Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

(update)Android: launchery

Launcher, home, program uruchomieniowy, jak zwał tak zwał. W każdym bądź razie, imho wygodny launcher to podstawa. Na pierwszy ogień wyszły następujące aplikacje: Launcher Pro, ADW Launcher, Go Laucher Ex. Wszystkie są darmowe i płatnych z pewnością nie będę opisywał.

Launcher Pro 0.8.3

Program swój złoty wiek przeżywał latem zeszłego roku. Nowa wersja ukazywała się co tydzień (oczywiście zmiany były niewielkie, typu nowy widget (swoją drogą tylko dla płatnych użytkowników, więc w zakres tego porównania nie wchodzi). Teraz, od października do dnia dzisiejszego ukazały się dwie aktualizacje (podobno autor przepisuje kod na nowo). Poza tym - launcher jak launcher, na dole mamy dostęp do skrótów, zmiana rozmiaru widgetów tylko w wersji pro. Ciekawe są efekty przejścia pomiędzy pulpitami.
Minusem tej aplikacji jest app drawer ("siatka aplikacji"). Mamy dostępny jedynie widok pionowy, bez możliwości zmiany tła (za to z widokiem 3D).

+ Efekty przejścia
+ Zawijanie pulpitów
+ Liczba kolumn/wierszy od 1 do 10
+ Liczba nieodebranych wiadomości/połączeń/mail (gmail)
+ App drawer 3D
+ Ukrywanie aplikacji w app drawer
* Dodatkowe widgety (ale tylko w wersji płatnej)
* Zmiana rozmiaru widgetów (ale tylko w wersji płatnej)

ADW Launcher 1.3.6

Klasycznie, dock na dole z możliwością zmiany skórki. Widgetom można zmieniać rozmiar, dodatkowo mamy wygodne zarządzanie pulpitami (dodawanie/usuwanie). App drawer jest lepszy niż ten z launcher pro - mamy widok poziomy/pionowy, dodatkowo można ustawić tło (lecz tylko kolor RGBA). Dostępna jest także wersja płatna ADW Launcher EX.

+ Liczba kolumn/wierszy od 3 do 8
+ App drawer poizomy/pionowy
+ Ukrywanie aplikacji w app drawer
+ Skórki (dużo!)
+ Zmiana rozmiaru widgetów

GO Launcher EX 2.10

Ja o tej aplikacji dowiedziałem się... wczoraj. A szkoda, bo jest naprawdę dobra. O ile sam pulpit nie różni się zbytnio od tych wyżej (zmiana rozmiaru widgetów, efekty przejścia), to app drawer jest świetny! Oprócz widoku pionowego, poziomego, zmiany tła (także obrazki), mamy dostępne foldery! Może nie brzmi to świetnie, ale jakie jest wygodne, aplikacje możemy pogrupować i nie robi się taki bałagan. Dodatkowo jest to bardzo proste, działa tak jak w iOS 4.

+ Skóki (póki co mało)
+ Efekty przejścia pom. pulpitami
+ Liczba nieodebranych wiadomości/połączeń/maili
+ App drawer poziomy/pionowy
+ Foldery w app drawer!
+ Ukrywanie aplikacji w app drawer
* Siatka aplikacji w trybie 4x4, 4x5, 5x5

Osobiście to tylko trzy launchery, a są ich miliony. Osobiście preferuję ten ostatni, głównie za sprawą folderów - świetna rzecz. A wy z jakich korzystacie?

Korzystam z HTC Hero i Android 2.3.2 "TastyGinger" 

Komentarze

0 nowych
pilarek   5 #1 20.02.2011 09:04

Właśnie zainstalowałem i skonfigurowałem GO Launcher EX - rewelacja! Jest super wygodny, nie zacina się, ma dodatkowe opcje, których w standardowych launcherach nie ma. Świetne efekty przejść, możliwość dodania motywów, super aplikacja. W ustawieniach jest kilka drobnych niedociągnięć w tłumaczeniu, ale to nie przeszkadza. Polecam każdemu ten launcher :)

toones   10 #2 20.02.2011 10:56

Masa podobnych porównań jest na stronach poświęconych Androidowi oraz na forach związanych z tym też systemem.
Moim zdaniem, o owych lancherach nie słyszał tylko ten, kto nie grzebał lub nie zagłębiał się w "robocika", w poszukiwaniu ulepszeń. Oczywiście brak informacji iż Launcher Pro 0.8.3, świadczy pełną funkcjonalność w wersji płatnej.

Myślę, że jeśli ktoś interesuje się własnym robocikiem, to znajdzie więcej bardziej konkretnych i szczegółowych informacji - choćby porównań Launcher'ów, niż są dostępne w tym wpisie.

Nic konkretnego i ciekawego.

Posiadaczy zielonego stwora zachęcam do przeczesywania forów polskich i zagranicznych, typowych dla "robomaniaków".

toones   10 #3 20.02.2011 11:06

"zmiana rozmiaru widgetów tylko w wersji pro".

Tak, aby nikt już się nie czepiał - to jest tylko jedna z wielu funkcji niedostępnych w wersji free.

Uważam, iż może powstać wiele porównań dotyczących alternatywnych programów systemowych dla Androida. Teraz tylko czekać na porównania menadżerów plików... Bo na dp jeszcze takowego nie ma...

  #4 20.02.2011 11:11

Korzystałem kiedyś z go launchera, ale wersja ex z tego co widzę to ogromny krok naprzód. Śmiało może konkurować z płatnym ADW EX

  #5 20.02.2011 13:10

Wg mnie najlepszym launcherem jest Rosie (HTC Sense), zwłaszcza ten zmodyfikowany przez T-mobile z mySlide 3G, ma fajne widżety i możliość instalacji motywów. Też jestem posiadaczem HTC Hero i mam nadzieję, że ktoś napisze kiedyś działający sterownik do kamery dla romów z Sense. A i jeszcze jedno, romy bez HTC Sense nie mają flasha.

