Polskie dobre programy: wywiad z twórcą WTW

Polskie dobre programy: wywiad z twórcą WTW

Polskie dobre programy: wywiad z twórcą WTW
Redakcja
06.04.2015 00:18

Choć sieci społecznościowe zadomowiły się już na dobre na naszych komputerach i w wielu przypadkach zupełnie wyparły używane dotychczas komunikatory, nadal można znaleźć sporo tego typu programów. Część z nich jest aktywnie rozwijana i ma wielu użytkowników. Wśród nich znaleźć można natomiast pewną polską perełkę – WTW. Postanowiliśmy porozmawiać z Tomkiem Nagisą, twórcą komunikatora. Zapraszamy do lektury.

**dobreprogramy: WTW miał być pierwotnie alternatywą dla Konnekta porzuconego przez jego twórców. Cel swój spełnił. Co teraz stanowi dla Ciebie źródło motywacji do rozwijania projektu? **

Tomek Nagisa: głupia sprawa, ale wcale nie miało być alternatywą dla Konnekta (to wyszło przypadkiem), tylko dla Tlen.pl. Pierwsza wersja komunikatora miała nawet kompatybilne API, więc dało się ładować doń wtyczki napisane dla Tlenu. A motywację, poza fajną społecznością, to chyba głównie to, że gdybym nie miał tego typu projektu to musiałbym się męczyć z kilkoma innymi komunikatorami, których szczerze nie lubię (skajpaj na przykład) albo siedzieć na stronie fejsa, brrrr. No i społeczność mnie karmi, to im się odwdzięczam.

W ostatniej liście zmian informujesz, że WTW może niebawem zyskać opcję zmiany stylu okien. Czy powinniśmy spodziewać się obsługi znacznie bardziej zaawansowanych skórek?

Nie. Opcji zmiany kolorów i czcionek. Z jakiegoś kompletnie niezrozumiałego dla mnie powodu, do tej pory miałem to wszystko porozrzucane po różnych klasach. Trzeba było zrobić porządek i teraz wszystkie kolory/czcionki są brane z centralnego punktu, skutkiem ubocznym będzie opcja ich zmiany. W sumie, jeśli ktoś jeszcze nie zauważył, to głównym priorytetem tego całego projektu jest „ma działać”, wygląd jest sprawą drugorzędną.

Dlaczego komunikator nie jest domyślnie wyposażony w emotikony i dźwięki? Uważasz, że nie jest to potrzebne, czy raczej powinien on posiadać możliwie najbardziej modułową budowę?

Bo stwierdziłem, że dużo znajomych raz – źle toleruje emotki graficzne (w tym ja), a poza tym lubię/ą muzykę. Robi mi ta muzyka za budzik, towarzyszy mi cały dzień i serio wcale nie potrzebuję dodawać do niej dodatkowych efektów dźwiękowych. Dźwięki mają pewien sens jeśli chodzi o powiadomienie, że przybył/napisał wiadomość ktoś na kogo specjalnie czekasz, ale jak masz dużo ludzi na liście, to wcale nie chcesz aby przy pojawieniu się każdego z nich komunikator odgrywał jakieś swoje melodie.

No ale, są wtyczki – dlatego jeśli ktoś bardzo potrzebuje, może sobie oczywiście uprzykrzać życie. Kolejnym powodem jest to, że ja już dużo kodu pod opieką mam w tym projekcie, wcale nie potrzebuję zabawy jeszcze większą jego ilością.

Obraz

**Choć komunikator jest darmowy, zdecydowałeś się na stworzenie wersji firmowej. Czym się ona różni od zwykłej wersji i czy spotkała się z zainteresowaniem klientów? **

Może się zintegrować z usługami AD, konfigurować przez GPO, poza tym posiada opcję edycji list kontaktów wszystkich użytkowników z poziomu panelu administratora (i raz, że to działa na wszystkich sieciach, to jeszcze jak trzeba dodać nowy kontakt ludziom na przykładowym GG, to nie trzeba po komputerach biegać tylko się do panelu zalogować i dodać). Funkcji będzie więcej, a że są one totalnie bezużyteczne dla przeciętnego użyszkodnika, wylądowały w wersji firmowej. Poza tym biznesowi klienci mają też możliwość łatwego „wyproszenia” potrzebnych im funkcji. Zainteresowanie, patrząc na to jakie firmy używają komunikatora, określiłbym na średnie. Ale będzie więcej funkcji, nie będą się mogli oprzeć :D

Jakich nowości możemy spodziewać się w WTW (zarówno dla użytkowników domowych jak i firmowych) w najbliższym czasie? Czy masz jakieś rewolucyjne plany na przyszłość, czy może będzie to raczej stopniowa ewolucja i doskonalenie aplikacji?

