r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Smart TV cię nudzi? Zbuduj własne HTPC. Część 1: wybieramy sprzęt

Strona główna AktualnościSPRZĘT

Coraz więcej telewizorów sprzedawanych jest jako tzw. smart TV, „inteligentne” odbiorniki, pozwalające na łączenie się z Siecią, a nawet uruchamianie prostych aplikacji i gier. Sądząc po popularności takich rozwiązań, przyjętych przez klientów na pewno z większym zainteresowaniem niż telewizja stereoskopowa („3D”), wielu ludziom możliwości oferowane przez smart TV wystarczają. My do tego grona jednak nie bardzo się zaliczamy – kontrolowane przez producenta, zamknięte platformy software'owe ani nie spisują się specjalnie jako medialne huby, ani też nie pozwalają na uruchamianie szerszej gamy oprogramowania. Nawet jeśli producent zdecyduje się na zainstalowanie w swoim telewizorze komputerka z Androidem, to zazwyczaj dostajemy starsze wersje tego systemu, uruchamiane na słabym hardware. Dlatego wciąż wierzymy w sens budowania niewielkich komputerków do salonu, Home Theater PC, które mimo swoich skromnych rozmiarów powinny zadowolić nawet wymagających użytkowników. Zapraszamy do przewodnika po budowie własnego HTPC!

Trzeba na wstępie przyznać, że wiele firm oferuje gotowe komputerki HTPC. Wybór jest spory – możemy znaleźć zarówno kosztujące od 1100 zł intelowe NUC-e (Next Unit of Computing), jak i rozbudowane maszyny w pięknych obudowach, których ceny zaczynają się od 4-5 tys. złotych. Większość tych oferowanych w sklepach internetowych „gotowców” nie jest naszym zdaniem jednak zbyt dobrze zaprojektowana. Konstruując HTPC samodzielnie możemy zaoszczędzić pieniądze i uzyskać wydajniejszy sprzęt.

Krok pierwszy: wybór procesora

Zacznijmy od wyboru jednostki centralnej naszego komputerka. Będą nas interesowały procesory o możliwie niskim TDP (jeśli będzie to możliwe, to sięgniemy po pasywne chłodzenie, by szum wentylatora nie zakłócał nam oglądania filmów czy słuchania muzyki), i z relatywnie wydajną zintegrowaną grafiką (w maleńkich obudowach dla HTPC po prostu nie ma miejsca na kartę graficzną.

r   e   k   l   a   m   a

Przejrzeliśmy listę procesorów obecnie znajdujących się w sprzedaży, by do testów wybrać z nich trzy. Pierwszy to Intel Celeron J1900 – czterordzeniowy, czterowątkowy czip, którego w oddzielnym pudełku kupić raczej trudno. To bowiem czip pod gniazdo FCBGA1170, dostępny wraz z płytami głównymi miniITX. Taktowany jest zegarem od 2 do 2,4 GHz, posiada 2 MB pamięci podręcznej L2, obsługuje (dwukanałowo) do 8 GB RAM (DDR3L-1333). Dysponuje wbudowaną grafiką Intel HD Graphics, taktowaną zegarem 688-854 MHz, z mechanizmem Quick Sync Video i sprzętowym dekoderem H.264. TDP, według producenta, to zaledwie 10 W. Wzięliśmy go już osadzonego na płycie głównej Gigabyte J1900N-D3V, ze sporym pasywnym radiatorem, w cenie ok. 365 zł.

Drugi procesor to Intel Pentium G3220T. Dwurdzeniowy (Haswell), dwuwątkowy czip taktowany zegarem 2,6 GHz, z 3 MB pamięci podręcznej, obsługuje (dwukanałowo) do 32 GB RAM (DDR3-1333). Wbudowana grafika Intel HD taktowana jest zegarem 200-1100 MHz, wspiera Quick Sync Video. Maksymalne TDP to 35 W. Procesor kosztuje ok. 260 zł i pasuje do każdej płyty głównej z gniazdkiem LGA1150.

Trzeci z procesorów pochodzi od AMD. To testowany już u nas w redakcji Athlon 5350, najsilniejsza jednostka z rodziny Kabini. Czterem rdzeniom Jaguar taktowanym zegarem 2 GHz, z 2 MB pamięci podręcznej L2 towarzyszą dwa rdzenie graficzne GCN, taktowane 600 MHz – odpowiednik dyskretnego Radeona HD8400, z mechanizmem Video Codec Engine, pozwalającym na szybkie kodowanie wideo. Obsługuje do 16 GB RAM (DDR3-1600), jego TDP to 25 W, pasuje do płyt głównych z gniazdkiem AM1. Obecnie można go kupić za ok. 220 zł.

Krok drugi: wybór płyty głównej

Do naszych procesorów poszukamy niedrogich płyt głównych, najlepiej w formacie miniITX, czyli 17x17 cm – zależy nam na tym, by komputerek był jak najmniejszy. Jednocześnie postanowiliśmy przyznać priorytet tym płytom, które obsługują złącze DC-IN, innymi słowy mogą być zasilane ze zwykłego laptopowego zasilacza 65W. Takie podejście pozwala nam z jednej strony zmieścić komputer w mniejszej obudowie i uniknąć szumu wentylatora, z drugiej zaś obniżyć koszty – zasilacze takie kosztują grosze, wiele osób je trzyma w domu jako pozostałość po starym sprzęcie.

Celeron J1900 rozwiązuje sprawę za nas – procesor z radiatorem i płytą dostajemy w jednym pakiecie. Wybrany przez nas Gigabyte J1900N-D3V zapewnia po jednym złączu D-Sub i DVI-D, dźwięk Realtek ALC887 HDA w trybie maksymalnie 7.1, dwa złącza gigabitowego Ethernetu, hub 4x USB 3.0/2.0 oraz dwa złącza SATA-II (3 Gb/s). Na płycie znajdziemy też jedno złącze PCI oraz jedno złącze mini PCIe (przede wszystkim pod karty Wi-Fi). RAM podłączymy przez dwa sloty SO-DIMM. Niestety musimy korzystać ze standardowego zasilania ATX, brakuje tu złącza DC-IN. Udało się znaleźć w sprzedaży kilka modeli płyt z Celeronem J1900 i pożądanym zasilaniem (np. AIMB-215 od Advantech), ale są one trudne do zdobycia.

Już tutaj widać podstawowe ograniczenie tej płyty głównej. Brak wyjścia HDMI oznacza, że będziemy musieli skorzystać z przelotki przy podłączaniu komputera do typowego telewizora. Co gorsza, nie skorzystamy tu z rozdzielczości 4K, maksymalna obsługiwana rozdzielczość dla D-Sub to 2560x1600 px, a dla DVI to 1920x1080 px. Musimy się też przygotować na dodatkowy koszt konwertera ATX20+4/DC-IN – na Allegro można je kupić w cenie ok. 70 zł, a także karty Wi-Fi (tu wybór jest bardzo duży, najtańsze karty można dostać za jakieś 10 zł, modele z Bluetooth za ok. 60-70 zł).

Dla Pentium znaleźliśmy płytę ASUS H81T, już ze złączem DC-IN. Dostajemy wyjście DVI oraz HDMI (maksymalna rozdzielczość 4096x2160 px @24 Hz i 2560x1600 px@60 Hz, dźwięk Realtek ALC887 (max. 7.1), złącza 2x USB 3.0 i 7x USB 2.0, jedno złącze SATA-III i jedno SATA-II, jedno złącze gigabitowego Ethernetu i jedno złącze mini PCIe. RAM podłączymy przez dwa sloty SO-DIMM. Tu dodatkowym kosztem będzie tylko Wi-Fi. Cena tej płyty to ok. 310 zł.

Najtańsza, a jednocześnie spełniająca nasze wymagania płytka dla Athlona to ASRock AM1H-ITX. Ma zarówno złącza DC-IN jak i mini PCIe, a do tego wszystkie wyjścia graficzne, jakich możemy potrzebować. D-Sub, DVI, HDMI i DisplayPort 1.2 (pozwalający m.in. przekazywać sygnał stereoskopowej wizji). Do tego dochodzą złącza 4x USB 3.0, 6x USB 2.0, 4x SATA-III oraz gigabitowy Ethernet. Za dźwięk odpowiada Realtek ALC892 (max. 7.1). Co ciekawe, mamy tu dwa pełnowymiarowe sloty pamięci DIMM, znalazło się też miejsce na PCIe x16, więc jeśli chcemy, można będzie do naszego komputerka HTPC włożyć kiedyś pełnowymiarową kartę graficzną. Płytę tę kupimy za ok. 200 zł.

Krok trzeci: pamięć operacyjna i pamięć masowa

4 GB pamięci RAM powinny wystarczyć każdemu :). W wypadku intelowych platform musimy skorzystać z pamięci SO-DIMM. Dwie kości po 2 GB, np. od polskiego GOODRAM, to wydatek ok. 150 zł. Zbliżoną kwotę zapłacimy dla pełnowymiarowych DIMM-ów na płytę ASRocka. W zastosowaniach typu HTPC nie ma sensu korzystać z szybkich RAM – to nie one będą naszym wąskim gardłem.

Kwestia pamięci masowej jest znacznie bardziej skomplikowana – wszystko zależy od scenariusza użytkowania naszego HTPC. W redakcji jesteśmy fanami dysków sieciowych Synology i to raczej na nich wszystko przechowujemy, więc jeśli macie podobne do sprawy podejście, to pamięć masowa w budowanym komputerku może być naprawdę niewielka. Za około 120 zł można np. kupić nowy dysk SSD od Intela o pojemności 40 GB. Bez problemu można kupić jeszcze mniejsze używane dyski SSD za 50-60 zł.

