Blog (105)
Komentarze (522)
Recenzje (0)
@deeponeOdzyskanie hasła admina - Mac OS X

Odzyskanie hasła admina - Mac OS X

09.12.2011 15:23

Czasami tak bywa, że nie znamy hasła do systemu a potrzebujemy się do niego dostać. Dodatkowo czasami jest to kontrowersyjne działanie, zwłaszcza gdy trzeba to zrobić na komputerze co do którego nie mamy pewności czy użytkownik odzyskuje hasło dla siebie czy jednak coś "majstruje".

400210

W tym przypadku padło na Mac OS X, z takim systemem pojawił się komputer w pracy. Akurat ten miał iść na nasz stan to wypadałoby móc na nim cokolwiek zrobić ponieważ automatycznie logujący się użytkownik nie miał praw admina.

System to dokładnie Mac OS X 10.2.8 pracujący na PowerMac G4. Po różnych poszukiwaniach, próbach itp znalazło się jedno dobre rozwiązanie. Ciekawi mnie czy zadziałało by to też na nowszych wersjach systemu...

W tym przypadku nie było możliwości pozyskania hasła - nie można już się o nic zapytać właściciela.

Reset hasła

Komputer należy uruchomić w trybie "single user mode". Aby wejść w ten tryb należy nacisnąć kombinację klawiszy "Command + S". (w przypadku klawiatury pochodzącej nie z sadu jabłoniowego klawiszowi Command odpowiada klawisz CTRL).

Po uruchomieniu w tym trybie mamy dostęp do konsoli i wpisujemy:

mount -uw /
rm /var/db/.AppleSetupDone
reboot

Po wykonaniu powyższych czynności usuwamy informacje o wykonaniu czynności po starcie komputera (czyli konfiguracja języka, klawiatury, czasu, użytkownika i inne). Wygląda to tak jakbyśmy pierwszy raz uruchomili komputer z tym systemem i musimy go skonfigurować - między innymi konfigurujemy użytkownika o uprawnieniach administratora.

W moim przypadku nie zginęły żadne dane, także podejrzewam że u innych nic się też nie stanie - jednak każdy robi takie rzeczy na swoją odpowiedzialność i nie obwinia całego świata za to że coś jednak nie poszło zgodnie z planem.

OprogramowaniePoradniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)