Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

(Moja) Xperia Z (w końcu) otrzymała Androida 4.3

Jako, że wcześniej nie było zbytnio czasu to pochwalę się teraz... od jakiegoś czasu jestem zadowolonym posiadaczem smartfonu Sony Xperia Z. Po moich wcześniejszych doświadczeniach z urządzeniami Samsunga (głównie właśnie ze smartfonami) muszę przyznać, że Sony się postarało - jakość wykonania urządzenia stoi na najwyższym poziomie, do którego Samsungowi daleka droga. Nie o tym jednak ten wpis :)

Poza wspomnianym argumentem dotyczącym jakości samego urządzenia Sony otrzymuje u mnie olbrzymiego plusa za (dosyć, w moim odczuciu) sprawne wydawanie aktualizacji dla swoich urządzeń - przynajmniej tych z wyższej półki. W dużym skrócie, smartfon zakupiłem nieco ponad miesiąc temu z Androidem 4.1.2. Już tego samego dnia z poziomu urządzenia możliwa była aktualizacja do wersji 4.2.2. Jakie zmiany względem pierwotnej wersji zostały wtedy wprowadzone nie pamiętam, ale w każdym bądź razie nie było gorzej niż w niższej wersji (co np. często zdarza się u Samsunga). Wczoraj natomiast, podłączyłem smartfon do komputera i oprogramowanie Sony PC Companion zaproponowało mi aktualizację firmware do wersji 10.4.B.0.569, czyli do Androida 4.3. Aktualizacja nie była możliwa z poziomu samego urządzenia. Wiem..., wiem... Sony wypuściło tę aktualizację końcem grudnia ubiegłego roku, ale ja mam brandowanego Androida przez T-mobile ;-)

Co nowego? Co ciekawego?

Poza zmianami wyglądu (o których za chwilę) moja Xperia Z zaczęła pracować szybciej i wydajniej, chociaż wcześniej i tak działała świetnie :) Wydaje się, że deweloperzy Androida spędzili trochę czasu nad optymalizacją i usprawnieniem mechanizmu zarządzania pamięcią. Bez zbędnych ceregieli stwierdzam, że nie był to czas zmarnowany. Sam interfejs działa sprawniej, a przewijanie jest płynniejsze. Co istotne, odczuwalnie wydłużył się również czas pracy na baterii.

Powyższy screen obrazuje wynik jaki aktualnie Xperia Z osiąga w benchmarku Antutu. Wcześniej, z Androidem w wersji 4.2.2 ten model smartfonu Sony pochwalić się mógł wynikiem 20333 pkt. W wersji 4.1.2 z tego co pamiętam "Zetka" wyciągała nieco ponad 21 tys. pkt.

Niestety jest pewien mankament, nie wiem czy występuje on u wszystkich użytkowników "Zetek", ale w moim przypadku ekran jest mniej czuły. Czasami (bardzo rzadko, ale jednak) muszę dwukrotnie kliknąć jakiś obiekt na ekranie, aby smartfon zareagował (sama reakcja odbywa się bardzo szybko). Ponadto, albo ja ogłuchłem, albo nieznacznie spadła jakość rozmów telefonicznych.

Aspekty wizualne

To co od razu rzuca się w oczy po pierwszym uruchomieniu smartfonu z Andkiem 4.3 to zmieniona kolorystyka interfejsu i nieco mniej istotne "smaczki" w postaci nowych ikonek menu itp. Mnie dużo bardziej podobał się stary (ciemny) motyw graficzny. Nowy (w jasnej kolorystyce) nieco "razi mnie w oczy", ale to zapewne kwestia przyzwyczajenia.

Idąc dalej, kosmetycznym zabiegom poddany został także moduł wiadomości SMS. Nieco zmodyfikowany został układ wyświetlanych na liście wiadomości, ich kolorystyka i o ile dobrze się dopatrzyłem również czcionka. W tym miejscu wspomnieć należy o nowym mechanizmie wprowadzania znaków poprzez przeciągnięcie. Bardzo przypadł mi on do gustu, działa dużo sprawniej od poprzednika i bardzo szybko wyświetla proponowane słowa po każdym dodatkowo wprowadzonym znaku. Na lekki "tuning" wizualny zdecydowano się także w przypadku okna połączenia telefonicznego.

Ku uciesze smartfonowych fotografów, zmian wizualnych doczekała się również aplikacja Aparat. Wśród modyfikacji, które mnie udało się dopatrzyć wymienić należy przełącznik pomiędzy trybem fotografowania, a filmowania. Wcześniej zarówno wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmików odbywało się z poziomu tego samego ekranu. Nie jestem do końca pewien (ale zapewne jeśli się mylę to poprawicie mnie w komentarzach ;-), ale wydaje mi się że pojawiło się kilka nowych, predefiniowanych ustawień dla scen oraz opcja wygodnego zarządzania balansem bieli z poziomu głównego ekranu.

To chyba wszystko, co udało mi się dopatrzyć w kwestii zmian wizualnych w Androidzie 4.3. Jeśli zauważyliście jakieś inne modyfikacje piszcie w komentarzach, z chęcią przeczytam i przetestuje.

Co dalej? Co dalej...?

Ano dalej nie wypada nie wspomnieć o aktualizacji autorskich aplikacji Sony - my Xperia, Smart Connect, Small Apps, Track ID i Sony Select. Poprawek i modyfikacji doczekał się również tryb STAMINA, mający za zadanie zwiększyć żywotność baterii.

Podsumowanie

Na pytanie czy warto instalować na Xperii Z aktualizację Androida do wersji 4.3 odpowiem zdecydowanie TAK! Zwiększa ona wydajność smartfonu i przyczynia się do wzrostu czasu przez jaki może ono pracować na baterii, a chyba na tym zależy każdemu posiadaczowi Xperii Z, ale nie tylko ;-) Dodatkowo nie można przejść obojętnie obok miłych dla oka zmian wizualnych, które w większości poza aspektami estetycznymi usprawniają korzystanie z urządzenia. Teraz pozostaje tylko oczekiwać Androida 4.4, który również został zapowiedziany przez producenta na ten model smartfonu ;-) 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
wojtekadams   19 #1 09.01.2014 22:14

A po co czekać na Androida 4.4, jak już jest CM11.

