Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia N9 tips & tricks cz. 4 — przywracanie ustawień i flashowanie

Są sytuacje kiedy zachodzi konieczność wyczyszczenia telefonu tj. przywrócenia ustawień fabrycznych. Powody są różne — coś namieszaliśmy w systemie i nie wiemy jak to odkręcić, sprzedajemy telefon itd. Z tym zagadnieniem łączy się też flashowanie telefonu — wgrywanie oprogramowania wewnętrznego, czyli tzw. firmware'u. To właśnie będzie tematem niniejszego odcinka.

Na pozór sprawa wydaje się prosta. System w modelu N9, w menu Ustawienia -> Zresetuj, oddaje do dyspozycji aż dwie opcje: Przywróć ustawienia i Wyczyść. Pierwsza z nich przywraca system do stanu początkowego, zachowując jednak przy tym wszelkie dane użytkownika takie jak kontakty, dokumenty, ustawienia kont, hasła itd. Druga idzie krok dalej i czyści wszystko. Teoretycznie. Problem w tym, że tak naprawdę jednak nie czyści wszystkiego. Gdzieś głęboko w folderach systemowych pozostają ustawienia instalowanych przez nas programów, jeżeli odinstalowaliśmy aplikację fabryczną to nie zostanie ona przywrócona, zaś paradoksalnie jeżeli instalowaliśmy jakieś oprogramowanie z poziomu Terminala przy pomocy komendy dpkg -i to... w dalszym ciągu będzie ono dostępne w menu. Znikają za to instalowane fabrycznie multimedia — tapety, przykładowa muzyka i klipy wideo.

Jest jeszcze druga droga — narzędzie Nokia Software Updater, ale również ono nie jest pod tym względem doskonałe. Ponadto w obu powyższych przypadkach nie da się podjąć próby przywrócenia do życia telefonu, którego system nie daje się uruchomić.

Co można na to poradzić? Trzeba przeprowadzić operację flashowania — wgrać na nowo oprogramowanie wewnętrzne z poziomu komputera. Zastrzegam jednak, że nie jest to prosta operacja i powinna być przeprowadzana wyłącznie przez doświadczone i skrupulatne osoby ponieważ skutki ewentualnych błędów mogą być opłakane, z utratą gwarancji i uszkodzeniem telefonu włącznie. Wszystko co opisane poniżej czynicie więc na własną odpowiedzialność.

Pierwszy krok to pobranie odpowiedniego firmware'u. Najwygodniej jest posłużyć się tu programem NaviFirm+ (koszt 3 Euro). Daje on możliwość wyszukania i pobrania obrazu systemu do absolutnie każdego modelu telefonu Nokii, w każdym możliwym wariancie (włącznie z odmianami dla poszczególnych operatorów). Potrzebujemy jedynie znać dokładny kod naszego wariantu urządzenia, w N9 znajduje się on na sankach microSIM. W przypadku mojej Nokii N9 w czarnej wersji 64 GB, dedykowanej do normalnej sieci sprzedaży, jest to kod 059J1V8.

Uruchamiamy więc NaviFirm+, w pierwszej kolumnie wyszukujemy model Nokia N9 (RM-696). Następnie wybieramy najnowszą dostępną wersję oprogramowania, aktualnie jest to PR 1.3, czyli 40.2012.21-3 (uwaga — nie można robić downgrade'u) i wariant telefonu (tu najlepiej odfiltrować wyniki wpisując kod w okienku pod listą). Teraz pozostaje już tylko pobranie odpowiednich plików. Zasadniczo potrzebujemy tylko dwa o największym rozmiarze i rozszerzeniu .bin (Mcu i Content). Pierwszy z nich to obraz systemu, drugi to obraz pamięci urządzenia.

Alternatywnie, na analogicznej zasadzie, możemy pobrać pliki ze strony www.mrcrab.net.

Drugi krok to pobranie narzędzia Flasher o przeznaczeniu jasno wynikającym z nazwy. Należy zwrócić uwagę, że dostępne są różne warianty tego programu w zależności od platformy systemowej peceta (Windows, Linux, Mac OS), jak i smartfona (Maemo, MeeGo). Nas interesuje wersja dla MeeGo, oznaczona — rzecz jasna — for Harmattan. W moim przypadku, jako użytkownika Windows, był to konkretnie plik WinFlasher_3.12.1.exe. Flasher instaluje się w domyślnie w folderze C:\Program Files\Nokia\Flasher, jednak nie spodziewajcie się żadnego GUI — obsługuje się go z linii poleceń. Instalator tworzy skrót w Menu Start wywołujący cmd.exe w tym folderze.

Jedna uwaga: Flasher dla Windows oznaczony jest jako 32-bit, można go jednak zainstalować także na systemach 64-bitowych, ale niekiedy występuje problem ze brakiem niezbędnego sterownika Nokia N9 RNDIS/Ethernet umożliwiającego nawiązanie połączenia ze smartfonem w trybie update. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja bibliotek libusb-win32. Wydaje się, że problem nie występuje w sytuacji gdy w systemie obecny jest program Nokia Suite. Jeżeli to nie pomoże jedyne remedium to instalacja Flashera na 32-bitowym Windows bądź skorzystanie z jakiejś dystrybucji Linuksa (np. w formie Live CD).

Trzeci krok to przekopiowanie pobranych wcześniej plików .bin do folderu Flashera. Teraz pozostaje już tylko przygotować telefon (ale jeszcze nie podłączać), naładować baterię, sprawdzić czy na komputerze posiadamy uprawnienia Administratora, a także czy pliki aby na pewno są do tej wersji urządzenia co trzeba. Jeżeli wszystko jest OK to możemy działać! W Menu Start odnajdujemy skrót do Wiersza poleceń, nie uruchamiamy go jednak „normalnie” tylko jako administrator, poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy. Następnie wpisujemy to co poniżej:cd C:\Program Files\Nokia\Flasher flasher.exe -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin -f flasher.exe -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin -f -RAby uniknąć żmudnej klepaniny można wcześniej zmienić przydługie nazwy obrazów np. na fw.bin i mmc.bin (w Linuksie jest łatwiej — podczas wpisywania poleceń można wspomóc się klawiszem Tab w celu autouzupełniania).

Po uruchomieniu Flashera, podłączamy Nokię N9 kablem USB i wybieramy tryb Synchronizuj i połącz. Za pierwszym razem system Windows spędzi trochę czasu na instalacji sterowników, po czym w końcu wystartuje proces aktualizacji. Podczas aktualizacji nie można pod żadnym pozorem zamykać programu / komputera (dobrze więc robić to na notebooku na wypadek niespodziewanej przerwy w zasilaniu), nie można też odpinać samego telefonu. Nawet w przypadku pojawienia się informacji o jakichś błędach (na etapie inicjalizacji takowe są raportowane gdy Flasher np. czeka na restart telefonu), nie oznacza to bowiem, że coś dzieje się nie tak.

W trakcie aktualizacji na ekranie komputera wyświetlają się informacje o postępie we wgrywaniu poszczególnych elementów, a na ekranie N9 pasek obrazujący na jakim jesteśmy etapie. Bezbłędnie przeprowadzona aktualizacja kończy się komunikatem Success na ekranie komputera i restartem telefonu. Wszystko to po kolei prezentuję w logu. Po uruchomieniu „endziewiątka” zgłosi się jakby została właśnie po raz pierwszy wyjęta z pudełka — z ustawieniami daty i godziny, samouczkiem (którego nie ma przy restarcie z poziomu systemowych ustawień) i co najważniejsze z przywróconymi, fabrycznymi multimediami.

I jeszcze jedna rzecz na koniec. Może zajść potrzeba wgrania firmware'u bez kasowania osobistych danych i multimediów np. w celu zamiany oprogramowania na inną wersję (np. nieoperatorską), czy też nowszą (choć tego akurat można dokonać z poziomu telefonu). W każdym bądź razie można wówczas pobrać jedynie pierwszy z plików .bin, a Flashera wywołać z parametrami:flasher.exe -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin -f -R

Uwaga!

Zmiana oprogramowania wewnętrznego na wersję nie przeznaczoną do danego wariantu telefonu może skutkować utratą gwarancji. Każda operacja wgrywania firmware'u jest rejestrowana w pamięci telefonu. 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Gzehu   3 #1 06.11.2011 12:07

A odkryłeś już może jak w prosty sposób można usunąć zainstalowaną w standardzie muzykę w telefonie?
Mi się to nie udaje - zresztą utwór który sobie wysłałem z innego tel. też jest "nieusuwalny" ......
Powinno wystarczyć "przytrzymanie" utworu który chcę usunąć (tak jak choćby zdjęcia w galerii) żeby usunąć - niestety nie ma takiej opcji.........

Krogulec REDAKCJA  22 #2 06.11.2011 13:01

O ile dobrze zrozumiałem w czym tkwi problem to jest to banalnie proste - podpinasz się telefonem przez USB do komputera, klikasz "Podłącz jako pamięć masową", a następnie z poziomu Eksploratora Windows lub Total Commandera kasujesz po prostu zawartość folderu Music.

Można też to zrobić via WiFi przez WinSCP albo z poziomu telefonu jednym z menedżerów plików wymienionych w 2 odcinku tips & tricks. Niestety z poziomu menu odtwarzacza muzyki na razie to niemożliwe, pojawiają się jednak alternatywne odtwarzacze któryś z nich na pewno będzie miał taką opcję.

Gzehu   3 #3 06.11.2011 14:56

Opcja z podpięciem kabla była mi znana, myślałem że znalazłeś sposób, żeby to zrobić prościej bez kabelków i trybów dewelopera.
Już myślałem,że lata użytkowania Nokii z serii 8800 upośledziły mnie do tego stopnia, że nie umiem tego zrobić.
Pozdro.

Ciekawy Blog - czekamy na więcej.

Krogulec REDAKCJA  22 #4 06.11.2011 16:25

Tryb dewelopera do niczego nie jest Ci potrzebny - po prostu podpinasz telefon jako pamięć masową i masz dostęp do wszystkich plików multimedialnych i dokumentów.

foreste   16 #5 06.11.2011 21:21

O widać ze mamy te same tematy :)
Ja lubię grzebać w swym se k770i :)

  #6 06.11.2011 21:34

Mnie interesuje 'czyszczenie' MyPhona; nie udaje się przywrócić - powrócić na format 3GP filmowy. Po pierwotnym ustawienie formatu filmowego AVI, nie pojawia się już lista z wyborem, a na początku jednorazowo była.

Krogulec REDAKCJA  22 #7 07.11.2011 00:36

W tym temacie niestety nie pomogę...

  #8 07.11.2011 07:22

No trudno-musze się nadal męczyć z formatem AVI ale i tak poza tym mankamentem, jestem zadowolony z dwusimowego MyPhona polskiego bo za 149 zł w Biedronce kupionym, nie dostanę gdzie indziej tak 'wyposażonego' Dziękuję za dobre chęci i pozdrawiam !

  #9 07.11.2011 18:57

@Gzehu i @Krogulec - ja bym sprobowal przejsc terminal i wpisac:
rm -f nazwa_pliku

Jesli ze zwyklego uzytkownika sie nie uda to moze jako root. Dajcie znac czy pomoglo - PS. Nie mam N9, wiec tylko zgaduje.

  #10 08.11.2011 18:17

Witam. Z góry dziekuję za poradnik Nokia N9 tips & tricks cz. 4 — przywracanie ustawień i flashowanie pomógł mi podnieść moją n9 z czego jestem bardzo zadowolony. Mam pytanie do autora czy w n9 oryginalnie bez simlocka z softem orange można wgrać czysty soft niebrandowany ponieważ na sofcie orange cos strasznie wolno chodzi ten telefon. Pozdrawiam

Krogulec REDAKCJA  22 #11 08.11.2011 20:49

Technicznie nie ma żadnych przeciwwskazań. Odszukujesz kod odpowiednika Twojej kombinacji kolorystyczno-pamięciowej przeznaczonego do normalnej sprzedaży, pobierasz pliki i robisz wszystko zgodnie z powyższą instrukcją.

Kody są następujące:
059J203: RM-696 NDT CENTRAL EUROPE BLACK 16GB
059J1V8: RM-696 NDT CENTRAL EUROPE BLACK 64GB
059K0Z5: RM-696 NDT CENTRAL EUROPE CYAN 16GB
059K1G3: RM-696 NDT CENTRAL EUROPE MAGENTA 16GB

Z tego co się orientuję to w Orange są chyba tylko wersje 16GB.

