help man

"Pomóż, człowieku"? Nie, rzecz o pomocy w konsoli.

Gdy zaczynałem moją przygodę z Linuksem... - tak zaczynać zdania to ja nie lubię. Jeszcze raz. Gdy zaczynałem się linuksować, a służyło mi do tego (najnowsze wówczas) Ubuntu 6.06, to wpisanie w konsoli "help" niewiele dawało - przynajmniej mnie. W ogóle, wydawało mi się wtedy, że niewiele poleceń, które pamiętałem z DOS-a, działało w Ubuntu. W DOS-ie bowiem, gdy potrzebowałem pomocy, wstukiwałem "help polecenie" i szło. W Ubuntu nie szło. Wyczytałem w sieci, że korzysta się z "man", nie z "help", więc pisze się "man polecenie"*, przyzwyczaiłem się i problemu przez chwilę nie było.

Problem się zaczął, gdy zacząłem intensywnie używać na Ubuntu pakietu Octave. W Octave'ie bowiem, do pomocy dobieramy się przez "help", jak w DOS-ie. No i zacząłem się mylić. Zazwyczaj w jedną stronę - w Octave'ie pisałem "man polecenie" i wywalało mi błąd, bo Octave nie wiedział co to "man".

Obejść to się dało. Umieściłem w folderze domowym stosowną funkcję:

function man(polecenie)
%Zamiennik `help'.
if nargin==0
	help
else
	help(polecenie);
end

Dzięki niej, wpisanie w Octave'ie "man polecenie" robi to samo, co "help polecenie" (no, jest subtelna różnica). Mogę nawet użyć "man man", "man help" i "help man". :)
Czyli niby problem ostatecznie rozwiązany. Co więcej, gdy dziś wpiszę "help polecenie" w Ubuntu, to też czasem pomoc zostanie mi udzielona.

Ale

Nie można było tak od razu pomyśleć i zrobić wszędzie "man", albo wszędzie "help", albo wszędzie oba na raz?

* - da się też inaczej, np. "polecenie -h", ale nie wnikajmy, bo nie o tym tutaj.