Krita 4.1.1

Strona główna Windows Grafika Programy do malowania
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Krita to rozbudowany i wielofunkcyjny program do obróbki grafiki rastrowej na komputerze, przeznaczony przede wszystkim do malowania z użyciem tabletu graficznego, a dzięki interfejsowi Sketch także ekranu dotykowego.

Krita jest wolnym oprogramowaniem i rozprowadzanym na licencji GNU General Public License. Aplikacja została zaprojektowana nie tylko jako narzędzie do malowania, ale również do modyfikowania zdjęć cyfrowych. Krita dysponuje ogromną kolekcją różnych narzędzi i funkcji, a także oferuje wygodny i czytelny interfejs użytkownika. W ten sposób możemy stanowić godną konkurencję nawet dla najpopularniejszych edytorów grafiki rastrowej, choć głównym celem jej twórców jest konkurowanie z Corel Painterem.

Oprócz podstawowych narzędzi malarskich otrzymamy również dostęp do bardziej złożonego zestawu, umożliwiającego manipulowanie płótnem, symulowanie wysychania farby czy rysowanie za pomocą pędzla z tuszem i farbami olejnymi. Krita obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne (BMP, JPEG, PNG, RAW, TIFF), umożliwia pracę na warstwach i tworzenie masek oraz gradientów, pozwala pracować z elementami wektorowymi, jak krzywe, a także zawiera mnóstwo przydatnych zestawów filtrów, za pomocą których rozjaśnimy lub odwrócimy obraz albo wyostrzymy i dodamy różne efekty poprawiające jakość naszego dzieła.

Krita oferuje również dostęp do zaawansowanych narzędzi skalowania i transformacji, złożonych silników pędzli oraz wyboru odpowiedniego koloru i barw. Poza tym modyfikuje metadane w plikach graficznych, wspiera tablety graficzne i umożliwia nagrywanie makr. Bardzo szybko wczytuje pliki graficzne do edytora i obsługuje najnowsze procesory wielordzeniowe.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Darmowy, wiele skórek, ciekawy interfejs, sporo możliwosci konfiguracji, dużo rodzai pędzli, możliwość dostosowania ustawień tabletu, po polsku.
Trzeba poswiecić trochę czasu by zrozumieć wiele opcji.
ocena użytkownika

Program Krita to niewątpliwie dobry konkurent PhotoShopa, jednak nie do końca można porównywać te dwa programy.
Jak każdy program dość rozbudowany trzeba niestety poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z nim. Programy "tego typu" (śmiało można powiedzieć dla profesjonalistów), wymagają by wszelkie opcje były dostosowane pod nas.
Program zawiera mnóstwo pędzli, które w zasadzie nie wymagają już dodawania nowych. Jak napisałem wcześniej to nie program na którym po zainstalowaniu siądziemy i od razu zostaniemy "artystami" (wirtualnymi), będziecie szukać pewnych opcji, dociekać czemu coś tak a nie inaczej działa, niektórzy z przyzwyczajenia do PS-a powiedzą na tym nie da się pracować, czy też narzekać na inne bolączki. Po prostu tu wiele rzeczy zadziała jak poznamy program, czyli skonfigurujemy, poznamy skróty klawiszowe itd.
Program ma bardzo ciekawie rozbudowane możliwości ustawiania kolorów użytych lub predefiniowanych. Zawiera również sporo skórek. Możliwość dostosowania tabletu z poziomu programu.
Program jak najbardziej warty polecenia i spróbowania samemu :)

Miłego Malowania

PS. Proszę redakcję o dodanie w tytule informacji że zawiera PL interfejs (to też ważna informacja). Z góry dziękuję.

13.02.2016 14:22 | Recenzja do wersji 2.9.11.0

Komentarze

0 nowych
Deliryk   12 #60 08.02.2018 14:58

@RosomakPL (niezalogowany): Ciekawy punkt widzenia. Używałem Krity do tworzenia ilustracji koncepcyjnych - czyli użytkowałem program zgodnie z jego podstawowym przeznaczeniem. I te ilustracje wysyłałem wydawcy w PDF-e. Teraz, żeby to zrobić muszę wyeksportować plik do formatu graficznego i przerabiać go w innym programie graficznym na PDF. Wykorzystałbym choć PDF-creatora, ale program do robienia grafiki nawet nie ma opcji do jej drukowania...
Lubię Kritę, ale udawanie, że problemów nie ma nie mija się z sensem, bo jak nie będziemy ich sygnalizować, to skąd deweloperzy tego programu będą wiedzieli co jest naprawdę potrzebne?
Dlatego ja się irytuję słysząc, że pracują nad nowymi funkcjonalnościami kiedy nie poprawili jeszcze podstawowych braków.