Musisz tylko mieć świadomość, że taka operacja może się wiązać z utratą gwarancji, nawet jeżeli przed oddaniem do serwisu przywrócisz soft operatorski. Będziesz musiał też poczekać na obrazy wersji 20.2011.40-4, bo jeszcze ich nie ma, a Twoja wersja operatorska ma wyższy numerek niż retailowa (chyba, że da się to jakoś wymusić, ale nie widziałem takiej opcji w helpie). Mimo wszystko zastanowiłbym się jednak czy jest sens wgrywania na siłę innej wersji, ale jak to mówią Twój cyrk, Twoje małpy ;)

  #12 09.11.2011 07:42

Wariant oprogramowania na sankach microSIM :-)... Dopiero po chwili zakumałem, że chodzi o tę szufladkę, w którą wkłada się SIM.

  #13 09.11.2011 09:53

Soft operatorski poszedł bez problemu, a tak jak piszesz musze poczekać na wyższy soft retailowy bo wyskakuje błąd, że nie mozna zrobić downgrade'u, ale program bezpieczny bo podczas fleshowania gdy wyskoczył błąd (Downgrade disallowed (1316084186) tel bez problemu się właczył. Pozdrawiam.

  #14 09.11.2011 17:49

czy po podłaczeniu n9 pod komputer jest widoczny tylko jeden dysk w telefonie czy powinny być widoczne wszystkie dyski (pamięci) ??????

Krogulec REDAKCJA  22 #15 09.11.2011 18:23

@fireman38: Tylko jeden - mapowana jest zawartość /home/user/MyDocs. Jeżeli chciałbyś dostać się do innych folderów z poziomu komputera to można to zrobić przez WiFi o czym pisałem w:

Nokia N9 tips & tricks cz. 2 — dostęp do plików przez WiFi
http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--dostep-do-plikow-pr...

  #16 11.11.2011 16:26

@Krogulec: mam pytanie czy z MyDocs mozna usunąć pliki pvr_hwrec, autorun.inf, capability.xml, devlcon.fil ???????

  #17 11.11.2011 20:27

kolego u mnie nic się nie dzieje po C:\Program Files\Nokia\Flasher co mam wpisać żeby widziało soft

Krogulec REDAKCJA  22 #18 11.11.2011 23:05

@fireman38: A w czym Ci to przeszkadza? ;) devlcon.fil raczej bez problemu bo to zdaje się plik tymczasowy, autorun.inf nie kasuj, capability.xml nie wiem. Folder pvr_hwrec nie wiem. Zawsze możesz ustawić atrybut hidden na tych plikach, nie będziesz ich widzieć po podłączeniu do komputera, ale dla systemu i aplikacji będą dostępne.

@n9: Przeczytaj dokładnie poradnik, wszystko masz napisane krok po kroku. Albo najlepiej poproś o pomoc kogoś doświadczonego w temacie.

  #19 13.11.2011 10:22

ma ktoś pojęcie jak wyszukać najświeższą wersję firmware z poziomu ubuntu/minta lub maca? nie mam w domu komputera z windowsem niestety. wchodzilem na stronę tablets-dev.nokia.com ale troche sie pogubilem i tylko flashera znalazlem w ersji odpowiedniej dla mojego komputera..

  #20 17.11.2011 14:49

witam

robie wszystko zgodnie z instr. i wyskakuje mi coś takiego

nazwa flasher.exe-F DFL61_HARMATTAN itd. nie jest rozpoznawalna jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrze, program wykonalny lub plik wsadowy

Krogulec REDAKCJA  22 #21 17.11.2011 14:59

Bo nie dajesz spacji pomiędzy nazwą programu (flasher.exe), a parametrem (-F)...

Tego typu operacje należy wykonywać z dużą uwagą, a w szczególności dokładnie przepisywać to co jest napisane w instrukcji. Jeżeli będziesz miał jeszcze jakiś problem poproś kogoś o pomoc. Czasami lepiej postawić komuś biegłemu w temacie przysłowiowe pół litra niż później płakać...

swierszcz33   2 #22 17.11.2011 16:03

dzięki za pomoc operacja wgrywania firmware-u przebiegła bez problemowo nie pojawiały się żadne błędy czas całej operacji to około 10 min. :-)

  #23 29.11.2011 18:36

@Krogulec: Mam drobne pytanie odnośnie flashowania ze zmianą Product Code. Moja N9 pochodzi z Danii, jest niebrandowana. Niestety jak do tej pory nie wypuszczono aktualizacji do PR 1.1 na ten wariant (059L7R7). Czy grozi mi utrata gwarancji jeśli zmienię PC na również niebrandowaną wersję z centralnej europy?

Krogulec REDAKCJA  22 #24 29.11.2011 18:47

@Ryś_lynx: Grozić grozi, czy faktycznie ją utracisz tego nie wiadomo... Mimo wszystko nie ryzykowałbym i poczekał na update do Twojego wariantu. Co innego gdy telefon ma rok czy dwa, ale przy nówce szkoda by było gdybyś (odpukać) musiał skorzystać z gwarancji i pojawiły się problemy z jej realizacją.

Zresztą, na PR 1.0 też można działać, różnice nie są jakieś niesamowite. Update jest już dystrybuowany od takiego czasu, że pewnie lada moment będzie i do Twojej wersji. BTW, technicznie rzecz biorąc to Product Code się chyba przy flashowaniu nie zmienia, ale tak czy siak wszelkie operacje flashowania są rejestrowane w pamięci więc dla serwisu sprawdzić to nie problem.

M_a_c_i_e_j   4 #25 01.12.2011 01:26

Napisałem jeszcze dzisiaj do T-Mobile w sprawie dostępności aktualizacji do 1.1, ale przymierzam się jz do flash'owania. I mam w związku z tym pytanie o NaviFirm. Po wybraniu wariantu jest tam cała masa plików do pobrania. Z Twojego opisu wynika jednak, że potrzebujemy tylko dwa ostatnie z listy. Pytam bo program zaznacza domyślnie kilka plików do pobrania, ale jest tez opcja "Mark All" i nie wiem czy wszystkie są potrzebne.

Krogulec REDAKCJA  22 #26 01.12.2011 03:10

Nigdzie nie pisałem, że trzeba pobrać "dwa ostatnie z listy" tylko "dwa o największym rozmiarze i rozszerzeniu .bin (Mcu i Content). Pierwszy z nich to obraz systemu, drugi to obraz pamięci urządzenia.".

Akurat domyślnie są to faktycznie dwa ostatnie pliki, ale wystarczy, że zmienisz (przez przypadek) sortowanie plików w okienku z domyślnego na np. wg wielkości albo typu i to już nie będą "dwa ostatnie"... Uczulam na takie pozorne drobiazgi bo tego typu operacje należy przeprowadzać z wielką uwagą. Coś już zresztą powinieneś o tym wiedzieć ;)

A teraz odpowiadając na Twoje pytanie. Tak, wystarczą te dwa pliki. W zasadzie wystarczy nawet ten jeden z opisem (typem) "Mcu" (przykładowo dla wersji czarnej 16GB 059J203 będzie to DFL61_HARMATTAN_20.2011.40-4_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin). Wariant z jednym plikiem wybierasz wtedy gdy chcesz pozostawić swoje multimedia i dokumenty (te w folderze /home/user/MyDocs). Jeżeli jednak chcesz cały telefon (włącznie z multimediami) przywrócić do stanu fabrycznego, to flashujesz dwoma plikami.

M_a_c_i_e_j   4 #27 01.12.2011 12:47

O.K. Wprost nie pisałeś, ale tylko te dwa są przytaczane, więc wydedukowałem że tylko one są potrzebne.

Już kiedyś pisałem, ale nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi. Czy istnieje możliwość, narzędzie, aby samemu zrobić flasha z innego, fabrycznie nowego telefonu i zaciagniecie jego zamiast wersji z innym wariantem. Jak wspominałem mam drugi taki sam w kartonie. :o)

Krogulec REDAKCJA  22 #28 01.12.2011 14:38

Niestety nie mam pojęcia czy (jak) jest to możliwe...

  #29 01.12.2011 21:15

@krogulec: skorzystałem z Twojego poradnika i próbowałem wgrać nie dedykowany system (mam N9 dedykowaną dla Centertela). Zrobiłem krok po kroku, niestety.. Pierwszy plik (obraz systemu nie wczytuje się - komunikat o błędnym pliku), drugi (obraz pamięci) wczytał się bez problemu. Nazwę pliku do flashowania sprawdzałem tak wiele razy, że nie ma pomyłki. Może jakiś pomysł ? Pomóż bo widzę, że w temacie Nokia N9 jesteś bardzo daleko w przodzie przed innymi. Pozdrawiam.

Krogulec REDAKCJA  22 #30 01.12.2011 23:19

Napisz jaki jest kod Twojego wariantu, a jaki wariant pobierałeś.

Co do samego flashowania to ja osobiście nie zmieniałem nigdy oprogramowania z wersji operatorskiej na retailową bo zawsze kupuję wersje retailowe. Z tego co jednak wiem, nic oprócz tych dwóch plików nie potrzeba, nie trzeba też zmieniać kodu produktu - po prostu powinno się móc dać wgrać oprogramowanie dla innej wersji. Upewnij się, czy na pewno pobrałeś oprogramowanie do odpowiednika swojego wariantu.

Na Twoim miejscu zastanowiłbym się jednak czy jest w ogóle sens to robić. Korzyści ze zmiany wersji operatorskiej na retailową będą w najlepszym razie kosmetyczne, a możesz tego żałować gdyby za jakiś czas (odpukać) trzeba było skorzystać z gwarancji... Bo - jeszcze raz powtórzę - taka zmiana grozi utratą gwarancji.

  #31 01.12.2011 23:40

...właśnie próbowałam wyczyścić swoją N9 wiec dałam opcję: wyczyścic urzadzenie! I co? i tel. nie działa!!! Nie ma nic, prócz okrągłej strzałki po włączeniu tel. Czy to już koniec mojej N9??? :(
Pozdrawiam i podziwiam za ogromną wiedzę...

Krogulec REDAKCJA  22 #32 01.12.2011 23:42

Ale jesteś w gorącej wodzie kąpana ;) Trzeba trochę poczekać - cały proces czyszczenia telefonu trwa około 10-15 minut. Po drodze jest restart i właśnie ta okrągła strzałka symbolizująca przywracanie oprogramowania wewnętrznego telefonu. Wszystko jest więc OK, nie próbuj teraz włączać/wyłączać telefonu.

Gdy proces czyszczenia dobiegnie końca, strzałka zniknie, a telefon się wyłączy. Dopiero wówczas będziesz mogła go uruchomić.

  #33 01.12.2011 23:55

nie sądze że jestem w gorącej wodzie kąpana....ten proces ze strzałką trwa już 1,5 godziny!!!!! ...kilka razy włączyłam i wyłączyłam telefon...i co teraz?

M_a_c_i_e_j   4 #34 01.12.2011 23:59

Zdecydowałem sie na flasha i udało sie zrobic. Zauważyłem jednak że ma lekkie opóźnienie w reakcji. Jest to, mozliwe? Wciągnąłem tylko oprogramowanie, zostawiając dane? Jutro zrobie jeszcze raz do ustawień fabrycznych dwoma plikami i zobaczymy czy coś sie zmieni. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Krogulec REDAKCJA  22 #35 02.12.2011 00:02

@izapi: To zmienia postać rzeczy. Po jakim czasie za pierwszym razem wyłączyłaś telefon? Jakie były przerwy pomiędzy kolejnym włączaniem/wyłączaniem?

Pytam dlatego, że jak pisałem, proces trwa do 15 minut. Jeżeli co chwilę wyłączałaś/włączałaś telefon to być może system nie miał szansy "spokojnie" go skończyć.


@M_a_c_i_e_j: Zaraz po flashowaniu to normalne - system przy pierwszym uruchomieniu indeksuje pliki. Odczekaj trochę i wszystko będzie działać normalnie.

Flashowanie przy użyciu obu plików różnicy żadnej nie zrobi bo ten drugi plik przywraca jedynie zawartość "karty pamięci" (/home/user/MyDocs), a ta żadnego wpływu na funkcjonowanie systemu nie ma ;)

  #36 02.12.2011 00:11

....więc czy zepsułam telefon? czy da się coś z nim zrobić?

Krogulec REDAKCJA  22 #37 02.12.2011 00:15

@izapi: Spokojnie, w ten sposób nie da się go zepsuć ;)

Jeżeli to problem z oprogramowaniem to być może udałoby się go naprawić bez odwiedzania serwisu, ale odpowiedz proszę na moje pytania z poprzedniego komentarza.

  #38 02.12.2011 00:23

nie widziałam wcześniej twojej odpowiedzi,przepraszam :) po ok. 5 min. włączyłam tel. potem kilka razy włączałam i wyłączałam (panika mnie zżarła ;)) teraz dalej jest strzałka i nic sie nie dzieje, gwarancji nie mam... Ps.dzięki za podniesienie na duchu, czekam na dalsze wskazówki :)

Krogulec REDAKCJA  22 #39 02.12.2011 00:25

Czy od ostatniego włączenia minęło więcej niż 15 minut? Jeżeli nie to poczekaj aż minie przynajmniej 15 minut.