Sytuacja komplikuje się, jeśli HTPC ma mieć spore zasoby pamięci masowej. Z trzech pożądanych aspektów – tani, pojemny i cichy możemy wybrać tylko dwa. Najrozsądniej jest sięgnąć po cichy dysk talerzowy 5400 RPM (przy odtwarzaniu mediów szybszy dysk nic nam nie da). Taki napęd kosztować może ok. 300 zł.

Krok czwarty: ciche chłodzenie

Tak jak wspomnieliśmy, komputerki HTPC nie powinny hałasować. W przypadku naszego Celerona problem rozwiązuje się sam – zamontowany na nim duży radiator to wszystko, czego potrzebuje. Nawet przy wymagających obciążeniach roboczych był w stanie odprowadzić ciepło z układu. Nie ma się tu co bawić z własną pastą termoprzewodzącą. Jeśli wykorzystamy zewnętrzny zasilacz laptopowy, nie trzeba będzie też instalować w obudowie żadnych dodatkowych wiatraków, zestaw jest całkowicie cichy.

Z Pentium problem jest o wiele większy. Domyślny wiatrak Intela jest raczej głośny. Na szczęście nie musimy (a nawet nie możemy) sięgać po monstrualne miedziano-aluminiowe wieże. Jeśli ktoś jest sprawnym majsterkowiczem, może np. samodzielnie zaadaptować radiator z jakiegoś starszego procesora – będzie działał bardzo dobrze (nam udało się tak wykorzystać miedziany radiator do Socket 775 z procesora Core 2 Duo). Mniej pewni swoich umiejętności mogą sięgnąć po gotowe radiatory do HTPC (do płyt z gniazdkiem LGA 1150 będą pasowały rozwiązania przygotowane do starszego gniazdka LGA 1155). Nie chcemy tu wskazywać na konkretne modele, gdyż wszystko zależy od upodobań i miejsca w zastosowanej obudowie. Za niskie systemy chłodzenia z cichym wentylatorem zapłacimy ok. 50 zł, całkowicie pasywne rozwiązania (np. Akasa AK-CC7111) to wydatek ok. 150 zł.

Chłodzenie Athlona, dzięki jego niskiemu TDP, nie jest wielkim problemem. Pasywny Akasa AK-CC032, co prawda niedostosowany do gniazdka AM1, ale nietrudny do zaadaptowania, można kupić już za 20 zł. Co zdolniejsi majsterkowicze z powodzeniem wykorzystują nawet miedziane radiatory na czipsety! Niskie TDP czyni tu prawdziwe cuda.

Krok piąty: obudowa i peryferia

Tu naprawdę można popuścić wodze fantazji. Jeśli chcemy zrobić jak najtańszy sprzęt, nawet nie trzeba zaglądać na AliExpress. Całkiem przyzwoite obudowy, w których zmieścimy płytkę miniITX bez zasilacza, można na Allegro kupić dziś już za 60 złotych. Oczywiście metalowe konstrukcje Silverstone czy LIAN LI mogą kosztować nas 500 złotych i więcej. Przed zakupem warto pomyśleć o tym, czy obudowa będzie nam pasowała do wybranych komponentów, w szczególności systemu chłodzenia i pamięci masowych.

Bardzo łatwo dziś też znaleźć bezprzewodową klawiaturę do sterowania tym wszystkim. Wygodnym rozwiązaniem jest np. AK198, klawiaturka o szerokości zaledwie 15 cm, na której oprócz 69 podświetlanych klawiszy znalazło się też miejsce na całkiem czuły gładzik. Klawiaturę taką kupimy na Allegro w cenie ok. 80 złotych. Są oczywiście też modele tańsze i znacznie droższe.

Krok szósty: oprogramowanie

Instalowanie Windows na niedrogim komputerku HTPC nie ma większego sensu – koszt licencji przewyższa przecież cenę procesora. W tej dziedzinie opensource'owe oprogramowanie nie ma się czego wstydzić. XBMC (który niebawem zmieni nazwę na „Kodi”) oraz jego przeróbki (np. dystrybucja OpenELEC) zapewnią nam wszystko, co niezbędne.

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie np. Ubuntu, i uruchamianie XBMC z jego pulpitu – wówczas możemy na naszym HTPC zainstalować ulubione aplikacje, rozmaite opensource'owe gry, a nawet linuksowego klienta Steam, od niedawna pozwalającego np. na streaming gier w sieci lokalnej, z silnej maszyny Windows PC na komputer stojący w salonie.

OpenELEC to rozwiązanie dla tych, których interesują przede wszystkim media. Odchudzona, zoptymalizowana dystrybucja Linuksa jest łatwa w instalacji, sam proces zajmuje najwyżej 10 minut.

Więcej o XBMC/Kodi dowiecie się z kolejnego artykułu z tej serii, poświęconego kwestii konfigurowania i ulepszania tego wielofunkcyjnego odtwarzacza.

Porównanie platform i ocena

Intel Celeron J1900 na płycie Gigabyte, z 4 GB RAM, napędem SSD 40 GB, kartą PCIe Wi-Fi+Bluetooth, oraz konwerterem zasilania i zasilaczem laptopowym 65 W to wydatek ok. 800 zł. Wraz z obudową i klawiaturą, przynajmniej 900 zł.

Intel Pentium G3220T na płycie Asusa, z pasywnym firmowym chłodzeniem, 4 GB RAM, napędem SSD 40 GB, kartą PCIe Wi-Fi+Bluetooth i zasilaczem laptopowym to wydatek ok. 1100 zł – wraz z najtańszą obudową i klawiaturą, to ok. 1200 zł

AMD Athlon 5350 na płycie ASRocka, z pasywnym firmowym chłodzeniem, 4 GB RAM, napędem SSD 40 GB, kartą PCIe Wi-Fi+Bluetooth oraz zasilaczem laptopowym będzie nas kosztował ok. 760 zł, z najtańszą obudową i klawiaturą, ok. 860 zł.

Platforma AMD jest więc najtańsza – a jak jej cena ma się do możliwości? Przeprowadziliśmy na obu czipach Intela kilka benchmarków z pakietu Phoronix Test Suite, by porównać wyniki z osiągami testowanego w kwietniu Athlona. Powtórzyliśmy też testy na samym Athlonie 5350, by zobaczyć, jak sobie radzi on na nowych sterownikach fglrx (14.9 z września). Wszystkie testy zostały przeprowadzone pod kontrolą systemu Ubuntu 14.04 LTS.

Jak widać, w testach GPU Athlon dominuje nad swoją droższą konkurencją. Szczególnie dobrze widać to w porównaniu do Celerona J1900, który nie był w stanie ukończyć kilku benchmarków z gputest – zawiesił się m.in. w Pixmark Piano.

Tam jednak, gdzie w grę wchodzi wydajność rdzeni CPU, produkt AMD musi oddać wyższość konkurencji. Wygrywa z nim nawet maleńki Celeron z 10-watowym TDP. Tylko co to w praktyce oznacza z perspektywy zastosowań do HTPC? Ano niewiele. Nie wymaga się znaczącej wydajności pojedynczych wątków przy odtwarzaniu wideo FullHD (a nawet UltraHD), komputerka takiego nie będziemy też raczej używali do transkodowania mediów.

Niezła wydajność zintegrowanej grafiki w Athlonie sprawia za to, że wyposażony w niego komputerek całkiem dobrze nadaje się do grania. Przykładowo, w rozdzielczości 1280x720 px w Minecrafcie, na Athlonie udało się uzyskać średnio 41 FPS, podczas gdy na Celeronie tylko 31 FPS – co stanowi o różnicy między grywalnością a „klatkowaniem”.

Niewielkie są także różnice w zużyciu energii między Celeronem i Athlonem. Pod maksymalnym obciążeniem GPU (wspomniany Minecraft) odnotowaliśmy dla Athlona zużycie energii na poziomie ok. 30 W, podczas gdy Celeron potrzebował 20 W. Co ciekawe, w trybie jałowym oba systemy zużywały tyle samo energii, tj. 15 W.

Naszym zdaniem obecnie Athlon 5350 na AM1 stanowi najlepszy wybór dla komputerków typu HTPC, tym bardziej interesujący, że w przeciwieństwie do rozwiązań Intela, jest to platforma, którą można będzie odświeżać bez konieczności wymiany płyty głównej. AMD obiecuje, że w gniazdko to będzie można wstawiać kolejne generacje APU przez jeszcze kilka następnych lat. Jako że czipy przeznaczone do AM1 to kompletne implementacje SoC, zawierające nie tylko CPU i GPU, ale też i czipset, brzmi to całkiem wiarygodnie. Szeroka dostępność bardzo tanich płyt głównych z zasilaniem DC-IN tylko wzmacnia ten wybór.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
nic ciekawego   7 #1 07.10.2014 19:41

Na linux mint jest opcja uruchamiania xbmc jako powłoki (środowiska graficznego czy jak tam to się zwie:p), to będzie chyba najlepsze rozwiązanie.Zastanawiam się jak wygląda sprawa zasilania tego z dodatkową kartą na pci-e.

Autor edytował komentarz.
struart   5 #2 07.10.2014 20:11

XBMC posiada niejako swoją dystrybucję linuxa opartą na ubuntu. XBMCbuntu mam to na swoim HTPC i spisuje się wyśmienicie na E350M1 ;)

JurijPietrowicz   4 #3 07.10.2014 20:22

Istnieje tez dystrybucja stworzona od podstaw dla XBMC. http://openelec.tv/
Ma tez gotowe buildy dla Apple TV i RPi.