Nie mam planu, kombinuję na bieżąco. Microsoft ma plany i patrzcie, zrobili Windows 8. W niedalekiej przyszłości będzie nowa wtyczka do Facebook Messengera, FB (prawdopodobnie z powodu MS) wypiął się na API do chata i trzeba było problem ukąsić od innej strony. Nowa wersja wtyczki jest na polu minowym, ale chwilowo prawdopodobnie może pożerać dzieci użytkowników. Beta będzie w połowie miesiąca, tak myślę. Rewolucji nie planuję (jak one się kończą, patrz W8), ewolucja jak zawsze w toku.

Co z wersją dla systemów mobilnych?

Jest. W planach. Wciąż.

Wielu użytkowników zapewne chciałoby zobaczyć WTW w wersji dla Linuksa. Jak wygląda kwestia wsparcia dla tego systemu?

Tak jak udział tego systemu w rynku desktopów: znikomo. Jeszcze bym się nad tym zastanawiał jakby Linux miał stabilne API/ABI, ale że tego brak… to jak kiedyś na DP pisałem, przeanalizuję sprawę ponownie jak systemd wchłonie już wszystko.

Obraz

Czy rozważałeś już stworzenie aplikacji uniwersalnej dla Windows 10?

Rozważam, ale moje przeczucie (dotąd się sprawdzało) mówi mi, że W10 o ile lepiej wypadnie niż W8 to tez nie zachwyci rynku tak jak W7 (chyba że do premiery coś w W10 się znacznie zmieni). Poza tym, on jest paskudny. No ale jakby się okazało, że wszyscy go kochają, to moooże, może. Bliżej mi aplikacji uniwersalnych niż do Androidowej Javy.

Przygotowałeś dla WTW rozbudowane SDK, które zainteresowani mogą wykorzystać do tworzenia rozszerzeń dla komunikatora. Jak oceniasz dotychczasowe zainteresowanie deweloperów i czy masz zamiar w przyszłości dać im do rąk jeszcze większe możliwości?

Większe niż ja mam? SDK daje im dokładnie takie same możliwości jak mi, wszystkie wtyczki używają tego samego SDK, czy to moje/standardowe czy nie. Jest rozbudowywane albo jak akurat czegoś potrzebuję, albo jak jakiś zewnętrzny deweloper czegoś potrzebuje. Zainteresowanie – pozytywnie. Ostatnio wyszła wtyczka pozwalająca na rozmowy przez platformę Steam (mrg), mamy IRCa (adrian007), dźwięki, emotki, wszystko jest. Hangouty może będą w rozsądnym czasie.

Od jakiegoś czasu użytkownicy mogą korzystać z darmowych serwerów WTW.im i ENTROPY.im, współpracujesz również z administratorem serwera Jabbi.pl. Czy serwery te wyróżniają się w jakiś sposób spośród innych serwerów XMPP działających w Sieci od wielu lat?

Mają wbudowany czynnik RSS-ów, który podsyła newsy bezpośrednio do komunikatora, funkcja niejako sponsorowana przez DP, które zepsuło swoją funkcję powiadamiania o artykułach przez XMPP, a ją lubiłem… to zrobiłem alternatywę. A poza tym nie wiem, mają oceny „A” za bezpieczeństwo na xmpp.net, obsługują logowanie metodą SCRAM, ustawione rekordy TLSA, dorzuciłbym jeszcze DNSSEC do kompletu, ale na domenie .im się nie da. Ale tak poza tym to w sumie normalne serwery xmpp. Jak się komuś nazwa podoba to może używać (albo lubi funkcję czynnika).

Chyba że ktoś potrzebuje zamkniętego serwera do komunikacji, projekt komercyjny i w fazie testów, ale umożliwia obecnie kontrolę nad listą użytkowników na serwerze i tym co mają w swoich listach kontaktów (przez grupy współdzielone, ale ingerencja w listy użytkowników tez będzie), poza tym jest opcja wysyłania wiadomości i powiadomień do (wszystkich) użytkowników serwera bądź poszczególnych grup. W przygotowaniu jeszcze API do powiadomień (w tym o poczcie), zarządzania użytkowników i wtyczka do administracji serwerem do komunikatora. Także jak ktoś ma specyficzne wymagania…

Jak widzisz przyszłość komunikatorów internetowych? Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, gdy każdy duży dostawca (np. Facebook, Google, Microsoft) zamyka się ze swoimi rozwiązaniami. Czy utrudnia to tworzenie programu przeznaczonego do pracy z wieloma sieciami jednocześnie?

