Pobierz program wersja stabilna (32-bit)

Chrome jest przeglądarką stworzoną przez inżynierów firmy Google. Chrome charakteryzuje oszczędność miejsca, jaką zajmuje interfejs przeglądarki oraz szybkość działania programu. Google projektując Chrome położył szczególny nacisk na jej lekkość, przekładającą się na niskie wykorzystanie zasobów systemowych.

Galeria programu

Funkcjonalność

Google Chrome został oparty o silnik Blink, fork popularnego WebKita, który wykorzystywany jest również m.in. w przeglądarce Apple Safari. Przeglądarka sama w sobie oferuje jedynie podstawową funkcjonalność. Oferuje możliwość przeglądania stron w kartach czy blokowania wyskakujących okien. Interesującą funkcją przeglądarki od Google jest możliwość przemieszczania kart pomiędzy wieloma oknami przeglądarki lub stworzenie nowego okna, specjalnie dla danej karty. Użytkownik ma możliwość przypięcia karty do pasku kart. Dzięki temu karta wyświetlana jest jako pojedyncza ikona (bez tytułu strony). Przypięte karty uruchamiane są automatycznie ponownie przy kolejnych uruchomieniach przeglądarki aż do czasu gdy użytkownik nie zdecyduje się ich odpiąć.

Przeglądarka zawiera również wygodny pasek do tłumaczenia treści stron. Pasek pojawia się, jeśli zostaje wyświetlona strona w innym języku niż język używany w interfejsie przeglądarki. Twórcy przeglądarki zadbali o bezpieczeństwo Chrome’a. Chrome posiada również zintegrowany menadżer pobierania plików, menadżer importu ustawień z konkurencyjnych przeglądarek. Każda karta ze stroną uruchomiona jest w osobnym procesie i jest odizolowana od reszty przeglądarki. W podobny sposób pracują również rozszerzenia oraz wtyczki, dzięki czemu awaria jednego z komponentów przeglądarki nie będzie skutkowała zawieszeniem się całego programu. Google Chrome oferuje również tryb Incognito, dzięki któremu użytkownik może bezpiecznie przeglądać strony na których skrypty śledzące oraz pliki cookie nie będą działały.

Rozszerzenia

Przeglądarka umożliwia użytkownikowi możliwość konfiguracji funkcjonalności przy pomocy rozszerzeń. Użytkownikom oddany został katalog rozszerzeń, w którym można znaleźć rozszerzenia odpowiadające za sprawdzanie poczty, przegląd nowości z czytników rss czy obsługę kalendarzy. Interfejs przeglądarki dostosowuje się do styli używanych w systemie operacyjnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby użytkownik użył motywów dostępnych w katalogu styli. Przeglądarka oferuje również możliwość synchronizacji zakładek, ustawień oraz motywów. W przyszłości pojawi się również możliwość synchronizowania rozszerzeń przeglądarki.

Wydajność

Google Chrome często uznawany jest przez użytkowników za przeglądarkę wydajną i szybko wczytującą strony internetowe. Dzięki silnikowi Webkit, bardzo wydajnemu silnikowi JavaScript V8 oraz optymalizacjom producenta w architekturze przeglądarki często plasuje się na pierwszych miejscach w licznych testach przeglądarek internetowych. Co więcej, dzięki rozłożeniu funkcjonowania programu na kilka procesów może ona wydajniej pracować na komputerach wyposażonych w wielordzeniowe procesory.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Google Chrome w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Chrome z bocznymi panelami? Tak, o ile powstaną odpowiednie rozszerzenia

57
OPROGRAMOWANIE 19.01.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Całkiem możliwe, że już niebawem przeglądarka Google Chrome nie będzie musiała oznaczać jedynie kompletnego minimalizmu, prostoty i braku możliwości personalizacji w kwestii interfejsu. W związku z licznymi zgłoszeniami producent zdecydował, że jest w stanie pomóc w implementacji paneli bocznych, które mogłyby być tworzone poprzez zewnętrzne dodatki. Kiedyś inaczej wyglądały monitory i rozdzielczości z jakimi mieliśmy do czynienia. Obecnie najpopularniejsze są panoramy o proporcjach 16:9, gdzie często nie sposób wykorzystać miejsca dostępnego po bokach. Strony internetowe mogą być co prawda…

