iWork 09 w praktyce - Pages

iWork 09 w praktyce - Pages

30.06.2010 14:17

Użytkownicy systemu Mac OS X mogą skorzystać z wielu pakietów biurowych - od płatnych, takich jak Microsoft Office, po darmowe jak na przykład OpenOffice.org. Również firma Apple promuje własne rozwiązanie. Jest nim pakiet biurowy iWork, którego najnowsza wersja pochodzi z 2009 roku. Jedno z haseł firmy z Cupertino brzmi „Myśl inaczej” („Think different”), toteż pakiet nieco różni się od narzędzi, do których przyzwyczaił użytkowników Microsoft. Na pytanie - jak bardzo - postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Na pierwszy ogień poszedł edytor tekstów Pages.

iWork 09 w skrócie

Pakiet iWork 09 jest pakietem biurowym przeznaczonym wyłącznie dla platformy Mac OS X. W jego skład wchodzą takie programy jak Pages (edytor tekstów), Keynote (prezentacje mulitmedialne) i Numbers (arkusz kalkulacyjny). Dodatkowa usługa, z której mogą skorzystać użytkownicy to możliwość zarejestrowania się na stronach iWork.com. Serwis, dostępny obecnie w fazie beta, pozwala na ograniczoną możliwość przechowywania i dzielenia się dokumentami z innymi użytkownikami. Apple najprawdopodobniej w kolejnym wydaniu pakietu rozwinie usługę w chmurze obliczeniowej. iWork 09 został przetłumaczony na język polski, dysponuje również narzędziem sprawdzania pisowni, polskojęzycznym słownikiem ortograficznym, podkreślaniem błędów ortograficznych i dzieleniem wyrazów. Pakiet jest zintegrowany z systemowym Słownikiem, co pozwala na wyszukiwanie znaczeń wyrazów w polskiej wersji Wikipedii. Nie ma natomiast słownika synonimów. iWork obsługuje większość popularnych formatów plików, w tym te używane w Microsoft Office. Użytkownicy systemu Mac OS X mogą pobrać 30-dniowy trial pakietu iWork 09 w celach testowych.

Pages na pierwszy rzut oka

Podczas pierwszego uruchomienia pakietu iWork 09 będziemy poproszeni o rejestrację. Nie jest ona zwykłą formalnością - dzięki temu uzyskamy dostęp do darmowego konta na stronie iWork.com, które pozwoli na przesyłanie i dzielenie się dokumentami z innymi. Można również przejrzeć materiały wideo w Internecie z samouczkami prezentującymi możliwość pakietu. Pracę z Pages rozpoczynamy od wyboru szablonu. Program posiada bogatą bibliotekę różnych form tekstu począwszy od pustej kartki, przez list, CV, plakat, konspekt, a skończywszy na kalendarzu, wizytówce czy zaproszeniu na ślub. Jest to największa zaleta Pages. Uruchamiając program dostajemy od razu gotowe, często bardzo ładne szablony, które można w prosty i szybki sposób wypełnić własną treścią.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/1.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Ekranstartowy-pustastronarel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/2.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Ekranstartowy-biuletyny

Pasek narzędziowy

Pasek narzędziowy nie różni się specjalnie od typowych rozwiązań w innych edytorach tekstu. Mamy więc Czcionki, Kolory, Kształty, Tabelę czy Inspektora - narzędzie przeznaczone do edytowania ustawień strony. Jest on ciekawym rozwiązaniem, bo zbiera w jednym miejscu przydatne funkcje takie jak marginesy, czcionki, kształty, wykresy czy multiemedia. Pages posiada również pasek z ustawieniami tekstu takimi jak pogrubienie, italiki, adiustacja czy wypunktowanie. Wszystko to dobrze znamy z innych programów, nie ma więc chyba potrzeby wyjaśniania po kolei podstawowych funkcji.

