DriveDroid: zastąp zagubionego pendrive'a z systemem operacyjnym swoim androidowym telefonem

Strona główna Aktualności

O autorze

Zdecydowana większość mobilnych aplikacji należy do kategorii Zainstaluj, Zabaw się, Zapomnij. Od czasu do czasu pojawiają się jednak perełki, które potrafią realnie zmienić któryś z aspektów naszego życia. Do nich naszym zdaniem należy DriveDroid, który skutecznie rozwiązuje jeden problem – instalowania systemów operacyjnych z pendrive.

Pojawienie się możliwości startowania systemu z nośników USB szybko wyparło z tej roli płyty CD. Początkowo uruchamiano w ten sposób przede wszystkim systemy GNU/Linux, w trybie do instalacji, lub do korzystania „na żywo” (Live CD). Z czasem nauczono się instalować w ten sposób także Windows i inne systemy. Po nośniki optyczne sięgali tylko ci, którzy bardzo musieli to robić. Dzisiaj wielu z nas nierzadko nie ma już komputerów z działającymi czytnikami CD/DVD, a Blu-ray to przede wszystkim domena konsol i stacjonarnych odtwarzaczy.

Jednak i same USB nie są idealne. Konieczność posiadania oddzielnych pendrive'ów do różnych systemów, kłopoty z formatowaniem po użyciu narzędzi typu dd do zapisu obrazów dysków, a do tego prawo połowicznego zanikania, na mocy którego po upływie roku dysponujemy co najwyżej połową pendrive'ów, jakie mieliśmy na początku. Czym więc zastąpić pendrive?

DriveDroid jest dostępną od niedawna aplikacją dla Androida, której autorzy pokazali, że umieją myśleć nieszablonowo. Pendrive to coś, co łatwo zgubić i o czym łatwo zapominamy, ale smartfon to urządzenie, które w ciągu dnia wielu z nas nosi bez przerwy przy sobie. Narzędzie przekształca więc smartfon w urządzenie, które możemy potraktować jako uniwersalny, inteligentny pendrive do uruchamiania różnych systemów i specjalistycznego oprogramowania.

Po uruchomieniu DriveDroida otrzymujemy możliwość pobrania gotowych obrazów USB dla ponad trzydziestu różnych systemów. Są wśród nich typowe Linuksy jak Ubuntu czy Fedora, systemy pomyślane do pracy w trybie Live, jak np. kryptograficzny Tails, jak i narzędzia takie jak ophcrack (do łamania haseł Windows) czy Clonezilla (do szybkiego tworzenia kopii dysków i partycji). Ze względu na rozmiary większości współczesnych dystrybucji warto mieć w telefonie kartę microSD o należytej pojemności – 32 GB to wcale nie są już fanaberie. Pobrany obraz należy zamontować w trybie tylko do odczytu lub z możliwym zapisem i podłączyć telefon do portu USB w komputerze. W ustawieniach startowych BIOS-u komputera zobaczymy wówczas dodatkowe urządzenie, z którego można bezpośrednio uruchomić wybrany w menu aplikacji system operacyjny. Cała reszta wygląda już tak jak uruchamianie systemu z pendrive.

Aplikacja pozwala też na tworzenie czystych obrazów dysków, na które możemy nagrać własny zestaw plików. I jeśli nie trzeba nam niczego więcej, niż uruchamianie linuksowych dystrybucji, to DriveDroid w pełni nas zaspokoi. Trochę gorzej jest, jeśli potrzebujemy np. przygotować instalację Windows. Problem tkwi bowiem w tym, że większość telefonów, ze względu na ograniczenia zastosowanych w nich jąder, potrafi obsłużyć tylko obrazy IMG oraz ISO kompatybilne z pendrive'ami. Obrazy dystrybucyjne Windows do nich nie należą – potrzebna jest dodatkowa praca.

Mamy dwie możliwości. Jeśli nasz telefon dysponuje kernelem, pozwalającym na emulację napędu optycznego (tak jest w wypadku Samsunga Galaxy lub Sony Xperii z zainstalowanym Cyanogenem – niekompletna lista kompatybilnych urządzeń znajduje się tutaj), to wystarczy w ustawieniach DriveDroida włączyć jej obsługę. Wówczas bez problemu uruchomimy ISO z Windows czy np. popularnym pakietem narzędzi ratunkowych Hirens Boot CD. Jeśli jednak nie mamy możliwości uruchomienia emulacji napędu optycznego, to pozostaje nam przekształcić niekompatybilny obraz ISO do postaci obsługiwanej przez nasz kernel. Nie jest to trudne – autorzy przygotowali poradnik opisujący, jak to zrobić krok po kroku za pomocą narzędzia Rufus.

Uwaga: aby korzystać z DriveDroida należy dysponować uprawnieniami roota na swoim telefonie. Aplikację można pobrać za darmo z Google Play. Za 10 złotych można kupić jej płatną wersję, która pozwala na dodawanie własnych repozytoriów z obrazami ISO i jest wolna od reklam.

© dobreprogramy

Komentarze