Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

help man

"Pomóż, człowieku"? Nie, rzecz o pomocy w konsoli.

Gdy zaczynałem moją przygodę z Linuksem... - tak zaczynać zdania to ja nie lubię. Jeszcze raz. Gdy zaczynałem się linuksować, a służyło mi do tego (najnowsze wówczas) Ubuntu 6.06, to wpisanie w konsoli "help" niewiele dawało - przynajmniej mnie. W ogóle, wydawało mi się wtedy, że niewiele poleceń, które pamiętałem z DOS-a, działało w Ubuntu. W DOS-ie bowiem, gdy potrzebowałem pomocy, wstukiwałem "help polecenie" i szło. W Ubuntu nie szło. Wyczytałem w sieci, że korzysta się z "man", nie z "help", więc pisze się "man polecenie"*, przyzwyczaiłem się i problemu przez chwilę nie było.

Problem się zaczął, gdy zacząłem intensywnie używać na Ubuntu pakietu Octave. W Octave'ie bowiem, do pomocy dobieramy się przez "help", jak w DOS-ie. No i zacząłem się mylić. Zazwyczaj w jedną stronę - w Octave'ie pisałem "man polecenie" i wywalało mi błąd, bo Octave nie wiedział co to "man".

Obejść to się dało. Umieściłem w folderze domowym stosowną funkcję: function man(polecenie) %Zamiennik `help'. if nargin==0 help else help(polecenie); endDzięki niej, wpisanie w Octave'ie "man polecenie" robi to samo, co "help polecenie" (no, jest subtelna różnica). Mogę nawet użyć "man man", "man help" i "help man". :)
Czyli niby problem ostatecznie rozwiązany. Co więcej, gdy dziś wpiszę "help polecenie" w Ubuntu, to też czasem pomoc zostanie mi udzielona.

Ale

Nie można było tak od razu pomyśleć i zrobić wszędzie "man", albo wszędzie "help", albo wszędzie oba na raz?

* - da się też inaczej, np. "polecenie -h", ale nie wnikajmy, bo nie o tym tutaj. 

windows linux inne

Komentarze

0 nowych
Saskatchewan   8 #1 20.07.2011 13:00

> "Pomóż, człowieku"?

Jak zobaczyłem tytuł, to tak właśnie sobie pomyślałem :-D.

PLI52KA   4 #2 21.07.2011 09:38

Słuszna uwaga,wspólne ujednolicone standardy użytkowania przydały by się niejednemu (np. komendy w konsolach) ...

roobal   16 #3 22.07.2011 11:45

Widocznie to Octave się nie dostosowało i nie stworzyło podręcznika pomocy tzw. man(ual), osobiście nie spotkałem się jeszcze, aby jakiś program linuksowy nie posiadał swojego man.

Podejrzewam, że twórcy Octave stworzyli podręcznik pomocy bardziej pod Windowsa i dla Linuksa zrobili to tak samo (podręcznik pomocy jako osobna opcja programu, a nie jako osobny podręcznik), dlatego man widocznie nie działa :)

Pozdrawiam!

roobal   16 #4 22.07.2011 11:47

@Saskatchewan

"Jak zobaczyłem tytuł, to tak właśnie sobie pomyślałem :-D."

Ja się chyba za bardzo zlinuksowaciłem, bo mi pierwsze na myśl przyszły właśnie manuale ;)

Pozdrawiam!

Jaahquubel_   13 #5 23.07.2011 22:26

@Roobal
Zupełnie źle to zrozumiałeś!
"man octave" działa jak się należy. :)
Tu chodzi o pomoc do poszczególnych funkcji *wewnątrz* uruchomionego Octave'a.
Pomoc przez "help" tam jest, bo tak ma Matlab, którego wolnym odpowiednikiem jest Octave - z założenia, każdy kod napisany w Matlabie, uruchomiony w Octave'ie ma działać (tak samo). W drugą stronę nie musi (na szczęście).

I Octave nie jest windowsowy - jest linuksowy, przeportowany na Windowsy.

"Ja się chyba za bardzo zlinuksowaciłem, bo mi pierwsze na myśl przyszły właśnie manuale ;)"
Lol! :D

freeq52   8 #6 25.07.2011 16:39

Miałem podobnie, gdy pierwszy raz spróbowałem Ubuntu. Otworzyłem konsolę... i co dalej człowieku? Nic nie działa! Pierwsze minuty wspominam cienko, potem oczywiście to już pestka. Morał jest jeden - szukając pomocy, możemy jej nawet nie znaleźć :)