Pasek narzędziowy Co różni Pages od większość edytorów tekstu? Trochę inne podejście do tekstu. Pages nastawiony jest na tworzenie nie tylko prostych dokumentów jak wypracowanie, list czy CV - ale również plakatów, broszur itp. To sprawia, że program oferuje nieco inną filozofię pracy. Mamy tutaj na myśli pozornie mało istotne narzędzie Pole tekstowe. Pozwala ono na dodawanie tekstu w dowolnie wybranym miejscu na stronie. Podobne rozwiązania są wprawdzie dostępne w OpenOffice.org czy pakiecie Microsoftu, jednak chyba nie na aż taką skalę. Za pomocą Pola tekstowego możemy mocno ingerować w kształt dokumentu, co szczególnie przydaje się podczas tworzenia materiałów z multimediami.

Pole tekstowe W podobny sposób można dodawać estetycznie wyglądające tabele czy wykresy. Pages pozwala na wybór efektownych wizualnie szablonów, także w 3D, które wzbogacą tworzony dokument. Użytkownik może edytować nie tylko kolory czy wielkość, ale także położenie na stronie czy w przestrzeni 3D. Kolejne funkcje to możliwość dodawania i edytowania kształtów. Są to narzędzia przydatne podczas przygotowywania raportów czy projektów w pracy. Pages jednak to nie tylko program biurowy, ale także świetne narzędzie, z którego możemy skorzystać na potrzeby domowe.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/5.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Wykresrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/6.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Tabela

Praca z tekstem

Jedną z nowości w iWork 09 jest możliwość pracy w opcji pełnego ekranu. Tryb pełnoekranowy pozwala na większe skupienie się na samym tekście i wyglądzie dokumentu. Niestety, w porównaniu z takimi programami jak Bean czy WriteRoom, Pages wypada blado. Użytkownik nie ma bowiem możliwości edytowania ustawień pełnego ekranu - możemy jedynie pracować na białej kartce papieru w oryginalnych rozmiarach. Brakuje dopasowania do rozmiaru ekranu, regulacji wielkości czcionki czy koloru tła. Zwłaszcza ta ostatnia rzecz jest bardzo ważna - podczas pracy w trybie pełnoekranowym aż prosi się o udostępnienie czarnego tła, które nie razi tak bardzo jak pusta, biała kartka. W Pages nie jest to możliwe.

Pełny ekran Funkcje takie jak numeracja stron, spis treści, data i czas, zakładki, przypisy czy komentarze dostępne są z poziomu paska menu. Użytkownik może wprowadzić autonumerację, która dostępna będzie w stopce dokumentu. Warto tutaj zwrócić uwagę, że - w odróżnieniu od np. OpenOffice.org - Pages domyślnie dodaje do tekstu stopkę i nagłówek. Pola te są widoczne dopiero po zaznaczeniu. Użytkownik nie musi z nich korzystać, ale w przypadku gdy chcemy wprowadzić numerację stron, takie rozwiązanie ułatwia pracę.

Kolejne przydatne rozwiązania to Sekcje - możliwość dodania kolejnej pustej strony, a także Znaki. Za pomocą tych ostatnich możemy łatwo dodać koniec strony, sekcji, czy łamu. Znaczniki te przydają się zwłaszcza wówczas, gdy kończymy rozdział pracy i chcemy, aby następny rozpoczynał się od następnej strony.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/8.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Spistreścirel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/9.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Sekcje

Zdjęcia i multimedia

Bardzo dobry rozwiązaniem jest możliwość edytowania zdjęć i grafik w Pages. Szczególnie w przypadku gotowych szablonów dostępnych do wyboru. Wystarczy zaznaczyć broszurę, biuletyn czy zaproszenie. Otrzymujemy szablon z przykładowym tekstem, a także zdjęciami. Można je bezproblemowo podmienić - wystarczy upuścić w ich miejsce grafikę, którą chcielibyśmy wprowadzić. Kolejna możliwość to importowanie zdjęć z iPhoto. Po kliknięciu na dodane zdjęcie pojawi się możliwość edycji maski. To bardzo przydatne narzędzie, za pomocą którego można powiększyć lub zmniejszyć grafikę w obszarze zaznaczenia.

