Profil Zaufany: jak przedłużyć ważność online?

Profil Zaufany
Profil Zaufany
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek

19.09.2023 14:57, aktual.: 21.09.2023 07:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Profil Zaufany to sposób na potwierdzanie tożsamości online. Co jakiś czas trzeba przedłużyć jego ważność i da się to zrobić przez internet. Poświęcając tylko kilka chwil można odnowić Profil Zaufany online w taki sposób, by był ważny przez kolejne trzy lata.

Profil Zaufany co do zasady ważny jest przez trzy lata. Co ważne, automat sam poinformuje obywatela e-mailem, kiedy ważność cyfrowego "dokumentu" będzie dobiegać końca. Nie ma więc konieczności samodzielnie czuwać, by nie przegapić terminu. Kiedy ważność Profilu Zaufanego będzie się kończyć, trzeba poświęcić chwilę, aby ją przedłużyć. Mechanizm będzie ponownie aktywny przez trzy kolejne lata.

Profil Zaufany to sposób na logowanie do instytucji wymagających potwierdzenia tożsamości. Polacy mogą w ten sposób między innymi logować się do systemu PUE ZUS czy biznes.gov.pl, gdzie można załatwiać sprawy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Profil Zaufany jest wykorzystywany także w szeregu innych rządowych aplikacji, w tym e-Urzędzie Skarbowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przedłużyć ważność Profilu Zaufanego online?

Aby przedłużyć ważność Profilu Zaufanego, należy zacząć od odwiedzenia strony głównej związanej z tym mechanizmem. Konieczne jest zalogowanie się na swoje konto Profilu Zaufanego - w tym celu można skorzystać m.in. z nazwy użytkownika lub e-maila przypisanego do konta oraz oczywiście hasła. Kiedy logowanie się powiedzie, należy skierować się do zakładki Mój profil zaufany i wyświetlić Szczegóły profilu.

Pierwszy krok do przedłużenia ważności Profilu Zaufanego
Pierwszy krok do przedłużenia ważności Profilu Zaufanego© dobreprogramy

Wśród niewielu opcji znajdziemy tu kluczową funkcję Przedłuż ważność lub zmień dane. Po jej kliknięciu, na ekranie pojawi się nowe okno, w którym użytkownik zostanie pouczony, że ważność Profilu Zaufanego można przedłużyć zarówno całkowicie online, jak i potwierdzić wniosek osobiście w punkcie. Zastosowanie pierwszej metody jest oczywiście szybsze i wygodniejsze.

Po kliknięciu przycisku Dalej, użytkownik zostanie poproszony o potwierdzenie swoich danych kontaktowych - e-maila oraz numeru telefonu. Kliknięcie przycisku Potwierdź dane poskutkuje przesłaniem do właściciela Profilu Zaufanego jednorazowego kodu, który trzeba przepisać do formularza (na podobnej zasadzie, jak podczas potwierdzania przelewu w banku).

Potwierdzenie danych kontaktowych użytkownika
Potwierdzenie danych kontaktowych użytkownika© dobreprogramy

Kiedy dane zostaną potwierdzone, a wprowadzony kod uwierzytelniający poprawny, ważność Profilu Zaufanego zostanie automatycznie przedłużona o kolejne trzy lata. System potwierdza tę operację krótkim komunikatem na górze strony, podając przy okazji datę, do kiedy będzie ważny Profil Zaufany.

Nowa data ważności Profilu Zaufanego
Nowa data ważności Profilu Zaufanego© dobreprogramy

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)