  #40 02.12.2011 00:26

Krogulec! Działa telefon! Od dziś jesteś moje guru ;) Ps. poziom twojej wiedzy n/t tego telefonu mnie "poraża". Pozdrawiam :)

Krogulec REDAKCJA  22 #41 02.12.2011 00:29

Bardzo się cieszę. Podstawa to nie panikować ;)

Tak jak się domyślałem - system nie miał po prostu szansy skończyć procesu czyszczenia bo w kółko wyłączałaś i włączałaś telefon ;)

I trzeba czytać co jest wyświetlane na ekranie. Przed włączeniem czyszczenia wyświetla się ostrzeżenie, że operacja może potrwać 15 minut. Podczas takiego procesu najlepiej nie dotykać telefonu ;)

  #42 10.12.2011 00:20

"[...]Flasher dla Windows działa wyłącznie pod kontrolą 32-bitowych edycji XP, Visty i 7.[...]"

Z powodzeniem dokonałem flashowania na Win7 Pro 64bit. Bez jakichkolwiek kombinacji, przez CMD.
Zdziwiło mnie jedynie to, że program domyślnie obrał za folder instalacyjny 'Program Files', a nie przeznaczony na 32-bitowe aplikacje 'Program Files (x86)'. Ja jednak zainstalowałem go w zupełnie innym miejscu, na oddzielnym dysku. Choć wątpię by miało to wpływ na funkcjonowanie programu w 64-bitowym systemie, wolę przekazać wszelkie odstępstwa od normy ;) Flasher ma dokładnie tą samą wersję, z jakiej korzystał Krogulec. Pozdrawiam.

Krogulec REDAKCJA  22 #43 10.12.2011 01:05

@Ryś_lynx: Doświadczenia innych użytkowników tego nie potwierdzają ;) Tzn. technicznie jest to możliwe instalując na siłę biblioteki libusb-win32 (http://sourceforge.net/projects/libusb-win32/), ale nie polecam tej metody więc o tym nie wspominałem. Nokia też zastrzega, że Flasher jest oprogramowaniem dla 32-bitowych edycji Windows.

Dlaczego u Ciebie poszło bez problemów nie mam zielonego pojęcia ;)

  #44 17.12.2011 19:23

mam endziewiątke zakupioną w t-mobile i jak na razie aktualizacji brak,
ani nokia, ani mój operator nie są w stanie sprecyzować kiedy owy soft się pojawi, postanowiłem więc zaryzykować i wgrać soft pobrany za pomocą NaviFirm+ (niestety nie pod mój ProductCode, ale innej opcji nie ma)
przestudiowałem całość wątku, pobrałem soft oraz flashera, ale niestety nie mogę uruchomić aplikacji
(oczywiście klikam uruchom jako administrator) program uruchamia się, przelecą jakieś wiersze poleceń i zaraz się zamyka - może pobrałem nie tego flashera? - zainstalowałem tego WinFlasher_3.12.1.exe
a może coś robię nie tak?

Krogulec REDAKCJA  22 #45 29.12.2011 22:28

Najwidoczniej coś robisz nie tak. Co konkretnie uruchamiasz jako administrator (skrót do Flashera czy plik bat?)

  #46 01.01.2012 23:12

nie mam żadnego pliku bat, czy też z rozszerzeniem .bat
w C/programFiles/nokia/flasher mam następujące pliki
-help - folder
-licenses - folder
-flasher.exe
-flasher-man.txt
-README.txt
-unins000.dat
-unins000.exe

masz jakiś pomysł?

Krogulec REDAKCJA  22 #47 02.01.2012 16:41

Cytując samego siebie:
"Osobiście jestem jednak zwolennikiem STWORZENIA prostego pliku wsadowego o nazwie np. flash.bat, szczególnie że proces, jak widać, jest dwuetapowy."

Aby taki plik stworzyć otwórz systemowy Notatnik, wpisz polecenia według podanego przeze mnie schematu. Przykładowo dla najnowszej wersji firmware'u (20.2011.40-4) dla wariantów retailowych będzie to:

flasher.exe -F DFL61_HARMATTAN_20.2011.40-4_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin -f
flasher.exe -F DDFL61_HARMATTAN_20.2011.40-4.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin -f -R

Następnie dajesz Plik -> Zapisz jako, zmieniasz "Zaprisz jako typ" z "Dokumenty tekstowe (*.txt)" na "Wszystkie pliki", w polu "Nazwa pliku" wpisujesz flash.bat. Plik musisz jeszcze skopiować do folderu Flasher (można to zrobić przy pomocy Eksploratora Windows lub Total Commandera).

Do tego folderu oczywiście skopiuj też obrazy firmware'u - tak jak masz napisane w poradniku.

  #48 05.01.2012 21:04

ok.
udało się - teraz mogę się cieszyć nowym softem
Krogulec - wielkie dzieki!

  #49 05.01.2012 21:06

ale jeszcze małe pytanko - skoro wrzuciłem tylko plik z softem, nie "czyszcząc" urządzenia, to czy muszę raz jeszcze ustawiać takie opcje jak np szybsze uruchamianie navi itp, czy też te zmiany są już ustawione?

  #50 06.01.2012 10:39

to pytanko już nieaktualne - niektóre opcje musiałem doinstalowywać, a niektóre wcześniej wprowadzone zmiany już były, nie wiem od czego to zależy, które zostały,
jest jednak jedno niepokojące zjawisko - nic nie krzyczy o aktualizację, a pisałeś gdzieś, że wiele aplikacji po updacie do PR1.1 automatycznie wykryło konieczność aktualizacji.
u mnie to się nie stało, jak próbuję ręcznie, to też otrzymuję info, że Urządzenie jest zaktualizowane.

Krogulec REDAKCJA  22 #51 06.01.2012 11:28

Po flashowaniu aplikacje są już od razu zaktualizowane. Nic nie trzeba pobierać.

  #52 13.01.2012 17:03

chyba występuje problem z nadpisaniem aktualnego softu albo aktualizacja telefonów Orange przez internet jest wadliwa (chodzi mi o soft) wyrzuca błąd downgrade a sprawdzałem za pomocą win flashera jest taka sama zgodność pakietów emmc ładnie wchodzi ale ten drugi wyrzuca problem ;/

Nux   4 #53 13.01.2012 17:36

Bo normalna wersja to: 20.2011.40-4_PR_001
A Orange ma: 20.2011.40-4.341.01.1

Z czego by wynikało, że oznaczyli sobie jako nowszą wersję. Pewnie jak wyjdzie 30...., to będzie mógł odtworzyć. Ale pamiętaj, że tracisz wtedy gwarancję.

  #54 13.01.2012 18:59

Problem w tym że soft brandowany Orange z navifirm też wyrzuca problem ;/ mimo że jest pod Orange pisany

  #55 13.01.2012 19:19

error wyskakuje jak wrzucam ściągniętą wersje z firmware DFL61_HARMATTAN_20.2011.40-4.341.01.1_PR_LEGACY_341_ARM_RM-696_PRD.signed.bin
Product code 059L7Z9 Zapewne 30 pomoże jak to było bodajże z N8. Tak to jest jak ktoś zacznie modyfikować system

Krogulec REDAKCJA  22 #56 14.01.2012 01:42

Bardzo dziwne. Jeżeli faktycznie ściągasz to co piszesz, a product code się zgadza to teoretycznie nie powinno być najmniejszego problemu. Nie mam pomysłu co może być przyczyną...

  #57 16.01.2012 22:23

Z wikipedi - Nokia N9 jest sprzedawana w dwóch wersjach: albo 16 albo 64 GB eMMC (pamięci masowej danych) i 512 MB NAND (ROM) nieusuwalnej pamięci. Konstrukcja nie przewiduje możliwości podłączania przez użytkownika wymiennej karty pamięci masowej. Jedna z pierwszych serii otrzymała wadliwe moduły pamięci i została wycofana z rynku.

macieka82   2 #58 27.01.2012 10:36

Drodzy Rodacy :)
...mam pytanko. Czy zna ktoś z Was standardowy kod blokady telefonu Nokia n9?
Być może jestem ślepy ale w instrukcji nie mogę znaleźć, a google na szybkiego pokazuje 12345.
Prawdopodobnie 12345 to prawidłowy kod ale u mnie nie działa, a ja dałbym sobie głowę odciąć, że tego kodu jeszcze nie tykałem :/
Jeżeli rozwiązanie się nie znajdzie, będę musiał skorzystać z powyższego wpisu na blogu :)

... ooo tak teraz pomyślałem, że skoro kod nie jest aktywny to przywrócenie do ustawień początkowych pomoże?
Krogulec, przyjacielu, znasz może odpowiedź na nurtujące mnie pytanie? :)

  #59 11.02.2012 14:00

A u mnie nie działa aparat mam gwarancje posiadam telefon 2 dni robiłem wszystko (ustawiania fabryczne, reset tel) i nic POMOCY !!!

  #60 11.02.2012 19:04

12345: Spróbuje Ci pomóc: Ustawienia/zabezpieczenia/tryb developera - załącz. Na ekranie głównym uruchom terminal a w nim wpisuj, devel-su Potem hasło, rootme (nie widać wpisywanego hasła), a po znaku # reboot -u . Opisywano to szczegółowo.

gyc78   2 #61 11.02.2012 22:49

Macieka82 -> standardowy kod nie istnieje. N9 nie zapyta Cię o hasło jeśli go wcześniej nie wprowadziłeś.

  #62 19.02.2012 12:20

Hej Krogulec!
Kpilam Nokie N9 64GB i mam problem z pamiecia...mam app system memory ktory pokazuje ile mam pamieci ...tak...no i tutaj pokazuje ze total 985 MB kiedy ja mam 64GB...druga sprawa ja mam tylko wgrana muzyke i troche zdjec(to ma moze wszystko razem 4GB)...i teraz pokazuje mi ze mam full pamieci i nie moge teraz wgrac ani wyrzucic i jestem zbalokowana...nie wiem dokladnie jak dziala pamiec w Noki N9 64GB...DZIEKI Z GORY ZA PORADE...

  #63 19.02.2012 17:27

Co ty mówisz? Ustawienia >Urządzenie >Pamięć ...

  #64 27.02.2012 10:58

Witam. Nie wiem kiedy i nie wiem jak w pliku dokumenty pojawił się plik tekstowy FOSS_notices. Nie mogę go usunąć z pozycji telefonu, a przy podłączeniu do komputera w trybie pamięci masowej plik dokumenty jest pusty. Czy ktoś mi pomoże ? Pozdrawiam

Nux   4 #65 28.02.2012 02:47

Argh... Po wielu próbach okazało się, że flashowanie (przynajmniej to z jednym plikiem) nie działa przy włączonym kodzie zabezpieczającym. Jest objaw jakby telefon próbował się zrestartować, ale mu się nie udaje, a flasher wisi oczekując na urządzenie. Jak wyłączyłem zabezpieczający w Nokii (pin nie), to poszło.

  #66 29.02.2012 11:09

witam,
do tej pory każde flashowanie przebiegało pomyślnie. Do teraz..
Po wgraniu najnowszego firmware dostaję komunikat z telefonu o nieautoryzowanym oprogramowaniu i inne. nie da się nic z tym zrobić. Ani ponowny flash nie pomaga ani nic. zaznaczam że ściągnąłem oprogramowanie przypisane do mojego product code. Kilkakrotnie też sprawdzałem czy flasher dobry itd itp.. nie wiem co zrobić. do tej pory rózne rzeczy robiłem i z n900 i n9 i zawsze wszystko przebiegało pomyslnie i bez problemu, a w każdym razie zawsze udawało sie ratowac sytuacje. a tu taki klops przy tak prostej sprawie...

  #67 03.03.2012 10:57

Mam problem z instalacją N9 pod windows XP. Po podłączeniu w trybie "synchronizuj i połącz" telefon jest instalowany automatycznie jako "Nokia USB CD-ROM" i "cyfrowy aparat fotograficzny obrazów nieruchomych", a flasher go nie rozpoznaje...

  #68 07.03.2012 23:19

cyt: " ... autorun.inf nie kasuj" a po co mu ten plik żeby ikonę w windowsie dla dysku zmienić?

Nux   4 #69 08.03.2012 08:12

@redy Tez sie zdziwilem i myslalem, ze Windows cos dodal. Ale faktycznie to praawdopodbnie tylko dla ikonki. Ja bym jednak nie kasowal - to nic nie zajmuje praktycznie, a nie wiadomo co tego uzywa.

bodefix007   1 #70 09.03.2012 16:24

@krogulec: Super poradnik do flashowania!! Wszystko według Twoich wskazówek (łącznie z utworzeniem pliku flash.bat). Już mogę się cieszyć wersją PR 1.2 :-) na mojej nowej N9 z orange. Dzięki!!