  #4 07.10.2014 20:35

Ciekawy tekst. A możesz przybliżyć nieco kwestie dekoderów? Zawsze mnie to ciekawiło. Jak mam taki HTPC i podłączę do nieog BD, to te wszystkie kodeki audio będą normalnie działać? Jak podłączę do amplitunera, to normalnie to przyjmie?

video   9 #5 07.10.2014 20:40

Drogo... Czemu zabrakło najmniejszego zawodnika w tej konkurencji Intel NUC?

EDIT
Doczytałem: "nie jest naszym zdaniem jednak zbyt dobrze zaprojektowana".
Odważne w odniesieniu do NUCa, cena zresztą też. NUCa nie kupuje się w Europie...

Autor edytował komentarz.
  #6 07.10.2014 20:42

Zlozylem takiego prawie rok temu na pasywnym celeronie 1037u (tdp 17w). Do tego mały ssd na system, 2x wd red 2tb w raid 1 i mam xbmc + NAS (owncloud zastapil mi uslugi google: dysk, kalendarze i syc kontakow) + serwer www + open vpn (bezpieczny net na tel. w niezaufanych sieciach). Do tego kilka innych zabawek typu lokalny cache dns. Jestem mega zadowolony, kazdemu polecam. Calosc na linuksie, koszt prądu 24/7 to ok 10zl/mc

e X t 7 3   9 #7 07.10.2014 20:51

@nic ciekawego: to standard obecnie pod Kubuntu/Ubuntu etc. ;)

WODZU   14 #8 07.10.2014 20:57

Czy Smart TV nudzi? To nie kwestia nudy. To problem wszystkich systemów wbudowanych. Wcześniej czy później producent przestaje je wspierać i zostajemy z ręką w nocniku. Dlatego choć mój telewizor ma to swoje Smart TV, używam go raczej jako dużego monitora, podłączonego do laptopa, w którym mogę zaktualizować lub wymienić dowolny program, a jego obsługa nie jest taką drogą przez mękę, jak obsługa wszelkich wbudowanych "smartów" za pomocą pilota.

TestamenT   11 #9 07.10.2014 21:05

Ja osobiście nie znoszę Smart TV. Z powodu długiego uruchamiania się telewizora. Przez to czuje się jak w erze telewizorów kineskopowych.
Ale jak komuś zależy na tym, to dobrze samemu poskładać. Bo w tedy są większe możliwość w doborze i konfiguracji oprogramowania.

januszek   18 #10 07.10.2014 21:09

A pilot? ;)

Autor edytował komentarz.
WODZU   14 #11 07.10.2014 21:12

@januszek: Bezprzewodowa klawiatura z wbudowanym touchpadem :)

CrisPL   7 #12 07.10.2014 21:15

Fajna sprawa obczaję sobie ten XBMC :)

Autor edytował komentarz.
D080   1 #13 07.10.2014 21:23

Wbrew pozorom, Windows wcale nie musi być złym wyborem. Po pierwsze koszt, wiele osób ma dostęp do legalnego darmowego Windowsa np. z DreamSpark. Niektórzy posiadają starsze, boxowe wersje których już nie potrzebują, a które z powodzeniem można w takiej sytuacji wykorzystać (np. Windows Vista czy siódemka, a nawet ewentualnie XP). A wiąże się z tym wiele możliwości których nie daje nam Linux.

Instalacja Windowsa w urządzeniu do oglądania filmów umożliwi pełne korzystanie ze polskiego VOD, a serwisy te jak wiadomo opierają się głównie na Silverlight w dodatku z DRM. Oczywiście są sposoby na dostęp do tych serwisów, zwykle poprzez „udawanie smart-tv”, jednak wtedy nie będziemy mieli dostępu do wszystkich materiałów.

Kolejna sprawa to obsługa DVB, zarówno telewizji naziemnej jak i satelitarnej. Oczywiście Linux współpracuje z tunerami telewizyjnymi, jednak według mnie rozwiązania dostępne pod Windowsa jak np.DVBViewer, nie mają konkurencji na innych platformach.

Kolejna sprawa to możliwość korzystania z iTunesa. A jak jesteśmy już przy urządzeniach Apple, to nie wiem jak wygląda sprawa z AirPlay pod Linuksem, natomiast pod Windowsem całkiem nieźle działa pełny AirPlay (płatny, choć niedrogi AirSerwer).

Autor edytował komentarz.
john.doe   4 #14 07.10.2014 21:32

Ja używam Rasperry Pi + serwer NAS (oparty na BanaNAS). Raspberry Pi podłączony jest pod USB telewizora (na szczęście telewizor ma USB do zdjęć) i po włączeniu TV automatycznie uruchamia się Raspberry Pi (pobór prądu 4-5W). Miałem też złożonego HTPC na Gigabyte J1900N-D3V, OpenELEC chodził świetnie, ale potrzebowałem kompa do netu więc wylądował w innym pokoju. Raspberry Pi nie ma startu do kompa HTPC ale jak ktoś nie ma wysokich wymagań to też będzie ok.

struart   5 #15 07.10.2014 21:45

@D080 Windows nie jest najgorszym wyborem jednak o wiele lepiej się w moim odczuciu sprawują linuxy w HTPC w pełnym tego słowa znaczeniu :P Sam miałem na początku postawionego na 7 ze względu na lepszą obsługę dźwięku z miejsca(od razu) jednak jak ogarnąłem temat asound.conf bezpowrotnie zainstalowałem linuxa.
XP - nie jest już wspierany przez XBMC, a bez tego ja nie nazwę niczego HTPC bo bez tego to taki komp to po prostu ....komp :]
Co do polskich serwisów zgadzam się problem występuje na linuxach tylko w przypadku usług premium(m.in. ipla materiały płatne są z DRM i faktycznie jest problem) bo na free to wszystko działa jak trzeba (ipla free/tvn/vod tvp/onet) :)

DVBViewer? Tu znowu pojawia się kwestia XBMC, które z dodatkiem tvheadend sprawia, że nic Ci więcej do szczęścia nie potrzeba.

Co do kwestii Applowskich to się nie wypowiem bo nie mam nie używam nie znam się :)

@MrXYZ HTPC z XBMC podłączone do AMPLI po HDMI przepuszcza wszystko co fabryka dała :) Gorzej z optykiem, ale to siła wyższa i tam jest downsample z DTS do PCM.

e X t 7 3   9 #16 07.10.2014 21:49

@D080: "A wiąże się z tym wiele możliwości których nie daje nam Linux. " hehe ;) jakoś nie widzę czegoś co by mi np. Kubuntu nie dawało ;) ... a jeśli chodzi o "standardowego" użytkownika to już w ogóle = koszty, bezpieczeństwo, wydajność, etc.

oner   5 #17 07.10.2014 21:52

Tak naprawdę (!) z czystej ciekawości: dlaczego nie Windows? Co jak co ale żebyśmy stanęli na rzęsach i zaklinali rzeczywistość w nieskończoność, stan na październik 2014 roku wygląda tak, że Windows jest po prostu "do wszystkiego" i zamiast jakiejś fantazyjnej obudowy to wolałbym właśnie w to zainwestować.
Jak już trwonimy kasę (bo nie oszukujmy się, jest to tego typu zabawa) to przynajmniej wypadałoby to zrobić z sensem IMO.

wojtex   9 #19 07.10.2014 22:09

No proszę, czyli jednak AMD to nie tylko grzałki : ) Mam tylko nadzieję, że uda im się stworzyć jakąś alternatywę dla nadchodzącego Core M od Intela. Tak w ogóle to świetny wpis.

Autor edytował komentarz.
pocolog   11 #20 07.10.2014 22:11

@p (niezalogowany): Ta petycja jest bardzo slaba..

e X t 7 3   9 #21 07.10.2014 22:13

@oner: dlaczego ? Jeśli nie dbasz o koszty, wydajność, stabilność systemu, prywatność i bezpieczeństwo ... w sumie to czemu nie ...

  #22 07.10.2014 22:15

Nie za bardzo rozumiem sens budowania smart TV z przedstawionych powyżej elementów. Jest to po prostu zbyt drogie. Wystarczy kilkaset zł żeby kupić Raspberry PI z zasilaczem i sporą kartą SD, która pomieści filmy/muzę/zdjęcia. Ja osobiście mam do tego NASa, ale w takim wypadku koszta są zdecydowanie większe. Raspberry PI ciągnie kilka W, więc można go w ogóle nie wyłączać. To maleństwo spokojnie radzi sobie z odtwarzaniem filmów w 1080p, więc nadaje się doskonale do tego typu rozwiązań. Polecam dystrybucję Raspbmc (okrojony Debian z XBMC), instalacja banalna a działa na prawdę nieźle. Ponadto wszystkim sterujemy pilotem od telewizora (w moim przypadku prawie 10 letni Sharp).

oner   5 #23 07.10.2014 22:22

@e X t 7 3: Jestem w stanie zgodzić się jedynie z argumentem kosztów, które tu chyba pomijamy (jak napisałem). Korzystając z różnych dystrybucji Linuksa nie doświadczyłem jakichś magicznych zalet, zwłaszcza typu "stabilność", gdzie to że system zamiast mi wywalić BSOD (jako oczywisty znak) po prostu się wysypał i nie odpowiada niewiele zmienia jak dla mnie.
No i właśnie - "w sumie to czemu nie"?
I nie chodzi mi tutaj o wojenkę Windows VS Linuks, ale o to, że o ile mi się DOMYŚLNIE ładuje Xubuntu, to i tak chyba do takiej zabawki jednak bym wsadził Windows. Tym bardziej, że można przypuszczać, że będą z tego teraz/w przyszłości korzystały osoby, które niekoniecznie spotkały na swojej drodze Linuksa.