Chrome 40: wszystkie strony i aplikacje mogą działać bez połączenia z Internetem

82
OPROGRAMOWANIE 05.12.2014 | Adam Golański (eimi)

Przeglądarka internetowa, która świetnie sobie radzi bez połączenia z Internetem? Google jest coraz bliższe zrealizowania swojej fantazji o całkowitym rozmyciu granic między offline a online. Wprowadzone w Chrome 40 beta nowe API pozwala praktycznie każdej stronie internetowej czy aplikacji webowej działać lokalnie, bez dostępu do Sieci. Interfejsy programowania zaprezentowane przez Google są genialnym rozwiązaniem problemu, z jakim firma boryka się od rozpoczęcia prac nad systemem Chrome OS. Czyniąc z przeglądarki jedyne środowisko uruchomieniowe dla aplikacji użytkowych czy gier, skazujemy…

Recenzje użytkowników

Dużo funkcji ułatwiających prace programistom stron internetowych - w tym emulacje mnóstwo urządzeń mobilnych.
Większe zużycie pamięci operacyjnej na wolniejszych kościach, niższe zużycie na szybszych.
ocena użytkownika

Fundamentem zaczynającym prace z tą przeglądarką jest przyswojenie sobie skrótów klawiszowych które bardzo ułatwią i przyśpieszą prace z programem. Warto mieć specjalna myszkę z dużą ilością przycisków - wówczas bardzo wydajnie i efektywnie można pracować z przeglądarką za pomocą skrótów zwłaszcza programistą którzy wykorzystują podglądanie kodu źródłowego i emulowanie przeglądarki do wybranego urządzenia mobilnego w celu zobaczenia jak programowana strona będzie wyświetlana na owych urządzeniach.
Ponad to warte uwagi są dodatki do przeglądarki które mogą zwiększyć jej funkcjonalność do nie wyobrażalnych możliwości, np Nimbus Screenshot pozwala na robienie konkretnych zdjęć stron, jako całości albo zaznaczonych fragmentów i pozwalający wysłać albo na chmurę albo zapisać na komputerze, innym przykładem jest FVD downloader który pozwala pobrać wszelkie filmy nie objęte zabezpieczeniami DRM.
Ustosunkowując się do zarzutu "zasobożerności" , prawdą jest ze na wolniejszych pamięciach RAM, np 667 mhz przeglądarka pobiera dużo pamięci ok. 600mb w spoczynku bez kart. Ale przy szybszych pamięciach RAM np 1333 mhz pobiera już tylko 200 mb.
Ponadto duża ilość powiązanych usług google z przeglądarką, przeglądarka bardzo przyjazna e-commerce który w Polsce rozwija się w szybkim tempie.

14.02.2015 04:31 | Recenzja do wersji 40.0.2214.111
Dużo dodatków, 99,9% kompatybilnych stron, synchronizacja haseł, ustawień i historii, Szybko wczytuje strony (na mocnych kompach)
Duże zapotrzebowanie na RAM (ale przy standardzie 8GB RAMu nie ma to znaczenia). Słabe okno wybierania (nie można ustawić swoich ikonek w speed dialu)
ocena użytkownika

Przeglądarka praktycznie przoduje, z uwagi że z usługami od Google zawsze będzie pełna kompatybilność i dodatkowe funkcje blokowane przy wykryciu innych przeglądarek.
Śmiga aż miło na mocnym CPU że wspomaganiem sprzętowym z GPU do renderowania stron.
Jedynie posiadacze już leciwych konstrukcji z prockiem jednordzeniowym oraz ze starą grafiką nie wspomagająca sprzętowo akceleracji mają problem, bo wtedy Chrome chodzi ślimazarnie, ale to wina sprzętu.
Trzeba iść z duchem czasu i się rozwijać, a nie stać w miejscu :).

31.01.2015 00:29 | Recenzja do wersji 40.0.2214.94

Komentarze

szymon1998   2 #3686 28.02.2015 20:25

Kiedy wkoncu bedzie wersja 41 a nie ciagle te mini aktualizacje.?

juta   6 #3685 28.02.2015 16:46

@bartzz2k: Dokładnie, adekwatne do rzeczywistości moim zdaniem ;) Plusik :)

bartzz2k   2 #3684 28.02.2015 14:55

"Google projektując Chrome położył szczególny nacisk na jej lekkość, przekładającą się na niskie wykorzystanie zasobów systemowych."

zmieńcie ten opis, bo jest już mocno nieaktualny ^^

MrBeckham666   15 #3683 23.02.2015 05:08

@robert e (niezalogowany): zamienić na slimjet:) nie uwolnisz sie od ich polityki od tak.

  #3682 22.02.2015 16:19

jak wyłączyć zbieranie informacji przez Google Chrome

MrBeckham666   15 #3681 20.02.2015 01:08

@B (niezalogowany): slimjet i palemoon są całkiem ok.

MrBeckham666   15 #3680 20.02.2015 01:07

@Stare wersje są znacznie wydajniejsze (niezalogowany): slimjet raczej rozwiaże twoje problemy.
zawsze zostaje jeszcze palemoon.

