Xfce 4.8 — nowe wcielenie środowiska graficznego

Xfce 4.8 — nowe wcielenie środowiska graficznego

17.01.2011 16:24

Po prawie dwóch latach wytężonej pracy wydana została długo oczekiwana stabilna wersja Xfce 4.8, która zastąpi wersję 4.6.

Celem prac nad Xfce 4.8 było wprowadzenie do tej wersji środowiska funkcji znanych z innych środowisk graficznych, które pojawiały się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ponadto Xfce 4.8 nie jest już zależny od Thunar VFS i HAL z GIO, udev, ConsoleKit i PolicyKit, dzięki czemu ta wersja środowiska ma szanse pojawić się we współczesnych dystrybucjach systemów operacyjnych.

Użytkownicy Xfce 4.8 będą mieli możliwość wygodnego korzystania z zasobów sieciowych (SFTP, SMB, FTP i wiele innych) paski postępu zostały zgromadzone w jednym oknie aby uniknąć nieładu na pulpicie. Panel środowiska został napisany od podstaw i charakteryzuje się dużo lepszą obsługą przezroczystości, uruchamiania programów i zarządzania obiektami umieszczonymi na nim, niż miało to miejsce w Xfce 4.6. Jednocześnie mechanizm wtyczek pozostał kompatybilny z poprzednią wersją środowiska. Ustawienia środowiska również zostały przebudowane a okna dialogowe są bardziej przyjazne użytkownikowi. Najwięcej nowości znalazło się w module odpowiedzialnym za konfigurację monitorów. Wsparcie dla RandR 1.2 zapewnia automatyczne wykrywanie wielu ekranów, wybieranie najlepszych ustawień dla nich (odświeżanie, rozdzielczość, obrót) oraz ich wzajemne położenie. Pełną listę zmian w tej wersji środowiska znaleźć można na stronie projektu. Stamtąd można również pobrać kod źródłowy nowego wydania Xfce, pakiety instalacyjne niebawem trafią do wybranych dystrybucji.

Zmiany nie ominęły infrastruktury związanej z projektem. Twórcy środowiska mają o dyspozycji nowy, webowy system zarządzania projektem, a w celu poprawienia jakości tłumaczeń Xfce, do projektu dołączony został serwer Transifex. Xfce będzie się dalej rozwijać zgodnie z przyjętym harmonogramem a twórcy mają nadzieję przekształcić projekt w organizację non-profit.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)