Blog (23)
Komentarze (156)
Recenzje (0)
@ImagoelementaryOS Luna - już jest!

elementaryOS Luna - już jest!

11.08.2013 14:39

Po wielu miesiącach czekania pasjonaci wszelkiej maści Linuksów mogą wreszcie pobrać stabilną wersję elementaryOS Luny. To druga po Jupiterze wersja tej dystrybucji Linuksa, która może kandydować do miana najlepiej wyglądającej dystrybucji Linuksa. Oczywiście wygląd to kwestia gustu, jednak przyznajcie - elementary trzyma poziom!

Pulpit elementaryOS Luna
Pulpit elementaryOS Luna

Razem z wydaniem stabilnej wersji Luny pojawiła się również nowa odsłona oficjalnej witryny projektu. Wygląda o niebo lepiej i zawiera wideo zachęcające do wypróbowania środowiska. Ponadto podczas próby pobierania obrazu dysku możemy przelać dowolną kwotę na rozwój projektu.

Nowości

Opisywanie wszystkich nowości, które pojawiły się w Lunie zajęłoby całą masę miejsca, dlatego opiszę tylko ważniejsze nowości.

W Lunie zrezygnowano z forkowania istniejących aplikacji (np. Nautilus elementary) na rzecz własnych rozwiązań. Co ważniejsze aplikacje będą więc dla Was czymś nowym. Pliki, Muzyka, Midori i wiele więcej. Należy pamiętać, że to wszystko z myślą o zwiększeniu spójności środowiska.

Zrezygnowano też z Compiza. Animacje są płynne i miłe dla oka, a jednocześnie nie przytłaczają. Brakuje tutaj może wyszukiwarki plików, ale i na to jest sposób:

sudo add-apt-repository ppa:versable/elementary-update sudo apt-get update sudo apt-get install indicator-synapse

Teraz wystarczy się wylogować i zalogować z powrotem.

Wyszukiwarka w zasobniku elementary
Wyszukiwarka w zasobniku elementary

Wyszukiwarkę można szybko uruchomić kombinacją klawiszy Super+Alt+Spacja. Dla uściślenia menu z aplikacjami uruchamiamy kombinacją Super+Spacja i tamtejsze pole wyszukiwania znajduje jedynie zainstalowane aplikacje oraz umożliwia szybkie uruchamianie komend terminala.

Niedawno wprowadzono również kilka szlifów w wyglądzie dzięki czemu środowisko jest jeszcze przyjemniejsze w użytkowaniu.

Ekran logowania
Ekran logowania

Obraz ISO możecie pobrać z oficjalnej witryny projektu.

OprogramowanieLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)