Uważaj na emoji w Androidzie. Ukryte znaki zawieszają popularne komunikatory

Uważaj na emoji w Androidzie. Ukryte znaki zawieszają popularne komunikatory

Maszyna do pisania i kawa z depositphotos
Maszyna do pisania i kawa z depositphotos
Oskar Ziomek
07.05.2018 14:36, aktualizacja: 08.05.2018 11:15

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o możliwości zawieszenia systemu iOS jednym ze znaków języka telugu. Teraz pojawiają się informacje o podobnym błędzie, tym razem dotyczącym Androida. Użytkownicy zwracają uwagę na krążącą po Internecie wiadomość, której próba zaznaczenia może zawiesić daną aplikację. Pierwotnie problem utożsamiano z emoji przedstawiającą czarną kropkę, ale to nie ona jest przyczyną.

Szczegóły wyjaśnia Niebezpiecznik. Okazuje się, że w wiadomości poza emoji znajduje się także 2 tysiące innych, niewidocznych znaków UTF. To one mogą stanowić problem, gdy użytkownik próbuje zaznaczyć ten fragment tekstu. Jak tłumaczy na YouTubie Tom Scott, ukryte znaki odpowiadają za zmianę kierunku tekstu: z pisanego od lewej do prawej na pisany z prawej do lewej i na odwrót, wspomniane 2 tysiące razy z rzędu.

⚫ How The Black Point Message Crashes Android Apps

To właśnie z tego powodu Android może mieć problem z odpowiednią interpretacją zawartych w treści poleceń i poddać się, głównie podczas próby skopiowania i wklejenia treści „zainfekowanej” wiadomości. Skutkiem może być zatrzymanie wybranej aplikacji, ale nie u wszystkich efekt będzie taki sam. W części przypadków liczyć się należy wyłącznie z nieco wolniejszym działaniem procedury kopiuj-wklej (w końcu w rzeczywistości kopiowana jest dość długa wiadomość), ale nic poza tym.

Ze swojej strony pragniemy dodać, iż problem zatrzymania aplikacji nie wystąpił w naszym przypadku na jednym ze smartfonów Xiaomi z oprogramowaniem Xiaomi.eu, ani też Samsungu Galaxy S7 czy LG G6. Część użytkowników potwierdza jednak problemy po wklejeniu wiadomości do komunikatora Telegram czy WhatsApp, gdzie wiadomość pojawiła się po raz pierwszy.

Koniec końców ewentualny kłopot nie jest na szczęście w tym przypadku duży i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa. Konieczność ponownego uruchomienia aplikacji to nic w porównaniu z ewentualnością reinstalacji całego systemu, na czym rzecz mogła się skończyć w przypadku wspomnianego błędu z renderowaniem jednego ze znaków języka telugu na iPhone'ach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)