Krogulec REDAKCJA  22 #71 09.03.2012 19:52

Nie ma za co :) Zapraszam do systematycznego czytania bloga i dodania mnie do obserwowanych na Twitterze (http://twitter.com/mistrz_krogulec) - nie o wszystkim bowiem piszę na blogu.

  #72 11.03.2012 02:19

Od niedawna mam N9, jak to na początku - dużo zabawy i testowania. Postanowiłem wyczyścić dane, żeby na czysty telefon włożyć kartę sim. Jak się okazało zniknęły tapety i filmiki od nokii..

Czy byłby ktoś w stanie wrzucić paczkę z tymi standardowymi tapetami? Niektóre były bardzo fajne.

Czy coś prócz tapet i filmów jeszcze zniknęło? (chodzi mi tylko o standardowe pliki).

Z góry dzięki!

  #73 11.03.2012 13:47

@marioo11: Możesz zrobić pełne flashowanie (dwa obrazy), wówczas powinno Ci wszystko przywrócić.

  #74 11.03.2012 18:07
  #75 12.03.2012 22:32

dzięki! :)

  #76 15.03.2012 17:45

próbuje włączyć flashera ale tak tylko mignie jakby się włączał po czym wychodzi z niego :)
co może być przyczyną ? :)
pozdrawiam

WT83   3 #77 15.03.2012 18:40

@kodeks

Stwórz plik wsadowy *.bat -Krogulec pisze o tym w komentarzu z dnia 02.01.2012 16:41

  #78 15.03.2012 19:38

juz dziala ;] dziekuje i pozdrawiam ;]

Nux   4 #79 15.03.2012 20:18

@kodeks Najlepiej wyłącz kod zabezpieczający przed flashowaniem. Dobrze jest też wyłączyć telefon przed podłączeniem przez USB - flasher sam powinien włączyć komórkę.

  #80 16.03.2012 23:47

mam problem z wpisaniem kodu odblokowującego telefon (ten problem z microsoft exchange) czy po flashu ten kod również zostanie wymazany?

Krogulec REDAKCJA  22 #81 17.03.2012 00:16
  #82 17.03.2012 00:26

niestety Krogulec telefon jest już zablokowany więc z pozycji telefonu nie da się wylączyć. A podłączenie do NSS i zmiana na standardowy kod też się nie udaje gdyż NSS nie chce czytać urządzenia :( Jakieś porady czy tylko serwis pozostaje?

  #83 17.03.2012 00:37

znalazłemw sieci cos o dead flash Phonixem ale pewnie utracę gwarancje i nie moge znaleźć dokładnego opisu jak to zrobić

Krogulec REDAKCJA  22 #84 17.03.2012 00:49

Da się usunąć ten kod i to bez utraty gwarancji, ale nie chcę podawać publicznie instrukcji jak to zrobić aby nie ułatwiać zadania złodziejom (na wypadek gdyby komuś ukradziono endziewiątkę zabezpieczoną takim kodem).

Skontaktuj się ze mną mailowo (krogulec [at] dobreprogramy.pl), przesyłając skan/zdjęcie dowodu zakupu lub karty gwarancyjnej, a odeślę Ci co należy zrobić.

  #85 17.03.2012 11:13

mam jeszcze jeden problem zrobiłem flash mam teraz firmware 20.2011.40.4, nie mogę zaktualizować z poziomu telefonu oraz z poziomu nokia software upgrader do PR 1.2 (30.2012.7.1) telefon i Nokia upgrader "mówią" że mam najnowsze oprogramowanie. Chciałem więc zrobić flash ale navifirm nie znajduje dla mojego urządzenia oprogramowania (mój kod na wsuwce karty sim 059L698). Więc proszę o pomoc. pozdrawiam

Krogulec REDAKCJA  22 #86 17.03.2012 14:14

Dla Twojego wariantu (059L698: N9 RM-696 Country Variant Australia AU Black 16GB V1) widocznie jeszcze nie został wydany update PR 1.2 - musisz uzbroić się w cierpliwość...

dadam123   2 #87 19.03.2012 22:14

@Krogulec- Proszę o info który mam wybrać soft retaliowy dla mojego modelu (059L7Z9: N9 RM-696 PTK Centertel (Orange PL) PL (black) v1 16GB) . Dziękuje i pozdrawiam

DSEB   2 #88 20.03.2012 08:43

@dadam123

059J203: RM-696 NDT CENTRAL EUROPE BLACK 16GB
Pamiętaj jednak, że wgrywając ten soft tracisz gwarancję.

sweetasek   1 #89 31.03.2012 13:11

Witam, po wgraniu softu pr 1.2 na pr 1.1 orange, mam mały problem. Gdy ktoś do mnie dzwoni i pojawia się komunikat ,,przesuń w górę" to samo przesuwanie w górę jest bardzo zamulone i klatkuje. Co ciekawe przesuwając w bok, czy z góry na dół to nie ma tego problemu. Na wcześniejszej wersji pr 1.1 było wszystko płynne, teraz mnie to drażni. Czy to normalne , a może jakiś błąd w pr 1.2? Proszę o pomoc

Krogulec REDAKCJA  22 #90 31.03.2012 22:54

Po wgraniu na nowo oprogramowania, telefon przez pewien czas działa trochę wolniej ponieważ trwa indeksowanie zawartości. Poczekaj, na pewno wszystko wróci do normy.

  #91 01.04.2012 15:59

czesc, co jest bardziej skuteczne? 'czyszczenie pamieci' czy wgranie softa przez software updater?

chciałbym mozliwie w najwiekszym stopniu przywrocic ustawienia fabryczne :)

Krogulec REDAKCJA  22 #92 01.04.2012 16:39

Przeczytaj pierwsze 4 akapity i będziesz miał odpowiedź ;)

  #93 01.04.2012 17:05

no wlasnie chcialem uniknac flashowania :)

  #94 01.04.2012 17:13

Witam;

Mam pytanie. Czy robiąc debranding z firmware orange na oryginalny firmware nokii [obecnie 1.2] będzie można później zaktualizować system do wersji 1.3 retail poprzez OTA?

Czy w ogóle w tym telefonie można zmienić product code? To powinno umożliwić aktualizację telefonu do najnowszej dostępnej wersji systemu dla modeli retail zarówno przez NSU jak i OTA, czy dobrze rozumiem? Tak to się kiedyś robiło na starych symbianach [nokia n95].

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

  #95 01.04.2012 17:21

Witam;

Jeszcze jedno pytanie.

Po aktualizacji firmware [orange] do wersji 1.1 zauważyłem, iż czasami telefon ma lagi. Nie było tego na wersji sytemu 1.0. Nadmieniam, iż nie mówię tu o momencie po aktualizacji telefonu czy po jego włączeniu. System śmiga już miesiąc i czasami laguje. Nie przywróciłem ustawień po aktualizacji ani nie wyczyściłem systemu. Może tu był błąd

Czy warto po aktualizacji przywrócić ustawienia telefonu, aby pozbyć się syfu po instalacji?

Dodam, że przywracanie ustawień fabrycznych na telefonach z androidem po dokonanym flash'u systemu, rzeczywiście wpływało na ich szybszą pracę.

Proszę o odpowiedź kogoś kto tego doświadczył i zaradził.

Dziękuję.

Pozdrawiam

Nux   4 #96 02.04.2012 08:31

@gość Tak, po wgraniu oprogramowania z wersji standardowej, detalicznej będziesz dostawał aktualizacje dla tej wersji. Musisz jednak uważać, bo po pierwsze może się okazać, że jeśli zrobisz to sam, to utracisz gwarancję, po drugie jeśli wgrasz złą wersję (np. dla innego rozmiaru pamięci), to możesz sobie zepsuć telefon (podobno nawet fizycznie).

Co do spowolnień pracy, to oczywiście jak w każdym systemie (Windows, Linux, Mac) działa on szybciej bez żadnych aplikacji. Pytanie czy na tym Ci zależy ;-). Jeśli wgrasz potem z powrotem wszystkie te same aplikacje i dane (obrazki, muzyka), to nie powinno być specjalnie różnicy między tym co masz i co osiągniesz.

Możesz sobie zainstalować którą z aplikacji do sprawdzania zużycia baterii - jest szansa, że aplikacja, która zużywa najwięcej baterii, zajmuje też najwięcej czasu procesora.

  #97 02.04.2012 20:46

do Nux: Spokojnie nie jestem laikiem. Liczę się z utratą gwarancji gdybym ewentualnie wgrał retail'owy firmware. To że trzeba wgrać firmware dla retailowej wersji odpowiadającej ilości pamięci i kolorowi n9, to jest to oczywista oczywistość. Powyższy tekst krogulca jest jasny w tym zakresie.

Proszę Ciebie albo innych doświadczonych flasherów nokii n9 o bardziej precyzyjną odpowiedź na następujące pytania:

1) wgranie firmware retail [1.2] na firmware orange [1.1] umożliwi późniejszą aktualizację telefonu do wersji 1.3 retail poprzez OTA [czy serwery nokii nie sprawdzają produkt code? czy nie będzie tak, że zostanie wykryta u mnie niezgodność produkt code z firmware i nie zostanie udostępniona mi aktualizacja poprzez OTA, a zatem będę już później zmuszony albo do powrotu do firmware dla orange albo flashowanie ręczne każde nowszej wersji firmware];

2) co do czyszczenia systemu po aktualizacji. Chodziło mi o to, czy dla zasady nie powinno się po dokonanej aktualizacji wyczyścić telefonu? czy aktualizacja nie zostawia jakiegoś syfu? W przypadku androida po flashu warto było przywrócić ustawienia fabryczne, co wyraźnie wpływało na szybkość systemu. Dla jasności nie chodzi mi o sytuację, gdy ma się zainstalowane wiele aplikacji, osobiście mam tylko jedną, reszta to aplikacje dostarczane razem z systemem;

3) nawiązanie do pierwszego pytanie gdyby OTA nie działało. Czy w tym telefonie można zmienić produkt code? To oczywiście ma umożliwić spokojną aktualizację telefonu poprzez NSU czy OTA.

Dziękuję Wszystkim za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam.

  #98 04.04.2012 21:09

Hej koledzy;

No odpiszcie coś na moje powyższe pytania.

Krogulec czy mógłbyś odpowiedzieć na moje pytania.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Nux   4 #99 05.04.2012 10:54

Ad 1) - z tego co wiem to tak. O ile pamiętam ktoś się już chwalił, że już wcześniej przeinstalował i teraz dostał 1.2 przez OTA.
Ad 2) - jeśli nie masz nic ważnego w telefonie i chcesz mieć zawsze ustawienia "fabryczne", to tak. Każda aplikacja działa najstabilniej przy domyślnych ustawieniach. Aczkolwiek porównałbym to do przeinstalowywania Windowsa po każdym wydanym SP. Oczywiście PC i telefon to jednak trochę co innego, ale mimo wszystko jakieś tam dane i personalizacje się zawsze dodaje.

  #100 05.04.2012 12:21

@Gość 11,13 : Co do zmiany Product Code (sam robiłem na Symbianie na N9 hm..) posłużę się opisami do wyboru :http://maemo-forum.pl/product-code-n9-vt2521.htm , http://nokiahacking.pl/zmiana-product-code-za-pomoca-nemesis-service-suite-nss-v... , http://etelefony.blogspot.com/2010/07/jak-zmienic-product-code-w-telefonie.html ,http://symbiane.pl/sitemap,30.htm , po aktualizacji przez OTA czy NSU Nokia ma logi wszystkich zmian z czym to się wiąże do rozważenia z reguły potencjalna utrata gwarancji (pisałem o tym).Powrotna zmiana Product Code (powtórnej ani pierwotnej osobiście na Meego nie
przeprowadzałem ) o ile udana powinna umożliwić wgranie brandowanej.Niebezpieczeństwa - gwarancja, uszkodzenie telefonu. Po aktualizacji z bogatą ilości aplikacji tak jak piszesz po Androidzie -także zalecane wyczyszczenie telefonu (przebudowane pakiety systemowe).Uważam flashowanie -ostateczność chyba że ktoś kupił telefon do testowania swoich zdolności i wiedzy.

  #101 05.04.2012 14:44

Witam, wczoraj kupiłem telefon i już mam problem. Podczas aktualizacji systemu, połączenie internetowe zostało przerwane na monet. Ale cały tryb instalacji później przebiegał normalnie. Teraz telefon nie wyświetla już dostępnej aktualizacji, ale nic się nie zmieniło, była wersja 1.2 (20.2011.40.4) i dalej taka jest. Można coś z tym zrobić? Jeszcze raz wymusić aktualizacje? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję

MichalE7   2 #102 05.04.2012 15:36

@moto_damian
A gdzie kupiłeś telefon i czy soft jest brandowany.. Bo z tego co wkleiłeś to widać tylko, że masz wersję 1.1. Jeżeli masz w Orange to na update musisz poczekać. Jeżeli masz retail to możesz wejść ustawienia->urządzenia->aplikacje>zarządzaj aplikacjami potem wybierasz ten kafelek :P po prawej stronie na dole i klikając na ikonę odświeżania w prawym górnym rogu czy są jakieś dostępne aktualizacje..