Kaleson   4 #2 09.01.2014 22:15

@wojtekadams właśnie to samo miałem pisać. Niektórzy ludzie zbytnio przywiązują się do gwarancji ;)

kamil_w   11 #3 09.01.2014 22:42

1. Gwarancja to fajna rzecz. Póki ją mam szkoda mi się jej dobrowolnie pozbywać. Zwłaszcza jeśli chodzi o zabawkę kosztującą ok 2000zł i więcej.

2. CyanogenMod i inne custom romy mają to do siebie, że zawsze coś w nich nie działa. ZAWSZE!
Na Wiki CM jest przy każdym modelu notka "known issues" i wszędzie jest coś napisane więc nie wmawiajcie ludziom, że CyanogenMod jest taki och ach.

xomo_pl   24 #4 09.01.2014 23:04

@wojtekadams bo oryginalny soft wgrywa się wygodniej :D

mam następcę z, z1 i trzeba przyznać, że 4.3 sony przygotowało bardzo dobrze.

@DanKar Co do appki aparatu to dostałeś właśnie identyczną /zbliżoną do tej z z1.

ze zmian u siebie jeszcze to zauważyłem poprawiony ekran alarmu- łatwiej teraz aktywować drzemkę gdy dzwoni- poprzednio przycisk był do tego mały i niezbyt wygodny.

  #5 09.01.2014 23:15

moja niebrandowana xperia z nie widzi aktualizacji zarówno :( pc companion 2.1, za pomocą wifi w telefonie jak i sony update service wtf??

sgj   12 #6 10.01.2014 01:53

@kamil_w
"2. CyanogenMod i inne custom romy mają to do siebie, że zawsze coś w nich nie działa. ZAWSZE!
Na Wiki CM jest przy każdym modelu notka "known issues" i wszędzie jest coś napisane więc nie wmawiajcie ludziom, że CyanogenMod jest taki och ach."

Tego że CM podzielony jest na 4 grupy, z czego 3 oznaczają tyle że soft jest w nieukonczonej wersji testowej a ostatnia oznacza stabilną bez bugów pewnie nie zauważyłeś. Na wyrywki sprawdzilem kilkanaście modeli i zaden nie miał "known issues" na stabilnej wersji CM.

mmm7mmm   7 #7 10.01.2014 06:49

1. Gwarancja to fajna rzecz. Póki ją mam szkoda mi się jej dobrowolnie pozbywać. Zwłaszcza jeśli chodzi o zabawkę kosztującą ok 2000zł i więcej.

a czemu szkoda? dlaczego wszyscy zapominają o odpowiedzialności sprzedawcy!!! ja w telefonach zawsze pozbywam się gwarancji instalując customromy. i co? i nic. wszelkie uszkodzenia telefonu, niezależne oczywiście od mojej winy, i tak podlegają tzw. reklamacji.

naprawdę, warto znać swoje prawa! gwarancja, jako umowa z producentem sprzętu, jest tylko dodatkiem do ustawowej ochrony kupującego.

  #8 10.01.2014 07:09

... a u mnie w z1, po ostatniej aktualizacji z chwilą włączenia wifi uruchamia się automatycznie SKLEP PLEY z jakąś aplikacją. Poza tym reszta ok.

  #9 10.01.2014 10:10

@kamil_w:
A soft od producenta nie ma błędów?
Taki CM ma ich przynajmniej mnie.

  #10 10.01.2014 10:34

Dziwne, podpiąłem niebrandowaną Z i PC Companion nie wykrywa nic.

wojtekadams   19 #11 10.01.2014 10:45

@kamil_w
Tak jak piszą moi poprzednicy CM w stabilnej wersji bugów nie ma, a nawet jeśli ma to wolę wybrać go niż soft z pre-instalowanymi aplikacjami z których nie korzystam i tylko syf się robi.

dragonn   11 #12 10.01.2014 10:46

@mmm7mmm dokładnie, pisałem nawet w tej sprawie do rzecznika spraw konsumenta - sprzedawca nie ma prawa odmówić reklamacji z względu na modyfikacje oprogramowania jeśli uszkodzenie/wada nie wynika z niej np. trudno uszkodzić oprogramowaniem np. przycisk power czy głośności albo głośnik czy mikrofon.

A trzeba tutaj jeszcze dodać że w przypadku Sony - da się bootloader zablokować z powrotem - wystarczy zrobić backup partycj TA przed jego odblokowaniem - co prawda Sony niby ma nasz IMIE w bazie swojej, ale czytałem już o przynajmniej paru przypadkach gdzie ludzie odsyłali telefon na gwarancji z odblokowywanym bootloader i Sony wykonało naprawę na gwarancji - ale tutaj też dużo zależy od konkretnego serwisu w kraju.

Ale trzeba przyznać - jeśli ktoś planuje nie grzebać w telefonie to po Nexus-ach to moim zdaniem produkty Sony to najlepszy wybór. Stock 4.3 na Xperi Z w Antutu jak widać bije na 4.3 CM podrasowanego - które ma u mnie jakieś ~21500 punktów - różnica nie duża ale nie często zdarza się że stock by szybszy od CM.

kubut   19 #13 10.01.2014 11:20

Na z1 aktualizacja do 4.3 wprowadziła tak mało, że nawet zaniechałem tworzenia wpisu, bo bym się zmieścił w jednym akapicie :)

t0m3k_   9 #14 10.01.2014 11:35

Ja się przesiadłem z i9100 na Z1 i żałuję, że Note 3 nie wziąłem. Xperia dużo lepiej zbudowana się wydaje, ale brakuje mi kilku gadżetów do których się przyzwyczaiłem testując i9505. Chociaż pewnie jak będę wymieniał to na nowego Nexusa albo to co pokaże Nokia.
Wcześniej miałem Xperie T i z niej na i9100 się przesiadłem, I mogę powiedzieć, że Sony też idealne nie jest. Samsung może plastikowy ale wytrzymuje więcej niż jakikolwiek inny telefon jeżeli chodzi o uderzenia i więcej niż większość jeżeli chodzi o wodę. Mówię to po kilku wymianach ekranów w swoich telefonach, w tym tydzień temu w Z1 po lekkim zapoznaniu telefonu z betonem :-)
Nie dbam o telefony, są po to żeby je używać, tu samsung s2 i s4 może szybko traci dobry wygląd ale wytrzymuje najdłużej.
Nie jestem fanem Samsunga, jedyna marka której kiedykolwiek byłem fanem to Nokia.