gooorylan1   8 #59 06.02.2018 11:16

tak jak z każdym programem: aby móc w pełni cieszyć się z jego możliwości,należy zrozumieć jak taki program działa i jak użyć jego funkcje,np aby użyć blender do rozmazywania farby i zapisać własne pędzle na dysk,trzeba o tym troszeczke poczytać,ludzie narzekają jak małe dzieci na program,zamiast cierpliwie spędzić czas na nauce danego programu,to samo z darmowym Blenderem,jest on co prawda trudny dla początkujących,ale jak się zagłębi człowiek w dany program,to staje się to dla niego sama przyjemność,mi 10 lat zajęło nauczenie się grafiki 3D do zaawansowanego poziomu,wtedy jeszcze tak z youtube nie korzystałem,ale się opłaciło bo teraz moge innym pomóc: na moim kanale mam video tutoriale,które ja publikowałem,na temat krity także,i wam się one przydadzą. A oto tutaj mój link: https://www.youtube.com/watch?v=2IpRltiyR78&t=1056s - dlatego warto jest nauczyć się w pełni grafiki #D i grafiki 2D,to się wam w przyszłości przyda do czegoś.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.02.2018 11:17
  #58 20.01.2018 10:02

Nie należy porównywać Krity do Photoshopa. Ci którzy szukają zamiennika Photoshopa powinni zainteresować się Affinity Photo. Krita to program dla artystów. Do rysowania, a nie obróbki i retuszu fotografii czy składu tekstu. To konkurencja dla Sketchbook'a, Paintera albo ArtRage. Osoby, które narzekają na usunięcie eksportu do pdf czy ubogie i zbugowane (od wersj 4.0 bedzie poprawione) narzędzia do o tekstu po prostu źle dobrały oprogramowanie do swoich potrzeb. Ten program nie jest do tego.

  #57 17.08.2017 21:02

Co do krity to już sobie ją odpuściłem, miałem z nią same problemy w działaniu (szybkość, a mam dysk SSD), brak drukowania i inne wkurzające działania, które już zostały opisane przez moich przedmówców; wywaliłem więc kasę (do przełknięcia) na Affinity Photo, które okazało się strzałem w 10. Znam b.db PS, i powiem szczerze - można ze spokojem zainwestować w AP.
Z drugiej strony skąd tak duża dobra ocena KRITY !!??

Klaudia2408   1 #56 06.08.2017 18:41

Mógłby mi ktoś poradzić dlaczego gdy chcę przesunąć obraz naciśniętym scrollem nie działa to, a w innym pliku wszystko działa jak powinno?

gooorylan1   8 #55 03.08.2017 02:04

ja w tym programie już stworzyłem animacje 2D - aby lepiej się malowało w nim należy pobrać krita brush pack:

http://www.davidrevoy.com/article319/krita-brushkit-v8

poza tym,jest ten program darmowy,nawet corel painter nie ma opcji związanych z animacją 2D!

  #54 01.08.2017 20:54

Nie wiem co się stało, ale gdy chcę przesunąć obraz za pomocą wciśniętego scrolla nic się nie dzieje. Próbowałam to samo na innym pliku krity i wtedy działa. Może mi ktoś to wyjaśnić?

  #53 21.07.2017 11:32

@k_r_m (niezalogowany): Krite możesz porównać do Corel paintera, to program dostosowany do malowania - ma mnóstwo funkcji łatwo dostępnych ułatwiających malowanie na komputerze, ale do retouchingu trzeba użyć już innego programu typu phothoshop ze względu na okrojone opcje w kricie, ale to zupelnie inne programy, tworzone w zamyśle o inną funkcjonalność, ja używam do tego affinity photo i zdecydowanie polecam.

  #52 07.05.2017 12:06

Gdzie się w tym przerzuca wklejony obiekt w poziomie?? To, czego nie lubię w programach graficznych, to ukrywanie prostych opcji w dziwnych miejscach... w gimpie np. nieźle się nagłowiłem, jak narysować prosty prostokąt...

  #51 13.02.2017 21:06

To coś nie potrafi nawet wstawić entera w środku tekstu w polu tekstowym.