Autor edytował komentarz.
  #24 07.10.2014 22:24

Ja z telewizora w postaci "tradycjnej" nie korzystam od 2007r. Troche sprzetu juz przez moje rece przeszlo... Ostatni sprzet jaki mialem to Intel E8400 (za pasywna Ninja), pasywna GT430, pasywny Seasonic X-400. Wszystko pobieralo jakies 65W! Trzeba bylo zamienic... Zawsze bylem zdania, ze do HD musi byc dedykowana karta graficzna, najlepiej nVidia z technologia CUDA (ATI zawwsze mialo problemy z sterownikami). Sytuacja diametralnie ulegla zmianie wraz z wprowadzniem procesorow Haswell z technologia Quick Sync 3. Intel za trzecim podejsciem w koncu naprawil wszystko bledy w swojej technologii Quick Sync i od wersji 3 nie ma nic lepszego do HTPC. Oczywiscie mozna sobie wszystko poskladac, ale moim zdaniem najlepszym rozwiazaniem jest NUC i3 http://www.notebooksbilliger.de/intel+nuc+kit+d34010wykh+intel+core+i3+4010u+161.... Pobor pradu razem z tunerem USB, SSD120GB i 4GB RAM to 8-12W
Jak ktos troche pogrzebie i poczyta, to sam dojdzie to wniosku, ze jesli chodzi o odtwarzanie plikow multimedialnych (szczegolnie x264) to tylko zintegrowana grafika Intel. Polecam artykul niemieckiej gazety c't: http://www.heise.de/ct/heft/2014-15-Hardwarebeschleunigte-Videoumwandlung-223897... Artykul wprawdzie platny, ale jak ktos chce to znajdzie calosc w sieci. przeprowadzono tam testy jakosciowe i wydajnosciowe aktualnych dedykowanach kart graficznych i zintegrowanych, ktore dobitnie pokazuja przewage Intela nad nVdia i AMD. Autor rowniez skontaktowal sie z Nvidia i AMD i prosil o wydanie oswiadczenia w tej kwesti. Od AMD nie otrzymal zadnej odp, od nvidi: "wycofujemy sie z rynku transkodowania GPU, poniewaz Intel z swoja technologia Quick Sync zniszczyl ten rynek".
Oprogramowanie: MediaPortal, dlatego ze ma natywna obsluge tunerow TV. W polaczeniu z tunerem USB, otrzymujemy kompletne rozwiaznie!

  #25 07.10.2014 22:29

do takich zastosowań bardzo dobrze sprawdza się MacMini, praktycznie bezgłośny. Na allegro bez problemu można znaleźć modele sprzed kilku lat które sprawdzają się rewelacyjnie. Pilot w zestawie lub można dokupić

cyryllo   15 #26 07.10.2014 22:38

Mi wystarcza mój NAS + Raspberry Pi ;)
Miałem kilka lat temu taki mini pc na atomie ION do filmów w sam raz ;)

D080   1 #27 07.10.2014 22:53

@struart: Nie jestem pewien czy XBMC, z dodatkiem tvheadend ma wszystkie możliwości DVBViewera np.: jednoczesne nagrywanie wielu kanałów z jednego lub wielu tunerów, modół CI, łatwy dostęp z innych komputerów (do EPG, Timera czy samego strumienia) program może działać jako serwer z wieloma klientami. Do tego bardzo przydatne szczegółowe logi błędów przekazu. Ja z tym programem, bez żadnego kombinowania, robiłem takie rzeczy jak np.: przycinanie czy rekompresja nie do końca nagranego materiału :).

Wydaje mi się że na tvnie na XBMC nie działają programy wymagające zalogowania (czyli większość seriali zagranicznych).

D080   1 #28 07.10.2014 23:00

@e X t 7 3: Zależy kto co potrzebuje. Jeśli jednak chodzi o DVB czy Silverlight to niestety Linux, a nawet OSX pozostają w tyle w stosunku do Windowsa.

Jak napisałem koszty nie muszą zawsze być duże, podobnie jak problem wydajności szczególnie przy sprzęcie za ok. 1000 zł. A bezpieczeństwo w telewizorze nie jest bardzo istotną sprawą :)

Sinngel   4 #29 07.10.2014 23:06

@D080: XBMC bez problemu bsługuje VOD już od bardzo dawna.

eimi REDAKCJA  16 #30 07.10.2014 23:20

@JurijPietrowicz: W artykule wspominam o OpenELEC. W drugiej części, software'owej, będzie więcej.
@Mr XYZ: wtyczka Blu-ray do XBMC w zasadzie daje radę. http://forum.xbmc.org/showthread.php?t=67420
Podłączenie audio do wzmacniacza na zewnątrz nie powinno być problemem. Pulse Audio na Linuksie już nie jest takim koszmarem jak kiedyś :D.

@video: można kupić gotowe pudełko NUC, można zrobić coś swojego :). NUC-e są dość drogie, no i IMHO za małe.
@D080: repozytorium XBMC/smuto rozwiązuje te problemy z silverlightem. Airplay.jar rozwiązuje problem z airplay :). Niby można używać Windows... ale po co? To nie będzie Twój własny HTPC :D. W najnudniejszym razie "licencjonowany", w najbardziej pirackim razie "porwany".

@oner: brak możliwości izolacji procesów od siebie, dobrego szyfrowania na poziomie systemu plików itp praktycznie wyklucza Windows z zastosowań typu "secure". Naprawdę do wszystkiego? Nie ma systemów do wszystkiego.

@vee: Raspberry Pi to taki "hipster computing" dla mnie. Jak policzysz wszystkie konieczne dodatki, to przestaje być tani. Wydajność tragicznie niska. Jeśli już ktoś chce mieć ARM-owy komputerek, to na AliExpress znajdziemy mnóstwo takich mini-PC z Androidem po 50-100 dolarów.

D080   1 #31 07.10.2014 23:49

@eimi: Czy wszystkie serwisy, a w nich wszystkie programy, są dostępne z XBMC? Niestety dystrybutorzy czasami do niektórych materiałów wymagają Silverlighta z DRM. A znalazłoby się wiele serwisów, często niszowych, we Flashu, których sam XBMC jeszcze nie obsługuje. Więc nie można twierdzić że wszystkie VOD bez problemu działa w XBMC.

Co nie oznacza że XBMC nie jest świetnym programem, prawdopodobnie najlepszym do oglądania filmów. Choć Firefox lub Chrome pod Windowsem odtworzy więcej materiałów, to trudno je nazwać „sercem” HTPC :)

Nie można mieć wszystkiego, nie ma rozwiązań posiadających wyłącznie zalety. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu które odtworzy absolutnie wszystkie materiały VOD. Powinniśmy wybrać Windowsa. Jeśli chcemy mieć wygodną obsługę, stabilność, bezpieczeństwo, wydajność i niską cenę, a jednocześnie nie przeraża nas konfiguracja systemu i oprogramowania oraz odrobinę mniejsza ilość materiałów wideo, wtedy powinniśmy wybrać Linuxa.

Autor edytował komentarz.
Dobrecki   5 #32 08.10.2014 00:02

@eimi
Naprawdę ciekawy tekst. Kolejna nowinka na DP którą obserwuję z pozytywnym zaskoczeniem.
Jakieś porządki w redakcji? Znudziły się prowokowane pyskówki między czytelnikami? ;>
Bo wyraźnie w DP coś się ruszyło ostatnimi tygodniami, póki co - jakby w lepszym kierunku.

Przeczytałem z zaciekawieniem i przyjemnością, choć sam TV nie oglądałem już ... nie pamiętam od kiedy. Ale poradnik konkretny, aktualny i napisany w przystępny sposób.

PS A tak na maginesie, znikła mi tu duża część troli pro-korporacyjnych. Poblokowaliście im konta, czy może zatrudniająca ich agencja PR dostała większe pieniądze za skierowanie swoich najemników na front ukraiński?

oner   5 #33 08.10.2014 00:11

@eimi: Czekaj, czekaj. "Smart TV" to ogólnie szeroko pojęta rozrywka i zabawka a czytam: " brak możliwości izolacji procesów od siebie, dobrego szyfrowania na poziomie systemu plików"

Powiedz mi, proszę, co to powie np. użytkownikom w mojej rodzinie/użytkownikom w domu mojej kobiety. NIC. NIC.N.I.C. Tak, w tym zastosowaniu Windows JEST do wszystkiego, nie ograniczony jednak (niestety) Linux.

  #34 08.10.2014 00:19

@D080: O ile nic sie nie zmienilo ostatnio to licencja windowsa z DreamSpark niestety niepozwala na takie jego zastoaowanie. Sa tacy co czytaja przed kliknieciem Zaakceptuj ;).

oner   5 #35 08.10.2014 00:31

@eimi: W ogóle chciałbym aby było jasne, że nie mam nic przeciwko Linuksowi a TYM BARDZIEJ na takich sprzętach, ale dla "Janusza" w razie awarii będzie problem. Prędzej sąsiada z opanowanym Windows znajdzie.

