Blog (79)
Komentarze (533)
Recenzje (0)

Lustrzane Rodzeństwo i Światowa Dziewczyna (Vocaloid, cz. 3)

Strona główna@NRNLustrzane Rodzeństwo i Światowa Dziewczyna (Vocaloid, cz. 3)
29.08.2012 18:29

Niektórzy uznają, że w stosunku do liczby zagadnień technicznych, które poruszam w tej serii wpisów, przesadzam z kwestiami opisowymi. Mam w tym jednak swój cel. Nie kieruję bowiem swoich wpisów (przynajmniej chwilowo) do osób zainteresowanych tworzeniem podobnego projektu. Nie chcę też kierować swoich słów do fachowców. Moje wpisy celują do potencjalnej grupy odbiorców Vocaloida. Jaki ma to sens? Cóż... miło by było mieć jakichś polskich twórców pracujących w tym systemie, czy to w języku angielskim, czy japońskim. Jeśli mieliby duży wpływ na repertuar Vocaloidów, kto wie, może wersja 4 posiadałaby jakiegoś polskiego przedstawiciela rodziny? :)

Kagamine Rin i Len

Za: http://vocaloid.wikia.com/wiki/Kagamine_Rin_%5C_Len
Za: http://vocaloid.wikia.com/wiki/Kagamine_Rin_%5C_Len

"Rodzeństwo". W ten sposób można ich w sporym skrócie opisać. Pierwotnie faktycznie mieli być rodzeństwem i tak też będę ich nazywał. Ze względu na bardzo różną interpretację przez twórców utworów z ich wykorzystaniem, producent zdecydował ostatecznie o określeniu ich mianem "lustrzanego odbicia". Z pomocą przyszło zresztą ich "nazwisko" - kagamine to z japońskiego "lustrzany dźwięk". W ten sposób, zapewniona została dowolność w interpretacji ich relacji, co z kolei wpłynęło na ich repertuar.

bEDDViwn

Kagamine, to dwa głosy należące do drugiej japońskiej biblioteki dla silnika Vocaloid 2. W przeciwieństwie do odważnej, choć bardzo "normalnej" Miku, Rin jest przedstawiana jako bardzo nieśmiała i całkowicie (powiedzmy) niewinna 14-latka, zaś Len - jako żywiołowy i pełen zapału 14-latek. Dodajmy, że aby podkreślić ten charakter, otrzymali oni odpowiednie atrybuty: Len dostał Banana, zaś Rin pomarańczę i... walec drogowy. Taak... niewinna...

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=YVwQ26JyIR4] "Niewinność" Rin w pełnej krasie :D Podkład to znowu Ievan Polkka śpiewana przez Miku.

Głosy Lena i Rin różnią się niewiele. Co ważne (przynajmniej z technicznego / technologicznego punktu zaczepienia), inne brzmienie osiągnięto już na poziomie nagrywania wzorów przez "dawczynię głosu" (Asami Shimoda, kolejna seiuu), a nie drogą elektronicznej modyfikacji. Główna różnica opisywana jest następująco: o ile Rin śpiewa głosem gardłowym, "z góry", o tyle głos Lena jest bardziej techniczny - z przepony, tudzież "z dołu". "Rodzeństwo" więc się uzupełnia, co było głównym zamierzeniem twórców - ich imiona (pominę pełną etymologię) są związane z ich pozycją na "scenie": Rin nawiazuje do strony prawej (Right), natomiast Len - do strony lewej (Left).

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=tIBR1toX3Bw] Rin wraz z Miku śpiewają "Promise". Do tej piosenki jeszcze wrócimy w następnym artykule :)

bEDDViwt

Rin była powodem wielu kontrowersji (o dziwo, na Lena mało kto zwrócił w tej kwestii uwagę). Pojawiły się bowiem głosy, że avatar ten może być wykorzystywany w najróżniejszych celach związanych z... pedofilią. Cóż, nie da się ukryć, do 1996 roku Japonia w ogóle nie regulowała kwestii wykorzystywania nieletnich w utworach o treści pornograficznej... Tym niemniej, w chwili wydania rodzeństwa Kagamine był rok 2007, stąd wobec ogromu tworzonych w Japonii utworów typu Loli (postaci niezależnie od wieku wyglądają jakby miały 12-14 lat, chyba, że są jeszcze młodsze) sprawa w końcu ucichła. I całe szczęście, bo trzeba przyznać, że Rin ma naprawdę przyjemną barwę głosu i szkoda by było, żeby została zablokowana z powodu "wieku". Zresztą... Justina Biebera nikt nie blokował :P (tak, wiem, "świetne" porównanie).

