Blog (44)
Komentarze (455)
Recenzje (0)
@MonczkinKonstelacja Oriona a podrabianie banknotów

Konstelacja Oriona a podrabianie banknotów

25.06.2015 13:42, aktualizacja: 06.08.2020 11:07

Osoby zajmujące się grafiką, zwłaszcza tworzące projekty lub obrabiający materiały, w których wykorzystywany jest motyw banknotu, mogą napotkać trudność z wykorzystaniem ich wizerunku. Przy pracy nad takim projektem, ze zdziwieniem zauważyłem, że nie mogę takiego pliku otworzyć w programie graficznym. Zainteresowałem się tematem... bo nie lubię nie wiedzieć ;)

Po 1996 r. na banknotach z całego świata (oczywiście nie wszystkich i nie we wszystkich krajach) pojawiło się zabezpieczenie, teoretycznie, uniemożliwiające obróbkę cyfrową. EURion (Konstelacja EURion), bo tak się ono nazywa, to układ pięciu okręgów - w kolorze pomarańczowym, zielonym lub żółtym - których rozmieszczenie przypomina konstelację Oriona

konstelacja Oriona na mapie nieba
zabezpieczenie EURion

Na czym polega system przeciwdziałania fałszerstwom znany jako system CDS (ang. Counterfeit Deterrence System)? Są to rozwiązania informatyczne uniemożliwiające rejestrację i reprodukcję chronionych banknotów przy pomocy komputerów osobistych i narzędzi do cyfrowej obróbki obrazu. W urządzeniach kopiujących (np. skaner) i programach graficznych zaimplementowany jest algorytm rozpoznający taki układ, i w konsekwencji blokowanie możliwości dalszej pracy. Adobe jest jednym z producentów oprogramowania, które stosuje ten system.

komunikat z Photoshopa
komunikat z Photoshopa
przykład komunikatu przy imporcie do Corel PHOTO-PAINT
przykład komunikatu przy imporcie do Corel PHOTO-PAINT

Autorem tego rozwiązania jest CBCDG (ang. Central Bank Counterfeit Deterrence Group), czyli Grupa Banków Centralnych ds. Powstrzymywania Fałszerstw Pieniądza. Jest to grupa robocza utworzona na wniosek prezesów banków centralnych krajów G-10 przez 32 banki centralne i instytucje nadzorujące drukarnie banknotów. Misją Grupy jest analizowanie pojawiających się zagrożeń dla bezpieczeństwa banknotów i proponowanie rozwiązań, wdrażanych następnie przez organy emisyjne. Grupa promuje i rozpowszechnia techniki uniemożliwiające użycie sprzętu cyfrowego do fałszowania banknotów.

Przykłady zabezpieczenia w najnowszych banknotach z USA, Polski i obszaru EURO

banknot 20 USD
banknot 20 USD
nowy banknot 200 zł, który trafi do obiegu w 2016 r.
nowy banknot 200 zł, który trafi do obiegu w 2016 r.
nowy banknot 20 euro, który trafi do obiegu w listopadzie 2015 r.
nowy banknot 20 euro, który trafi do obiegu w listopadzie 2015 r.

Możliwych kombinacji jest bardzo dużo i nie muszą one być widoczne na pierwszy rzut oka. Bez względu czy będą dość czytelne czy zamaskowane, maja wspólną cechę - ustalony kolor i rozmieszczenie okręgów.

126203
126204
kombinacje proste
kombinacje proste

Przykłady maskowania

20 funtów brytyjskich
20 funtów brytyjskich
banknot 50 USD
banknot 50 USD
5 dolarów australijskich
5 dolarów australijskich
1 000 yenów
1 000 yenów

Zestawienie banknotów z tym zabezpieczeniem.

Uwaga praktyczna. Wykorzystując wizerunki pieniędzy należy zapoznać się z zasadami, które w zależności od kraju i przeznaczenia różnią się od siebie. Możemy to sprawdzić w wyszukiwarce CBCDG. Unikniemy w razie czego problemów natury prawnej.

Więcej informacji i nowości dla pasjonatów tematyki banknotów

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)