@gość 11,13
Ja sam flashowałem swoją nokie chyba tydzień po wyjściu 1.2. Miałem orange 1.1 i wszystko poszło bez problemu. Jak wyjdzie 1.3 to powinienem zostać o niej poinformowany jak tylko się pojawi na telefony w wersji retailowej. Jak flashowałem z orange na retail to dla bezpieczeństwa sflashowalem nie tylko sam system ale i EMMC żeby nie było żadnych niespodzianek w postaci niezgodności..
Jeszcze odnośnie pytania 3 to widzialem na talk.maemo.org taki wątek ze zmianą Product Code ale łatwiej jest chyba po prostu sflashować telefon do firmweru docelowego i efekt jest ten sam.

  #103 05.04.2012 19:13

Telefon kupiłem w komisie, jako nowy i taki był. Nie wygląda na brandowany, nie ma żadnej ikony dodatkowej którejś z sieci, a przy uruchamianiu też jest tylko napis nokia. Chyba, że brand, jest ukryty w jakiś sposób. Wersję przepisałem z informacji o telefonie.
W aktualizacjach nie ma nic co by się dało dodatkowo pobrać. Więc dalej nie wiem o co chodzi. Ale dziękuję za zainteresowanie i szybką odpowiedź.

  #104 05.04.2012 22:11

Dziękuję koledzy za odpowiedzi.

Właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło. W szczególności dziękuję "MichalE7" za jasną i rzeczową odpowiedz.

Poczekam jeszcze chwilę na aktualizację od Orange, ale jak nie będzie w ciągu tygodnia dwóch to flash na wersję retail. Nie znoszę być zależny od operatora w kwestii aktualizacji oprogramowania.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkiej Nocy.

MichalE7   2 #105 05.04.2012 23:14

@moto_damian
W komisie to mogą sprzedawać z każdej sieci.. Dopisz co Ci wyświetla po 20.2011.40.4, a wszystko będzie jasne :) jeżeli PR_001 to jest to wersja retailowa na europe..

  #106 06.04.2012 06:33

wyświetla mi: 20.2011.40-4.341.01.1_PR_341. Tak więc co to oznacza?? Jest coś nie ok z aktualizacją, czy dopiero będzie?

MichalE7   2 #107 06.04.2012 11:45

@moto_damian
PR_341 oznacza, że masz wersję softu z Orange więc póki co nie ma dostępnej aktualizacji.
Więcej możesz poczytać w tym newsie w komentarzach..

http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Update-PR-dla-Nokii-N-juz-dostepny,30517.html

  #108 12.04.2012 11:01

witam,

niestety nie mogę przeprowadzic operacji flashowania drugiego pliku (pierwszy poszedł bez problemu) na 100% wpisuję poprawną komendę. Po prostu wychodzi z flashera. Miał ktoś podobny problem?
Pozdrawiam

  #109 12.04.2012 14:29

jak ktoś podpowie jak mam flashowac EMMC to stawiam browarka:) dodam że komenda flasher.exe -F xxx.bin -f -R nie hula. Pomocy

  #110 19.04.2012 17:36

Witam.

Planuje sflashować N9 z Orange na centraleurope, kolor turkusowy. Decyzja wynika z braku cierpliwości na czekanie na aktualizacje. Niestety program flasher na win8 x64 wyświetla błąd, a na XP x86 pokazuje czarne okno CMD i nic więcej.. Co robić?

Pozdro.

olo700   1 #111 21.04.2012 14:32

Co mam zrobić, jeśli mam wersję systemu 7 Home Premium 64-bit ?

  #112 21.04.2012 17:49

W Linuksie flashowanie N9 trwa minutke bez problemu ale windujcie i nerwujcie.

  #113 06.05.2012 17:58

Krogulec, wieeeeeeeeelkie dzięki za ten poradnik.
Nie jestem zbyt ogarnięty w tych sprawach, telefon flashowałem II raz w życiu (pierwsza była Nokia N73) i bardzo się bałem, że coś pójdzie nie tak. Telefon flashowałem z powodu braku aktualizacji w Orange. Teraz mam już najnowszy sofcik i jestem dumny, że dokonałem tego sam nie płacąc żadnemu serwisowi.
Jeszcze jedno...
Zachęcam wszystkich do podjęcia się flashowania na Windowsie 7 64bit, ja mam i poszło bez problemu. Ściągnąłem tylko pewien sterownik (konkretniej stąd http://sourceforge.net/projects/libusb-win32/files/latest/download) i poszło gładko.
Dzięki jeszcze raz i serdecznie pozdrawiam!

dadam123   2 #114 12.05.2012 11:58

@Krogulec- Próbuję wgrać sobie do N9 oprogramowanie retaliowe lecz flasher nie chce wystartować co robię nie tak? Mam sciągnięte takie pliki
DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin (około 1,4gb)
DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin (około 1,2gb)
Proszę napisz jak powinna wyglądać komenda do flashera, z gory dzięki
Robie wszystko tak jak opisałeś na blogu i nic

dadam123   2 #115 12.05.2012 12:20

@Dseb- Próbuję wgrać sobie do N9 oprogramowanie retaliowe lecz flasher nie chce wystartować co robię nie tak? Mam sciągnięte takie pliki
DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin (około 1,4gb)
DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin (około 1,2gb)
Proszę napisz jak powinna wyglądać komenda do flashera, z gory dzięki
Robie wszystko tak jak opisałeś na blogu i nic

Qualculus   2 #116 12.05.2012 15:49

Mam telefon w Orange (i chcę wgrać wersję retailową) kod na sankach SIM 059L8M1 16gb. Który plik pobrać i zainstalować z NaviFirm?
Pozdrawiam

dadam123   2 #117 12.05.2012 20:51

@Qualculus:
059L8M1: RM-696 NDT CENTRAL EUROPE CYAN 16GB (059K0Z5)
Pamiętaj jednak, że wgrywając ten soft tracisz gwarancję.

dadam123   2 #118 12.05.2012 20:59

@Qualculus:
A tu masz wszystko opisane krok po kroku jak to zrobić, ja robiłem dzisiaj i wszystko poszło idealnie,na początku miałem problemy bo nie skopiowałem plików do flashera a potem poszło jak z płatka. Miłej zabawy.
http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--przywracanie-ustawi...

  #119 20.05.2012 18:16

Witam
Dla osób z telefonami w Orange ... lub innymi dla których nie ma najnowszej wersji oprogramowania. Aktualnie Pr 1.2.
Mnie się udało wgrać całe oprogramowanie za pomocą programu Nokia Software Updater ... wcześniej tylko zmieniłem kod produktu na 059L4M9

Postępowałem wg tej instrukcji ...
http://forum.gsmcenter.pl/poradniki-modyfikacje-f215/n9-zmiana-product-code-t229...
Po tej zmianie program Nokia Software updater -- wykonał całą pracę .. zciągnał co trzeba i przefleszował telefon.

Zastanawia mnie czy taka operacja .. jest "nielegalna" w zasadzie zmieniłem tylko kod produktu i nie wgrywałem żadnymi niestandardowymi metodami nowej wersji oprogramowania ...

  #120 21.05.2012 11:42

Ostatnio w mojej N9 podczas pobierania poczty z gmaila wystąpił błąd łączenia z serwerem. Próbowałem wykasować konto Google, bezskutecznie, następnie wywaliłem wszystkie możliwe konta, czyściłem telefon do ustawień fabrycznych, restartowałem całość, przed chwilą zrobiłem flasha według tego poradnika... i co? Dalej nie może połączyć z pocztą... Dodaje konto google, po czym łączy się poprawnie z Gtalkiem, ale poczty nie chce ściągnąć i za każdym razem pyta się o hasło. Testowałem po każdej przeprowadzonej przeze mnie zmianie, na Wifi, 3g i zawsze to samo. Potrafi mi ktoś pomóc? Z góry dzięki ;]

  #121 25.05.2012 11:15

Witam, chciałbym się spytać czy to poprawna jest sytuacja, że po wgraniu PR 1.2 (miałem z Orange), ale tylko tego pliku odpowiedzialnego za system wszystkie aplikacje, które miałem ściągnięte zniknęły?
Mogę użyć przywracania ustawień, które zrobiłem na pr1.1 teraz jak mam 1.2, czy lepiej od nowa wszystko pobierać? Domyślam się, że pewnie te pliki jeszcze tam gdzieś siedzą w telefonie..

Nux   4 #122 25.05.2012 14:03

@tojejo Może wpisujesz złe hasło jednak? Albo może masz jakieś znaki specjalne, które nie są przyjmowane. Zwykle lepiej ograniczać się do liter alfabetu łacińskiego i ew. spacji.

@Nikelajer W sumie możesz spróbować - najwyżej jeszcze raz sobie sflaszujesz jeśli coś pójdzie nie tak. W backupie masz zapamiętane nazwy pakietów, które miałeś zainstalowane i które powinny się zainstalować jeśli ich nie masz. Aczkolwiek w 1.2 zmienił się trochę sposób zapisu ikonek na głównym ekranie (poniekąd skrótów do aplikacji), więc nie jestem pewien jak to wyjdzie. Jeśli chcesz sprawdzić czy masz teraz pliki do jakiejś aplikacji, to spróbuj wyszukiwania w terminalu:
find / -name '*tego-szukam*' 2>/dev/null

Informacje o wyszukiwaniu plików i ręcznym tworzeniu skrótów znajdziesz tutaj:
http://meegoforum.pl/skroty-uruchamiaj-ce-zawsze-to-samo-okno-przyk-ad-opera-t20...

  #123 25.05.2012 15:19

Spróbowałem i... no i ręcznie instalowałem. Po przywróceniu kopii zapasowej owszem wyskoczyła informacja o pakietach aplikacji, ale żadna nie chciała się zainstalować. Przez przypadek zamknąłem to okno i już nie szło do niego wrócić (chociaż w instrukcji piszą, że niby jest to dostępne pod ustawienia-aplikacje- zarządzanie aplikacjami.) W kazdym razie miałem kilka programów zainstalowanych przez terminal i teraz muszę znowu ich poszukać i ręcznie zainstalować (deb-y już usunięte)
W każdym razie cieszę się mimo wszystko że już nie jestem zależny od orange ;)

  #124 30.05.2012 12:01

Na pewno dobre bo zmieniałem podczas prób na inne, prostsze, po prostu chyba zostało tamte stare w ustawieniach (nawet to pierwsze nie było jakieś udziwnione, zwykłe litery bez polskich znaków, wielkie i małe + cyfry...), jakieś krzaki się wdały w ciąg znaków i ciągle to wysyła do serwera, tylko nie wiem gdzie szukać tego pliku :/ Jak wprowadziłem inne konto google do telefonu to wszystko normalnie śmiga, tylko, że mi zależało na tamtym, jak na razie ustawiłem konto poczta exchange i działa, ale to raczej doraźne rozwiązanie, bo wolałbym, żeby działało wszystko tak jak wcześniej...

  #125 30.05.2012 13:34

Mam jednak mały problem. Otóż na pr 1.1 avg idle miałem na poziomie od 5-9mA. Po wgraniu 1.2 praktycznie zaraz po odpięciu ładowarki idle wskakuje mi na 12mA i nie ma szans żeby zeszło niżej. Avg Current Consumption miałem w pr 1.1 przeważnie na poziomie od 14-20mA teraz mam minimum 29mA.
Czytałem po różnych formach że sporo osób ma problem z szybciej rozładowująca się baterią po aktualizacji, część natomiast chwali się dłuższymi osiągami włączonego telefonu. Spotkał się ktoś tu z takim problemem i udało mu się go jakoś rozwiązać?
Komenda top pokazuje mi że najwięcej %cpu zjadają te procesy:
top od 0,5 do 0,9% cpu przeważnie na 1. miejscu
/usr/bin/meego-im-uiserver -remote-theme -u 0d 0,3 do 4% cpu często wskakuje z wysoką wartością na 1. miejsce
/usr/bin/sysuid - graphicsystem meego od 0,7% do 1,1% cpu
/usr/bin/meego-terminal 0,5% cpu

Nux   4 #126 30.05.2012 18:32

Aktualizacja poprawiła logowanie do kont (m.in. FB i Google Talk), a utrzymywanie kont w trybie on-line wpływa na zużycie energii. Jeśli Ci nie zależy, to wyłącz tryb on-line w usługach czatowych.

  #127 31.05.2012 12:11

Tzn? Nie korzystam ani z FB ani z Google Talk (chociaż google talk mam konto utworzone, ponieważ pocztę z gmaila mam włączoną) Synchronizację poczty mam wyłączoną.
Z kont ustawione mam skype , który jest cały czas offline, poczta gmail i onet(synchronizacja ręczne) oraz dropbox i nokia store.