t0m3k_   9 #15 10.01.2014 11:37

No nie najdłużej wytrzymują eski ale dłużej niż większość innych :-P

dragonn   11 #16 10.01.2014 11:44

@t0m3k_ wytłumacz mi jakim cudem możesz twierdzić że Samsung względem odporności na wodę mogą być lepsze? Względem oczywiście Z/Z1? Mnie zdarzyło się już nawet odpisywać na wiadomości pod prysznicem i na mojej Z nie zrobiło to wrażenia. A jeśli telefon co chwilę upada Ci na beton to problem jest po twojej stronie - pomimo tego że nie jestem zwolennikiem obudów ochronnych do telefonów - to nie zdarzyło mi się że jakikolwiek telefon upadł mi na beton, nigdy ekranu czy obudowy z tego powodu nie musiałem wymieniać. Fakt że mogę się zgodzić że Z/Z1 pod względem odporności na upadki są gorsze niż Samsungi - ale jak dla mnie S3/S4 są po prostu brzydkie, S2 był fajny i co mogę zgodzić nowy Note też wygląda świetnie ;), ale i tak prostota w budowie Z po prostu jest urzekająca.

DanKar REDAKCJA  14 #17 10.01.2014 12:50

@wojtekadams, @Kaleson: Może wynika to z mojego leństwa w tej materii, ale wychodzę z założenia, że jeśli coś działa naprawdę dobrze to nie ma większego sensu zabawa w instalację jakiegoś custom ROMu. Jestem zadowolony z "czystego" Androida na tym smartfonie, a funkcjonalność i zastosowane rozwiązania mnie w zupełności wystarczają :) Poza tym dochodzi kwestia właśnie gwarancji, urządzenie do najtańszych nie należy, a w razie (odpukać w niemalowane) jakiejś awarii wolałbym nie mieć problemu z serwisem itp.

@zomo_prl: Tak, masz rację - appka budzika również doczekała się liftingu ;-)

@lukasamd: Nie jest tak zawsze i nie w przypadku ze wszystkimi urządzeniami (mam w głowie przykład dwóch Samsungów gdzie Android może nie działał wydajniej od CM, ale miał znacznie mniej bugów).

@t0m3k_: Z racji wykorzystanych do produkcji materiałów w przypadku Samsunga śmiem twierdzić, że jego produkty mogą być wytrzymalsze na upadki itp. Nie zgodzę się jednak z tym, że jakikolwiek z Samsungów - czy to np. S1, S2, S3 czy S4 będzie odporniejszy na wodę niż Xperia Z/Z1. To technicznie niemożliwe ;-)

@dragonn: Wyjąłeś mi to z ust: "prostota w budowie Z po prostu jest urzekająca" :-) Dodam jeszcze, ze telefon z racji tego, że wykonany jest w większej części ze szkła powoduje to, że trzymając go w dłoni ma się wrażenie, że jest on z wyższej półki niżeli S3 czy S4, których obudowy niestety (przynajmniej dla mnie) zalatują lekko tandetą.

  #18 10.01.2014 13:03

Czy to jest platne przez wifi jak sie pobiera

xomo_pl   24 #19 10.01.2014 16:05

note3 pod względem drop testów też nie zachwyca- w jednym z testów na YT note3 co prawda upadek z wysokości przetrwał ale szybka ekranu do wymiany... xperie z1/z1 zwykle są całe po upadkach...
Prawda jest taka, że jeśli ktoś chce "rzucać" smartfonem to albo musi się wyposażyć w cover albo odpuścić sobie i kupić klasyczny telefon, któremu niestraszne wielokrotne upadki...

  #20 10.01.2014 19:19

Dlaczego nie mogę aktualizować mojej Z1 do 4.3??? Na PCC pisze ze mam aktualną wersję a mam 4.2.2. Proszę o pomoc

xomo_pl   24 #21 10.01.2014 19:31

@ayooooo (#20)
bo zapewne masz brandowany model, niech zgadnę- tmobile albo orange? polecam odwiedzić forum android com pl. dokonać flashowania flash toolem bo na update dla z1 kupionych u tych operatorów (szczególnie Tmobile) możesz czekać w nieskończoność.

  #22 10.01.2014 19:36

Sprawdzałem programem z Google Play i z tego wynika ze nie jest brandowany.

  #23 10.01.2014 19:38

W systemie sprawdzałem ru.coś tam nie pamiętam już co.brand=Sony

dragonn   11 #24 10.01.2014 19:41

@ayooooo po prostu wgraj sobie 4.3 przez flashtool - wgrywając oryginalny ROM tym sposobem nie tracisz gwarancji tak że nie masz się o co martwić.

  #25 10.01.2014 19:44

Flashtool zamyka sie zaraz po otwarciu.coś z rootem

  #26 10.01.2014 19:49

Pisze ze to program tylko dla zrootowanych wersji

DanKar REDAKCJA  14 #27 10.01.2014 19:56

@kaki11pl: Nie jest płatne.

@ayooooo: Musisz poczekać, pewnie niebawem aktualizacja zawita i do Ciebie ;-) Albo pozostaje ręczna aktualizacja systemu, o którym już wspominali poprzednicy.

@zomo_prl: Właśnie nie do końca ;-) Android na mojej "Zetce" jest brandowany przez T-mobile, a aktualizację dostałem już 2 dni temu (możliwe, że była wcześniej, ale nie podłączałem samrtfonu do komputera, więc nie wiem ;-)

dragonn   11 #28 10.01.2014 19:59

@ayooooo odpal flashtool jak root po prostu. Ale od razu mówię - mi się nie udało odpalić flashtool na Linuksie - po chwili się zawsze crashował. Zainstaluj sobie od razu najlepiej na Win.

dragonn   11 #29 10.01.2014 20:00

@ayooooo to co innego inaczej - pobrałeś złego flashtool - poszukaj poradników o wgrywaniu ROM na Xperię Z - tam zawsze jest wszystko wyjaśnione i jest link do prawidłowego flashtool.

