Wolna wersja Slackware

Slackware zna chyba każdy pasjonat GNU/Linuksa. Najstarsza obecnie rozwijana dystrybucja, jedna z pierwszych jakie powstały. Moja ulubiona dystrybucja. Niestety ma jedną wadę; jest niewolna. Celem tego wpisu jest pokazanie jak uczynić Slackware wpełni wolnym systemem. Istnieją dwa sposoby aby to osiągnąć: pierwszy polega na użyciu iso od FreeSlack (którego sądząc po aktywności na IRC używa raptem kilka osób), drugi polega na usunięciu niewolnego oprogramowania manualnie i dodaniu wolnych zamienników. W tym wpisie skupię się na drugim z tych sposobów.

Dlaczego GNU/Linux?

Dlaczego nazwa GNU/Linux zamiast "Linux"?

Nazwy niosą znaczenia – dokonany przez nas wybór określeń decyduje o znaczeniu tego, co mówimy. Nieodpowiednia nazwa daje ludziom błędne pojęcie o rzeczy. Róża słodko pachniałaby pod każdą inną nazwą, ale gdy nazwiecie ją długopisem, ludzie będą raczej zmieszani próbując nią pisać. A jeśli będziecie długopisy nazywać „różami”, inni mogą nie dostrzec, do czego służą. Jeśli nasz system operacyjny określacie mianem „Linux”, przekazujecie mylne wyobrażenie o jego pochodzeniu, historii i celu istnienia.

Dystrybucje GNU/Linux-libre: Dragora

Kolejna dystrybucja GNU/Linuksa-libre jaką chciałbym przedstawić jest Dragora GNU/Linux-libre. Niezależna dystrybucja, choć inspirowana najlepszą w mojej opinii nie wolną dystrybucją: Slackware GNU/Linux. Istnieją wersje Dragory pod dwie architektury: i486 i x86_64 .

Instalacja

Instalator Dragory jest oparty na programie Dialog. Instalacja jest bardzo prosta, jedyną rzeczą którą musimy manualnie zrobić jest partycjonowanie. Można to w prosty sposób zrobić tekstowym programem (np. fdisk, cdfisk).

Dystrybucje GNU/Linux-libre: Trisquel

Jako pierwszą dystrybucje GNU/Linuksa-libre, pragnę przedstawić Trisquel GNU/Linux-libre. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza wolna dystrybucja GNU/Linuksa. Bazuje na Ubuntu GNU/Linux, stąd złośliwi nazywają ją "Ubuntu bez nie wolnego oprogramowania". Jest to w dużej mierze prawda. Istnieją dwie główne edycje Trisquela: Trisquel (ze środowiskiem GNOME Flashback) oraz Trisquel Mini (ze środowiskiem LXQT).

Zapowiedź serii o dystrybucjach GNU/Linux-libre

Witam.

Jest to wstęp do serii wpisów o dystrybucjach systemu GNU/Linux-libre. Dystrybucje GNU/Linuksa-libre różnią się od zwykłych popularniejszych dystrybucji GNU/Linuksa używanym jądrem. W zwykłych dystrybucjach zazwyczaj jest to jądro Linux, które nie jest wolnym oprogramowaniem, ponieważ zawiera niewolne firmware, oraz tzw. "bloby" (sterowniki). Wynika z tego, że większość dystrybucji nie jest w pełni wolnym oprogramowaniem. Aby to zmienić powstały dystrybucje GNU/Linuksa-libre.