mDokumentów nie będzie? Projekt spalił na panewce, ale już ma następcę

mDokumentów nie będzie? Projekt spalił na panewce, ale już ma następcę

mDokumentów nie będzie? Projekt spalił na panewce, ale już ma następcę
22.12.2016 11:47, aktualizacja: 22.12.2016 12:50

Pod koniec listopada Ministerstwo Cyfryzacji z dumą zaprezentowało założenia projektu mDokumenty. Miał on uwolnić obywateli od konieczności posiadania przy sobie fizycznego dowodu tożsamości, a później także prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. Wygląda jednak na to, że koncepcja nie zostanie zrealizowana. A przynajmniej nie w zaprezentowanej w listopadzie formie.

Gwoli przypomnienia, mDokumenty – wbrew oczekiwaniom – nie opierały się na wykorzystywaniu aplikacji mobilnej. Postawiono natomiast na dostępność usługi na jak największej liczbie urządzeń, także na zwykłych telefonach, oraz ominięcie konieczności przechowywania danych dokumentów w pamięci urządzenia. Ministerstwo Cyfryzacji podjęło decyzję, że najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie SMS-ów. Więcej na ten temat pisaliśmy tuż po konferencji MC.

O ile założenia projektu mDokumentów zostały na ogół entuzjastycznie przyjęte przez jego przyszłych użytkowników, tak z dużym dystansem do planów Ministerstwa Cyfryzacji odniosły się inne resorty. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdziło, że projekt w aktualnej formie jest nie do przyjęcia. Sporo wątpliwości co do jego (rzekomo niedoszacowanej) wartości miało także Ministerstwo Finansów.

Zaistniała konieczność dalszych konsultacji i prac międzyresortowych, mimo że Ministerstwo Cyfryzacji z początku określało wątpliwości MSWiA mianem konsekwencji nieporozumień. Czas pokazał jednak, że były one uzasadnione. Dziś na stronie Ministerstwa Cyfryzacji opublikowano komunikat dotyczący wykorzystywania w e-administracji, oraz zastosowaniach zbliżonych do mDokumentów, innej platformy – Mobile Connect.

Testować Mobile Connect, choć w zgoła odmiennych od planowanych przez MC zastosowaniach, mogą już dziś klienci mBanku. Wykorzystanie takiej metody autoryzacji sprowadza się tam po prostu do potwierdzenia zlecenia przelewu powiadomieniem push. Podobnie logować można się np. do Facebooka z wykorzystaniem dwuskładnikowej weryfikacji tożsamości (logowanie w przeglądarce potwierdzone powiadomieniem na smartfonie).

O samych szczegółach dostosowania Mobile Connect do potrzeb e-administracji i elektronicznych ekwiwalentów dokumentów tożsamości wiadomo dotąd niewiele. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło jedynie, że usługa, podobnie jak mDokumenty, ma przesyłać dane za pośrednictwem sieci komórkowej, nie Internetu. Oczywiście wiele pracy przed samymi operatorami telefonii komórkowej, jednak Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że projekt ma być wdrożony w całości do końca 2017 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)