  #30 10.01.2014 20:07

Ok dzieki wielkie za pomoc poczekam jeszcze ze 2 dni jak dalej nic nie będzie to zrobię jak mówisz. Pozdro

xomo_pl   24 #31 10.01.2014 20:35

@DanKar do z1 wielu z tmobile nadal nie dostało jak ostatnio patrzyłem w wątku na forum androida.

@ayooooo zrób jak pisałem, zajrzyj na forum android com pl, dział z1, poddział romy, tam masz podane na tacy co musisz zrobić aby wgrać czysty soft do z1. Nie ma sensu pisać tego samego tu skoro tam jest to opisane krok w krok
Oczywiście odpalasz go na Windows najlepiej, + na uprawnieniach administratora (ppm na ikonce programu/uruchom jako administrator)

t0m3k_   9 #32 11.01.2014 13:16

Panowie, napisałem, że są one odporniejsze na wodę od większości telefonów, nie wszystkich i właśnie miałem na myśli m. in. Z1 I Z2. Czytanie ze zrozumieniem :-)
Generalnie Samsung robi bardzo dobre płyty które nie siadają po zalaniu tak łatwo a jeżeli już to łatwo naprawić. Nie zdażyło mi się jeszcze nie uratować SGS 2 po zalaniu podczas gdy iPhone siadają jak muchy.

Lawstorant   9 #33 11.01.2014 15:53

Ja nie rozumiem dlaczego wszyscy wiedzą o traceniu gwarancji poprzez modyfikacje, ale już mało kto wię że po zestockowaniu urządzenia gwarancja "wraca".

dragonn   11 #34 11.01.2014 16:40

@Lawstorant nie zawsze tak jest, często w telefonie pozostaje jakiś ślad po modyfikacji np. w Samsungach jest licznik flashowania czy coś takiego, nie zawsze da się z powrotem zablokować bootloader albo producent ma nasz IMIE w swoje bazie (którego użyliśmy do odblokowania).

xomo_pl   24 #35 11.01.2014 17:10

dokładnie, jest jak pisze @dragonn- flashowanie w wielu smartfonach zostawia ślad i serwisy wielu producentów mogą to łatwo weryfikować i często to robią. Np samsung.

w xperiach idzie to odkręcić bez śladu praktycznie :)

@t0m3k_ na zalanie może i są odporniejsze samsungi od iphonów ale co z tego skoro byle upadek i w samsungu po ekranie (lub przynajmniej szybka ekranu do wymiany ale często szyba jest razem z ekranem więc w praktyce cały ekran do wymiany)...

xperie z serii z na filmikach zwykle proste upadki przeżywała bez większych uszkodzeń (bo rysa to nic poważnego....)

  #36 11.01.2014 19:53

Jak podłączam Xperie Z do komputera lub próbuje przez Wi-Fi go zaktualizować to mi wyskakuje, że jest zainstalowana najnowsza wersja oprogramowania nie wiem dlaczego się tak dzieje. Xperie mam obrandowaną Orange

  #37 11.01.2014 21:16

Mnie wlasnie ten nowy jasny interfejs jakos nie przypadl do gustu. Wyglad na przyklad kalkulatora no i skorka klawiatury. Gdzies wyczytalam ze beda mozliwe zmiany inyerfejsu. Slyszeliscie cos moze o tym?

dragonn   11 #38 11.01.2014 22:04

@Patryk240 przeczytaj parę komentarzy wyżej to się dowiesz dlaczego, nikt nie ma ochoty się powtarzać.

  #39 12.01.2014 00:34

Witam mam Xperia Z kupiona w sklepie. Do dziś dnia wciąż brak aktualizacji do 4.3

  #40 12.01.2014 11:02

Nie wiem czy o tym pisano ale w aparacie można zrobić zdjęcia pod wodą za pomocą strzałek powiększania :)

  #41 12.01.2014 14:55

Orange i telefony bez brandu nie dostały jeszcze 4.3 osobiście wgrałem brand 4.3 play i słabo trzyma. Bateria w porównaniu z bezbrandowym. 4.2.2

Locked1986   4 #42 12.01.2014 16:19

A po co te CM? Jak działa, to działa. Ewentualnie zrootować i wsio. Ale jak już root, to znaczy że chcesz więcej. A jak chcesz więcej to wtedy CM. :)

  #43 12.01.2014 22:09

Mam telefon kupowany w sklepie. Nie mam nadal aktualizacji androida 4.3. Dlaczego?

  #44 13.01.2014 06:45

Mam zamiar nabyć pierwszego w życiu smartfona, czytam, szukam co to jest i do czego służy w praktyce, niestety, zero informacji. Nie wiem czy na tym można posłuchać programu polskiego radia, nie wiem jakie przeglądarki internetowe mogą być zainstalowane, czy na tak małych ekranach da się cokolwiek zobaczyć bez szkła powiększającego. Brak mi porównań z komputerem stacjonarnym. Wiem, że każdego rajcuje uaktualnianie oprogramowania, ale przecież nie to jest celem posiadania smartfona za niebagatelną cenę kilku tysięcy złotych. Nie wiem czy takim smartfonem mogę wejść na konto bankowe w miarę bezpiecznie i potwierdzić transakcję SMS kodem. Nie wiem czy przeglądając np. stronę dobrychprogramów widzę ją w całości czy też mam możliwość przeglądania tylko kawałek po kawałku. Wodotryskami fascynowałem się jak pierwszy raz kąpałem się pod prysznicem. Jak chcę się pobawić to eksperymentuję z XP lub instaluję sobie kolejnego Linuksa. Smartfon chcę mieć taki co nie zawiedzie mnie na Gubałówce jak i w dżungli Amazonii. Pod prysznic nie mam zamiaru go brać a i walić nim o beton też nie mam zamiaru. Sprzeczka o to który smartfon takie eksperymenty przetrzyma jest bezcelowa, po prostu takiego cudu jeszcze nie wynaleziono.

