcjonalność

Google Chrome został oparty o popularny silnik WebKit, który wykorzystywany jest również m.in. w przeglądarce Apple Safari. Przeglądarka sama w sobie oferuje jedynie podstawową funkcjonalność. Oferuje możliwość przeglądania stron w kartach czy blokowania wyskakujących okien. Interesującą funkcją przeglądarki od Google jest możliwość przemieszczania kart pomiędzy wieloma oknami przeglądarki lub stworzenie nowego okna, specjalnie dla danej karty. Użytkownik ma możliwość przypięcia karty do pasku kart. Dzięki temu karta wyświetlana jest jako pojedyncza ikona (bez tytułu strony). Przypięte karty uruchamiane są automatycznie ponownie przy kolejnych uruchomieniach przeglądarki aż do czasu gdy użytkownik nie zdecyduje się ich odpiąć.

Przeglądarka zawiera również wygodny pasek do tłumaczenia treści stron. Pasek pojawia się, jeśli zostaje wyświetlona strona w innym języku niż język używany w interfejsie przeglądarki. Twórcy przeglądarki zadbali o bezpieczeństwo Chrome’a. Chrome posiada również zintegrowany menadżer pobierania plików, menadżer importu ustawień z konkurencyjnych przeglądarek. Każda karta ze stroną uruchomiona jest w osobnym procesie i jest odizolowana od reszty przeglądarki. W podobny sposób pracują również rozszerzenia oraz wtyczki, dzięki czemu awaria jednego z komponentów przeglądarki nie będzie skutkowała zawieszeniem się całego programu. Google Chrome oferuje również tryb Incognito, dzięki któremu użytkownik może bezpiecznie przeglądać strony na których skrypty śledzące oraz pliki cookie nie będą działały.

Rozszerzenia

Przeglądarka umożliwia użytkownikowi możliwość konfiguracji funkcjonalności przy pomocy rozszerzeń. Użytkownikom oddany został katalog rozszerzeń, w którym można znaleźć rozszerzenia odpowiadające za sprawdzanie poczty, przegląd nowości z czytników rss czy obsługę kalendarzy. Interfejs przeglądarki dostosowuje się do styli używanych w systemie operacyjnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby użytkownik użył motywów dostępnych w katalogu styli. Przeglądarka oferuje również możliwość synchronizacji zakładek, ustawień oraz motywów. W przyszłości pojawi się również możliwość synchronizowania rozszerzeń przeglądarki.

Wydajność

Google Chrome często uznawany jest przez użytkowników za przeglądarkę wydajną i szybko wczytującą strony internetowe. Dzięki silnikowi Webkit, bardzo wydajnemu silnikowi JavaScript V8 oraz optymalizacjom producenta w architekturze przeglądarki często plasuje się na pierwszych miejscach w licznych testach przeglądarek internetowych. Co więcej, dzięki rozłożeniu funkcjonowania programu na kilka procesów może ona wydajniej pracować na komputerach wyposażonych w wielordzeniowe procesory.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Google Chrome w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Chrome dla Androida odpowiada na nasze pytania już w pasku adresu

2
OPROGRAMOWANIE 16.09.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Jednym z charakterystycznych rozwiązań przeglądarki Google Chrome od samego początku jej istnienia jest zintegrowany pasek adresu i wyszukiwarka. W zależności od użytkownika, bywa to opcją bardzo wygodną ułatwiającą pracę, lub zupełnie nieintuicyjną i jedynie utrudniającą wyszukiwanie w różnych serwisach, tym bardziej, że opcje wyszukiwania nie są tak łatwo dostępne. Google nie zamierza jednak tego zmieniać, co więcej, w wynikach wyszukiwania niebawem zobaczymy bardziej rozbudowane podpowiedzi, które nie są tylko hasłami. Obecnie po wpisaniu interesującego nas zapytania do paska adresu…

Google Chrome wygeneruje hasła łatwe do wymówienia

17
OPROGRAMOWANIE 09.09.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Firma Google chce zwiększyć świadomość użytkowników w dziedzinie używania bezpiecznych haseł do usług internetowych. W testowej wersji Canary przeglądarki Chrome pojawiły się nowe flagi ustawień odpowiadające za nowe działanie generatora haseł zintegrowanego z przeglądarką. Możliwe, że w przyszłości będzie on proponował hasła, które będą nie tylko bezpieczne, ale również łatwe do zapamiętania. Jak? Mają być po prostu możliwe do wymówienia przez użytkownika. Funkcja generowania haseł pojawiła się w projekcie Chromium już ponad dwa lata temu. Do tej pory nie została ona domyślnie uruchomiona,…

