Serce Zimy 1812 - czyli historia hitu, który...

Czy osoby niewidome mogą grać w gry? Oczywiście, istnieją gry zarówno dla niewidomych jak i takie dostępne dla wszystkich. Dzisiaj pokaże wam to co skierowane jest do wszystkich, zarówno tych widzących jak i niewidzących, grę typu paragrafowego czyli… gamebooka (definicja w Wiki ). Ciężko przedstawić tę grę, a raczej historię projektu, który nie do końca… przekonacie się sami.

Dobry początek

Jest październik 1812 rok.

Audiodeskrypcja... czyli jak dzięki słowom i technice zobaczyć to czego nie widać

Osoba niewidoma w kinie, teatrze, wystawie obrazów , czy to możliwe? Skąd wie co znajduje się na ekranie, scenie czy obrazie. Ten wpis rozpoczyna serię o audiodeskrypcji. Zapraszam do czytania

Co to jest audiodeskrypcja?

Audiodeskrypcja to usługa i osiągnięcie techniczne dla osób niewidomych i słabowidzących, która opisuje takie rzeczy jak: opisy bohaterów w filmach, czyta wszystkie napisy, które są w filmie lub sztuce teatralnej, opisuje mimikę, miejsce akcji, gestykulację.

Oprogramowanie open source czy oprogramowanie zamknięte? Oto jest pytanie

Wielu informatyków czy IT menadżerów zadaje sobie to pytanie… Oprogramowanie open source (czyli otwarte oprogramowanie) czy oprogramowanie zamknięte. Co jeżeli do wyboru mam program z otwartym kodem albo program zamknięty, co wtedy wybrać? Dzisiaj postaram się przybliżyć ten temat i odpowiedzieć na powyższe pytania.

Co to znaczy open Source?

Open source jest odłamem filozofii/postrzegania oprogramowania free software.

o Code Europe 2017 Kraków, o tym czy niewidomy może być programistą... i o tym jak się to łączy

26 kwietnia odbyła się kolejna konferencja programistyczna Code Europe w Krakowie (odbędą się jeszcze konferencje we Wrocławiu oraz Warszawie), w której miałem przyjemność uczestniczyć.

Tym razem rozpoczęliśmy naszą kolejną przygodę niemalże równo z rozpoczęciem, wydarzenia(między 9 a 10 rano) . Pogoda nam (autorowi tej „szybkiej relacji” jak i jego towarzyszą) nie dopisywała, było zimno i deszczowo, na szczęście atmosfera w środku była dokładnie odwrotna do pogody panującej na zewnątrz.

Zrób sobie (prawie) audibooka... za darmo i w domu

Wielu z was pewnie słuchało audiobooków. Jednak nie każdy wie że takiego audiobooka można przygotować samemu i nie potrzeba do tego studia nagrań. Co prawda przygotowany audiobook nie będzie czytany przez lektora tylko syntezator mowy, z początku jest słuchanie „komputerowego głosu” jest dość uciążliwe ,ale można się do tego ( z czasem) przyzwyczaić. Istnieje wiele programów do tworzenia nagrań syntetycznych – nagranie syntetyczne to nic innego jak tekst czytany przez syntezator czyli specjalny program przetwarzający wyświetlany tekst na mowę.