AiMesh w praktyce, czyli zasięg WiFi tam, gdzie nawet wzrok nie sięga!

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W poprzedniej publikacji opisałem definicję sieci kratowej (mesh), która zawitała, można by rzec "pod strzechy". Na rynku, praktycznie co miesiąc, pojawiają się nowe produkty oparte o tę technologię. Wybór gotowych zestawów jest olbrzymi, ja jednak skupiłem się na rozwiązaniu firmy Asus, która do tematu sieci kratowych podeszła zupełnie inaczej. Asus AiMesh to nic innego jak aktualizacja oprogramowania już posiadanych routerów, które zyskują nową funkcjonalność. Co najważniejsze dotyczy to nie tylko nowych modeli routerów, ale też sprzętów sprzed wielu miesięcy, a nawet lat. Przypomnę, że najstarszy router, który otrzymał takową aktualizację premierę miał w 2014 roku! Listę routerów zgodnych z najnowszą aktualizacją znajdziecie poniżej.

Sprawdź ceny routerów z technologią ASUS AiMesh

Obecnie są to modele: RT-AC68P, RT-AC68U, RT-AC68UF, RT-AC68W, RT-AC68R, RT-AC68U V2, RT-AC1900, RT-AC1900P, RT-AC86U, RT-AC2900, RT-AC88U, RT-AC3100. Rutery ROG Rapture GT-AC5300, RT-AC5300, ASUS Blue Cave oraz urządzenia z serii ASUS Lyra

W dołączonym materiale wideo skupiam się na praktycznym zastosowaniu (aktualizacja i konfiguracja) technologii Asus AiMesh, gdzie sprawdziłem zasięgi i transfery w środowisku biurowym, najpierw na pojedynczym routerze, a następnie na dwóch urządzeniach połączonych właśnie przez AiMesh. Celem było dostarczenie sygnału WiFi do redakcyjnej kuchni, oddalonej od punktu dostępu o blisko 50 metrów. Do tego, na tak rozległej przestrzeni znalazły się ścianki działowe, kilkoro drzwi, masa sprzętu zakłócającego sygnał i kilka ścian szklanych i sporo konstrukcji stalowych i aluminiowych. Czy uda się obejrzeć klip wideo w kuchni podczas przerwy na lunch, dowiecie się z poniższego klipu.

Efekt bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Rozwiązanie AiMesh spełniło swoje zadanie, zasięg sieci WiFi podwoił się, i skorzystanie z sieci bezprzewodowej stało się możliwe, w miejscu, gdzie dotychczas nie było szans na taki komfort. Oczywiście AiMesh to nie tylko powielenie zasięgu, to też dostęp do ciekawych dodatkowych funkcji jak AiProtection, bezwiedny roaming między punktami WiFi i co najważniejsze dość niski koszt wejścia do nowego rozwiązania. Przypominam, że aktualizacja dostępna jest dla kilkunastu urządzeń już obecnych na rynku i nie musimy wydawać większych kwot na nowe zestawy gotowe na sieć kratową. Rozwiązanie Asusa wydaje się być całkiem realną i praktyczną alternatywą dla rozwiązań konkurencyjnych.

Na koniec lista mocnych stron technologii AiMesh względem konkurencyjnych rozwiązań:

ASUS AiMesh konkurencyjne Mesh
prędkość WiFI do 5300 Mb/s od 1200 do 3000 Mb/s
wybór węzłów łącz i dobieraj spośród wytypowanych modeli routerów ASUS dostępne zamknięte pakiety
elastyczność twórz sieci z jednym SSID lub z wieloma SSID ograniczony do jednego SSID
zarządzanie konfiguruj i zarządzaj za pomocą komputera lub aplikacji mobilnej tylko z poziomu aplikacji mobilnej
cechy pełna obsługa wszystkich funkcji routera ograniczone funkcje routera
koszt opłacalny, wystarczy dokupić kolejny router ASUS by stworzyć sieć AiMesh wysoki, po zakupie systemu mesh, pierwotny router jest zbędny

Pomocne strony o Asus AiMesh

© dobreprogramy