O trzech literach D

Elementarne elementy sieci komputerowych są znane czytelnikom dobrychprogramów nieomal intuicyjnie. Każdy wie, że coś takiego jak DHCP istnieje i że służy przydzielaniu adresów IP, podobnie DNS, który zmienia hosty na adresy ip, trochę słabiej jest z pojęciem AD, dlatego na nim skończę. Jak obiecałem napiszę też, dlaczego warto mieć to wszystko na jednej maszynie (i dlaczego nie warto również napiszę).

DHCP

DHCP to usługa która przydziela adresy ip w sieci. Jest to najprostsza (a nawet najbardziej prostacka) definicja.

Wycieczka do nowego lasu cz.2

Zgodnie z obietnicą prezentuję drugą część wpisu o migracji do nowej domeny. Przypominam, że w poprzedniej części omówiłem teoretyczną część zagadnienia, tym razem będzie o praktyce, czyli miejscu, w którym założenia ulegają regulacji przez rzeczywistość.

Samo nadanie uprawnień już na samym początku zaczęło sprawiać problemy.

Biuro w chmurze

Internet jest ogromną wylęgarnią mód. Część z nich trafia z powodzeniem poza światek komputerowy i zasila codziennie używane słownictwo, zmusza ludzi do robienia dziwnych, niespotykanych rzeczy, ale także głupich i niepotrzebnych. Bardzo modne jest aktualnie słówko chmura. To nie jest oczywiście wpis o chmurach, definicjach i plastycznych wyobrażeniach chmury w terminologii informatycznej. To tylko opis (boję się słowa recenzja) realizacji modelu SaaS przez Microsoft przeznaczonej głównie dla firm średnich i małych.

Parę słów jednak o samym SaaS trzeba powiedzieć.

Wycieczka do nowego lasu cz.1

Tym razem coś konkretnego, zamiast niepopularnych frazesów w felietonach. O to krótka historia mojej przygody z migracją do nowej domeny. Zakładam, że taka sytuacja może się komuś przytrafić, choć wiem - nie robi się tego raz w miesiącu. Już kilka razy wspominałem, że jestem leniwy. Dlatego jak największą część prac chciałem zautomatyzować, tak, by samo przeniesienie końcówek do nowej domeny było możliwie proste i jak najmniej czasochłonne.

Wstęp

Tytułem wstępu i łatwiejszego zrozumienia całości odrobina teorii.