Blog (51)
Komentarze (2.6k)
Recenzje (0)

Parafrazując pewien znany utwór muzyczny chciałem nawiązać do ciekawej informacji a właściwie ciągu wielu informacji z ostatnich dni.

Łukasz Tkacz zdążył już napisać o tym, że grupa deweloperów skupiona wokół romu CyanogenMod przekształciła się w firmę Cyanogen inc.

Siedziba firmy Cyanogen
Siedziba firmy Cyanogen

CyanogenMod (CM) to świetna modyfikacja czystego Androida AOSP, która już w tej chwili działa na kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu urządzeniach, różnych producentów. Do tej pory CM najlepiej sprawuje się na urządzeniach dostarczanych bezpośrednio przez Google czyli na NEXUSach. Dzięki wysiłkom wielu zdolnych programistów działa na wielu innych. Nawet na takich których oficjalnie CM nie wspiera. Samych instalacji jest więcej niż unikalnych użytkowników w serwisie Dobreprogramy.pl, czyli grubo ponad 7,5 miliona. To robi wrażenie i świadczy o jakości.

Jing i Jang

Wszystko to do tej pory kręciło się jednak wokół warstwy oprogramowania a wielu użytkowników zadawało pytanie o sprzęt. Steve Kondik (Cyanogen) zapowiedział podczas "wywiadu" na Reddit, że firma ma także wstępne uzgodnienia z niektórymi producentami OEM, szczegóły miały pojawić się nieługo. Ten czas własnie nastał. Na koncie Google+ Steva pojawił się wpis oraz krótki filmik.

483566

I wszystko jasne. Oppo N1 będzie (prawdopodobnie :) pierwszym smartfonem działającym pod kontrolą CyanogenMod jak to się ładnie mówi: out of the box. Zero kombinowania, rootowania, eksploitów i innej elektronicznej magii. To po prostu ma działać. Ciekawostką jest to, że Oppo jest w pełni otwarta na inne modyfikacje i oprócz CM na stronie znajdziemy wzmianki o PAC ROM i Paranoid Android. Także kernel i sterowniki są dostępne dla wszystkich chętnych, chcących "pogrzebać w kodzie". Powiem szczerze, że odkąd korzystam z dobrodziejstw CM na Galaxy S zastanawiałem się czy a może kiedy któryś z producentów odważy się na taki oficjalny mariaż. Ja jestem na tak. To może być naprawdę niezły sukces. Idealnie zgrany duet.

Oppo N1

Co wiadomo o N1? Co to w ogóle Oppo? Z plotek wynika, że smartfon napędza procesor Snapdragon 800 oprócz niego posiadać będzie 2 GB RAM oraz 5 calowy ekran FullHD. Nie wiele wiadomo o aparacie.

bETODyPr

Sama firma jest znana głównie na rynku amerykańskim jako producent odtwarzaczy DVD i Bluray oraz kilku smartfonów. Jednym z ostatnich był Oppo Find 5.

Ładnie i stylowo. Oppo N1
Ładnie i stylowo. Oppo N1

Wszystko okaże się 23 września podczas prezentacji w Pekinie.

483574

Do tej pory urządzenia Oppo posiadały mocno zmodyfikowanego Androida. Niestety jak dla mnie to idealnie pasuje na rynek azjatycki. U nas to się nie przyjmie. Dlatego CyanogenMod to idealne rozwiązanie a może nawet ratunek dla N1 :)

bETODyPx

PS. Liczę po cichu, że Samsung w końcu pokaże jakąś bardziej nowoczesną wersję TouchWiz bo na razie nieco trąci myszką. Na szczęście nie jest tak źle jak to widać poniżej.

Słodko i cukierkowo. Oppo Find 5
Słodko i cukierkowo. Oppo Find 5

Chiny atakują

Wygląda na to, że chińskie firmy coraz śmielej zmierzają ku zachodowi. Owszem większość sprzętu i tak produkowane jest w państwie środka (oprócz Moto X, prawdziwie amerykańskiego smartfona :P) ale teraz to sami chińscy producenci chcą zawojować rynek urządzeń mobilnych. Dzięki CyanogenMod firma Oppo na pewno zyska wielu nowych klientów, więcej niż gdyby chcieli rywalizować na rynku tylko samym sprzętem. Bo przecież Androida i tak ma każdy :)

bETODyPy

Nie tak dawno Huggo Barra opuścił Google i przyjął stanowisko w innej chińskiej firm... Dużo się dzieje. Może już niedługo Samsung poczuje oddech skośnookich sąsiadów na swych plecach? Tutaj oczywiście nieco przesadzam bo koreańczycy to potęga pod wieloma względami ale konkurencja na rynku mobilnym jest ogromna i nie śpi. Kto się spodziewał takich przetasowań w wielkiej trójce w ostatnich latach (Nokia, Apple, Samsung). Dla nas, klientów to tylko dobre wiadomości.

Komentarze (12)
bETODyQn