Autor edytował komentarz.
  #36 08.10.2014 00:33

Rasp jest jednak troche do kitu. To fajny sprzet ale szybko okazuje sie dosc slaby. Uzywam w domu samych linuxow wiec caly ekosystem jest dosc zintegrowany I rasp wyraznie odstaje od reszty zarowno z obsluga ixow (choc tak szczerze poza testowaniem to chyba jeszcze grafiki na raspie nie uzywalem), lokalnych jak I po SSH lub remote X display, jak I przy zastosowaniach NASowych gdzie wolne USB, slaby proc I net 10/100 sa skutecznym waskim gardlem szczegolnie w porownaniu do bardziej zaawansowanych rozwiazan uztwajacych macierzy RAID. Serwer http tez biednie dziala. Dzwiek to po prostu brak mi slow, uzywam Xonara D2 w desktopie I w porownaniu do niego to rasp po prostu gwalci wbudowana integra kazdy dzwiek jaki z siebie wydobywa. Jednym z niewielu zastosowan gdzie rasp spisuje sie naprawde dobrze (ale tak powaznie spoko) to funkcjonowanie jako wystawiony do sieci host stanowiacy brame/proxy/firewall do innych urzadzen np. lacznosc po SSH do LANu. Tu jest fajnie. Uzywam go do budzenia kompa po WOL I gra I jest przyjemnie.

Ale HTPC? No nie wiem... umie wyswietlic tam ten film 1080p no ale jakos mnie to nie przekonuje. Osobiscie chyba zainwestuje w NUCa na miejsce raspa. Przynajmniej ma neta gigabit I SATA wiec jako NAS pyknie

A co do windowsa na HTPC to gdyby wasza lodowka miala windowsa to byscie z glodu umarli bo by w nocy BSODa zlapala I jedzenie by sie zepsulo. Ho ho, ale pojazd gimbaza level expert xD. jk ofc co kto woli, jak sprzet wyrobi to nikt nie zabroni. A z tym bezpieczenstwem to takie gadanie... Mam linuxa ktory jest pewnie gorzej zabezpieczony niz windowsy polowy z was I zyje I na pewno to cale bezpieczenstwo byloby dla mnie ostatnim powodem dla ktorego linux.

djgrzenio   8 #37 08.10.2014 07:19

ja zbudowalem sobie HTPC w oparciu o Dell T20, przy czym dorzuciłem tylko najtańszego gefroce zeby audio było po HDMI, gdyż jeszcze display port serwera nie ma takiej możliwości. Debian Testing + jajko ext73 :)
http://pronas.pl/dell-t20-t7022.html.
Hm.. bardziej to nas czy serwer niż HTPC :) bo głównym zadaniem maszynki jest backup i monitoring

Autor edytował komentarz.
  #38 08.10.2014 07:30

@"G3220T........ Procesor kosztuje ok. 260 zł"
Spokojnie można dostać za 220zł. Aby jednak oszczędzić jeszcze trochę można kupić G1840 za 145zł (na dzień 08.20.2014).
DO tego płyta główna ASROCK H81M-ITX/WiFi za 305zł. Jak w nazwie od razu wbudowana karta wifi, złącza graficzne dv, hdmi, vga

e X t 7 3   9 #39 08.10.2014 08:16

@D080: dlatego takie serwisy omija się szerokim łukiem ;)

e X t 7 3   9 #40 08.10.2014 08:17

@oner: znam takich "znafców" ... lepiej aby nie dotykali komputera, który na okrągło pracuje w sieci ;)

  #41 08.10.2014 08:20

Wszystko fajnie, ale nie wiem czy nie lepiej by było pójść w jakiś SOC z ARM. Wybór jest spory (nie tylko raspberry pi), mogłoby być wydajniej i taniej.

eimi REDAKCJA  16 #42 08.10.2014 09:15

@oner: Użytkownicy w domu Twojej kobiety zapewne nie składają sobie sami komputerów, adaptując radiatory ze starych procesorów 150W TDP :). HTPC to hobby dla hobbystów, hobbyści sobie radzą. Windows ma swoje zastosowania, jak ktoś jest inżynierem z AutoCAD-em pracującym, analitykiem biznesowym molestującym kostki OLAP-owe, czy power-gamerem od Battlefielda... ale na pewno nie jest systemem uniwersalnym. Jest dobry powód, dla którego nikt np. nigdy nie widział DJ-a z Windows, ani dla którego Windows nie znajdziesz na mikrokontrolerach :D. W teorii można byłoby pewnie to zrobić... ale po co? I tak sąsiad problemów z Logic Pro ci nie rozwiąże.

@Dobrecki: cieszę się, że podobają się innowacje nowego rednacza ;-). Liczę, że za pół roku nie wycofasz się z tej opinii o zadowoleniu ze zmian.

@D080: jest wtyczka XBMC, pozwalająca w ostateczności wyrenderować adres WWW w Chromium. Ale jak zauważył @e X t 7 3, czasem lepiej zrezygnować z tych dostawców, którzy są otwarcie wrodzy wobec użytkowników. W Sieci nie ma naturalnych monopoli.

@zxcv5: w teorii tak. Ale miałem już kilka takich ARM-owych urządzonek od polskich producentów do testów. Były po prostu mierne. Tani chiński producent zrobił co zrobił, potem polscy programiści zrobili na to kafelkowaty interfejs i kiepską kompilację XMBC, a potem to nawet nie dawało rady z wideo 720p@60fps. Niby można, ale po co?

Poza tym takie maleństwa zwykle mają tak kiepskie audio, że zapomnij o rozbudowie zestawu o "kino domowe".

Autor edytował komentarz.
  #43 08.10.2014 10:15

Od 2011 mam w salonie małe i schludne MC z telewizorem i projektorem:
Zotac ION z zewn. zas. + 64GB SSD + 2GB RAM + zewn. 1,5TB WD z zewn. zasilaniem i auto usypianiem + pilot Lenovo N5901 + tuner LV5TD + zewn. DAC;
System: Ubuntu + XBMC;
Użyteczność: TV z nagrywaniem, muzyka flac + cd + internet, filmy hd + dvd, przeróżne strumienie z sieci, prezentacje biurowe (jak kogoś interesuje, to można też sobie pograć, np. kiedyś dodałem sobie Donkey Kong i Mario z SEGA emulatorem, niemniej musiałem troszkę pokombinować z próbkowaniem dźwięku pod XBMC - generalnie tylko chwilowo i z ciekawości, bo już wyrosłem z gier, więc możliwe, że dzisiaj już znacznie lepiej jest z emulatorami);
Zalety: cisza, w miarę niska cena, niski pobór energii, bardzo dobra jakość obrazu i dźwięku, wygodna obsługa pilotem i innymi urządzeniami w sieci (laptop, tablet, smartfon), bardzo proste zarządzanie profilami - dzieci mają dostęp tylko do ;
Moje 5 groszy: XBMC kompresuje domyślnie dźwięk, jak komuś zależy na bitperfect, to powinien obowiązkowo zapoznać się z advancesettings.xml i pominąć pulseaudio; troszkę zachodu jest z uzyskaniem auto nagrywania (programujemy nagrywanie i jedziemy na wakacje, system sam budzi się i usypia) ale da się przez to przebrnąć, nie wiem tylko, czy każda płyta będzie współpracować; największy problem miałem z zakupem małej, schludnej i rozsądnej cenowo obudowy, bo niestety nie wszystko da się postawić na stoliku pod TV;
Dzisiaj mamy 2014, więc tanich podzespołów powinno być do wyboru i koloru, a zabawa przednia.

cruzolo   2 #44 08.10.2014 10:29

@eimi: Interesujący artykuł i cieszę się z jego publikacji. Zastrzeżenia mam co do wyboru i całej polemiki na temat sprzętu bo wiem, że wypracowanie optymalnej rekomendacji jest niemożliwe.
Z mojego doświadczenia wynika, że Raspbmc (niebawem projekt OSMC - http://en.osmc.tv/) do oglądania filmów, słuchania muzyki, działa co najmniej wystarczająco i w tym zakresie cenowym nie widzę dla niego konkurencji. Oczywiście jeśli chodzi o jakość audio nie jest najlepiej ale od niedawna wspierane są karty audio pod USB, a to już nie byle co.
Sądzę, że słabością ARM i Raspmbc są ograniczone możliwości wykorzystania dostępnych wtyczek bo wygląda, że nie wszystkie dostępne na XBMC (Kodi) sprawnie działają na Raspbmc (poprawcie mnie jeśli się mylę).
Tym bardziej liczę na głębsze omówienie kwestii pluginów i zastosowań jako zastępstwo TV (np. strumieniowanie).

januszek   18 #45 08.10.2014 10:35

@WODZU: No ok, ale jak faktycznie jest z ogólną wytrzymałością i funkcjonalnością takiego urządzenia jak ta AK198?

  #46 08.10.2014 10:45

Pokusił się może ktoś o test układu AMD z otwartymi sterownikami? Jak wiadomo, ze sterami fglrx, to różnie bywa.

Odyniec_Stary   10 #47 08.10.2014 10:53

@e X t 7 3: "znam takich "znafców" ... lepiej aby nie dotykali komputera, który na okrągło pracuje w sieci ;)"

No chyba że penisem w trakcie kompliowania kolejnego placebo kernelika...

  #48 08.10.2014 11:00

Zbudowałem coś podobnego, taki NAS/HTPC. Płyta Asus - H87I-Plus (6x Sata), procek jak w teście - Pentium 3220T, 8GB ramu, obudowa FRACTAL DESIGN NODE 304, 6x Seagate NAS 3TB. System - Ubuntu 14.04 server, z możliwością odpalenia powłoki graficznej+XMBC - stoi na pendraku 32GB. System plików ext4 + zfs na dane w RAIDZ2. Komp służy głównie jako NAS z odpalonym PLEX Media Server/MiniDlna i SAMBĄ. Chłodzenie pasywne dzięki radiatorowi od FERA2. Temperatury na procku dochodzą czasami do 35 stopni, nominalnie jest ok 30. Jak będziecie mieli jakieś pytania to też chętnie odpowiem.