Recenzje użytkowników

Szybkość, stabilność, integralność z usługami Google, synchronizacja, dużo świetnych rozszerzeń, duża zgodność (technologie + strony [ogólnie].
Słabo konfigurowalna (choć to w końcu Chrome), dość duże zapotrzebowanie na RAM.
ocena użytkownika

Byłem fanboyem Opery jak i zarówno ChrOpery, ale stwierdziłem, że lepiej dać szansę oryginałowi czyli Chrome (Chromium również zaliczam jako oryginał :P). Największym mankamentem, że muszę doinstalować kilka nie potrzebnych dodatków, ale nic nie poradzę, że wciąż jestem związany z funkcjami Opery/ChrOpery, no i nie mam też dostępu do mojego ulubionego Schowka i Odkrywaj, ale przecież nie będę prosił Google'a, by to dodali, bo użytkownicy mogliby dostać szału.

Jak można spojrzeć, chwalę tę przeglądarkę za szybkość i stabilność, bo tak jest. No, może przyczepię się do wystartowania, ale chyba każda przeglądarka ma taki problem, nawet jeśli jest zainstalowana "na czysto". Co do stabilności to jest pod baaaardzo wysokim zadowoleniem, ponieważ jest niesamowicie stabilna (choć z Chroperą jest podobnie) i naprawdę jest ją ciężko wykrzaczyć, oczywiście w wersji stabilnej :)

Dlaczego zaliczyłem integralność z usługami Google na plus? To proste, w końcu jest to przeglądarka Google'a, a więc synchronizując wybrane przez nas elementy jak rozszerzenia, zakładki czy otwarte karty poprzez logowanie się na adres Gmaila, logujemy się automatycznie do YouTube czy Google+. Jak już wspominam o synchronizacji to stwierdzam, że jest ona najlepsza ze wszystkich, ponieważ można synchronizować rozszerzenia a nawet ustawienia Chrome'a.

No i rozszerzenia. Nie dość, że mamy ich bardzo dużo, to jeszcze dużo jest tych świetnych i, co ciekawe, możemy zainstalować rozszerzenia do ChrOpery, co odkryłem przypadkowo. Wystarczy ściągnąć plik .nex lub .crx i w przypadku pliku .nex zmieniamy rozszerzenie na .crx, po czym "wrzucamy" plik .crx na stronę chrome://extensions i mamy rozszerzenie ChrOpery w Chrome :)

Ostatni plus to wielka zgodność ze stronami (wliczając w to odtwarzacz HTML5 w YouTube), ale nie trzeba się temu dziwić i nawet zbytnio komentować, bo Blink to bardzo dobry silnik.

A teraz dwa minusy. Pierwszy to słaba konfigurowalność, ale czy trzeba się temu dziwić? Wspominam to tylko po to, żeby każdy na wszelki wypadek się zastanowił przed zainstalowaniem Chrome'a, aby nie został zszokowany.

Drugim minusem jest dość duże zapotrzebowanie na RAM, ale jeśli ktoś posiada dużo wolnej pamięci RAM, to myślę, że nie powinien być problem. Słyszałem i czytałem, że niektórzy, mimo że mają dużo RAM-u, mają mimo to problemy z używaniem Chrome'a (czyt. jest powolny, przewijanie stron laguje). Uważam, że to po prostu zależy od... szczęścia, ponieważ ja mam słaby komputer, mało pamięci, do tego korzystam nadal z XPka i mam chyba z ponad 20 rozszerzeń, ale nie doświadczam tego typu problemów, a Blink ma, z tego co wiem, większe wymagania od, chociażby, Presto.


Podsumowując, Google Chrome jest warty zainstalowania, ale radzę go instalować poprzez instalator offline, ponieważ wtedy Chrome instaluje się w Program Files zamiast w Użytkownicy, itd. (nie pamiętam dokładnej lokalizacji)

Polecam Google Chrome,
Piter432.

