30 tys. aplikacji zniknęło z chińskiego App Store. Apple ostrzegał przed tym od dawna

30 tys. aplikacji zniknęło z chińskiego App Store. Apple ostrzegał przed tym od dawna

fot. Unsplash
fot. Unsplash
03.08.2020 10:09

Jak podaje Reuters, powołując się na dane firmy badawczej Qimai, między 31 lipca a 1 sierpnia, Apple usunął ze swojego chińskiego sklepu z aplikacjami 29 800 aplikacji, w tym 26 tys. gier. Wszystkie programy zniknęły z App Store niemal w jednej chwili. Między godziną 3:00 a 5:00 czasu lokalnego.

Jednak Apple od początku lipca ostrzegał programistów, że może dość do takiej sytuacji. Jest to bowiem efekt działania chińskich władz, które zdecydowały się przeprowadzić "czystkę" wobec aplikacji, które nie otrzymały odpowiednich licencji związanych z płatnościami wewnątrz.

Na początku tego roku Apple wyznaczył wydawcom termin do końca czerwca na przesłanie numeru licencji wydanego przez rząd, umożliwiającego użytkownikom dokonywanie zakupów w aplikacji. Jak widać, wielu z nich nie dopełniło obowiązku, co może być spowodowane skomplikowaną procedurą związaną z uzyskiwaniem licencji.

Chiński rząd od dawna dąży do egzekwowania surowszych przepisów w branży gier w celu usunięcia wrażliwych treści. Sam proces zatwierdzania gier i programów, zachęcających do płatności wewnątrz aplikacji, jest długi i skomplikowany.

"Ma to największy wpływ na dochody małych i średnich programistów, ale ze względu na trudności z uzyskaniem licencji biznesowej jest to katastrofalne dla całej branży gier na iOS w Chinach", komentuje Todd Kuhns, menedżer ds. Marketingu w firmie AppInChina w rozmowie z Reutersem.

Reuters zwraca uwagę na to, że problem przestał dotyczyć aplikacji na Androida już dawno temu. Nie jest jednak pewne, czemu Apple dopiero teraz wziął się za czyszczenie swojego sklepu. Na razie firma nie podała stanowiska w tej sprawie, a pytania zadane przez Reuters bezpośrednio rzecznikom Apple’a pozostają bez odpowiedzi. Warto wspomnieć, że z App Store już w lipcu zniknęło ponad 2500 gier, wśród których znalazły się tytuły Zyngi i Supercell.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)