Z00   3 #49 08.10.2014 11:05

Jeśli chodzi o płytkę mini-ITX z wbudowanym Celeronem wybrałbym GA-C1037UN - płytka ma przede wszystkim HDMI, odpadają kombinacje z przelotkami i mamy dźwięk. Wydajnościowo ten procesor radzi sobie świetnie. Płytkę można zanabyć za ok. 270-280zeta (Ceneo).

WODZU   14 #50 08.10.2014 11:06

@januszek: Tego nie wiem, zwłaszcza że jestem zwolennikiem czegoś bardziej pełnowymiarowego. Np. http://www.trust.com/en/all-products/18484-tacto-wireless-entertainment-keyboard...

  #51 08.10.2014 11:07

@eimi: "Ale miałem już kilka takich ARM-owych urządzonek od polskich producentów do testów. Były po prostu mierne. Tani chiński producent zrobił co zrobił, potem polscy programiści zrobili na to kafelkowaty interfejs i kiepską kompilację XMBC, a potem to nawet nie dawało rady z wideo 720p@60fps. Niby można, ale po co? "

No to popatrz tu: http://www.hardkernel.com/main/main.php - nie wiem kto ci każe patrzeć na polskich "producentów"...

grapeli23   5 #52 08.10.2014 11:11

@cruzolo: Słabością Raspberry Pi jest CPU, starej generacji ARM. Porównywalny wydajnością do Intel Pentium II 350MHz. Jak słaby jest to CPU w porównaniu do nowszych ARM-ów, można zobaczyć na tak banalnym przykładzie jak kodowanie do mp3 (~7x wolniej). GPU tego nie przykryje, rola CPU jest nadal istotna nawet w zastosowaniu HTPC.
https://github.com/savonet/shine

Przecież taka kobyła jak XMBC zajedzie taki procesorek. Wbrew pozorom trywialne rzeczy jak OSD, wyświetlanie napisów obciążają cpu, a gdzie zawansowany postprocessing, resamplowanie, nakładanie jakiś filtrów.

Autor edytował komentarz.
  #53 08.10.2014 11:16

@eimi: Jakich dodatkow do tego raspberry? Karte sd za 10 zl + stara ladowarka od telefonu. Opcjonalnie wifi jak ktos kabla nie ma w poblizu. Wydajnosc jest za mala zeby uzywac maliny jako desktopa ale jako htpc dziala wysmienicie. Filmy fullhd + rtorrent pracujacy w tle i nie ma najmniejszego problemu z plynnoscia. Tak samo streaming z wtyczek tez dziala wysmienicie. A te badziewia z alliexpress to w 90% rockchipy rk3066/3188 ktore jeszcze niedawno nawet full hd nie byly w stanie odtwarzac. Wydajnosc tego jest po prostu tragiczna. Mam nieszczescie posiadac urzadzenie z rk3066 wiec naprawde wiem co mowie. Do tego sama jakos obrazu jest tragiczna. Przy wlaczonej akceleracji sprzetowej obraz w niektorych mkv potrafi wygladac jak sieczka ze starych wersji vlc. Na sam koniec nie porownuj urzadzen z androidem do tych z linuxem. Android to dziecieca zabawka w porownaniu z prawdziwym distro. Majac xbiana czy raspbmc moglem pod maska xbmc schowac jeszcze torrenty i serwer ssh dzieki czemu gdy moj laptop byl w serwisie moglem spokojnie siedziec na uczelni z tabletem + klawiaturka i pisac i kompilowac programy zdalnie na raspberry bez koniecznosci uzywania publicznych kompow ;)

oner   5 #54 08.10.2014 11:41

@eimi: Mózg mnie boli, przepraszam ale właśnie skasowałem to co miałem napisać i się znowu rozwodzić, jednak chyba nie warto. Mózg mniej boli.
Pozdrawiam.

januszek   18 #55 08.10.2014 12:00

@WODZU: Wsio rawno :) Dużej wersji moje pytanie też dotyczy bo to w końcu komputerek w salonie. Jego klawiatura narażona jest na więcej. Np. jakieś okruszki, coś się wyleje albo ktoś na niej usiądzie... Piloty zwykle wykonane są tak, że są w stanie takie rzeczy przeżyć. Jak to wygląda z klawiaturą? :)

Autor edytował komentarz.
  #56 08.10.2014 12:24

Nie no na pewno nie taki klocek pod telewizor.... no ludzie HTPC powinno komponować się sprzętem Audio Video.... jak już to polecam http://www.chieftec.eu/pl/obudowy/htpc/hm-03sl.html - w zestawie jest pilot i XBMC świetnie się z nim spisuje. Ewentualnie coś takiego: http://www.chieftec.eu/pl/obudowy/itx-tower/ix-05b.html - bardzo zgrabniutka.

eimi REDAKCJA  16 #57 08.10.2014 12:31

@zxcV5 (niezalogowany): tacy przysyłają nam sprzęt do testów. Otwarcie tu mówię, by nie było - to jest artykuł "sponsorowany" - w takim sensie, że sprzęt dostajemy do redakcji... a po kilku tygodniach kurier nam go zabiera z powrotem :).

Jeśli trafią się nam takie komputerki odroidowe, to pewnie, bardzo chętnie. Pracujemy z tym, co mamy.

  #58 08.10.2014 12:35

@eimi: Ahaaa artykuł sponsorowany. No i czar prysł trochę. Teraz rozumiem.

  #59 08.10.2014 12:47

@MediaPortal_User (niezalogowany): Nie ma to jak artykuł sponsorowany.... do iCore Intel nawet nie maił co podchodzić do fullHD zawsze musiała być NVidia lub AMD (ATI) ... a zieloni nie wycofali się z rynku transkodowania ...

  #60 08.10.2014 12:51

@oner: A po co trwonić kasę na licencje jak możesz za to kupić sprzęt....

eimi REDAKCJA  16 #61 08.10.2014 12:58

@zxcV5 (niezalogowany), Anonim #58 - A myślałeś, że my te komputery wszystkie, smartfony, tablety, karty graficzne, to z własnej kieszeni wszystko? :) To normalna praktyka, że producenci udostępniają prasie branżowej swoje produkty do testów. Doszukiwać się w tym drugiego dna nie ma sensu.

Axles   16 #62 08.10.2014 13:05

No to świetny cykl się zaczyna, jak tak dalej pójdzie i wszystko szczegółowo będzie wytłumaczone to może sobie skleję takie coś.
Czekam na kolejną cześć.

kajzer121   8 #63 08.10.2014 13:12

Moim zdaniem ten artykuł.. nie bardzo ma sens.. Za kilkaset złotych.. kupisz polesingowy komputer.. podłączysz do telewizora i ma dużo lepsze możliwości niż to co oferują telewizory z dostępem do Internetu..

  #64 08.10.2014 13:19

@eimi: No to wyjaśniło się trochę. Jednak "polscy" producenci chińszczyzny nie oferują zbyt wiele. To rzeczywiście pozostaje tylko Intel i AMD.

  #65 08.10.2014 13:51

Panie Adamie,

bardzo fajny artykuł (jak zawsze) - dziękuję!

Mam jednak jedną uwagę: Żeby efektywnie i z jak najlepszą jakością dźwięku wykorzystać HTPC do słuchania muzyki, podpinamy go zwykle do "klocków" audio, a wtedy bardzo ważnym wyjściem w HTPC staje się cyfrowe wyjście dźwięku (SPDIF) - optyczne lub cyfrowe. W testowanych zestawach, z tego co widzę, nie ma takich wyjść, co bardzo mocno ogranicza ich funkcjonalność (czy wręcz dyskwalifikuje je) jako HTPC.

Czy dałoby się do zestawienia dodać jakąś ciekawą propozycję płyty z wyjściem SPDIF, na której dałoby się zbudować najlepiej pasywnie chłodzony HTPC?

I druga rzecz: czy proponowane procki są wystarczające do filmów w FullHD/4k z wysoką przepływnością bitów (np. kilkunasto-kilkudziesięciomegowy *.mkv z dźwiękiem w DTS HD? Czy nie powinno to być jednak min. coś z rodziny i3 czy nawet i5?

pozdrawiam

  #66 08.10.2014 13:59

@kajzer121: Poleasingowy sprzęt i owszem – sprawdzi się, ale wiele osób szuka do salonu czegoś małego, zgrabnego i bezgłośnego.

  #67 08.10.2014 14:04

@@Anonim (niezalogowany):
Ciekawe skad ta pewnosc, ze to artykul sponsorowany? Sam moge tylko potwierdzic to co zostalo tam napisane. Testowales kiedys dekodowanie przy pomocy technologii CUDA i QuickSync? Intel faktycznie mial problemy z dekodowaniem x264 przy czestotliwosci 23.976. Problemy jednak zostaly usuniete w architekturze haswell.

pocolog   11 #68 08.10.2014 14:14

@kajzer121: wziales pod uwage zuzycie pradu wyglad rozmiary glosnosc takiego sprzetu i doszedles do wniosku ze tobie poleasingowiec wystarczy ale ktos moze miec inne wymagania niz ty wiec nie stwierdzaj ze wpis jest bez sensu ;)

kajzer121   8 #69 08.10.2014 14:17

@pocolog: Chyba napisałem jasno moim zdaniem.. Żyję jeszcze w wolnym kraju i mogę mieć własne zdanie.. Pozdrawiam

eimi REDAKCJA  16 #70 08.10.2014 14:26

@:) (niezalogowany): Celeron nie dał rady z treściami 4K. Pentium i Athlon poradziły sobie. Niestety nie mam pod ręką wyników testów dla Pentium, ale Athlon 5350 był w stanie odtworzyć film 4K@60fps przy obciążeniu procesora na poziomie ok. 50%. Film do testów został zgrany z YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=xDMP3i36naA

Co do samej płytki ASRocka, to jest tam optyczne wyjście SPDIF, ale nie miałem jak go przetestować. Według tego co ludzie piszą na forach - działa poprawnie.

