r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Krita 3.1.2.2

Strona główna Windows Grafika Programy do malowania
Pobierz program wersja stabilna (32-bit) zabezpiecz pobieranie

Krita to rozbudowany i wielofunkcyjny program do obróbki grafiki rastrowej na komputerze, przeznaczony przede wszystkim do malowania z użyciem tabletu graficznego, a dzięki interfejsowi Sketch także ekranu dotykowego.

Galeria programu

Krita jest wolnym oprogramowaniem i rozprowadzanym na licencji GNU General Public License. Aplikacja została zaprojektowana nie tylko jako narzędzie do malowania, ale również do modyfikowania zdjęć cyfrowych. Krita dysponuje ogromną kolekcją różnych narzędzi i funkcji, a także oferuje wygodny i czytelny interfejs użytkownika. W ten sposób możemy stanowić godną konkurencję nawet dla najpopularniejszych edytorów grafiki rastrowej, choć głównym celem jej twórców jest konkurowanie z Corel Painterem.

Oprócz podstawowych narzędzi malarskich otrzymamy również dostęp do bardziej złożonego zestawu, umożliwiającego manipulowanie płótnem, symulowanie wysychania farby czy rysowanie za pomocą pędzla z tuszem i farbami olejnymi. Krita obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne (BMP, JPEG, PNG, RAW, TIFF), umożliwia pracę na warstwach i tworzenie masek oraz gradientów, pozwala pracować z elementami wektorowymi, jak krzywe, a także zawiera mnóstwo przydatnych zestawów filtrów, za pomocą których rozjaśnimy lub odwrócimy obraz albo wyostrzymy i dodamy różne efekty poprawiające jakość naszego dzieła.

Krita oferuje również dostęp do zaawansowanych narzędzi skalowania i transformacji, złożonych silników pędzli oraz wyboru odpowiedniego koloru i barw. Poza tym modyfikuje metadane w plikach graficznych, wspiera tablety graficzne i umożliwia nagrywanie makr. Bardzo szybko wczytuje pliki graficzne do edytora i obsługuje najnowsze procesory wielordzeniowe.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Krita 3.1 – jeszcze więcej animacji i w końcu OpenGL na macOS

36
OPROGRAMOWANIE 15.12.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Świetny otwarty i darmowy program graficzny Krita doczekał się kolejnego wydania. Wersja 3.1 wdaje się jednak skupiać na animacji, a nie na funkcjach związanych z pracą z grafiką rastrową. Dla użytkowników macOS to wydanie jest szczególnie ważne, bo Krita w końcu zyskała status stabilnej na tym systemie i w pełni wykorzystuje OpenGL. Krita na macOS sporo zyskała dzięki inicjatywie Google Summer of Code, w ramach której Julian Thijssen przygotował kod pozwalający Kricie korzystać z OpenGL 3 na macOS. To była ostatnia rzecz, której brakowało Kricie na tym systemie. Dzięki temu kartę…

Krita 3.0 już stabilna, gotowa do animacji. Kolejnym krokiem będzie grafika wektorowa

45
OPROGRAMOWANIE 01.06.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Po roku pracy udostępniona została wersja 3.0 Krity – programu do odręcznego malowania, a teraz także do animacji. Program jest otwarty i powstaje dzięki wsparciu użytkowników. Razem z premierą nowego wydania ruszyła kolejna zbiórka na nowości. Informowałam, że stabilne wydanie Krity 3.0 ukaże się 1 maja, ale musieliśmy poczekać miesiąc dłużej. Są tu już elementy systemu animacji ufundowane w ubiegłym roku na Kickstarterze, a więc panel z osią czasu, panel sterowania odtwarzaniem oraz onion skining, czyli możliwość podglądania poprzednich i następnych klatek, co pomaga w rysowaniu kadrów.…

Recenzje użytkowników

Darmowy, wiele skórek, ciekawy interfejs, sporo możliwosci konfiguracji, dużo rodzai pędzli, możliwość dostosowania ustawień tabletu, po polsku.
Trzeba poswiecić trochę czasu by zrozumieć wiele opcji.
ocena użytkownika