  #128 03.06.2012 23:01

Ponawiam pytanie, czy ktoś wie gdzie jest plik ustawień logowania do konta google?

A co do zużycia energii to podczas wgranego tego fixa z homescreenem bez żadnej synchronizacji na systemie v1.2 miałem zużycie 6 mA, każda synchronizacja i program w tle powiększa pobór, to chyba oczywiste i nie wiem czemu się niektórzy dziwią. Jeśli komuś zależy na synchronizacji maila, to polecam ustawienie na ciągłą aktualność, wtedy pochłania mniej prądu niż np przy ustawieniu co godzinę - obecnie mam przy ciągłej synchronizacji maila pobór ok 18 mA w idlu ;)

Nikelajer   2 #129 04.06.2012 09:36

No ok, tylko ja mam wszystkie synchronizacje wyłączone ;)
W każdym razie tel mi wytrzymał teraz 2 dni 4 godz. i jeszcze jest ok 12% cały czas utrzymując w idlu 10mA. Niby źle nie jest ale było lepiej :)

  #130 04.06.2012 13:32

Oj tam może już się nieco bateria zużyła, ja swój rekord miałem trochę ponad 3 dni w trybie PSM bez synchro, więc możesz też spróbować co Ci to da :)

P.S.: PSM - Power Saving Mode ;-)

Nikelajer   2 #131 05.06.2012 12:44

Właśnie cały czas na tym jadę. A telefon ledwo półtora miesiąca mam więc raczej się nie zużyła. No nic. Poczekam na 1.3 i jak nadal będzie taki problem to zrobię pełne przywrócenie ustawień.

mario130   2 #132 17.06.2012 16:09

Kozystal ktos z tego programu do zmiany produkt code http://nokiahacking.pl/zmiana-product-code-za-pomoca-nemesis-service-suite-nss-v... najprostrzy. Czy lepiej flashera uzyc tylko zemam wersje windows x64

  #133 23.06.2012 22:59

Dla wszystkich, którzy się wahają - ja dziś po raz pierwszy w życiu flashowałem telefon. Powód: znudzenie czekaniem na PR1.2 od Orange.

Pobrałem wszystkie pliki dostępne (nie tylko te dwa główne), również flashowałem EMMC, wg instrukcji stąd:
http://www.youtube.com/watch?v=rIlv2TlXU5U&feature=g-hist

Ludzie, trudne flashowanie to mit. Jeśli umiesz czytać i postąpisz zgodnie z instrukcją powyżej nic absolutnie się nie stanie, a sama czynność nie jest bardziej trudna niż zainstalowanie MS Office.

Ważne by myśleć przed, tj. sprawdzić rozmiar plików (czy aby nasza binarka na pewno ma tyle ile powinna), sprawdzić czy kabel USB nie jest uszkodzony ;), czy telefon naładowany i czy w lapku bateria. No, chyba że macie UPS-a.

Gdzieś na talk.maemo.org przeczytałem, że WinFlasher jest kompatybilny z Win7 64bit (ja taki system właśnie mam). No i umnie poszło, fakt, że zainstalowałem również jakieś tam dodatkowe biblioteki czy sterowniki zwane libusb-win32-bin-1.2.6.0... Nie wiem, czy to pomogło, czy poszłoby i bez tego.

Tym, którzy mają wątpliwości czy chcą zaryzykować, to mówię: ryzyko jest znikome. A nowy system... :) sami zobaczcie.

  #134 26.06.2012 16:26

Też flashowałem z win 7 x64 no i oczywiscie biblioteki były potrzebne, niestety mój problem nie zniknął, mianowicie nie chciało mi synchronizować maila przez jedno konto google (inne działały, a przy tym jednym ciągle pytało o hasło), a po flashu dalej to samo. Chciałem jeszcze dodać, że przez flashowanie teoretycznie traci się gwarancję - jedni mówią, że nie sprawdzają licznika, a drudzy, że po to on jest, aby było wiadomo, czy ktoś grzebał w sofcie ;)

kermitto   1 #135 04.07.2012 22:13

Ja dzisiaj flashowałem na win 7 x64 i tez się udało po pobraniu bibliotek na wyłączonym telefonie.. obraz systemu poszedł bez problemu, natomiast przy próbie flashowania pamięci urządzenia pojawił się błąd "create file error =5" (próbowałem kilkukrotnie bez efektu). W każdym razie telefon hula. Uffff

  #136 14.07.2012 16:01

Witam.
Mam N9 z brandem orange, która oczywiście ma fw PR 1.1. Jak uważacie czy lepiej jest wgrać nowy soft winflasherem, czy zmienić product code i przez NSU? Drugie pytanie czy jeśli wgram jej nowy fw PR 1.3 używając Winflashera (czy też przez zmianę product code), to czy będzie później (np. przy konieczności odwiedzenia serwisu gwarancyjnego) możliwość wgrania z powrotem pierwotnej wersji oprogramowania, wraz z oryginalnym product code orange? Jesli tak, to da się to tak zrobić by w tel nie było info na temat wgrywania nowszego softu?

  #137 27.07.2012 18:18

Mam nokie z Orange
Soft wgralem 1.2 Central Europe

Karte mam w play. Nie mam w ogole zasiegu i sieci.

Wszystko zrobilem wedlug poradnika
we Flasherze wpisalem po zmianie nazwy
flasher.exe -F 1.bin -f

success...
uruchomil sie tel

ale brak zasiegu :( co zrobic ???

  #138 01.08.2012 09:14

Witam krogulec, znalazłem twój blog i mam nadzieje ze mi pomożesz, a mianowicie zakupiłem nokie n9 telefon nie jest od operatora tylko z media expert a mój problem polega na tym ze nie mogę się połączyć z internetem, moim zdaniem nie jest to wina sieci orange bo usługa jest włączona, tylko konfiguracji telefonu którym jeszcze nie za bardzo potrafię się obsługiwać jeśli dasz mi kilka wskazówek odnośnie konfiguracji internetu będę wdzięczny POZDRAWIAM :-)

kfahoo   2 #139 01.08.2012 13:53

chyba kazdy operator ma konfigurator uslug na stronie, jak nie bedzie na liscie n9 to wybierz z listy n8 tez beda dzialac

  #140 22.09.2012 14:42

Witam,

Mam tel z orange, Cyan 16GB, w tej chwili wersję oprogramowania PR 1.2 - czyli najnowsza wersja jaką "szanowne" orange udostępniło swoim klientom. Ze wszystkich znaków na niebie wygląda na to, że update do PR 1,3 już się legalnie nie doczekam... W związku z tym, próbowałem flashować tel do PR 1.3 metodą opisaną przez Krogulca.
Pobrałem przez Navifirm+ 2 pliki o rozszerzeniu .bin:
- DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin
- DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin,
postępowałem zgodnie z instrukcjami ale niestety przy każdej próbie, Flasher wywala mi błąd o numerze "10" oraz informacja, że nie zezwala na downgrade. No i teraz pytanie - WTF ?
Przecież jeśli mam PR 1.2 i flashuję do PR 1.3 to jaki downgrade?
Próbowałem też flashować Phoenixem ale problem jest ten sam.

Próbowałem też zmiany PC poprzez NSS. Po zmianie PC, NSU wykrywał aktualizację do PR 1.3, pobierał paczkę aktualizacyjną (ca 1,4gb) lecz zaraz po rozpoczęciu procesu aktualizacji (chyba podczas próby rebootu) wywalał błąd. NSU kazał odłązyć tel., po czym przytrzymać przycisk zasilania przez 8 sek. i ponownie podłączyć. Po ponownym podłączeniu informował, że jest problem i ni chusteczki nie pójdzie dalej.

Brak mi już pomysłów. Ręce opadają... Czy ktoś może jakoś pomóc?

Pzdrw.

  #141 24.09.2012 19:51

@ Sevec - miałem to samo przy zainstalowanym PR 1.1 od Orange i flashowaniu PR 1.1 też Orangowym. Komunikat Downgrade unavaible jest jakimś problemem.

  #142 16.10.2012 11:04

witam mam pytanie od wczoraj mam nokie n9 tylko tak nie wiem co z nia jest poniewaz kupilam ja od takiego gosciaa ktorego nie znam a problem tkwi w tym ze ma bardzo ubogie menu po za tym w sms sa takie male litery ze gdyby nie to ze mam dlugie pazury to w zyciu bym nie napisala sms wideo wogole mi nie odtwarza pisze ze plik uszkodzony zdj robi okropne , muzyki w odtwarzaczu nie chce mi odtworzyc natomiast w medadzer plikow wszystkie piosenki sa , cicho graa muzyka , jak chce przywrocic ustawienia fabryczne to jakies haslo musze wpisac , a nic do tego telefonu nie mam jak tylko łądowarke , czy wgranie nowego softa czy czego tam zmieni to czy nie ?

Nux   4 #143 16.10.2012 21:21

Chyba powinnaś go spytać po porostu o hasło (skoro Ci nie przysłał cegły, to raczej jest uczciwy). A przy okazji spytaj, czy wprowadzał jakieś ręczne modyfikacje w telefonie.

Możesz też zrobić flashowanie dwoma obrazami - powinno wyczyścić wszystko do zera. Ale WCZEŚNIEJ powinnaś usunąć blokadę telefonu.

danpio   5 #144 16.10.2012 22:01

A ja myślę że kupiłaś tanią podróbkę N9 :( bardzo dużo tego sprowadzane jest z Rosji lub Chin przykład na filmie http://www.youtube.com/watch?v=cvO5gsx9UM4 jeśli tak jest to współczuję Ci - a te żałosne podróbki psują naszym telefonom wizerunek.

Krogulec REDAKCJA  22 #145 17.10.2012 00:18

Mam podobne obawy jak danpio. Zerknij na mój test Nokii N9, porównaj czy masz na pewno dokładnie takie samo urządzenie: http://www.dobreprogramy.pl/Nokia-N9-pokochalyby-ja-miliony,Artykul,28178.html

kubahaha   3 #146 17.10.2012 15:52

W oryginalnej N9 na metalu pod obiektywem z tyłu masz napisane tylko NOKIA Carl Zeiss Tesslar, a na podróbkach chyba coś jeszcze (http://screencloud.net/v/vzvZ)

  #147 21.10.2012 21:53

Mam identyczny problem jak sevec czy ktoś zna jakieś rozwiązanie? siedzę cały dzień nad komórką i nic, po zmianie kodu produktu wykrywa aktualizacje i na Nokia Software Updater i w Nokia Suite ale na jedynym i drugim prawie od razu się wiesza i po parokrotnym restarcie urządzenia wyskakuje błąd, numerku teraz nie pamiętam.

Postanowiłem spróbować flaszowanie. Nie udało mi się odpalić flasher na kompie (x64) ale na szczęście tata ma lapka z win xp. Wszystkie ogarnąłem przeczytałem parę razy i bęc. Plik z przykładowymi filmikami i muzyką flaszuje bez problemu a przy flashu softu wyskakuje error Downgrade disallowed. W telefonie mam obecnie 1.2 orange a chcem wgrać retailowy 1.3. Teraz widzę, że trzeba było już przy 1.2 wgrać retailowe oprogramowanie bo Ci co tak zrobili nie mają problemów.

Co mogę poradzić? Jest jeszcze jakiś inny program?

Bardzo proszę o pomoc.

zaknafeinn   2 #148 22.10.2012 10:28

Przeglądając różne fora i myślać nad tym czego doświadczyłem doszedłem do wniosku, że blokada downgrade-u nie zależy od numerku aktualizacji tylko od daty wydania, tak sie po prostu składa, że prawie zawsze późniejszy numerek to późniejsza data wydania, ale jak widać są odstępstwa, jak np PR 1.2 orange był wydany póżniej niż ogólny 1.3.

Jednak udało mi się rozwiązać problem w 90%, zmieniłem kod produktu na inny (059L4M9), był to jeden z pierwszych dla wersji czarnej 16GB pokazujący wersję 1.3 w Navifirm. Wykryło mi aktualizację w NSU i poszła bez problemu. Był to chyba kod dla jakiegoś szwedzkiego operatora. Niestety minus, że przy zablokowanym telefonie wyświetla mi logo (coś w kształcie trójki) tego operatora. Wątpię bym teraz znalazł jeszcze późniejszą wersję 1.3. Można to przeboleć, a może nawet znajdę sposób by to potem usunąć. Jeżeli jeszcze kiedyś znowu wyjdzie aktualizacje to wtedy znowu zmienię kod lub zrobię flashowanie już do wersji europejskiej.

a może ktoś wie jak pozbyć sie tego loga? podejrzewam, że to nie jest zbyt trudne ale jeszcze nie szukałem.

