Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jolla/Sailfish tips & tricks cz. 6 — konfiguracja Google Play

System Sailfish OS oferuje wbudowane wsparcie dla aplikacji i gier stworzonych dla Androida. Ich instalacja domyślnie możliwa jest m.in. przez sklep Yandex Store, jego oferta nie jest jednak specjalnie rozległa, brakuje wielu popularnych pozycji jak chociażby Angry Birds Star Wars na której punkcie szaleje ostatnio moja córka ;) Jak zatem wygląda dostęp do sklepu Google Play gdzie można znaleźć praktycznie wszystko?

Uzyskanie dostępu do Google Play z poziomu Sailfisha jak najbardziej jest możliwe, choć wymaga niestety odrobiny klepaniny. Zakładając, że macie już aktywny tryb dewelopera, zaczynamy od pobrania odpowiedniej paczki z plikami i wypakowania jej zawartości do folderu /home/nemo/Downloads w smartfonie. Alternatywnie można ją oczywiście pobrać z poziomu systemowej przeglądarki i wypakować z poziomu Terminala poleceniem:

cd /home/nemo/Downloads/ unzip gapps-jb-20121011-signed.zip

Następnie wpisujemy w Terminalu poniższe polecenie (nie zapominając o kropkach pod koniec trzech ostatnich wierszy):

devel-su password: [nasze hasło] cd /opt/alien/system/app cp /home/nemo/Downloads/system/app/Phonesky.apk . cp /home/nemo/Downloads/system/app/GoogleLoginService.apk . cp /home/nemo/Downloads/system/app/GoogleServicesFramework.apk .

Restartujemy telefon, uruchamiamy aplikację File Browser (można ją bezpłatnie pobrać w sklepie Jolli) i odszukujemy folder /opt/alien/system/app. W folderze tym wybieramy plik Phonesky.apk po czym z menu górnego wybieramy opcję "Instaluj". Potwierdzamy zastąpienie aplikacji, wpisujemy swoją nazwę użytkownika oraz hasło Google i gotowe! Od tego momentu możemy już przeglądać i instalować zasoby sklepu Google Play, pamiętając jedynie, że nie wszystkie zasoby mogą być kompatybilne z naszym smartfonem.

Na koniec możemy jeszcze wyczyścić niepotrzebne pliki tymczasowe kasując zawartość folderu /home/nemo/Downloads/

Miłej zabawy! 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
ajp.c0.pl   5 #1 11.06.2014 16:00

Niestety nie mogłem znaleźć wideo z rozgrywki. Czy miałbyś możliwość i chęć nagrać jak wygląda płynność gry ? Byłbym wdzięczny ;)

Krigare   2 #2 12.06.2014 20:09

Wszystko zrobiłem zgodnie z Twoją instrukcja. Zalogowało mnie do sklepu mogłem przeglądać zasoby, ale nie mam ikony na "pulpicie". Jak mam się teraz dostać do "Google Play"?

Krogulec REDAKCJA  22 #3 13.06.2014 03:02

@Krigare: Faktycznie zdarza się, że ikona sklepu znika - z tego co zauważyłem to dzieje się tak po próbie zainstalowania "niekompatybilnej" aplikacji z Google Play. Ikonę można jednak bez problemu przywrócić ponawiając ostatni krok (ten od restartu).