  #45 13.01.2014 10:42

ej typki a kolor ikon na pasku szybkich ostawień (belka ściągana z góry) jest niebieski jasny gdy ikona jest aktywna i szary jasny gdy nieaktywna :D to prawie nie do odróżnienia ;D wcześniej były żółte... jak jest u was? ;)

  #46 13.01.2014 11:08

mam zetkę niebrandowaną i jeszcze nie ma aktualizacji - o co tu chodzi-lipa

xomo_pl   24 #47 13.01.2014 17:05

@karolbingostars!!! sprawdzaj pod PC bo po OTA może nie być długo...

  #48 13.01.2014 17:13

Bezbrand wciąż nie ma aktualizacji do 4.3 przez PC Companion. Trzeba czekać.

  #49 14.01.2014 08:03

duzo razy jeszcze będziecie pisać głąby dlaczego do niebrandowanego niema aktualizacji? niema i juz i będzie pewnie w ciągu kilku dni, do orange też, odrobinę cierpliwości.

  #50 14.01.2014 16:56

Sajkoł sie zdenerwował a więc pytam KIEDY AKTUALIZACJA DLA NIEBRANDOWANYCH

  #51 15.01.2014 16:49

tak, tak denerwuje się ewidentnie. Dziś sprawdzałem to aktualizacji dalej nie ma.

  #52 15.01.2014 19:45

Niewiem, nigdzie nie mogę znaleść informacji na ten temat, sam mam zetke i wyczekuję zaniecierpliwiony.... Myślę że lada dzień skoro niektórzy już mają

  #53 16.01.2014 13:38

To jest szok, żeby inni już mieli a niebrandowane prosto od producenta nie.

  #54 18.01.2014 17:46

Do truskawek z tym, Sony wypuszcza nowe telefony i nie ma czasu na aktualizacje starych, mozna zaczac obstawiac u bukmacherow czy niebrandowane Ztki dostana ta aktualizacje chociaz w lutym loll ale truskawki, z drugiej strony zastanawiam sie od czego to w ogole zalezy skoro brandy juz dawno maja... ale kaszana

  #55 19.01.2014 13:37

Ja też nadal nie mam, co się dzieje? :c

  #56 19.01.2014 19:22

No już musze Wam przyznać, że nawet moja żona w swoim galaxy s III dostała na bezbrandzie już przecież poprawioną wersję 4.3 ...

  #57 20.01.2014 14:29

...a u nas dalej nic-w sony jakaś Marysia twierdzi że lecą po IMEI i nie wie jakie teraz numery są zaktualizowane a które są w kolejności - cyt."...trzeba cierpliwie czekać"

  #58 20.01.2014 20:37

Też mam Xperia Z i po aktualizacji dostrzegam nieco więcej zmian niż kolega - autor art.
Apka od maili inaczej wygląda i inaczej działa. Przyciski do których przywykłem teraz musze je opłakiwać. Klawisze funkcyjne na dole - HOME, powrót i zakładki miał kiedyś tło czarne. Teraz ma szare. Kolorystyka jasno szarego tła z niebieskimi wstawkami wygląda dużo gorzej niż tło czarne z poprzedniej wersji. Bardzo tandetnie. Apka od maili ma jakiś błąd bo ciągle pokazuje powiadomienie o 2 nieprzeczytanych wiadomościach których nie ma w skrzynce. Usunąłem już wszystkie.
Zmiana klawiatury. Zmiana jest taka że już w podpowiedziach nie ma po wybranych słowach znaków interpunkcyjnych. Do czego się przyzwyczaiłem. Kolorystyka nadal bardziewna. Nie wiem kto się zdecydował na taki wybór, ale jest on wrogiem dobrego starego wyglądu. Wiadomo że im więcej kolorów cenmych wyświetlanych na ekranie tym mniejsze zużycie baterii. U mnie wzrosło z 29% na 57%. Więc Same złe wnioski mam po aktualizacji. Część aplikacji zniknęła.

  #59 21.01.2014 01:46

Mógłby mi ktoś pomóc i powiedzieć jak samodzielnie wgrać androida do zetki? Bo Orange jeszcze nie opuściło 4.3 i to jest śmiech na sali a chciałbym już zobaczyć jak on wygląda na 4.3

  #60 22.01.2014 17:04

No i tego właśnie się obawiałem już po screenach, że nowy szary kolor będzie raził oko w nocnym klimacie i zużywał wiecej energii, a przecież obecny jest naprawdę fajny. Napisz jeszcze jak możesz kolego czy jest odczuwalnie wydłużony czas pracy na baterii ogółem? Bo poza tą kwestią jestem zadowolony z telefonu i nie ma potrzeby rozjaśniać designu...

  #61 22.01.2014 19:48

witam mam problem z moja xperia z... nie wiem jak przestawic klawiature qwerty na zwykla i ... mam tel polaczony z siecia wifi ale jak wlaczam internet w tel to tak jakby wczytywalo mi strone ale nie pokazuje wogole zawartosci strony, biala strona jest

  #62 23.01.2014 00:45

Podobno na 4.1 jest lepsza jakosc zdjec niz po aktualizacjach w Zetce. Moze ktos to potwierdzic (chodzi mi glownie o slabe warunki oswietleniowe).

  #63 24.01.2014 15:15

Xperia Z bez brandu. Aktualizacja dostepna przez PC Companion.

  #64 24.01.2014 16:00

Mam niebranda i właśnie zaczeło aktualizować przez PC także sprawdzajcie

  #65 24.01.2014 16:54

potwierdzam na PC Companion jest dostępna aktualizacja dla nie brandowanych Zetek :D

  #66 26.01.2014 16:13

I jak Wam się podoba aktualizacjia 4.3 na Zetce? Warto?

