Blog (5)
Komentarze (65)
Recenzje (0)

Mac + "Amiga" + Stary Joystick

Strona główna@scandal32Mac + "Amiga" + Stary Joystick
31.07.2015 23:35

Wpis ten kieruję do wszystkich, którzy z sentymentem wspominają czasy zarwanych godzin (często nocnych) przy popularnej "Przyjaciółce", "tony zajeżdżonych" joysticków (głównie mikrostyków) i grywalności, której dziś już brakuje (IMHO oczywiście). Chociaż opis dotyczy OSX to równie dobrze można go "przenieść" na PC, tak więc proszę o nie robienie z tego wpisu wojny platform...

Zacznę od tego, że pewnego dnia podczas porządków znalazłem swój stary, wysłużony joystick od moich Amig (miałem ich cztery;)) i jak to pewnie w takich przypadkach bywa dopadła mnie nostalgia... Emulatora Amigi używałem kilka razy (WinUAE na PC i FS-UAE na Mac'u), ale tak klawiatura jak i gamepad w żaden sposób nie oddawał ducha tamtych lat. Tym razem postanowiłem poszukać jakiegoś rozwiązania, które pomogło by mi podłączyć "stary, dobry joystick" do mojego Mac'a. Zapewne wielu z Was powie, że to nie problem, ale dla mnie temat był nowy. Faktycznie poszukiwania nie trwały długo i za rozsądne pieniądze dostałem adapter USB->AmigaJoy, który według opisu miał działać tak na PC jak i Mac'u (bez instalacji czegokolwiek w systemie). Zamówienie zrealizowano bardzo szybko i sprawnie (firmy ani nie podaję, żeby uniknąć kryptoreklamy, ale dla zainteresowanych podam link mailowo - piszcie na scandal24@wp.pl).

front...
bok..
562251

Mając wszystko, czego potrzebowałem przystąpiłem do podłączenia joysticka do adaptera oraz adaptera do portu USB. Samo podłączenie do Mac'a niczym nie skutkuje więc, żeby przekonać się praktycznie jak wszystko działa uruchomiłem FS-UAE i nieśmiertelnego Jaguara XJ220. Moje zaskoczenie było bardzo pozytywne bo początkowo wszystko zadziałała "od kopa". Przynajmniej na początku. Troszkę gorzej było po chwili, gdy okazało się że jednak ruch w górę, dół i na boki nie działa. Szybko jednak znalazłem rozwiązanie, którym było poprawne ustawienie trybu joysticka (F12).

562253

Od tego momentu wszystko zagrało tak jak powinno... Cóż mogę dodać... Sensible Soccer, Jaguar, Lotus i wiele, wiele innych....

bEhZPpBz

P.S.: Cieszy mnie, że bakcyla starych gier złapał mój 5-letni syn więc teraz planują zakup drugiego adaptera i drugiego joysticka :)

Udostępnij:
bEhZPpCv