Program Krita to niewątpliwie dobry konkurent PhotoShopa, jednak nie do końca można porównywać te dwa programy.
Jak każdy program dość rozbudowany trzeba niestety poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z nim. Programy "tego typu" (śmiało można powiedzieć dla profesjonalistów), wymagają by wszelkie opcje były dostosowane pod nas.
Program zawiera mnóstwo pędzli, które w zasadzie nie wymagają już dodawania nowych. Jak napisałem wcześniej to nie program na którym po zainstalowaniu siądziemy i od razu zostaniemy "artystami" (wirtualnymi), będziecie szukać pewnych opcji, dociekać czemu coś tak a nie inaczej działa, niektórzy z przyzwyczajenia do PS-a powiedzą na tym nie da się pracować, czy też narzekać na inne bolączki. Po prostu tu wiele rzeczy zadziała jak poznamy program, czyli skonfigurujemy, poznamy skróty klawiszowe itd.
Program ma bardzo ciekawie rozbudowane możliwości ustawiania kolorów użytych lub predefiniowanych. Zawiera również sporo skórek. Możliwość dostosowania tabletu z poziomu programu.
Program jak najbardziej warty polecenia i spróbowania samemu :)

Miłego Malowania

PS. Proszę redakcję o dodanie w tytule informacji że zawiera PL interfejs (to też ważna informacja). Z góry dziękuję.

13.02.2016 14:22 | Recenzja do wersji 2.9.11.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #51 13.02.2017 21:06

To coś nie potrafi nawet wstawić entera w środku tekstu w polu tekstowym.

Deliryk   11 #50 02.02.2017 13:55

Lubię ten program, ale...

Najpierw usunęli drukowanie, bo było za dużo problemów.
Teraz usunęli export do pdf, bo było za dużo problemów...

Eksport do innych formatów niż .jpg u mnie działa a raz nie działa...
Jak dla mnie najpierw powinni się nad tym skoncentrować a nie bawić się we wsparcie dźwięku dla animacji.

  #49 31.01.2017 08:16

Krita nie może zastąpić Photoshopa do czasu aż nie będzie potrafiła poprawnie otworzyć pliku PSD. Jedynym programem, który może mi Photoshopa zastąpić jest Affinity Photo, ale on niestety jest płatny, na szczęście jest to cena akceptowalna.

  #48 14.12.2016 19:44

@Użytkownikfedory (niezalogowany): tak trudno wejść na stronę Krity i ściągnąć appimage?

  #47 14.12.2016 19:37

@PitBoss: Wystarczy wcisnąć E(jak eraser) i pędzel przechodzi w tryb gumki. Ponowne wciśnięcie E i znowu masz pędzel.

przekas   5 #46 29.09.2016 20:38

Na Vistę już tylko wersja portable, albo 2.9 ;(

Autor edytował komentarz w dniu: 29.09.2016 20:42
msnet   19 #45 12.09.2016 20:39

Ktoś chyba nie lubi Krity, bo przy włączonym filtrze Smart Screen dostaję komunikat "Ta witryna internetowa została zgłoszona jako niebezpieczna / ftp.icm.edu.pl" :D Oczywiście pobieranie też jest blokowane.

PitBoss   9 #44 19.08.2016 14:39

@Deliryk: U mnie krita pracuje w zależności od "humorku" :D raz dobrze a raz gdy chce np coś przeskalować potrafi się wysypać. U mnie w kricie też są posypane pędzle :) przypuszczam że to wada 3.0

Deliryk   11 #43 18.08.2016 14:12

@PitBoss: To chyba zależy od sprzętu, bo u mnie Krita 3 działa stabilnie. jedyne z czym mam problem to "wysypanie" się kompletne pędzli, które przeniosłem z Krity 2.
Z tanich rzeczy to do nauki nieźle nadaje się One by Wacom, który w Biedronce w wersji S był za coś 100zł (normalnie ok. 150). Ale to tylko tablet piórkowy nie "tablet graficzny" jak wspomniany Wacom Cintiq Companion.

PitBoss   9 #42 13.08.2016 18:56

Niestety jedynym poważnym minusem dla tego programu jest niewiadoma kiedy i w której sytuacji wysypie się. Niestety niewielka liczba ludzi pracuje nad tym programem by usprawnić jego działanie. Tym różnią się niektóre darmówki. Warto więc włączyć auto zapisywanie prac. Bo może działać płynnie przez 30minut, aż do momentu w której będzie mniej lub bardziej skomplikowana sprawa i wysypie, więc nie wątpię że u kogoś może coś takiego się stać. Jak na razie ten program co do darmówek oferuje najwięcej efektów wykorzystania tabletów. GIMP nie jest najgorszy, można też dodać ciekawy zestaw pędzli ale nie współpracuje ze wszystkimi modelami tabletów, w opcjach Gimpa w razie czego warto sprawdzić czy Wasz model działa.
Ciekawą sprawą i niedrogą w porównaniu do wacomów compasion czy iPadów do rysowania zamiast od 2 czy nawet 4 tyś, można sprawdzić kupując zwykły tablet z androidem + osobne piórko + zakupić Autodesk sketchbook który też nie jest drogi. Ale to oczywiście najtańsza opcja dla Początkującego SKILLA :)