@kajzer121: to niewątpliwie rozwiązanie dobre dla samotnych mężczyzn, ale zazwyczaj nasze lepsze i piękniejsze połowy źle reagują na pomysł przyniesienia pieca do salonu. Ja sam swoje brzydkie PC przyniosłem jakiś rok temu do salonu, by w coś pograć na TV - po 5 minutach zanosiłem je z powrotem :).

Autor edytował komentarz.
  #71 08.10.2014 14:37

Faktycznie, ASRock ma SPDIF (nie zauważyłem), ale to płytka pod Athlona. Spodziewałem się, że do uniwersalnego HTPC będzie potrzebne min. i3 od Intela, ale może faktycznie AMD jest lepszym rozwiązaniem (cena/jakość)? Do AMD zniechęca mnie nieco ich "mieszanie" w gniazdach procków - w Intelu jest chyba większa szansa, że po jakimś czasie da się wymienić procka, chociaż obecnie nie ma to już chyba aż takiego znaczenia.

  #72 08.10.2014 14:45

@:) (niezalogowany): Nie chcę wsadzać kija w mrowisko ale znacznie lepszy dźwięk uzyskasz dzięki USB. SPDIF na płytach głównych wypada marnie, wręcz bardzo kiepskie rezultaty osiągałem i audiofil powinien sobie to odpuścić. Nawet moje wypaśne kable nie bardzo pomagały. Nie wiem, może podpinając się przez I2S, np. z Sabre byłoby dobrze? Rozwiązaniem, które może spełniłoby Twoje oczekiwania może być porządny konwerter USB->SPDIF.

D080   1 #73 08.10.2014 15:00

@eimi: „W Sieci nie ma naturalnych monopoli.” Oczywiście że naturalnych nie ma, jednak co z tego, skoro z materiałami wideo są związane rygorystyczne „prawa autorskie”, a te niestety, niemal nierozerwalnie wiążą się z monopolem wymuszanym przez dystrybutorów.

Nawet oficjalne aplikacje VOD mają wielokrotnie problem z działaniem. Dodatkowo serwisy często zmieniają API zapewniające dostęp do materiałów, a to wymaga aktualizacji wtyczek. Dlatego obsługa Silverlighta, daje nam niemal pewność że jeśli jest dany materiał dostępny w serwisie VOD to go obejrzymy (choć oczywiście nie jest to komfortowy dostęp).

Zawsze można też zrezygnować z danej pozycji, tylko co jeśli np. nie obejrzałem pojedynczego odcinka, a jedyny sposób na jego legalne obejrzenie to skorzystanie ze strony serwisu która wymaga Silverlighta? Jest to szczególnie widoczne w dostępie do legalnego VOD w Polsce, gdzie materiałów, a zwłaszcza tych dobrych, jest bardzo mało.

Oczywiście że Windows nie jest uniwersalny dla każdego. Jednak dla przeciętnego statystycznego użytkownika komputera który jest uzależniony od zewnętrznych dostawców treści, umożliwia dostęp do większej ich ilości. Dotyczy to zarówno materiałów video/audio jak również wszelkiego typu dokumentów doc/ppt (sam MS Office ma problemy z ich poprawną edycją, a co dopiero inne programy) czy materiały multimedialne/informacyjne w postaci plików exe. A nawet rzeczy codziennego użytku np. popularne glukometry, do których brakuje sterowników i oprogramowania pod Linuxa.

WODZU   14 #74 08.10.2014 15:37

@januszek: Nie odpowiem Ci, ponieważ u mnie piloty, ani klawiatura bezprzewodowa nie są narażone na kawałki jedzenia czy zalanie. Co do klawiatury, to pewnie jej żywotność jest taka, jak u ludzi, którzy przy komputerze piją i jedzą :) Ale tu też nie mam doświadczenia, bo tego nie robię w pobliżu klawiszy :) Ceny tych produktów nie są jednak aż tak wysokie, żeby stanowiło to większy problem.

  #75 08.10.2014 15:41

"A wiąże się z tym wiele możliwości których nie daje nam Linux. "
na przyklad Netflix, jest jakakolwiek wypozyczalnia firmow dla linuxa?

Fajny artykul, lepiej poprostu troche poczekac, az Microsoft wypusci sdk dla applikacji Xbox One.

  #76 08.10.2014 15:45

A może pójdziemy dalej i stworzymy HTCP z możliwością obsługi telewizji satelitarnej, np NC+ poprzez moduł CAM?

  #77 08.10.2014 17:21

@Gonziak (niezalogowany): Witam, czy ta obudowa umożliwia wyjmowanie dysków bez narzędzi?

e X t 7 3   9 #78 08.10.2014 18:31

@Odyniec_Stary: bycie taki ... boli ? ;)

Autor edytował komentarz.
  #79 08.10.2014 19:05

VOD jest na Linux. Netflix też (tylko co z tego, jak jest ograniczenie terytorialne - można to obejść ale to tak samo legalne, jak filmy przez wtyczkę, np. Icefilms). A Silverlight powoli odchodzi do lamusa.

Maks Baum   4 #80 08.10.2014 19:27

" W redakcji jesteśmy fanami dysków sieciowych Synology" i to się zmieni po pierwszej awarii dysku w macierzy gdy synology nie będzie w stanie jej odbudować (a program za paręnaście dolców tak)

#r2d2#   10 #81 08.10.2014 21:07

No, no, no, czekam na dalszą część ;-)

Bander zwierz   6 #82 09.10.2014 01:01

Sens budowy takiego rozwiązania zasadza się na drogich gotowcach. Tylko że to nieprawda. Na przykład Evolveo proponuje przekształcenie domowego telewizora w SmartTV od 240 zł (z VAT), za co otrzymuje się:

• system operacyjny Android 4.2, Jelly Bean
• opcja rozbudowania pamięci przy pomocy karty microSDHC do 32 GB
• HDMI 1.4
• Wi-Fi 802.11 b/g/n z opcją szyfrowania
• obsługa Google Play
• obsługa MP3, WMA, WAV, OGG, AAC, FLAC ...
• obsługa MKV, AVI, WMV, MOV ...
• obsługa JPEG, BMP, GIF ...
• obsługa bezprzewodowej klawiatury i myszy 2.4 GHz
• obsługa dysku flash USB lub dysku zewnętrznego
• HDMI
• czytnik kart pamięci microSDHC
• 1x USB
• 2x microUSB

• rozmiary 100 x 38 x 10 mm
• waga 36 g

To jest najprostsza oferta, do której można jeszcze dokupić rozmaite drobiazgi (albo od razu wszystko na raz), m.in. sterowanie ruchami dłoni, pilot, bezprzewodowa klawiatura... Pudełeczko też może być mniejsze - 97 x 97 x 22 mm.

Autor edytował komentarz.
  #83 09.10.2014 07:08

@Anonim (niezalogowany): Dyski montowane są po w specjalnych "kieszeniach". Żeby wyjąc dysk z kieszeni potrzebny jest śrubokręt, bo jest on mocowany na gumowych podkładkach redukujących wibracje. Sama obudowę rozkręcasz bez śrubokręta.

  #84 09.10.2014 07:08

Wydaje mi się, ze chromebox od asusa byłoby lepszym i tańszym rozwiązaniem.

  #85 09.10.2014 09:36

@Bander zwierz: "obsługa MKV"
Tyle, że Hi10P i napisów ASS/SSA i tak nie łyknie (wiem, wiem – oba niszowe), a sensowny HTPC już powinien.

djvolt   2 #86 09.10.2014 10:01

Nic na Androidzie...

Kupujecie RPI, wrzucacie na kartę bootloadera OpenELEC'a, na pednrive robicie partycję storage i macie gotowy system, który obsługuje np. steraming z YT czy z dowolnego urządzenia po sieci LAN/WIFI.

Mój zestaw:
* RPI rev. B
* dysk HDD 80GB 2,5"
* tuner DVB-T + TVHeadend + pilot od RPI [własne ustawienia, konfigurowalne przyciski]
* HUB USB 2.0 4 porty
* zasilacz min. 2A
* karta SDHC 8GB SanDisk ? (nie wiem po co mi taka, bo wykorzystuje tylko 40MB na niej...)
* pendrive 8GB z partycją storage na bajery...

RPI podkręcony na Turbo 1000MHz + dodatkowe chłodzenie pasywne, obudowa standardowa

Szowinista   4 #87 09.10.2014 11:01

Kompletnie nie qmam o czym wy tu gadacie... Składanie HTPC w 2014 roku ? Płyty główne, chłodzenia, pierdulety, obudowy, dystrybucje linuxa XBMC itd... Co wy jaracie ?
Nie można podłączyć tableta z Windows 8 po HDMI??? Może być na Atomie z grafiką Intela odtwarza wszystko a FullHD pobiera 4-6% mocy procka. Najfajniej podłączyć TV jako drugi monitor a tablet postawić obok jako dodatkowy ekran w dodatku z obsługą dotykiem w razie potrzeby. Sterować tym można ze smartfona, po co piloty jakieś ???? Całkowity koszt to kilka stówek na All..g..o i legalny pełny Windows a nie jakieś atrapy.
Tyle w temacie.

matt_pl   1 #88 09.10.2014 11:29

Bardzo ciekawy artykuł.
@eimi proponujesz chłodzenie pasywne do Athlona. W jaki sposób adaptujesz zaproponowany radiator do podstawki AM1?