MrBeckham666   15 #3679 20.02.2015 01:06

@Siwy dziadek (niezalogowany): slimjet wydaje się być najstabilniejszą z chromowatych. BSOD to raczej na 99% nie wina przegląarki. sprawdz pamieci zasilacz grafike sprawdz temperatury podzespołów i stan dysku SMART.

testowo   6 #3678 19.02.2015 19:20

@Siwy dziadek (niezalogowany): Na chromium to normalne, na Google Chrome dziwne.

  #3677 19.02.2015 19:03

U mnie na łapki z c2d i 4gb od ostatnich aktualizacji bsody. Na IE czy Firefox brak bsod.cos chyba spieprzyli.zresztą contydzien nowa wersja, to normalne?

  #3676 13.02.2015 23:47

Najnowsze Chrome DEWASTUJE, wręcz NISZCZY dysk systemowy. CAŁY CZAS coś zapisuje i szarpie biednym dyskiem co ok 1 sek. A mówią że dysk SSD ma ograniczoną liczbę zapisów i potem pada. Mam 4 GB ramu i jej mało? A bardzo nielubiany prze ze mnie IE nie dotyka dysku. Jakieś pomysły jak pozbawić Chrome tej okropnej wady. Używam Opery portable ver. 12 i mogę otworzyć większą ilość stron niż w Chrome. No i w starej Operze mam indywidualne panowanie nad KAŻDĄ stroną osobno, czego nie ma w Chrome.Ale to stara wersja Opery i boję się o bezpieczeństwo. Niestety, kiedy muszę https to używam z konieczności Chrome.

  #3675 11.02.2015 09:35

Moze ktos pomoże - jak cofnac ta beznadziejna aktualizacje chrome z ostatnich dni , w dodatku stracilam wszystkie zapamietane linki i ulubione; i nie mam ochoty zakladac jakichs kont/osob itd
Z gory dziekuje

  #3673 09.02.2015 18:34

@MrBeckham666: Ale po co mam zmieniać jak Chrome się u mnie idealnie sprawuje? Działa fajnie -> Zmień... Mam rezygnować z 60 fps na YT, z lepszych [ o wiele bardziej czytelnych ] czcionek [ renderer ], i lepszego komfortu podczas przeglądania stron? [ nie szarpią, płynnie działa - na PM jak wejdzie flash to zgroza... na chrome lepiej z tym jest ]. Sprawdziłem z ciekawości ten Pale Moon i bez szału - poza tym nie działa na niego sporo wtyczek z których korzystam. Jakbym zamieniał Chrome to lepiej dla mnie na SRWare Iron niźli Chromium. Po prostu jak dla mnie to przesada z tą nagonką na Chrome :-) To dobra przeglądarka. Korzystam od pierwszych wersji i jestem zadowolony. Pozdrawiam serdecznie!

Magnum 44   8 #3672 07.02.2015 11:19

Z każdym kolejnym wydaniem jest coraz cięższy. Robi się z niego powoli platforma uruchomieniowa dla aplikacji...

MrBeckham666   15 #3671 06.02.2015 14:15

@Vlad Tepes: sprawdz palemoon w x64 lub slimjet.

Vlad Tepes   2 #3670 06.02.2015 12:44

@MrBeckham666: Ok, ok spokojnie ;).
Mozilla sobię świetnie radzi dotychczas (36 beta).
Tylko w 60fps na full są problemy.

MrBeckham666   15 #3669 06.02.2015 03:10

@Vlad Tepes: napisałem tylko co przepuszczam jasnowidzem nie jestem że z garci informacji wywróże.

Vlad Tepes   2 #3668 06.02.2015 01:46

@MrBeckham666: Nie sądze by radeon hd 4850 z uvd 2.0 na core 2 duo e6700 był ąz tak stary i mało wdyajny do takich jakości, przcież to nie jest 1440p czy 4k.
Na gorszym sprzęcie ludzie odpalają płynnie.

Vlad Tepes   2 #3667 06.02.2015 01:45

Finally!!! nie wiedziałem że jest wersja beta 36 wreszcie coś poprawili w sprawie html5 i te 2 dodatkowe kodeki/kodery sprawiły że full hd chodzi mi płynniutko jak narazie w przeciwienstwie do sroma który bierze 100% procesora, a ten sam filmik wygląda gorzej i ma o ok. 10000kb/s gorszy bitrate.
Niestety moja karta jest chyba za stara na 1080p60fps bo na mozilli też tnie jednak procesor ma "luzy" bo karta bierze "na klatę" większość ale tnie obraz.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.