  #67 26.01.2014 17:40

Yupii, u mnie też:-D podoba mi się, klawiatura wygląda lepiej, menu wygląda jak to z xperi Arc, ogólne odczucia przez pierwszy dzień pozytywne

  #68 26.01.2014 17:40

Yupii, u mnie też:-D podoba mi się, klawiatura wygląda lepiej, menu wygląda jak to z xperi Arc, ogólne odczucia przez pierwszy dzień pozytywne

  #69 26.01.2014 20:47

ja nie czekam na 4.3 (: a takie kolorki w menu to mialem w Homani teraz siedze na miui V5 a jak wyjdzie V6 to zaktualizuje sobie do 4.3

  #70 27.01.2014 00:47

jak wrócić do poprzedniej wersji 4,2 ?pomóżcie? czy jest możliwość?

  #71 29.01.2014 23:15

Zgadzam się z przedmówcą:JAK WRÓCIĆ DO WERSJI 4.2!!!
Interfejs-o czym mowa,fakt klawitura+słownik wymaga inteligencji na poziomie 7-mio latka,ale funkcje użytkowe: jak np funkcja SAMOCHÓD znikła całkiem,a poza stacją dokującą nie obrócisz ekranu i menu!
Biały kolor tła itp wszechobecny! rozumie moda!. Ale LUDZIE ! funkcja telefon,budzik,minutnik ???!!! to kpina.Reasumując jest to wersja która miała podnieść prestiż wersji 4.0 a zwaliła całkiem posiadaczy 4.2
POMOCY!!!!

DanKar REDAKCJA  14 #72 30.01.2014 00:04

@TęczowyKsiążeDlaI.K.J: To prawda, wymienione przez Ciebie zmiany występują, a ja je przez nieuwagę pominąłem :-)

@annonim: Moim zdaniem nie ma się co zastanawiać, tylko aktualizować :-)

@ja9123: Niestety muszę potwierdzić spadek jakości wykonywanych zdjęć. W moim odczuciu problem jest z poprawną konfiguracją przez programowy moduł aparatu balansu bieli i nasycenia kolorów :-(

@seeigel: Rozejrzyj się na forum android.com.pl tam w odpowiednim dziale znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje na temat instalacji na Zetce Androida 4.2.

  #73 30.01.2014 14:49

Ja też nie polecam 4.3. Nie dość, że zżera baterię w zastraszającym tempie podczas przeglądania stron, to jeszcze podczas przełączania się na inne karty wszystko miga lub karty stają się czarne, a czasem przeglądarka się zawiesza. Ogólnie, biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje, ten system to porażka w porównaniu z 4.2.

DanKar REDAKCJA  14 #74 30.01.2014 17:59

@AndyAP: Nie mogę się zgodzić z tym co napisałeś. W moim przypadku smartfon pracuje dłużej na baterii. Nie zauważyłem też, aby przeglądarka nawalała (zarówno Chrome jak i Opera).

  #75 01.02.2014 11:20

Po aktualizacji do 4.3 zdecydowanie lepsze pisanie SMSów. Swape działa zdecydowanie lepiej. Mam niestety problem związany z Wifi. Praktycznie nie działa. Jeżeli już połączy z routerem to nie widzi internetu. Szybko gubi sygnał, pokazuje inne dostępne w zasięgu routery. Restart nic nie pomógł.

  #76 03.02.2014 22:56

Jezeli chodzi karty Chroma ze sa czarne to sie zgodze. Mam ten sam ze tak powiem. Jezeli wychodze z Chroma na inna aplikacje i powracam do chroma to mam czarna strone. Musze przejechac palcem by pokazal wyswietlana ostatnio strone.
A czy wiecie juz czy mozna gdzies znalezc "nakladki" (nie wiem jak to fachowo ujac:)) na by menue znow bylo czarne? :)

  #77 03.02.2014 23:03

Nooo i wlasnie tez sie zastanawialam nad funkcja samochodu.. A widze ze nie tylko ja. Ona jest ale przy wybieraniu numeru nie obraca mi sie ekran i nie przenosi od razu rozmowy na glosnik. Chyba powroce na gorsy model :)

  #78 04.02.2014 20:25

Potwierdzam to co jest napisane w recenzji . Dotyk jest mniej czuły . Reszta super

  #79 08.02.2014 17:31

Mi po aktualizacji wystąpił problem nagłej śmierci nie wiecie co można na to poradzić?

  #80 08.02.2014 21:34

Pisałem wcześniej o kłopotach z WiFi. Problem okazuje się być tylko wtedy, gdy Xperia jest sparowana ze smartwatchem Sw2!!!! Przed aktualizacją tego nie było. Ciekawe co na to Sony?

  #81 10.02.2014 12:12

U mnie po aktualizacji do 4.3 pojawiły się problemy. Źle działa Google Chrom, przy otwartych kilku kartach miga lub zanika ekran. Bateria trzyma słabiej (na 4.2 po całym dniu miałem ok 45% a teraz spada do 25%). Po kontakcie z serwisem wykonałem "naprawę" systemu która nie rozwiązała problemów a ponadto teraz mniej więcej trzy razy na dzień tracę zasięg (konieczny restart telefonu). Co do wyglądu zgadzam się z autorem, zmiany tła na jaśniejsze nie koniecznie każdemu się podobają. W aparacie odkryłem jedną funkcję (nie wiem, może była już w 4.2) - można robić zdjęcia klawiszem głośności. Ponowny kontakt z serwisem rozwiał moje nadzieje na powrót do 4.2, na razie nie ma takiej możliwości... Dlatego stanowczo odradzam aktualizowania Andro na Xperii Z

  #82 11.02.2014 16:27

Czy wy sami tworzyć sobie problemy
Ja mam Z1od pokazania się tego modelu. Aktualizuje, telefon jest lepszy niż był. Wszystko gra i burzy. Wiktor z

  #83 15.02.2014 22:17

mam xperie Z i u mnie po aktualizacji pojawily sie problemy:
1 - pisze duzo smsow i np: napisze cos klikam wyslij i nei czekajac naciskam przycisk power zeby zablokowac tel... prawie za kazdym razem po odblokowaniu wchodze w sms np, jak dostane odp a telefon apka od smsow "wisi" i albo moge czekac minute albo dwie az sie namysli albo zamknac i uruchomic ja jeszcze raz ... porazka
2 - czesciej pojawil sie problem zawieszania chce odblokowac wygaszony ekran, klikam power i nic .. power,power, power i tak z 10 razy az sie namysli ...
jakos w 4.2 takich problemow nie mialem
do tego jakis lipny ten wyglad, przyzwyczailem sie do 4.2 i tutaj jakos zamias sie cos poprawic to jakos sie pogorszylo w moim odczuciu ...
ogolnie zebym wiedzial ze tak bedzie to wcale bym tego nie aktualizowal ..

