Blog (119)
Komentarze (1k)
Recenzje (4)

Windows Server 2008 R2 jako consensus uniwersalności

Strona główna@AlbatrosZippaWindows Server 2008 R2 jako consensus uniwersalności
23.05.2016 20:15

Chciałem zawsze mieć malutki serwer na swoje pliki i mieć dostęp na każdym komputerze i VPN. Jednak mógłbym napisać o konfiguracji na dowolnym distro Linuksa dla serwerów, lecz chciałem mieć mały kompromis w postaci możliwości pracy jak na zwykłym komputerze. W tym poście chciałbym przedstawić konfigurację dwóch rzeczy, czyli serwera plików, VPN oraz funkcji takich jak możliwość pracy WiFi w tym systemie i środowiska pulpitu Areo. Jak coś wpadnie mi do głowy to w trakcie pisania.

592639

Dzisiaj Server jutro Homo* – skąd pomysł na Windows Server 2008 R2?

Pomysł posiadania „serwera” wziął się podczas jednych z lekcji ASSO, podczas których walczyliśmy z Active Directory. Oczywiście domena ni hu nie działała nikomu. A tak serio mam problem od jakiegoś czasu z otoczeniem sieciowym. Jednak od czasu do czasu muszę mieć dostęp do swoich plików poza domem, bo na przykład zrobiłem prezentację, lecz zapomniałem skopiować na pendrive. Tak czasem u mnie bywa i ktoś z domowników musi szukać tej prezentacji na moim komputerze i przesyłać via OneDrive. A tak podczas zapisu na pendrive będę przekopiowywać na dysk sieciowy, który będzie podłączony via VPN do któregoś z urządzeń, które zawsze mam w torbie szkolnej. VPN się też przyda podczas wojaży do #zagranico, kiedy chcemy oglądnąć coś na TVN Player i mamy blokadę regionalną. Też Virtual Private Network przyda się, kiedy jakiś portal lub appka ma bana w danym kraju. Windows Server 2008 R2 na komputerze „serwer” działa jak typowy komputer zainstalowanym Windows Seven.

bEhylvZz

*Parodia stwierdzenia „Dzisiaj Wege jutro Homo” nie chcę tym tytułem urazić działaczy LBGT i Weganów ;)

Nie wiem co tu napisać, czyli konfiguracja serwera

Po wpisaniu hasła zgodnego z regułą złożoności i zainstalowałem sterowniki. Zostawiłem okno „Zadania konfiguracji początkowej” żeby uruchamiało się przy każdym starcie bo jestem do niego przyzwyczajony.Zacznę od włączenia funkcji pulpitu Areo oraz sieci bezprzewodowej. Niestety przez warunki techniczne nie mogę pociągnąć kabla Ethernet. Przechodzę w zadaniach konfiguracji początkowej do „Dodaj Funkcje” i wybrałem to co na zrzucie ekranu. Po kilku chwilach i uruchomieniu ponownie mogłem połączyć się zdalnie z serwerem, a kolejne rzeczy robiłem w swoim pokoju za pomocą zdalnego pulpitu. Kolejną sprawą było dodanie roli dla serwera. Dodałem takie funkcje i korzystałem z poradników dostępnych via Internet.

135244
135245

Czy to działa?

Niestety VPN nie działa, bo wymaga pewnie podłączenia po przez kabel sieciowy. Jednak jako serwer plików działa bardzo dobrze i nie ma problemów z udostępnianiem pomiędzy komputerami. Jednak potrzeba zdalnego posiadania plików nie została spełniona

Taśmy prawdy idące na dysk sieciowy via Total Commander
Taśmy prawdy idące na dysk sieciowy via Total Commander

Słowem Podsumowania

Windows Server 2008 R2 jest systemem, który niestety muszę wiedzieć w małym palcu, ale u nogi. Jeszcze raz powtarzam, że mógłbym zrobić to Linuksie, lecz muszę nagonić trochę materiał związany z tym systemem. W zachowaniu działa, jak Windows Seven, lecz ma tylko funkcje serwera. A jeszcze muszę sprawdzić robienie domenę i dodanie klienta opartego o system Linux Ubuntu 16.04 LTS. Może przedstawię w osobnym poście na blogu. Pozdrawiam autokorektę w Microsoft Office 2003. Zapraszam do komentowania, zwracania uwag i polubienia mojego fanpage na Facebook.

Udostępnij:
bEhylwav