Nux   4 #149 23.10.2012 19:54

Próbowałeś już flaszowania po całości (oba obrazy)? Ewentualnie możesz spróbować Phoenixem:
http://meegoforum.pl/usuwanie-nitdroid-dla-wytrwa-ych-t396.html
Co prawda wydaje mi się, że to jest to samo co "Cold flash" (dostępny we standardowym flasherze), ale jeśli już chcesz wyczyścić telefon do zera...

zaknafeinn   2 #150 23.10.2012 22:41

Próbowałem flashowac całość, obraz z filmikami itp poszedł bez problemu. Przez phoenixa nie próbowąłem ale sevec opisywał identyczny problem z moimi i jemu się działo w phoenixie to samo co we flasherze.

Mógłbym spróbować jeszcze jakieś inne obrazy, ktoś na innym forum doradził mi Norwegię i Niemcy ale zostane przy swojej brandowanej wersji jakiegoś szwedzkiego operatora. Logo udało mi się schować, dzieki programowi gdzie można ustawić sobie jakie się chce "logo". Również jeżeli korzystam z programu pokazującego stan baterii przy wygaszonym ekranie, także ta bateria zastępuje logo, więc nie ma sensu się więcej bawić.

A jeżeli znowu wyjdzie jakaś aktualizacja dla N9, co mam nadzieję kiedyś się stanie to wtedy zainstaluję wersję retailową europejską.

  #151 24.12.2012 00:13

SEVEC MOŻE UDAŁO CI SIĘ ROZWIĄZAĆ PROBLEM Z AKTUALIZACJĄ.
JA NIE MOGĘ OD 2 MIESIĘCY PORADZIĆ SOBIE ZE ZMIANĄ SOFTU.
TELEFON AKTUALNIE SIĘ NIE WŁĄCZA.

  #152 06.01.2013 21:01

najlepszy do tego jest plik nss i zmiana kodu na 059J203

  #153 18.01.2013 18:36

@Krogulec
A jak zdarłem tą folijke z kodem na sankach microSIM.?

Krogulec REDAKCJA  22 #154 18.01.2013 18:43

@Macieeej ^^: To wgraj oprogramowanie do wariantu NDT CENTRAL EUROPE

  #155 20.01.2013 23:07

Witam.. ja mam taki problem w mojej noki, że nie pokazuje mi wiadomości.. widzę, ze dostałam wiadomość w oknie powiadomień, ale jak wchodzę w skrzynkę odbiorczą to nie pokazuje mi tej wiadomości, albo przydziela ją do innego kontaktu.. (przykładowo dostałam smsa od Kasi, a w skrzynce pokazuje mi ze dostałam ją od Kuby) albo w ogóle nie ma tej woadomości w skrzynce i pojawia się po kilku godzinach, albo w ogóle... to samo mi sie wczoraj stało z połączeniem.. dzwoniłam do znajomego i wybrałam jego numer, a dodzwoniłam sie zupełnie do innej osoby ;/
Prosze o pomoc!!!...

jeverpl   3 #156 08.02.2013 19:14

Witam, po resecie z poziomu telefonu, telefon włączył się prawidłowo poustawiałem nawet godziny daty wrzuciłem folder z backupem, który był niewidoczny. telefon wyłączyłem i od tej pory nie może wstać załącza się pokaże napis NOKIA, gaśnie i tak kilkanaście cykli poczym wyskakuje: system problem xsession/app launcherd. Coś da się zrobić oprócz flashowania? Telefon pod kompem jest nie widoczny, ale jestem w pracy i nie mam tu zainstalowanego nokia Suite by sprawdzić czy reinstal da się zrobić

jeverpl   3 #157 08.02.2013 20:57

Skąd pobrać Flasher ten link nie działa i każdy kolejny do 6 strony z googla także :(

jeverpl   3 #158 09.02.2013 04:33

Flashowanie udane, telefon żyje :D, dziękuje za blog

  #159 13.02.2013 18:39

FlAHOWANIE UDANE NA N9 :d SMIGA JAK SZALONA WIELKIE DZIEKI MYSLALEM ZE TO KONIEC

  #160 03.03.2013 11:48

Witam
Ostatnio czyściłem telefon (poprzez Wyczyść, z menu Zresetuj). I potem wgrałem kopię zapasową przez Nokia Suite 3.7. Problem w tym, że nie przywróciło mi zadań z kalendarza ani notatek. Czy ktoś zna rozwiązanie tego problemu? Reszta wróciła ok.

  #161 10.03.2013 19:47

witam
czy ktoś może mi powiedzieć skąd pochodzi moja N9? z jakiej dystrybucji?
Wersja: PR1.3 (40.2012.21-3_PR_006)
czy z tego wynika że została wyprodukowana w 40 tygodniu 2012roku???

  #162 10.03.2013 19:49

Witam,
Czy potrafi ktoś mi powiedzieć z jakiej dystrybucji pochodzi moja N9
Wersja: PR1.3 (40.2012.21-3_PR_006)
Czy z tego wynika że została wyprodukowana w 40tygodniu 2012roku???

zxfun   2 #163 04.04.2013 11:37

Witam.
Chciałem zflashować swoją N9 lecz utknąłem w pewnym miejscu. Robię to pierwszy raz tak że proszę o troszkę wyrozumienia. Pobrałem dwa pliki obrazu swojego systemu z NaviFirm+ . Zainstalowałem Flashera, no i pytanie, w jaki sposób przekopiować wcześniej pobrane pliki .bin do folderu Flashera, Krogulec pisze o tym ale ja się pogubiłem. Pobrane pliki mam wsadozne do Temp. folder, nie zmieniałem ich nazwy, gdy otworzę Flashera i piszę wszystko według instrukcji Krogulca to wyskakuje komunikat że nie ma plików o tej nazwie czy coś w tym stylu. Pewnie dla tego że pliki nie są skopiowane do folderu Flasha. Proszę o pomoc. Dziękuję.

zxfun   2 #164 04.04.2013 12:04

Jeszce raz ja. Proszę pominąć mój powyższy post, poradziłem sobie z kopiowaniem plików do Flashera, teraz mam inny problem, mam nadzieję że ostatni i już nie będę nudził. Otworzyłem Flaszera, wpisałem DWA wierszyki tak jak instruował Krogulec wcisnąłem enter i wyskakują mi dwa komunikaty ERROR: only single flash option is allowed ERROR: Error procesing option -f . Czy mam rozumieć że flashowanie to dwó etapowy proces, czyli flashuję najpierw jednym obrazem a później powtarzam proces z drugim plikiem? Dziękuję za pomoc.

danpio   5 #165 04.04.2013 12:50

@zxfun zastosuj tylko jedna metodę

flasher.exe -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin -f -R

oszczędzi Ci ona dane takie jak zdjęcia, kontakty, wiadomości a podmieni tylko system.

zxfun   2 #166 04.04.2013 13:13

@ danpio
Wielkie dzięki za podpowiedź! Co chciałem uzyskać przez flashowanie to praktycznie wyczyścić wszystko i zacząć od nowa. Telefon nie ma żadnych problemów oprócz mieszania sms-ów czasami i wyświetlanie wiadomości z poczty Yahoo nie działa prawidłowo po zainstalowaniu poczty Google. Mam dwa maile. Gdy odinstaluję albo wyłączę Google w ustawieniach Konta Yahoo znów zaczyna działać idealnie. Dlatego próbuję wyczyścić wszystko i zacząć od nowa. Zdaję sobie sprawę że mogę nie uzyskać zamierzonego zamiaru. Jak to zrobić danpio? Co to jest ten drugi większy plik? Flashując nim jaki będzie efekt końcowy? Dziękuję za podpowiedzi. Zaczyna mi coś świtać w makówce. Pozdrawiam!

danpio   5 #167 04.04.2013 13:59

@zxfun a no to ok - kasuj wszystko - aczkolwiek ja takiego głębokiego flashu nigdy nie robiłem, zawsze pomagł tylko jednym tym mniejszym plikiem. A tak mnie wlasciwie zastanawia czemu dwa bo chyba w tym duzym jest wszystko łacznie z zasobem /home/... a w mniejszym bez niego dlatego zostają nam kontakty i inne dane także wystarczyło by jednym. Ale walcz i jak coś to pisz - społczność czuwa ;)

Autor edytował komentarz.
zxfun   2 #168 04.04.2013 14:39

@ danpio

Próbuję teraz i znów mam problem, Flasher nie widzi wsadzonego pliku i wyskakuje mi wiadomość no sush a file czy coś takiego. Wszystko wykasowałem i ściągam pliki od nowa z NaviFirm. W jaki sposób ty wsadzasz ściągnięte pliki do Flashera z np. temp. folderu? Przepraszam, godzinę temu Flasher widział pliki a teraz już nie.

danpio   5 #169 04.04.2013 15:31

@zxfun moja metoda jest taka, że w NaviFirm pobieram wszystkie pliki i z wiersza polecen ( terminala ) bedąc w folderze gdzie one są sciągniete wywyłuje polecenie flasher z paremetrami, aczkolwiek ja to robie na Mac OS i używam wersji macowej flashera na plikach i foderach widnowsa (bootcamp), bo NaviFirm dziala tylko pod Widnows. Troche zawiłe ale tak to mi działa bo jak się chce mieć dostęp do dwóch systemów jednocześnie to trzeba kombinować, to tak jak MeeGo i Android w jednym domu ;). Ale skoro Ty masz Windows to domyślam się ze wszystkie pliki sciągniete z Navi i pliki programu flasher muszą być w jednym folderze. Także w terminalu czyli oknie cmd powinieneś tam wejść, do tego folderu i wykonać polecenie flasher.exe z prametrami tak jak w przykładach Krogulca i to musi działać. Umieść wszystko w C:/temp/ i tam to wykonaj - będziesz dumny z siebie jak Ci się uda :)

zxfun   2 #170 04.04.2013 15:59

@danpio
Aj kurcze pobawię się wieczorem. teraz pracuję w garażu i latam tam i z powrotem, robię 10 rzeczy na raz. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

zxfun   2 #171 04.04.2013 19:42

@danpio

Udało się zflashować pierwszym, mniejszym obrazem. Najpierw próbowałem większym ale wyskakiwał błąd, w tej chwili nie pamiętam już jaki. Wrażenia takie same jak przed, klient poczty jak nie działał prawidłowo tak nie działa. Problem z pocztą zaczął się po aktualizacji 1.3 z Orange. Ktoś kiedyś na innym forum pisał coś o bibliotekach poczty gdzieś w pamięci systemu że po aktualizacji może być konflikt plików i mogą występować problemy. No ale cóż, flash był bardzo łatwy, wina leżała po stronie użytkownika czyli mnie, do flashera wpisywałem nazwy pliku bez .bin, dopiero później zakumałem o co chodzi. Bardzo dziękuję za pomoc, odpisywałeś w błyskawicznym tempie.

@Krogulec

Tak samo jak inny kolega zdążył zauważyć też zastanawiałem się czy wciąż fascynujesz się N9. Przypuszczałem nawet że może kupiłeś jakąś inną słuchawkę, nawet miałem o to zapytać. Na mój gust to nie wiem czy wyszło coś nowego fajnego wartego uwagi w ostatnim roku. Wiem wiem, dużo nowych telefonów z imponującymi parametrami lecz wciąż na Androidzie lub Windowsie, jak kto co lubi oczywiście. Ostatnio nawet zainteresowałem się telefonem HTC One tym najnowszym, nie to że chcę go kupić tylko tak z czystej ciekawości, poczytałem trochę i trafiłem na ciekawy artykuł w którym opisują jaki jest solidny lecz niestety cały zalany pół litrem kleju i jeżeli trzeba coś wymienić np. baterię czy wyświetlacz to obudowa jednorazówka i całą trzeba uszkodzić. Wniosek taki że moje stare Nokie wciąż dają rade i zostaną ze mną na dłużej. Pozdrawiam!

Krogulec REDAKCJA  22 #172 04.04.2013 22:11

@zxfun: Moja miłość do N9 nie przemija ;) - problemem jest brak czasu, mam małe dziecko i nie zawsze mogę poświęcić się temu hobby w takim wymiarze jakbym chciał...

zxfun   2 #173 05.04.2013 10:38

Witam!
Dzisiaj próbowałem flashować moją n9 obrazem EMMC , ruszyło z kopyta i wywaliło błąd ERROR: APE algorithm has to be provided to flash all the subimages. Szukałem na necie ale nie mogę trafić na nic pomocnego. Jakieś sugestie???? Dziękuję.

@Krogulec, pomimo braku czasu i obowiązków rodzinnych i tak dużo dajesz z siebie. Dziękuję!

  #174 08.05.2013 19:06

navifirm+ nie znajduje mi nic. skąd więc mam pobrać oprogramowanie? mógłby ktoś dać wskazówki?

meetomam   3 #175 10.05.2013 00:38

we wpisie na blogu "Nokia zablokowala dostep do navifirm" sa linki do plikow

Krogulec REDAKCJA  22 #176 10.05.2013 01:53

http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-zablokowala-dostep-do-obrazow-firmwar...