Edycja maski Fotografię czy obraz możemy też w dowolny sposób przemieszczać na stronie, a także umieszczać pod czy nad innymi materiałami. Dostępne jest wyrównanie obiektu, jak również możliwość wykonania zrzutu ekranu zaznaczonej grafiki. Do obrazków można dodawać takie efekty jak cień, odbicie czy przezroczystość. Pages oferuje także funkcję korekcji obrazka znaną z Podglądu czy iPhoto. Użytkownik może szybko zmienić jasność, kontrast, temperaturę czy ostrość fotografii. Możemy też przekształcić grafikę z kolorowego materiału w czarno biały, dodać sepię albo wyrównać kolory. Zdjęcia mogą być osadzane w stylizowanych ramkach albo otaczane linią.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/11.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Korekcjaobrazkarel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/12.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Ramkidlazdjęć

Zapis i eksport

Nowością wprowadzoną w iWork 09 jest wspomniany już serwis iwork.com. Dzięki temu rozwiązaniu możemy przechowywać pliki i dzielić się nimi ze współpracownikami czy znajomymi. W przyszłości Apple zapewne wprowadzić kolejne funkcje rozszerzające to narzędzie jak na przykład możliwość edytowania materiałów online. Obecnie z poziomu Pages możemy jedynie wysłać dokument albo przeglądać przesłane już pliki. Wystarczy kliknąć na zakładkę Udostępnij w pasku menu, a następnie wybrać odpowiednią opcję. Aby skorzystać z iwork.com należy zarejestrować kopię pakietu biurowego.

Udostępnianie - iWork.com Za pomocą Udostępnij możemy również przesłać dokument za pomocą klienta Mail albo przesłać go do iWeb. To ostatnie przyda się szczególnie osobom, które udostępniają swoje pliki na stronach internetowych. Pages pozwala na eksportowanie dokumentu do formatu PDF albo domyślnego (Pages) na potrzeby iWeb. W Udostępnij znajduje się jeszcze funkcja Eksportuj, która jest zdublowana z takiej samej komendy dostępnej w zakładce Plik. Możemy więc eksportować stworzony dokument do PDF, Worda, RTF albo zwykłego tekstu (TXT). W przypadku formatu PDF można wybrać jakość dokumentu. Warto zaznaczyć, że podczas eksportu do dokumentów takich jak Word czy RTF niektóre ustawienia mogą zostać utracone, a plik finalny będzie się niekiedy mocno różnił od tego, który stworzyliśmy. Najbezpieczniejszą opcją jest więc eksport do PDF.

Pages pozwala również na zapisywanie dokumentów w domyślnym dla siebie formacie. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone głównie dla osób, które chcą wrócić do pliku i ponownie go edytować. W przypadku udostępniania go innym osobom format Pages nie jest dobrym rozwiązaniem - przede wszystkim dlatego, że nie obsługują go inne edytory tekstu. Jest to niewątpliwie wada Pages, który pozwala na tworzenie pięknych dokumentów, ale nie współpracuje tak dobrze z innymi programami jak choćby Office czy OpenOffice.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/14.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>EksportowaniedoplikuPDFrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/15.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Zapisywaniewdomyślnymformacie

Pomoc

Na koniec warto polecić skorzystanie z pomocy dla Pages, która dostępna jest na stronach Apple. O ile filmiki instruktażowe dostępne są w języku angielskim, o tyle podręcznik użytkownika w pliku PDF został przetłumaczony na język polski. Materiały można pobrać klikając zakładkę Pomoc w Pages. Program oferuje również krótkie wiadomości na temat wybranych funkcji i formuł w iWork czy wyszczególnienie wszystkich nowości w ostatniej wersji pakietu biurowego Apple’a.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/16.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Tematypomocyrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkpages/17.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>FormułyifunkcjeiWork09

Proponujemy również zapoznanie się z tekstem Nietypowe edytory tekstu na Maka. Zostały tam omówione alternatywne rozwiązania, w większości dostępne za darmo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)