Deliryk   12 #50 02.02.2017 13:55

Lubię ten program, ale...

Najpierw usunęli drukowanie, bo było za dużo problemów.
Teraz usunęli export do pdf, bo było za dużo problemów...

Eksport do innych formatów niż .jpg u mnie działa a raz nie działa...
Jak dla mnie najpierw powinni się nad tym skoncentrować a nie bawić się we wsparcie dźwięku dla animacji.

  #49 31.01.2017 08:16

Krita nie może zastąpić Photoshopa do czasu aż nie będzie potrafiła poprawnie otworzyć pliku PSD. Jedynym programem, który może mi Photoshopa zastąpić jest Affinity Photo, ale on niestety jest płatny, na szczęście jest to cena akceptowalna.

  #48 14.12.2016 19:44

@Użytkownikfedory (niezalogowany): tak trudno wejść na stronę Krity i ściągnąć appimage?

  #47 14.12.2016 19:37

@PitBoss: Wystarczy wcisnąć E(jak eraser) i pędzel przechodzi w tryb gumki. Ponowne wciśnięcie E i znowu masz pędzel.

przekas   6 #46 29.09.2016 20:38

Na Vistę już tylko wersja portable, albo 2.9 ;(

Autor edytował komentarz w dniu: 29.09.2016 20:42
msnet   23 #45 12.09.2016 20:39

Ktoś chyba nie lubi Krity, bo przy włączonym filtrze Smart Screen dostaję komunikat "Ta witryna internetowa została zgłoszona jako niebezpieczna / ftp.icm.edu.pl" :D Oczywiście pobieranie też jest blokowane.

PitBoss   10 #44 19.08.2016 14:39

@Deliryk: U mnie krita pracuje w zależności od "humorku" :D raz dobrze a raz gdy chce np coś przeskalować potrafi się wysypać. U mnie w kricie też są posypane pędzle :) przypuszczam że to wada 3.0

Deliryk   12 #43 18.08.2016 14:12

@PitBoss: To chyba zależy od sprzętu, bo u mnie Krita 3 działa stabilnie. jedyne z czym mam problem to "wysypanie" się kompletne pędzli, które przeniosłem z Krity 2.
Z tanich rzeczy to do nauki nieźle nadaje się One by Wacom, który w Biedronce w wersji S był za coś 100zł (normalnie ok. 150). Ale to tylko tablet piórkowy nie "tablet graficzny" jak wspomniany Wacom Cintiq Companion.

PitBoss   10 #42 13.08.2016 18:56

Niestety jedynym poważnym minusem dla tego programu jest niewiadoma kiedy i w której sytuacji wysypie się. Niestety niewielka liczba ludzi pracuje nad tym programem by usprawnić jego działanie. Tym różnią się niektóre darmówki. Warto więc włączyć auto zapisywanie prac. Bo może działać płynnie przez 30minut, aż do momentu w której będzie mniej lub bardziej skomplikowana sprawa i wysypie, więc nie wątpię że u kogoś może coś takiego się stać. Jak na razie ten program co do darmówek oferuje najwięcej efektów wykorzystania tabletów. GIMP nie jest najgorszy, można też dodać ciekawy zestaw pędzli ale nie współpracuje ze wszystkimi modelami tabletów, w opcjach Gimpa w razie czego warto sprawdzić czy Wasz model działa.
Ciekawą sprawą i niedrogą w porównaniu do wacomów compasion czy iPadów do rysowania zamiast od 2 czy nawet 4 tyś, można sprawdzić kupując zwykły tablet z androidem + osobne piórko + zakupić Autodesk sketchbook który też nie jest drogi. Ale to oczywiście najtańsza opcja dla Początkującego SKILLA :)

Autor edytował komentarz w dniu: 13.08.2016 19:03
PitBoss   10 #41 10.08.2016 23:19

@Anonim (niezalogowany): 1500 x 1500px ? w ilu dpi ? RGB czy cmyk (ile bit) ?

Ja często wybieram przykłady z szablonów juz gotowych tzn dla A4 :) czyli rozdzielczość w poziomie 3508 x 2480 px 300DPI (ppi) rgb 32bit (choć najlepiej wybierać CMYK) Profil domyślny, testowane na lapku MSI GX70 + tablet wacom intuos5 Pro M.= TEST wyszedł dobrze. Nic nie wywaliło, chodziło płynnie.