B.Andy   4 #6 20.02.2011 13:57

@pilarek
Tłumaczenie jest tragiczne, zgadzam się. A tak btw. z jakiego telefonu i oprogramowania korzystasz?

@toones
Najlepiej wprowadźmy dokładny regulamin blogów na dp. Dokładnie sprecyzujmy o czym nie wolno pisać.

JanStefan   6 #7 20.02.2011 14:07

@toones

"Moim zdaniem, o owych lancherach nie słyszał tylko ten, kto nie grzebał lub nie zagłębiał się w "robocika", w poszukiwaniu ulepszeń." - widać dla nich został ten tekst napisany :P

Możliwe, że dla Ciebie ten wpis jest niewystarczający ale dla laika zaczynającego przygodę z androidem, może okazać się pomocny. Zresztą piszesz o rzeczach oczywistych, bo wiadomym jest to, że na temat androida jest wyczerpany. Z takim podejściem, to każda wypowiedź nie ma sensu, bo gdzieś ktoś już o ten temat poruszył.

iacobus   6 #8 20.02.2011 14:32

IMHO wypadałoby również napisać coś o Sense UI i TouchWiz

toones   10 #9 20.02.2011 15:10

@Bandy
Nie napisałem tutaj niczego, co świadczyłoby co można a czego nie można.

Nie uważam, że jest totalnie pozbawiona sensu, jednak przewiduję zaraz wysyp wpisów właśnie tego pokroju... Jaki menadżer, jaka nawigacja, jaki program do APN'ów, jaki skaner kodów, itd...

Wpis po prostu uważam za niepotrzebny, skoro tak oczywiste rzeczy wyszuka się w googla'ch, gdzie poddanych jest więcej porównań. I nie jest to nic technicznego.
Nie uważam również, by wpis był ciekawy to musi być techniczny (jest na blogach sporo artykułów opisowych, całkiem ciekawych), jednak ten wpis jest po prostu płycizną w tym temacie - nic konkretnego, nic ciekawego. Przypominam - moim zdaniem, średnio-zaawansowanego użytkownika Androida.

Otaq   4 #10 20.02.2011 16:56

Zabrakło mi trochę wyróżniających się cech każdego z launcherów. Np. Launcher Pro ma fajną funkcję "zawijania" pulpitów tzn. można przesuwać pulpity w jedną stronę i nie dojdzie się do końca tyko wróci do pierwszego pulpitu z drugiej strony. Do tego przy schowanym pasku powiadomień można wyświetlić na ikonkach telefonu i esemesów powiadomienie o nieodebranych połączeniach/wiadomościach razem z ich liczbą.

ADW u mnie jak na razie wygrywa. Głównie dzięki większej konfigurowalności i dużej ilości motywów (u mnie Elegance rządzi od dłuższego czasu). Do tego można sobie dodawać i odejmować wirtualne pulpity, wstawiać foldery, konfigurować gesty, określać ilość kolumn i wierszy na pulpicie (można zmieścić więcej ikonek i widżetów), zmieniać ikonki programów, wyświetlać w menu (app drawer) tylko te programy, które się chce wyświetlać na dole dock/same ikonki/zupełnie usunąć dock. Brakuje mi tylko zaznaczenia tego, że otrzymałem wiadomość przy schowanym pasku powiadomień tak jak w Launcher Pro.

pilarek   5 #11 20.02.2011 16:57

@B.Andy

LG GT540, Android 2.1. Zauważyłem też, że przy orientacji poziomej widżety na pulpicie są ucięte, a niektóre się nawet nie ładują (np. Notatki), ale to się dzieje także przy Launcher Pro, który też zainstalowałem z ciekawości. Myślę, że w innych launcherach jest tak samo.

toones   10 #12 20.02.2011 17:39

@pilarek

To chyba zależy od telefonu, ponieważ ja na swojej Spicy nie mam takowego problemu pod 6 testowanymi Launcherami.

@Otaq - podpisuję się pod wypowiedzią.

zezol   3 #13 20.02.2011 18:55

@pilarek:
Masz standardowo 4 wiersze na pulpicie czy ustawiasz 1 więcej, czyli masz 5?

pilarek   5 #14 20.02.2011 19:04

Nic nie zmieniałem, po prostu widżety się nie mieszczą na pulpicie przy orientacji poziomej.

  #15 20.02.2011 19:12

@pilarek
też mam lg swift, problem z widżetami dotyczy tylko tych niestandardowych dodanych przez lg.

większość widżetów od google i pobranych z internetu działa po zmianie orientacji ekranu.

B.Andy   4 #16 20.02.2011 19:26

Dodałem zalety tych launcherów.

Otaq   4 #17 20.02.2011 20:17

"Brakuje mi tylko zaznaczenia tego, że otrzymałem wiadomość przy schowanym pasku powiadomień tak jak w Launcher Pro."

Tako napisałem, a jeszcze dzisiaj w Markecie znalazłem ADW Notifier, który jest usługą dla ADW Launchera i robi dokładnie to co chciałem :)

FXJ   8 #18 21.02.2011 22:57

Mam G1, i nie mogę podmienić ADW.L 1.3.3 na wersje 1.3.6.
Korzystam z "Home Switcher" dla FroYo ale chciałbym go podmienić na dobre, wie ktoś jak tego dokonać ?

pilarek   5 #19 04.04.2011 14:52

Tłumaczenie GO Launcher jest poprawione, a sama aplikacja ulepszona. Jeszcze bardziej polecam! :)