Autor edytował komentarz w dniu: 13.08.2016 19:03
PitBoss   9 #41 10.08.2016 23:19

@Anonim (niezalogowany): 1500 x 1500px ? w ilu dpi ? RGB czy cmyk (ile bit) ?

Ja często wybieram przykłady z szablonów juz gotowych tzn dla A4 :) czyli rozdzielczość w poziomie 3508 x 2480 px 300DPI (ppi) rgb 32bit (choć najlepiej wybierać CMYK) Profil domyślny, testowane na lapku MSI GX70 + tablet wacom intuos5 Pro M.= TEST wyszedł dobrze. Nic nie wywaliło, chodziło płynnie.

  #40 14.06.2016 16:05

Program wygląda obiecująco, jednak wyłącza się natychmiast po dodaniu nowego dokumentu, jeśli jest on większy od ok 1500 piks.
Na mniejszych można pracować bez trudu, jednak większe formaty są często potrzebne.
Czy ktoś miał podobny problem? Bo nie wiem czy program ma usterki, czy mi się coś źle zainstalowało.

  #39 02.06.2016 12:32

NIE POLECAM KRITY: w ostatniej wersji zabrakło opcji drukowania (wersja PL) , praca z tekstem to koszmar, praca ze stylami także beznadziejna, mimo, że masz zaznaczony podgląd to pojawia się on z b.dużym opóźnieniem, przeważnie, gdy się już wyjdzie ze styli (a mam niezły komp z dyskiem SSD i 16GB RAM); ogólnie program pracuje ja MUŁ, z dużymi opóźnieniami na akcje!!!

cephei   12 #38 13.04.2016 08:03

Ta ostatnia alfa lepiej i szybciej działa u mnie na PC niż stabilna :)

Apostoł   9 #37 01.03.2016 16:43

Ale screenshoty, to moglibyście zaktualizować...

Deliryk   11 #36 25.02.2016 15:35

Nie mam wielkiego doświadczenia z programami do wirtualnego malowania (poza 2 rysunkami zrobionymi w Art Rage SE). Musiałem jednak na czymś poćwiczyć i wybór padł na darmową Kritę. Po dograniu kilkudziesięciu dodatkowych pędzli udało mi się znaleźć 2 przydatne przy mojej "technice" (a w zasadzie nawykach z rysowania "analogowego") i w końcu mi "zaczęło wychodzić".
A przynajmniej tak się łudzę.
Jedyne co mocno irytuje to opóźnienia pędzla przy większych rysunkach.
Jest też parę mniej irytujących ale dokuczliwych spraw np. po zmianie pędzla muszę postawić jakąkolwiek kropkę na płótnie (a potem usunąć), żeby pędzel reagował na zmianę wielkości i przełączał się na pipetę (+shift, +ctrl). Jakoś nie mogę też trafić z wielkością stempla przy definiowaniu nowych pędzli.
Tak czy owak, polecam wypróbować program.

Autor edytował komentarz.
ste-fan   12 #35 15.01.2016 23:15

jest spolszczenie lub wersja polska tego programu

PitBoss   9 #34 31.05.2015 11:00

Jedynie czego mi najbardziej brakuje to szybkiego przełączania np nacisk na piórku, w PS jest to że w każdej chwili można wyłączyć to i mieć 100% nacisku, czy też działanie wielkości pędzla od nacisku.

  #33 08.04.2015 17:05

@PitBoss: Dzięki za odpowiedź, będziesz mógł mi go wysłać na email?Byłabym wdzięczna :) getfreaky1999@gmail.com

  #32 08.04.2015 17:03

@Jonadab (niezalogowany): Hmmm ciekawy patent, dzięki spróbuje to zastosować :D Jednakże teraz martwi mnie to że się zacina i nie wiem czy to wina Windowsowej wersji czy mojego komputera ale prawdopodobnie to drugie :/

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.