  #89 09.10.2014 14:03

@Szowinista: Odnoszę wrażenie, że właśnie sam zaproponowałeś atrapę. Dla mnie takie urządzenie ma pełnić dodatkowo inne funkcje, niż te, które wymieniłeś. Tablet mi za serwer plików w sieci raczej nie będzie robił. Ktoś bodaj wspominał o OpenVPN, a i mnie przydałaby się możliwość dostępu z internetu. Ilu użytkowników, tyle potrzeb.

floyd   14 #90 09.10.2014 16:13

@e X t 7 3: "w sumie to czemu nie ..."
Dziękuję, że jeszcze dajesz możliwość wyboru, ale przypuszczalnie dlatego, że nie jesteś w stanie zabronić i co musi Cię mocno boleć, sądząc po Twoich komentarzach. :)

Kerovsky   2 #91 09.10.2014 16:57

Openelec wymiata, używam chyba od samego początku co prawda miałem problemy z ustawieniem dzwięku 5.1 na kino ale w końcu dałem sobie spokój. :) Będzie kaska kupie sobie kino na kabel optyczny i nie będzie problemu.

  #92 09.10.2014 23:10

chyba wolałbym kupić taniego laptopa i podłączyć go do tv lub złożyć coś bardziej konkretnego na i5tce i z jakąś dedykowaną pasywną kartą graficzną.

welll1   5 #93 09.10.2014 23:52

Raspberry pi jest znacznie tańsze i posłuży nam do tego samego jeżeli wykluczamy granie ;)

csrpl   9 #94 10.10.2014 08:09

@januszek: Yatse.

csrpl   9 #95 10.10.2014 08:12

@Bander zwierz: Android, czyli pewno ARM. Powodzenia z wydajnością. Śmiech na sali i dno mułu. Najmocniejsze smartfony nie radzą sobie z dekodowaniem FullHD przy odpowiednim dla tego standardu bitrate i kodowaniu 10 bitowym, a co dopiero takie zabawki.

Autor edytował komentarz.
  #96 11.10.2014 11:05

Ciekawy artykuł. Ja czekam na odcinek z prawdziwym ;-) HTPC, czyli żeby:
+ komponowało się z tradycyjną wieżą (szerokość 43-44cm)
+ miało napęd blue-ray (już mocno staniały)
+ odtwarzanie z dysku filmów FullHD bez "czkawki"
.
Przy okazji, czy ktoś zna dobrą obudowę szerokości 43-44 cm, czarną, matową i najlepiej bez świecących lampek z przodu.
Coś podobnego do wspomnianego już http://www.chieftec.eu/pl/obudowy/htpc/hm-03sl.html, tylko czarne matowe. :-)

Jim1961   7 #97 21.10.2014 21:30

Z ciekawości; Mobo zasilane z DC fajnie, ale jak potem takim zasilaczem laptopowym zasilić też dyski, np. 2x3,5 HDD ??

w.p.   3 #98 25.10.2014 11:51

Ja sprawdzałem rozwiązanie NUC Intela. Faktycznie jest malutkie i to nawet aż za bardzo ;) Ale jedno mnie dziwi - wersje np Celeron to ok 600 zł, i3 jakieś 1000. Niestety boxy nie są pasywne. Za to mnóstwo jest pasywnych obudów np.:
http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=product/product.list.tpl&type=Fanless...

Na portalu aukcyjnym też pełno tego, ale za to płyt w zasadzie nie ma - a zwłaszcza tych dedykowanych. A jeśli są to są w cenach 900 i więcej złotych... I potem taki komputer jako przymysowy jest po 2 tyś :/
Tak więc jak chyba z NUC-a rezygnuję.
I marzy mi się coś takiego - minimalizm to jest to!
http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=product/product.detail.tpl&no=181&...

  #99 21.12.2014 12:08

@Majster-k (niezalogowany):
Dokładnie o czymś takim myślę, mam już Asua E45M1, Wd Red 2TB, Kupuję właśnie Fractal Design 605.
Możesz napisać coś więcej o swojej konfiguracji?
Jakiej dystrybucji Linuksa używasz?
Też myślę o ownCloud, nie masz kłopotu z prędkością łącza?
Jakbyś podesłał linki do stron gdzie wyczytałeś jak to wszysktko skonfigurować to tez byłoby super.

Pzdr
Pablo

szydl0   6 #100 23.12.2014 13:46

@eimi: Artykuł jest bardzo ciekawy, mnie samego nęci stworzenie domowego centrum Hi-Fi w salonie, z bazą w postaci HTPC. Fajnie, że od razu postawiliście na rozwiązanie najbardziej optymalne dla zaawansowanego użytkownika - XBMC. Planujecie kontynuacje?

Temat HiFi+HTPC/NAS jest bardzo szeroki i raczej mało poruszany poza specjalistycznymi forami, zresztą one też nie gwarantują rzetelnej wiedzy. Na jednym forsowano opinię, iż odtwarzanie pliku audio z NASu wprowadza zakłócenia względem dysku wpiętego bezpośrednio do SATA ;).

Myślę, że ciekawie byłoby omówić różne podejścia do takiego centrum w domu - niektórym wystarczy RPi z kompletem akcesoriów, inni zepną tylko HTPC z TV, a jeszcze inni dołożyliby amplituner z kolumnami. Tutaj pojawia się pytanie - czy wzmacniacz stereo czy od razu AV, a może połączenie obu? Temat rzeka z topologiami połączeń oraz użytego okablowania. Toslink czy dobrze ekranowane analogi? Dobra karta dźwiękowa w kompie, czy wyjście cyfrowe audio? Jak wygodnie obsługiwać HTPC z kanapy - pilot, gamepad od Xboxa a może bezprzewodowa klawiatura z trackpointem? Czy sprawdza się w rzeczywistości streaming gier po sieci lokalnej ze Steama? Jak pogodzić wygodne odtwarzanie muzyki z HTPC i domowego archiwum z brakiem konieczności włączania TV. Czy tu dadzą radę np. miniaturowe (~7 cali) panele LCD pod Car-audio podłączane pod d-sub? Jakie znaczenie mają technologie DTS-HD, Dolby TrueHD, Dolby Digital itd. oraz które z nich to marketingowy bełkot?

To tylko kilka zagadnień które wydają mi się interesujące do poruszenia w kontekście domowego centrum rozrywki. Oczywiście, nie oczekuję, że tym się zajmiecie, ale sądzę, że jest to dobry materiał na serię artykułów. Fajnie jeśli dorzucicie coś z tego w przyszłych wpisach. Szczególnie, że o ile mi wiadomo, jeszcze nikt się nie zajął tym tematem z punktu widzenia osoby związanej z IT i obeznanej w technologiach komputerowych. Także patrząc z drugiej strony - zahaczając o kwestie które są związane z użytkowaniem HTPC, można opowiedzieć o rzeczach które niekoniecznie są oczywiste dla bywalców tutaj, a które także ich dotyczą. Dajcie znać, jeżeli mój wpis do czegoś się przydał ;).

Pozdrawiam!

Autor edytował komentarz.
  #101 08.01.2015 23:11

temat ciekawy. Osobiście jednak planuje złożenie serwerka NAS + DLNA. Zbieram informacje z czego takie coś poskładać, ktoś ma ciekawego linka ?

  #102 08.02.2015 11:35

Po różnych eksperymentach u mnie został Thinkpad T400 za 800zł + stacja dokująca za 20 zł + klawiatura bezprzewodowa Microsoft + Ubuntu Gnome . I to jest Ideał - polecam :).

  #103 10.03.2015 12:30

A można też spróbować złożyć coś z nowej malinki 2 z mocniejszym procesorem. Chociaż ostatnio wyszło dosyć ciekawe gotowe rozwiązanie HTPC + dekoder DVB z zainstalowanym już xmbc czy np. można samemu wgrać openelec'a . Zresztą dużo możliwości daje wgrywanie własnego oprogramowania opartego na linuksie. Fajnie też ,że producent aktualizuje oprogramowanie i mamy pewność, że to będzie działać :) Polecam sprawdzić i porównać np. z malinką - https://www.ematador.pl/WeTek.Play
Pozdrawiam

  #104 23.03.2015 14:55

Oczywiście fajnie jest sobie złożyć coś samemu, ale jeśli juz mówimy o oszczędnośiach to za ok 300 zł można kupić strem boxa z androidem dedykowaną kartą graficzną i czterordzeniaowym proceserom. Ja bym polecił Himedia H1 na którym zainstalowałem XBMC na androida (teraz KODI). Filmy w rozdzielczości 720 idą jak marzenie w 1800 zresztą też tyle, że jak na razie nie ma ich tak wiele w serwisach filmowych.

  #105 02.01.2016 23:07

@10000vhs (niezalogowany):
Oczywiście ten twój android obsługuje płyty blu ray, tv sat oraz karty kodowe ? Chyba jednak nie . I tu jest właśnie miejsce dla HTPC z systemem Openelec. Windows niestety wysiada ( Openelec ładowanie 40s z pendrive, Windows 7 około 120 sekund + dvbviewer 20 sekund)

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.