Fałszywa weryfikacja punktów karnych. Ostrzeżenie CSIRT KNF

Fałszywa weryfikacja punktów karnych. Ostrzeżenie CSIRT KNF

Mandat
Mandat
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Oskar Ziomek
04.10.2023 15:39, aktualizacja: 04.10.2023 19:11

Jak sprawdzić swoje punkty karne? Na pewno nie za pośrednictwem fałszywej strony, przed którą przestrzega CSIRT KNF. Przestępcy podszywają się pod serwis rządowy i nakłaniają nieświadomych kierowców do wprowadzenia numeru mandatu lub rejestracyjnego, a docelowo danych karty płatniczej.

Kierowcy mogą sprawdzić stan swoich punktów karnych w serwisie gov.pl. Oszuści postanowili wykorzystać ten fakt i przygotowali fałszywą wersję serwisu z domeną poland-gov[.]com, gdzie próbują wyłudzić dane karty płatniczej. To otwarcie drogi do kradzieży pieniędzy z konta, w podobny sposób jak choćby w phishingu z OLX w tle, gdzie atakujący polują głównie na login i hasło do bankowości elektronicznej.

Kierowcy, którzy nie zauważą, że trafili na fałszywą stronę, proszeni są w pierwszej kolejności o podanie numeru rejestracyjnego samochodu lub konkretnego mandatu. W następnym kroku trafiają na spreparowaną stronę, gdzie pojawia się formularz płatności. Wprowadzenie danych ma teoretycznie umożliwić odczytanie informacji o posiadanych punktach karnych, co jest oczywiście nieprawdą.

Wprowadzając dane do formularza, ofiara przekazuje je wprost na ręce atakujących. Mogą oni wówczas posłużyć się tymi danymi, by zapłacić za swoje zakupy kartą poszkodowanego. Nierzadko w przypadku tego typu ataków oszuści działają powoli, a pierwsze kwoty zaczną znikać z konta ofiary dopiero za jakiś czas i niekoniecznie będą wysokie - by nie zostały szybko zauważone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Autentyczna usługa sprawdzania stanu swoich punktów karnych w serwisie gov.pl jest oczywiście darmowa. Konieczne jest jednak posiadanie Profilu Zaufanego. Ten można z kolei założyć za darmo, również online, potwierdzając swoją tożsamość na przykład za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Profil Zaufany wymaga przedłużenia raz na trzy lata.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)