Apple prezentuje iLife '08

Strona główna Aktualności

O autorze

Na wczorajszej konferencji prasowej w Copertino Steve Jobs zaprezentował najnowszą wersję pakietu iLife. Jest to pakiet aplikacji wspomagających twórczość i ułatwiających dzielenie się wydarzeniami z życia użytkownika. Skład pakietu się nie zmienił, ale wszystkie jego elementy zostały odświeżone.

iWeb, prosta w obsłudze aplikacja do tworzenia stron internetowych, w tej wersji może umieszczać na stronach Google AdSense i mapy Google Maps oraz dowolną zawartość innych stron (filmy, wykresy, obrazy etc) za pomocą Web Widgets. Ponadto użytkownik może zmienić szablon swojej strony w każdej chwili i umieszczać więcej zdjęć w galeriach (do 500 w jednym albumie).

Nowa wersja iPhoto, aplikacji do katalogowania i publikacji zdjęć, pozwoli teraz sortować zdjęcia nie tylko w albumy, ale i w "wydarzenia" (Events). Ciekawym rozwiązaniem jest Skimming - możliwość oglądania miniatur zdjęć po najechani myszką na wydarzenie. Kolejną nowością jest ukrywanie zdjęć na podstawie oceny. Dodatkowo iPhoto został wyposażony w lepsze narzędzia do edycji zdjęć. Fotografie można umieścić w projekcie kalendarza, książki, albo w galerii na stronie internetowej (na przykład na koncie .Mac) z użyciem nowych szablonów.

Program służący do tworzenia własnych filmów, iMovie, został poprawiony, aby jeszcze bardziej ułatwić montaż i dodawanie efektów. Biblioteka klipów została przebudowana i również pozwala na Skimming, tyle że przegląda się i zaznacza klatki filmu bez potrzeby odtwarzania.

Narzędzie do publikacji multimediów na płytach, iDVD, wzbogacono o kilka schematów graficznych i możliwość umieszczania materiałów w większej rozdzielczości (na przykład w pokazach slajdów). Gotowy projekt można zakodować z nową opcją professional-quality, która pomoże uzyskać najlepszą możliwą jakość dla projektu. Jedynym ograniczeniem jest pojemność docelowego dysku.

Przy tworzeniu projektu muzycznego w nowym GarageBand użytkownik może wybrać kategorię muzyki, jaką chciałby nagrać, wybrać instrumenty i przypisać swoim wirtualnym muzykom odpowiedni styl gry. GarageBand teraz umożliwia wielokrotne nagrywanie zaznaczonego fragmentu ścieżki i łatwą edycję fragmentów ścieżki z użyciem nowego, graficznego equalizera. Projekt można podzielić na fragmenty (intro, zwrotka, refren...).

Zmiany nie ominęły konta .Mac. Zostało dostosowane do możliwości alikacji z pakietu iLife , limit transferu danych został powiększony do 100GB miesięcznie a całkowita pojemność konta do 10GB.

Nową wersję pakietu można nabyć za 79 USD lub z komputerem Macintosh, niestety jeszcze nie w Polsce.

© dobreprogramy