09.04.2014 23:51 | Recenzja do wersji 34.0.1847.116
Dość szybka
Problem z niechcianymi reklamami. Nieprawidłowe działania przy klikaniu wyboru np Dalej
ocena użytkownika

Ta wersja, to jakaś porażka. Przy klikaniu na linki pojawiają się jakieś okienka z reklamami (sprawdzone na dwóch systemach i komputerach),. Problem z zapisywaniemm plików, Nie zawsze mozxna otworzyć z polecenia: pokaż w pliku. Nie można po prostu przeciągnąć pliku do okienka - zapisuje się cała strona.
Zrezygnowałem natychmiast z chrome.

18.01.2014 08:25 | Recenzja do wersji 32.0.1700.76

Komentarze

slawektor  10.09.2014 07:53 #3475

Wtyczka Sticky Password 6 na tej wersji Chrome 64 bit (37.0.2062.120) działa.

Arcaro  10.09.2014 07:03 #3474

Dla zainteresowanych artykuł "przyspieszamy chrome"
http://game4fun.pl/Thread-Poradnik-Przy%C5%9Bpieszamy-Chrome-i-Firefoksa


Faktycznie Chrome dostał kopa.
Więc polecam ten artykuł każdej osobie.

K4m3L3on  09.09.2014 21:51 #3473

Firefox górą :-) foch

beginners (niezalogowany) 09.09.2014 21:06 #3472

nie musisz miec nic. wystarczy kliknac kolko na meczce, na linku.
albo skonfigurowac myszke badz chroma.

equimanthorn  06.09.2014 00:00 #3471

@Piter432: proszę, bez uniesień... pytałem o rozszerzenie, które umożliwiałoby otwieranie linków w nowej karcie !

Piter432  05.09.2014 22:51 #3470

@equimanthorn: A jak wyjaśnisz fakt, że niejaki YePpHa, który stworzył fantastyczne/y rozszerzenie/skrypt, który usprawnia korzystania z YouTube, ale ze względu na politykę Google'a odnośnie nazw rozszerzeń i czegoś tam jeszcze, musiał zmienić nazwę na nieco inną, ale rozszerzenie mimo to i tak zostało usunięte (nazywało się YePpHa Center for YouTube), podczas gdy w ich sklepie od dłuższego czasu są rozszerzenia, które zawierają frazę "YouTube" i jakoś nikt nie kwapi się, żeby zgłosić rozszerzenia zawierające właśnie nazwę jednego z produktów Google'a? Już nie mówiąc o tym, że Blink prawdopodobnie uniemożliwia całkowite blokowanie reklam, a jedynie ich ukrywanie z linijek kodu i dlatego wiele rozszerzeń rzekomo blokujących reklamy są dostępne w sklepie.

Google potrafi czasem zrobić fajnego, ale potrafi wiele rzeczy z****ć, a najbardziej denerwuje mnie brak współpracy z użytkownikami, podczas gdy z firmami czy nawet deweloperami bądź wydawcami nie ma problemu. Jakoś rzeczy z nimi potrafi załatwić, ech.

Piter432  05.09.2014 22:43 #3469

@deton24: Jakiej fazie beta? 64 bitowa wersja stabilna już dawno została wydana. Widocznie z twoim komputerem albo systemem jest coś nie tak.

equimanthorn  05.09.2014 22:22 #3468

@Piter432: tysiące rozszerzeń i blok na otwieranie linków w nowej karcie - so strange...

deton24  05.09.2014 16:12 #3467

Nie zalecam używania 64 bitowej wersji która jest jeszcze w fazie beta. U mnie jak mam mało ramu, po otwarciu kilku zakładek z dodatkami, potężne zmulenie kompa. Na 32 bit tego nie ma

Piter432  05.09.2014 16:03 #3466

@equimanthorn: Nie ma, bo niestety najprawdopodobniej Google uniemożliwia zrobienie takiego rozszerzenia.

