Ōupéng – udziałowcy Opery zaakceptowali ofertę przejęcia przez Chińczyków

Ōupéng – udziałowcy Opery zaakceptowali ofertę przejęcia przez Chińczyków

25.05.2016 11:35, aktual.: 25.05.2016 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnim czasie niewiele przeglądarek internetowych przyjęło tak szybkie tempo rozwoju, jak Opera. Jak grzyby po deszczu w deweloperskich i stabilnych wersjach wyrastały implementacje kolejnych nowości: blokady reklam, VPN-a czy ostatnio funkcji pozwalająca na oszczędności energii. Można zakładać, że wynika to z konkurencji, jaka pojawiła się w ostatnim czasie ze strony świetnej przeglądarki Vivaldi.

Dziś o Operze pojawiły się kolejne ważne informacje, które prędzej czy później będą miały wpływ na rozwój przeglądarki. Jakiś czas temu informowaliśmy o propozycji chińskiego konsorcjum, które złożyło ofertę kupna przeglądarki za 1,2 mld dolarów. Już wówczas wiedzieliśmy, ze udziałowcy otrzymali rekomendację, aby przyjąć tę ofertę, co w zasadzie było formalnością i kwestią czasu.

Obraz

Dziś Opera oficjalnie ogłosiła, że udziałowcy przyjęli ofertę przejęcia złożoną w lutym przez Chińczyków. Opowiedziało się za tym 90,6% z nich. Trudno zakładać, aby miało to jakiekolwiek bezpośrednie skutki dla użytkowników już w najbliższym czasie, jednak o niewykluczone, że dalsza przyszłość Opery rysuje się w związku z przejęciem przez chińskie konsorcjum całkiem interesująco.

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na to, jak Chińczycy w ogóle nazywają Operę. W hanyu pinyin, czyli znormalizowanej transkrypcji standardowego mandaryńskiego na alfabet łaciński, nazwa przeglądarki (przeglądarki Opera, nie opery) brzmi ōupéng. Co ciekawe, ōu to sylaba odnosząca się do archaicznej nazwy Europy, natomiast péng oznacza przyjaciela. Nie znamy dokładnej etymologii chińskiej nazwy (najpewniej za pomocą dostępnych w mandaryńskim sylab odtworzono brzmienie oryginalnej nazwy) przeglądarki, ale trzeba przyznać, że jest już dziś więcej niż symboliczna. Europejskiego przyjaciela Chińczyków można znaleźć w naszej bazie programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)