  #84 16.02.2014 23:13

Potwierdzam fakt migania ekranu przy otworzeniu kilku kart. No i mam ten sam problem z odblokowaniem telefonu. Kilka razy przyciskam i nic czarnoooo.
A przywrocenie ustawien fabrycznych nie pozwoli na powrot do pierwotnego systemu i potem tylko zaaktualizowac do 4.2?

  #85 19.02.2014 17:27

Nie wiem jak to było w Ztce, ale ja w swojej T po aktualizacji nie mam już domyślnej przeglądarki "Internet", tylko Chrome został. Czy u Was też tak jest?
Tak samo przy naciśnięciu power pojawiał się ekran i wystarczyło przeciągnąć w górę lub dół by odblokować, w prawo by włączyć odtwarzacz, a w lewo aparat. Po aktualizacji nie ma skrótu do walkmana :/ a przesuwając z góry na dół, jak chwycę palcem za wysoko to ekran się nie odblokowuje tylko okienko z zegarem się powiększa.
Na razie mam mieszane uczucia co do tej aktualizacji.

  #86 20.02.2014 12:32

problem z odblokowaniem telefonu polega na tym ze pewnie zakrywacie sobie palcem czujnik swiatla ktory znajduje sie w prawym gornym rogu;p

  #87 23.02.2014 23:08

Jest 23 luty... Dalej nie mogę aktualizować mojej Ztki do 4.3 z orange...

  #88 27.02.2014 14:42

Witajcie, przedwczoraj zaktualizowałem moją Z do 4.3 i chodzi płynniej, szybciej, no i ma uruchomione 4G, wg mnie ładniej wygląda białe menu (jestem przyzwyczajony po iOS;-)) ale......!!!!!
bateria - 2 x szybciej zżera mi baterię. Czy tu coś trzeba wyłączyć czy ten typ tak ma? jak jest u was?
Przełączyłem z powrotem na zasięg 3G/2G ale nic nie dało. No i mnie to wkurza szczerze mówiąc..
Pozdrawiam

  #89 28.02.2014 14:26

Zmieniona kolorystyka interfejsu -bleee.. czuję się ograbiona z eleganckich ciemnych kolorków :((. Wiem, że ważne są osiągi itp. Przekonała mnie informacja o żywotności baterii i właśnie mi się ściąga teraz 4.3. Z tym brzydkim białym ekranem, a jaki zegarek paskudny...echh, Może ktoś to usłyszy i zmieni w nowej wersji na ładniejszy? Tylko tydzień się pocieszyłam starym ślicznym wyglądem. :((, strasznie jestem zbuntowana na tą aktualizację. Dla mnie wszystko bez tego dobrze chodziło.

  #90 02.03.2014 12:32

Hej! Czy komuś z Was po tej aktualizacji , przy odbieraniu połączenia automatycznie włącza się tryb głośnomówiący?? Strasznie mnie to wkurza a nie znalazłem nigdzie opcji wyłączenia tego

  #91 05.03.2014 20:51

Mam ten sam problem z wlanczaniem sie glosnika.

  #92 05.03.2014 22:20

jak wpakujesz CM nie tracisz żadnej gwarancji,

  #93 05.03.2014 23:59

Mam dokładnie ten sam problem z trybem głośnomówiącym która włącza się przy odbieraniu połączeń. Czy ktoś potrafi to wyłączyć?

  #94 06.03.2014 08:32

Xzetka -koleżanko nie musisz korzystać z wbudowanego zegara - pobierz sobie widgety dodatkowe to będziesz miała taki zegar jak Ci się podoba. Tak samo jak nie podoba Ci się tło to ściągnij sobie launcher-a. Tam możesz dokonać dowolnych zmian jakie tylko sobie zażyczysz :) pozdrawiam

  #95 07.03.2014 22:58

Tak zdecydowanie denerwujące jest wygląd panelu wiadomości.wszystko nagrane i zalatuje chinszczyzna.proszę zmieńcie te jasne kolory i oddajcie stare ciemne.nie poprawiające poprawiajcie na sile czegoś co jest dobre

  #96 11.03.2014 10:25

Również mam problem z trybem głośnomówiącym który włącza sie przy odbieraniu , choć nie zawsze nie mam pojęcia od czego to zależy?

  #97 12.03.2014 12:26

U mnie po aktualizacji telefon dużo wolniej chodzi. Aplikacje zawieszają się. Podczas odblokowywania ekranu "zawiesza sie". Pojawia sie również czarny ekran. Po kontakcie z serwisem zalecono mi wykonać reset aparatu-zrobiłem i niestety nie pomogło. Odradzam aktualizacje do 4.3

  #98 16.03.2014 14:44

U mnie nie działa tryb samochodowy - włącza sie na pulpit ale jak ktoś dzwoni to wszystko po starem i nie ma go na pasku zadań czyli porostu nie działa a naprawdę podczas prowadzenia samochodu to fajna aplikacja wbudowane w tel , macie na to jakiś dobry pomysł.Pozdrawiam

  #99 27.03.2014 14:33

@michpok: u mnie tez wlacza sie glosnik czasami. Nie moge takze czasem odblokowac ekranu, pozostaje czarny. Caly czas nie widze plusow tej aktualizacji.

  #100 04.04.2014 15:35

Po zaktualizowaniu androida 4.3 na Xperii Z na drugi dzień telefon mi się strasznie zacina. Dzisiaj jak kliknęłam żeby włączyć aparat to mi się zawiesił i nie moge z nim nic zrobić. Tak było przez kilka godzin. W końcu podłączyłam telefon do komputera i dopiero wtedy sie odwiesił. Proszę o pomoc co z tym zrobić :/

  #101 09.04.2014 06:46

U mnie po wgraniu nowego 4.3 telefon przestał wykrywać WiFi. Wiec musiałem go zresetować. Teraz jest Oki l. Ale jest problem z tym ze telefon się wyłącza jak przy ustawieniu trybu samolot i budzika. Juz dwa razy nie wstałem do pracy. Odbieranie telefonu - czasem wydaje mi się ze ekran w tym momencie jest mniej czuły.

