Krita Krita 4.4.1

Strona główna Windows Grafika Programy do malowania
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Krita to rozbudowany i wielofunkcyjny program do obróbki grafiki rastrowej na komputerze, przeznaczony przede wszystkim do malowania z użyciem tabletu graficznego, a dzięki interfejsowi Sketch także ekranu dotykowego.

Krita jest wolnym oprogramowaniem i rozprowadzanym na licencji GNU General Public License. Aplikacja została zaprojektowana nie tylko jako narzędzie do malowania, ale również do modyfikowania zdjęć cyfrowych. Krita dysponuje ogromną kolekcją różnych narzędzi i funkcji, a także oferuje wygodny i czytelny interfejs użytkownika. W ten sposób możemy stanowić godną konkurencję nawet dla najpopularniejszych edytorów grafiki rastrowej, choć głównym celem jej twórców jest konkurowanie z Corel Painterem.

Oprócz podstawowych narzędzi malarskich otrzymamy również dostęp do bardziej złożonego zestawu, umożliwiającego manipulowanie płótnem, symulowanie wysychania farby czy rysowanie za pomocą pędzla z tuszem i farbami olejnymi. Krita obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne (BMP, JPEG, PNG, RAW, TIFF), umożliwia pracę na warstwach i tworzenie masek oraz gradientów, pozwala pracować z elementami wektorowymi, jak krzywe, a także zawiera mnóstwo przydatnych zestawów filtrów, za pomocą których rozjaśnimy lub odwrócimy obraz albo wyostrzymy i dodamy różne efekty poprawiające jakość naszego dzieła.

Krita oferuje również dostęp do zaawansowanych narzędzi skalowania i transformacji, złożonych silników pędzli oraz wyboru odpowiedniego koloru i barw. Poza tym modyfikuje metadane w plikach graficznych, wspiera tablety graficzne i umożliwia nagrywanie makr. Bardzo szybko wczytuje pliki graficzne do edytora i obsługuje najnowsze procesory wielordzeniowe.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Darmowy, wiele skórek, ciekawy interfejs, sporo możliwosci konfiguracji, dużo rodzai pędzli, możliwość dostosowania ustawień tabletu, po polsku.
Trzeba poswiecić trochę czasu by zrozumieć wiele opcji.
ocena użytkownika
13.02.2016 14:22 • Recenzja do wersji 2.9.11.0

Program Krita to niewątpliwie dobry konkurent PhotoShopa, jednak nie do końca można porównywać te dwa programy.
Jak każdy program dość rozbudowany trzeba niestety poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z nim. Programy "tego typu" (śmiało można powiedzieć dla profesjonalistów), wymagają by wszelkie opcje były dostosowane pod nas.
Program zawiera mnóstwo pędzli, które w zasadzie nie wymagają już dodawania nowych. Jak napisałem wcześniej to nie program na którym po zainstalowaniu siądziemy i od razu zostaniemy "artystami" (wirtualnymi), będziecie szukać pewnych opcji, dociekać czemu coś tak a nie inaczej działa, niektórzy z przyzwyczajenia do PS-a powiedzą na tym nie da się pracować, czy też narzekać na inne bolączki. Po prostu tu wiele rzeczy zadziała jak poznamy program, czyli skonfigurujemy, poznamy skróty klawiszowe itd.
Program ma bardzo ciekawie rozbudowane możliwości ustawiania kolorów użytych lub predefiniowanych. Zawiera również sporo skórek. Możliwość dostosowania tabletu z poziomu programu.
Program jak najbardziej warty polecenia i spróbowania samemu :)

Miłego Malowania

PS. Proszę redakcję o dodanie w tytule informacji że zawiera PL interfejs (to też ważna informacja). Z góry dziękuję.