Oczywiście, że utrudnia, no eeej. Dużo wygodniej się pisze nowe zabawki jak jest do nich dokumentacja. A tak się czasem (jak przy FB) trzeba męczyć z przepisywaniem wtyczki od zera, także no, tak, jest to irytujące. Z drugiej strony nowa implementacja FB zawiera funkcje, które wcześniej były nie do zrealizowania w xmpp. Znaczy inaczej, do zrealizowania były, tylko ekipie FB się nie chciało ich tam dodać, a bez ich współpracy to ja nic nie poradzę.

Obraz

Co sądzisz o ostatnich decyzjach Facebooka zamieniających jego Messengera w platformę dla aplikacji? Świetny pomysł, który zainteresuje jeszcze więcej użytkowników, czy może zupełnie nietrafiona idea?

Świetny pomysł, hahaha, right. Ale tak, kogoś z pewnością zainteresuje, ale „kogoś” zawsze zainteresuje dowolny pomysł, nawet jakby chodziło o wysadzenie planety, albo ścięcie głowy zainteresowanemu przy użyciu śledzia. Poza tym, czy GG nie robiło już czegoś takiego? Nie wywalili ostatnio tego z klienta, bo ludzie byli tymi wszystkimi dodatkami taaaak zainteresowani? Może ja jestem staroświecki, ograniczony, czy wspaniałości pomysłu nie dostrzegam (jak Modern-Metro), ale bym oczekiwał od komunikatora głownie pełnienia funkcji komunikacyjnej. Może FB się uda to, co nie wyszło GG, a wcześniej ICQ i pewnie paru innym. Ale jakoś tego nie widzę. Choć spece od marketingu będą wymieniać zapewne całkiem spore liczby.

Jak oceniasz inne polskie komunikatory, takie jak choćby AQQ?

Jeśli chodzi o GG, ostatnio się poprawili, chociaż dużo się tam nie zmienia (chyba mają znów nowe konferencje/chaty). Z drugiej strony rewolucje są złe, więc może dobrze, że za dużo się nie zmienia. Jeśli zaś mowa o AQQ, parafrazując zdanie z mojego ulubionego HttYD: „Aqq? Yes. Author’s attitude, not so much”. Komunikator jak komunikator, ludzie mogą lubić, a gusta są różne. Tylko że jest płatny, obowiązkowe opłaty miały przynieść „koniec zastoju”, „szybszy rozwój”. Aktualnie sytuacja wygląda tak, że zmiany są głównie w wyglądzie, a klienci (skoro opłaty są obowiązkowe) nie dostają tych funkcji, o które proszą, gdyż „AQQ nie jest głównym projektem autora” (choć trochę głupio mieć komercyjny produkt i ignorować klientów), albo „nie da się”.W drugim wypadku użytkownicy forum (pewnie głównie Beherit) często udowadniają, że „jednak się da”, miejscami nawet podając przykładowe rozwiązanie/kod, tylko nic z tego nie wynika. Niektóre z tych propozycji (usprawnienia w archiwum na przykład) są względnie proste do wprowadzenia, a niektóre błędy (jak brak poprawnej weryfikacji certyfikatów TLS) wpływają negatywnie na bezpieczeństwo. Także IMO niefajne podejście twórców, ale komunikator – jak komuś odpowiada i nie przeszkadzają wady – użyteczny. A swoją drogą, Konnekt od jakiegoś czasu jest open source, niestety nic ciekawego z tego nie wynikło.

Dlaczego powinniśmy wybrać właśnie WTW? :)

Nie powinniście, zjada dziewice, zieje ogniem, samo zło, dziecko szatana. Wiem co mówię, widziałem co potrafi.

Dziękujemy bardzo za udzielone odpowiedzi.

Choć jak widzicie WTW może być niebezpieczny i sam autor zdecydowanie odradza jego stosowanie, my zapraszamy do jego pobierania z naszej bazy programów. Warto dać mu szansę aby przekonać się, jak wiele potrafi ten niewielki program.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (245)