juta  04.09.2014 14:22 #3465

@beginners (niezalogowany): Reklamy w IE da się zablokować, jest ABP, można też bez niego, tzn. poprzez wbudowaną ochronę przed śledzeniem, trzeba dodać tylko filtry, może efekt nie będzie taki jak np. z Adblocka w Firefoksie ale lepszy rydz jak nic ;)

beginners (niezalogowany) 04.09.2014 12:58 #3464

Ostatnio musialem zrezygnowac z chroma i innych webkitowych przegladarek. Ich wydajnosc na moim dosc leciwym laptopie spadla na lep. Laptop z intel q9000 i grafika geforce 240gt. IE smiga, tylko reklamy wnerwiaja i nie ma hangout.
Ma ktos podobne problemy? Problem jest na wszystkich kanalach, stabilnym, dev czy canary.

kamil940715  04.09.2014 12:47 #3463

Jeżeli chodzi o x64 to z wersji na wersję jest coraz gorzej. Pierwsza miała wyblakłe kolory na niektórych filmach na YT w HTML5, a najnowsza gdy chcę włączyć 1080p wywala mnie do flash playera, tak jakby na html5 brakło ram...

equimanthorn  03.09.2014 14:54 #3462

Czy dla Chrome jest rozszerzenie podobne jak TabMixPlus dla Firefox (przede wszystkim chodzi o otwieranie linków z nowej karcie bez wciskanie dodatkowych klawiszy...)

drylek  02.09.2014 16:58 #3461

A ja myślałem ze google chrome jest ułomny bo nie wspiera wtyczek zewnętrznych (rozszerzeń spoza chrome webstore). Tzn nie akceptuje wtyczek Bezpieczne pieniądze, ochrona stron www (url advisior) itd. I tylko są kompatybilne z przęglądarką Mozilli. A tu masz url advisior blokada z wersją 32 Firefox niezgodny z tą wersją przęgladarki. Napisałem do Kaspersky na FB-ku informacyjnie o problemie popatrzcie na odp w szoku byłem:

Drogi Marcinie, dziękujemy za informację. Programiści z Mozilli bardzo często wprowadzają nowe aktualizacje i w wielu przypadkach zmienia się również interfejs programowania aplikacji. Nasza firma, jako zewnętrzny producent modułów, również korzysta z tych interfejsów. W praktyce oznacza to, że wprowadzenie nowej wersji przeglądarki wymaga od nas zmodyfikowania kodu w naszych rozszerzeniach oraz skrupulatnego sprawdzenia jego poprawności, niezawodności oraz zgodności w nową wersją przeglądarki. To wymaga czasu. Dużo czasu. Dla przeciwwagi Chrome nie jest aż tak podatny na takie problemy, ponieważ Google poświęca dużo czasu i wysiłku w celu zapewnienia kompatybilności oraz wsparcia zewnętrznym programistom. Pracujemy nad zapewnieniem kompatybilności naszych modułów dodatkowych z najnowszymi wersjami Firefoksa.


Apropo jak pozbyć się tych brzydkich czcionek!!!!

drylek  01.09.2014 16:53 #3460

@72325: Na poczatku mialem tak klikam mówie cos za szybko .Powód wciskam ctrl+shift+esc i w procesach po wyl przeglądarka istniała stad te mega szybkie jego uruchamianie.Wyl. proces i zrestartowałem Orbitum . I tak Nic go nie spowolniło przy uruchamianiu również sie mega szybko uruchomił. Również polecam Orbitum.

drylek  01.09.2014 16:48 #3459

No i co chromowicze zadowoleni z nowej wersji?! buahahaha

gruby33  01.09.2014 13:48 #3458

Wie ktoś jak to już jest z tym czasem wybudzeń procesora przez Chrome? Czy w nowej wersji i tej 64bit coś poprawili? Bo zależy mi abym miał długi czas działania na baterii, a chrome ją szybciej rozładowywało.

72325  01.09.2014 13:18 #3457

Którą wersję Chrome polecacie 32 czy 64 bit ?
Jak na razie testuje The Orbitum na bazie chromium i jestem pozytywnie zaskoczony. Zdecydowanie szybsza od standardowego Chrome ("klikam i mam").

leda79  30.08.2014 12:26 #3456

@redhop:

Ja też instalowałem kilka razy i za każdym razem instalowało mi wersję 32 bity,mam Windows 7 64.Dopiero wersję 64 bity chroma z tego linka pobrałem

https://www.google.com/intl/en/chrome/browser/?platform=win64

co dziwne zainstalowało się w foldlerze x86 tam gdzie są wersje 32 bitowe.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.