Jak znajdę chwilę to zaktualizuję poradnik, tymczasem trzeba posiłkować się powyższym linkiem.

  #177 23.05.2013 17:57

Witam , mam taki problem. Gdy pobrałem "NaviFirm+ 1.7" i go odpaliłem wyskoczył mi jakiś błąd - "WARNING, Service specific exception : com.nokia.posti.server.caresuite.webservice.UnauthorizedFault" (Podejrzewam że to przez win7 x64) Jeśli gdzieś to już było opisane to przepraszam , ale nie mam za bardzo czasu czytać wszystkich komentarzy. Telefon kupiłem w Media Expercie z najnowszym oprogramowaniem P.R1.3 ale trochę się bawiłem , za bardzo namieszałem i zapomniałem hasło do terminala (wpisywałem chyba 2 godziny w ciągu i nie mogłem trafić na te które ustawiłem bo mam ich parę..) i chciałbym ją sflashowac/sformatować. Liczę na szybką odpowiedź i pomoc :). Pozdrawiam.

Krogulec REDAKCJA  22 #178 24.05.2013 00:24

@RAYZER: Patrz komentarz wyżej

  #179 26.06.2013 23:08

Witam, mam problem.
Podczas flashowania, instalator zacina się na mt-mcusw
[f] cmt-mcusw [finishing 0 % 6050 / 6050 kB 2995 kB/s].
a później:
bb5_rdc_cert_read failed
MTC_NOS_READY not received
CMT RFS failed
[Pipe] Finishing in error state with status 1

Na forum.gsmhosting taka odpowiedź padła na właściwie identyczny problem:

"Hello, it mean CMT (RAPUYAMA part) is damaged. Resolder."

Ktoś wie o co może chodzić i jak to rozwiązać?

Nux   4 #180 29.06.2013 00:01

Jeśli problem jest ten sam, to znaczy, że uszkodzony jest fizycznie sam sprzęt (ang. solder, to lutowanie). Na serwis musisz oddać. Możesz ew. spróbować podładować baterię i spróbować jeszcze raz - może tylko raz coś nie zaskoczyło i komunikat jest błędny.

akross   1 #181 09.07.2013 19:06

witam, proszę o pomoc.
Nie pamiętam kodu zabezpieczającego telefonu.
Potraktowałem go flasherem - wgrałem pliki
DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin
DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin
po wgrywaniu obu zakończonych komunikatem Success uruchamiam telefon i nadal pyta o "security code".
Bardzo proszę o podpowiedź. Pozdrawiam

  #182 05.09.2013 20:31

Witajcie, mam problem co do mojej Nokii. Zakupiłem ją dzisiaj, prosiło mnie o aktualizacje, więc pobrałem i zainstalowałem, ale N9 umarła. Włącza się tylko logo i nic więcej, a komputer także jej nie czyta. Próbuję Phoneixem zrobić flashowanie ale wywala błąd: "Install a Nokia dongle and try to start application again". Nie wiem co zrobić, załamuje się.... proszę o pomoc.

Nux   4 #183 06.09.2013 21:35

Jeśli dopiero co kupiłeś, to może lepiej zwrócić? Tak na oko to jakiś zepsuty egzemplarz.

Możesz ew. skorzystać z Rescue9, co powinno pozwolić sprawdzić czy da się w ogóle dobrać do telefonu:
http://wiki.maemo.org/N9/N950_Rescue_CD

Jeśli to nie działa, to raczej całkiem zdechło. Ew. bateria. Możesz próbować podładować, wyłączyć, podłądować przez parę minut i dopiero włączyć.

Aha jak już flashujesz, to lepiej nie korzystaj Phoneixa. Zwykły flasher lepszy do standardowych zastosowań.

  #184 07.09.2013 09:12

Rescue9 się pobiera. A jeśli, tutaj zacytuję "całkiem zdechło" to oddanie do serwisu coś da? I podczas aktualizacji telefon był 1-1.5h pod ładowarką. Chciałem użyć Phoenixa, bo jest bardziej intuicyjny a z linią komend miałem tylko trochę do czynienia, podstawy i nie wiem czy dam sobie radę, ale spróbuję. Co do błędu Phoenixa to ruszył ale muszę teraz pobrać (co pobieram już oprogramowanie).

  #185 07.09.2013 14:02

Witam, chciałem sflashować moją endziewiątkę, bo po instalacji powerpacka pojawiły się problemy z kontaktami i wiadomościami. ściągnąłem sobie niezbędne pliki, zainstalowałem flashera, przekopiowałem pliki do jego folderu i wpisuję komendy. Po wpisaniu komendy flasher.exe -F fw.bin -f flasher pokazuje informację "Suitable USB interface (bootloader/phonet) not found, waiting..." i przestaje reagować, nie mogę nic więcej wpisać. Mimo wszystko podłączyłem telefon i aktualizacja się rozpoczęła, jednak gdzieś tak po sekundzie we flasherze wyskoczył błąd, a N9 się wyłączyła, na szczęście po odłączeniu była w niezmienionym stanie. System to win7 x64, mam też zainstalowane Nokia suite, flasher 3.12.1. Spróbowałem to od nowa zrobić na innym komputerze, jednak dzieje się to samo. Ma ktoś jakiś pomysł, co może być nie tak?

  #186 07.09.2013 18:45

Witajcie. Chciałem sflashować moją N9 w PHOENIXIE (dead flash) i kiedy już pobrałem softa (ptk centertel od Orange) wyskakuje mi błąd: "Neither DP1.0 nor DP2.0 was found for the product...", soft pobrany z http://www.mrcrab.net. Próbowałem już różnych sposobów z Product Location i nic... Proszę o pomoc, chciałbym jak najszybciej reanimować telefon.

  #187 08.09.2013 16:49

Nux - jeśli chodziło Ci o WinFlashera z artykułu to on jest tylko dobry wtedy, kiedy telefon nam żyje. Co do programu - nie skorzystałem. Udało mi się wgrać Phoenixem softa i śmiga :).

  #188 20.12.2013 22:37

Proszę o pomoc.
Jak wpiszę tak:
cd C:\Program Files\Nokia\Flasher (enter)
jestem w Flasher i wpisuje
flasher.exe -F fw.bin -f (DFL61... zmienione na fw.bin)
flasher.exe -F mmc.bin -f -R (DFL61.... zmienione na mmc.bin)
mam info że
ERROR: Only single flash option is allowed
ERROR: Error processing option -f
Może ktoś pomoże?
Dzięki

  #189 23.12.2013 12:21

Już sobie poradziłem :)

  #190 04.01.2014 01:28

Co zrobić, by w n9 usunąć wszystkie wiadomości?

  #191 04.01.2014 01:31

Proszę o pomoc, jak usunąć wszystkie "konwersacje" w n9 ?

Nux   4 #192 04.01.2014 10:17

W widoku wiadomości przytrzymujesz długo na jednej z konwersacji i pojawi się możliwość usunięcia wszystkich...

Aczkolwiek jeśli sprzedajesz, albo chcesz podarować komuś telefon, to pamiętaj też o usunięciu backupów. Możesz też wyczyścić wszystkie ustawienia, albo zrobić pełne flashowanie.

g_rafik   2 #193 07.01.2014 00:29

Czy ktoś z Was tak ma ,że po podłączeniu N9 w trybie pamięci masowej zawiesza się explorator?Podłączam i wsio ok.Kopiuje plik i w połowie spada transfer do 0kB i wisi...
Czyżby format mnie czekał?

  #194 19.01.2014 20:22

Witam,

Mam pytanie do użytkowników telefonu Nokia N9. Czy Wy również macie taką niską głośność podczas rozmów? Wszystko ustawiłem na maksimum, a nadal w głośnych pomieszczeniach ciężko rozmawiać, gdyż nie słychać rozmówcy. Ewidentnie problem dotyczy rozmów, gdyż np. głośność dzwonka jest w porządku.

Przyznam, że ostatnio przywracałem oprogramowanie do stanu fabrycznego (zgodnie z instrukcją powyżej) - wszystko przebiegło bez problemu. Czy to może mieć coś wspólnego? Wydaje mi się, że wcześniej działało to lepiej.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Pozdrawiam

  #195 31.01.2014 22:55

witam, proszę o pomoc.
Nie pamiętam kodu zabezpieczającego telefonu.
Potraktowałem go flasherem - wgrałem pliki
DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin
DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin
po wgrywaniu obu zakończonych komunikatem Success uruchamiam telefon i nadal pyta o "security code".
Bardzo proszę o podpowiedź. Pozdrawiam

  #196 31.01.2014 23:11

witam, proszę o pomoc.
Nie pamiętam kodu zabezpieczającego telefonu.
Potraktowałem go flasherem - wgrałem pliki
DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin
DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin
po wgrywaniu obu zakończonych komunikatem Success uruchamiam telefon i nadal pyta o "security code".
Bardzo proszę o podpowiedź. Pozdrawiam

  #197 18.06.2014 21:32

witam wyczyściłam nokie n9 i po 20 minutach chciałam włączyc a tam było napisane tak: urządzenie nie działa prawidłowo spróbuj zaktualizować oprogramowanie urządzenia z oprogramowaniem Nokia Updater. jeśli problem będzie się powtarzał contat najbliższy punkt opieki nokia .a ja tego nierozumiem i nie włącza sie juz od 2dni? co mam zrobic prosze pomuszcie

  #198 18.02.2016 17:30

może ktoś udostępnić te dwa pliki z ostatnią wersją firmware-u bo nie moge już ich namierzyć ? Product code :059J203 . Dzięki

  #199 05.06.2016 08:17

witam zakupilem n9 64gb made in finland , mam tez n8 tez robiona przez finow i jakos nie chce zrezygnowac z N, ale mam problem taki ze whatsapp na nokie n9 nie chce mi tam sie zainstalowac. I teraz nie wiem czy instalowac androida ?gwarancja mi nie jest potrzebna chcialbym zeby tylko na niej whatsapp dzialal. I jeszcze jedno czemu do konta nokia nie moge juz wejsc ? Pozdrawiam

  #200 05.06.2016 08:23

witam jeszcze jedno pytanie czemu nie mam terminal w noki n9 ?

danpio   5 #201 07.06.2016 14:30

@Martin78 lubuskie (niezalogowany): bo nie jest aktywny tryb developera -
wgraj to
https://openrepos.net/content/ancelad/n9-repomirror
później włącz tryb developera i będzie po staremu :)

danpio   5 #202 07.06.2016 14:45

@Martin78 lubuskie (niezalogowany): brawo ! witaj w klubie :)
wiedz że łatwo nie będzie wiele usług nie działa - serwery z oficjalnym oprogramowaniem czyli sklep OVI także serwer z kontami NOKIA ale są na to obejścia można wyedytować pliki konfiguracyjne sztucznie potwierdzając aktywacje konta w nokia.
z rzeczy jakie działają :
-obsługa poczty na dowolnym serwerze pocztowym nawet google (kwestia konfiguracji)
-obsługa exchange nawet z microsoftu z synchronzacją kontaktów, kalendarze itd... kalendarz z googla także działa
- obsługa facebooka - bez czatu, aplikacja działa poprawnie bez najnowszych bajerów ale jest ok czasem można posiłokwać się wersją m.facebook.com w przeglądarce. działa przesyłanie plików obrazów w mesangerze , sam chat działa ale z aplikacji facebook wcześniej był dostępny / zintegrowany z wiadomościami tak jak skype
- skype - połączenia głosowe i chat :) działa świetnie !
- mapy nokii (ofline ) aktywacja konta wymagana ale to jak mówiłem trik w plik
- whatsapp działa - bardzo sprytnie napisana apka
- YouTube - w brew pozorom wystarczy wersja przeglądarkowa, co śmieszne teraz działa lepiej niż 5 lat temu gdy był strem w flashu :) jest jeszcze fajny cutetub2 ale już trochę stary...
-twitter - oficjalna apka już nie dziala ( problem z rejestracją) ale jest kilka innych bardzo fajnych - (rocket, qneptunea, twitian )

jak coś jeszcze to napisze
a Ty pytaj śmiało :)
powodzenia i miłego używania N9 ;)

  #203 14.11.2016 02:22

Jak teraz uruchomic tryb developera?
Wgranie "https://openrepos.net/content/ancelad/n9-repomirror" nie pomaga.

  #204 14.11.2016 10:27

Jak aktywowac tryb dewelopera?
wgranie https://openrepos.net/content/ancelad/n9-repomirror
nie pomaga

Obcego   1 #205 15.11.2016 01:25

@danpio: czy możesz pomóc? Powyższa metoda nie działa.

Obcego   1 #206 15.11.2016 02:05

@danpio: tryb developera już działa :) Wczoraj nie chciało zaskoczyć w ogole a dzisiaj poszlo...

  #207 19.02.2017 19:56

Witam, czy możecie jeszcze raz wrzucić link do tego download'u? Chciałbym to ściągnąć, ale jest już nieaktualny