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=kLcw8Sq_YOw] Najpopularniejsza piosenka Rin i Lena - Romeo & Cinderella.

Na zakończenie - metryczka:

Nazwisko i imię: Kagamine Rin, Kagamine Len Urodzeni: ? Wiek: 14 lat Wzrost: 152 cm (Rin), 156 cm (Len) Waga: 43 kg (Rin), 47 kg (Len) Atrybuty: Banan (Len); Pomarańcza / walec drogowy (Rin) Sugerowana kategoria muzyczna: Electro-pop, Enka, Pop, Rock Sugerowane tempo utworu: 85-175 uderzeń na minutę Sugerowany zakres tonacji: F3-C5

Megurine Luka

Za: http://vocaloid.wikia.com/wiki/Megurine_Luka
Za: http://vocaloid.wikia.com/wiki/Megurine_Luka

To jedyny (w teorii) Vocaloid śpiewający bezproblemowo (choć niekoniecznie zrozumiale) w dwóch językach. Stąd też pochodzą jej "imię i nazwisko", które w bezpośrednim tłumaczeniu oznaczają "dźwięki dla całego świata niosące się niczym woń". Podobnie jak Miku, posiada swoją mniejszą wersję - Tako-Luka - która ma postać... małej ośmiorniczki (zobaczyć ją możecie m.in. we wcześniej pokazywanej piosence Ievan Polkka w wykonaniu Hatsune Miku ). W przeciwieństwie jednak do Hachune Miku, Tako-Luka nie posiada własnego presetu głosu (jest niema).

Za: Google Images / http://vocaloidaimes.blogspot.com
Za: Google Images / http://vocaloidaimes.blogspot.com

Luka bazuje na głosie Asakawy Yuu, również seiyuu. Jej głos miał w zamierzeniu być tajemniczy i seksowny, jednak ostatecznie okazał się na to zbyt delikatny... na co oczywiście żaden z fanów nie narzeka.

bEDDViwu

Megurine Luka jest "najstarsza" spośród Vocaloidów należących do serii "Character Vocal Series" i w wielu teledyskach gra rolę "starszej siostry", lub wręcz "opiekunki", pojawiając się, gdy inne Vocaloidy zachowują się niesfornie. Jej głos doskonale komponuje się z głosem Miku, czego dowodem jest m.in. piosenka zatytułowana Magnet (wersja koncertowa; przedsmak następnego artykułu), śpiewana przez obie Vocaloidki.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=vrbVahCHDw4] Answer, to odpowiedź na inny utwór tego samego autora stworzony 3 lata wcześniej, również śpiewany przez Lukę - Just Be Friends

Standardowo, na zakończenie - metryczka:

Nazwisko i imię: Megurine Rin Urodzona: ? Wiek: 20 lat Wzrost: 162 cm Waga: 45 kg Atrybut: Tuńczyk (czasem też pejcz lub flet) Sugerowana kategoria muzyczna: Latynoska, Jazz, Ethno Pop, House, Dance, Electroniczna Sugerowane tempo utworu: 65-145 uderzeń na minutę Sugerowany zakres tonacji: D3-D5

Ponowna zmiana planów

Jako człowiek-niespodzianka, znowu zmieniam zamierzenia :D Poniżej znajdziecie listę sprawdzonych przeze mnie i zatwierdzonych źródeł informacji o Vocaloidach. Natomiast w następnym odcinku skupimy się na zagadnieniach technicznych związanych z koncertami. Sądzę, że będzie to idealnym zwieńczeniem serii poświęconej Vocaloidom :)

Sprawdzone źródła:

Artykuły z serii Vocaloid:

bEDDVixj