  #102 04.05.2014 13:25

Witam,
U mnie po aktualizacji do Androida 4.3 zauważyłem kilka niepokojących sprawy:
1. zdecydowanie mniejsza czułość ekranu dotykowego, szczególnie jest to odczuwalne przy budziku
2. Przy konwersacjach smsowych, podczas gdy piszemy nową wiadomość, możemy zaobserwować ogromny, poziomy pas pomiędzy ostatnią wiadomością a nowym smsem, którego właśnie tworzymy.
3. Moim zdaniem aparat robi dużo gorsze zdjęcia, często zdarza się, ze ostrość jest złapana w nieodpowiednim miejscu, fotografię są jakby gorszej jakości.

Co do plusów to na pewno:
1. dłuższe działanie na baterii
2. większa płynność działania

Czy ktoś orientuje się kiedy będzie aktualizacja do KitKata (gdzieś wyczytałem, że w okolicy połowy drugiej kwartału)?

  #103 05.05.2014 11:44

Ja dziś zaktualizowałem z 4.22 do 4.3 i teraz jak odczytuje wiadomości w poczcie to trwa kilka sekund otwieranie wiadomosci. w poprzedniej wersji po kliknięciu od razu widziałem wiadomosc. Czy też tak macie? Lub czy coś z tym się da zrobić?

  #104 14.05.2014 00:19

Po zaktualizowaniu do 4.3 moja xperia M na dwie karty sim nie odróżnia już kolorami dwóch kart, co obecnie jest bardzo wkurzające, ledwo co widać, kto dzwoni (mam 2-ch różnych operatorów) -PORAŻKA !!!

  #105 17.05.2014 12:30

Posiadam xperie Z z androidem 4.1 i jakos do tej pory nie mam androida 4.3. Czy ktos mi moze pomoc w tym? Jest mozliwos ze jakas zapora blokuje w kompie ze nie jest mozliwoscia jej pobrania

  #106 06.06.2014 13:19

Mam już 4.4 :( Telefon zacina się niesamowicie. Jednak 4.2 najlepszy.

  #107 15.06.2014 20:07

Skąd można pobrać na xperię Z oprogramowanie 4.3. Nowe oprogramowanie 4.4 zamula telefon, wpisywane w sms literki są mniejsze a dla mnie jest to problem-proszę o pomoc.

  #108 20.06.2014 17:37

Witam.
Mój sony xperia z1 zaktualizował androida do KITKETA, na początku pomyślałam : fajnie , będzie coś nowego, innego a tu..... coś wkurzającego!!! nie mogę w żaden sposób ustawić konkretnego dzwonka do konkretnego kontaktu! Może ktoś mi coś poradzi??? Czy wracać do starego androida /jeśli tak to w jaki sposób/? czy może jest opcja ustawienia tych dzwonków a ja o tym sposobie nic nie wiem?
Pozdrawiam Monika

  #109 24.06.2014 01:05

witam, po aktualizacji nowego androida w mojej Zetce przestal dzialac przycisk podswietlenia ekranu przez co odblokowanie go, a mianowicie zrobienie czego kolwiek stalo sie nie mozliwe. jakby ktos mial ten sam problem:

wyjecie i wlozenie karty sim, likwiduje problem na jakies kilka minut (jednak domyslilem sie tego, jak juz budzik zjadl mi cala baterie praktyznie ;))

jednak nie jest to powodem mojego postu, natomiast fakt ze telefon ktory oddalem na serwis przez sklep orange powrocil bez aplikacji, i zostaly skasowane wszytskie zdjecia, dodam ze zostaly mi wgrane jakies smieszne gry.

Czy jest mozliwosc odzyskania tym danych? I czy to mozliwe zebym nie dostal swojego telefonu?

  #110 04.07.2014 13:14

Jasne tło w menu to wielkie nieporozumienie. Tym bardziej że wchodzenie głębiej w menu, tło znowu jest czarne. Porażka.

  #111 09.05.2015 07:39

Na moje nieszczęście zaktualizowałem swoją eMkę do 4.3 i żałuję jak cholera. Telefon chodzi zauważalnie wolniej, szczególnie podczas uruchamiania i korzystania z aplikacji. Jest jakiś problem z pobieraniem danych przez internet i to we wszystkich dostępnych przeglądarkach (wszystko sprawdzone) , do bani tez jest nowa klawiatura która utrudnia tylko pisanie (w 4.2 podpowiedzi były poprawne i w ogóle były bo tu nie ma!). Album zdjęć ciągle wraca i pokazuje mi jakieś zdjęcie z tapet (co za idiotyzm). Kolorystyka tez idiotyczna.

  #112 11.09.2015 14:54

@sgj: Skoro lamil_w napisał, że zawsze coś nie działa, to nie bezpodstawnie. Nie wystarczy coś przeczytać lub przeoczyć. Trzeba to sprawdzić. I wtedy pojawia się pewność. ZAWSZE coś nie działa w CM, co działa w Stock, choćby kamera w niższej rozdzielczości nagrywa wideo, albo brak tunera fm, albo brak MHL ...

  #113 11.09.2015 14:55

@sgj: Skoro napisał, że zawsze coś nie działa, to nie bezpodstawnie. Nie wystarczy coś przeczytać lub przeoczyć. Trzeba to sprawdzić. I wtedy pojawia się pewność. ZAWSZE coś nie działa w CM, co działa w Stock, choćby kamera w niższej rozdzielczości nagrywa wideo, albo brak tunera fm, albo brak MHL ...

sgj   12 #114 12.09.2015 00:09

@xperiamanager (niezalogowany):

No trzeba sprawdzić, szczególnie kiedy nie odróżnia się oficjalnych wydań CM od nieoficjalnych i kompilacji stabilnych od testowych...