Intel Pentium Silver i nowe Celerony – procesory z gigabitowym Wi-Fi

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Intel aktualizuje swoją ofertę procesorów, wprowadzając nowe modele z serii Pentium Silver oraz Celeron. Są to układy bazujące na architekturze Gemini Lake i przeznaczone dla komputerów, w których liczy się przede wszystkim nie tyle najwyższa wydajność, co również jej dobry stosunek do zużycia energii. Nowe układy będą energooszczędne, a jednocześnie, jak sugeruje Intel, niemal 60% szybsze, niż podobnej klasy sprzęt sprzed czterech lat.

Procesory będą dostępne dla szerokiej gamy urządzeń, w tym desktopów, laptopów, hybryd i tabletów, a przez to wiele z ich cech dostosowano do potrzeb przede wszystkim konsumpcji treści w Internecie. Na czele obsługa gigabitowego Wi-Fi w standardzie 2×2 802.11a/c z kanałami 160 MHz. Ma to pozwolić na nawet dwukrotnie wyższe transfery, niż w przypadku 802.11a/c i 12-krotnie wyższe, niż w standardzie 802.11b/g/n. Takie połączenie ma być nawet szybsze od przewodowego gigabitowego Ethernetu i z takim potencjałem zapewniać świetne doznania podczas pracy online czy też strumieniowania wideo.

Aby jeszcze lepiej wykorzystać ten potencjał, Intel gwarantuje, że sprzęty wyposażone w nowe procesory bez problemu poradzą sobie z płynnym odtwarzaniem treści wideo miedzy innymi z YouTube'a oraz Netfliksa. Dodatkowo, wychodząc naprzeciw potrzebie oglądania filmów na świeżym powietrzu, wprowadzana jest również obsługa technologii Local Adaptive Contrast Enhancement w skrócie nazywanej LACE, która ma zapewnić właściwą widoczność treści na ekranie nawet w jasnym otoczeniu poprzez właściwą regulację kontrastu.

Przy okazji prezentacji nowych produktów, Intel zdecydował się również wprowadzić nowe nazewnictwo, by wyraźnie oddzielić od siebie klasy oferowanych przez siebie procesorów, a tym samym ułatwić użytkownikom wybór odpowiednich dla siebie urządzeń. I tak, zaprezentowane wczoraj Celerony N4100, N4000, J4105 oraz J4005 nadal prezentowane są w niebieskich barwach, natomiast Intel Pentium N5000 oraz J5005 należą teraz do nowej serii Silver i reprezentują procesory zoptymalizowane pod katem zużycia energii, zaś obecne już w sklepach czipy w architekturze Kaby Lake należeć będą od teraz do serii Gold.

Jak sugeruje Intel, obsługa szybkiego Wi-Fi oraz nacisk na niskie zużycie energii pozwolą na przykład pobrać 8-gigabajtowy film HD w około minutę i przez kolejne 10 godzin (w przypadku sprzętu z baterią zapewniającą 35 watogodzin energii) oglądać seriale zapisane na dysku bez konieczności ładowania urządzenia. Pierwsze sprzęty z nowymi procesorami Intela mają się pojawić w sklepach w pierwszym kwartale 2018 roku.

© dobreprogramy